2015.03.04 Pamięci bohaterów wyklętych w rytmie hip-hop

W środę 4 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień ku pamięci Bohaterów Wyklętych – nieugiętych bohaterów powojennej Polski, którzy w latach 1944-1963 działali zbrojnie przeciwko okupantom na terenie naszego kraju i poświęcili swoje życie w walce o jego wolność.
więcej

Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.
/N. Davies/

W środę 4 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień ku pamięci Bohaterów Wyklętych – nieugiętych bohaterów powojennej Polski, którzy w latach 1944-1963 działali zbrojnie przeciwko okupantom na terenie naszego kraju i poświęcili swoje życie w walce o jego wolność.

Podczas spektaklu słowno – muzycznego zatytułowanego „ Pamięci bohaterów wyklętych w rytmie hip-hop”, uczniom przedstawione zostały sylwetki i postawy niektórych z nich, tj. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Stanisława Sojczyńskiego , Zygmunta Szendzielarza , Hieronima Dekutowskiego oraz Józefa Franczaka.

W czasie trwania spektaklu, występujący w nim uczniowie recytowali poruszające wiersze o tematyce patriotycznej, a ich występy były przeplatane utworami hip-hopowymi, w wykonaniu gościa- Gabriela Michewicza, pseud. „ Egon”, z Trzęsowa koło Lubina. Wybór ten nie był przypadkowy, bowiem artysta ów pisze teksty i „ wyśpiewuje” utwory dotyczące życia i działalności bohaterów, którym spektakl był poświęcony.

Dzięki wspaniałemu pomysłowi Pani Ani Gryniewicz , połączenia trudnej tematyki historycznej dotyczącej Bohaterów Wyklętych z lubianą i atrakcyjną dla uczniów muzyką hip-hopową , udało się z wielkim powodzeniem zainteresować uczniów naszej szkoły tym trudnym dla nich zagadnieniem , przybliżyć sylwetki bohaterów powojennej Polski oraz skłonić do refleksji , że bycie patriotą to postawa godna naśladowania i pochwały. Ze względu na muzyczną, jak również zrozumiałą formę, była to dla uczniów atrakcyjna lekcja historii. Wykorzystując talent i pasję młodego hip-hopowca upamiętniliśmy i uczciliśmy poległych bohaterów.

Cześć ich pamięci!

Zapraszamy do galerii

Skip to content