2015.09.22 “Szlakiem Ziemi Strzegomskiej”

Dnia 22 września uczniowie klasy II gimnazjum “k” wybrali się na wycieczkę do Strzegomia i okolic.
więcej

Jako pierwsze odwiedzili muzeum byłego obozu koncentracyjnego “Gross-Rosen” w Rogoźnicy, gdzie poznali jego teren, historię oraz oddali hołd jego ofiarom, zapalając znicze przy pomnikach.

Następnie, nasi dzielni turyści, podjęli duże wyzwanie, jakim było wejście na najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich – Górę Krzyżową. Podczas wędrówki mieli szansę spotkać i poznać dokładniej rzadkie okazy roślin oraz zwierząt, o których wiedzę zdobywali na bieżąco ze specjalnych tablic edukacyjnych zamieszczonych na trasie. Na szczycie, uczniowie podziwiali piękne, zapierające dech w piersiach widoki- panoramę miasta Strzegom oraz Karkonoszy.

Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzenie Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej, gdzie znaleźć można ciekawe i unikatowe eksponaty związane z historią miasta – stare czasopisma, strzegomską porcelanę, a także minerały pochodzące ze strzegomskich kamieniołomów. Uczniowie otrzymali tu pamiątkowe pocztówki, przewodniki turystyczne oraz smakowite cukierki, które zdecydowanie dodały im sił do dalszej wędrówki:).

Po tej wizycie przyszła kolej na odwiedziny gospodarza miasta – burmistrza p. Zbigniewa Suchyty, który przyjął podróżników bardzo serdecznie. Opowiedział im o funkcji pełnionej przez siebie w Strzegomiu, zaprosił do sali posiedzeń urzędu, jak również przygotował dla każdego niespodziankę – wypieki ze strzegomskiej piekarni, batoniki, widokówki oraz książkę o Strzegomiu.

Przyszedł w końcu czas na obiad, w znanej wszystkim mieszkańcom -strzegomskiej frytkarni. Tutaj także uczniowie zostali miło przyjęci i dostali “na odchodne” po małym prezencie.

Będąc w tym mieście nie można zapomnieć o Bazylice św. Piotra i Pawła, która stanowi jedno z największych osiągnięć śląskiego gotyku, świątynię o imponujących rozmiarach. Nasi turyści udali się do niej, zwiedzali ją z ogromnym podziwem dla kunsztu budowniczych oraz innych rzemieślników, którzy przyczynili się do jej powstania i na długo pozostaną pod wrażeniem jej urody.

Potem przyszła kolej na spacer, poznawanie kolejnych ulic i zakątków, odpoczynek w strzegomskim przedszkolu , przywitanie tamtejszych przedszkolaków, no i w końcu … czas powrotu.

Strzegom zachwycił swoją architekturą, urokliwymi okolicami, życzliwością mieszkańców. Ma w sobie magię, która sprawia, że chce się tu wracać. Dowodem na to są słowa uczniów- „ chciałbym (chciałabym) tu mieszkać – w Strzegomiu”. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła młodym podróżnikom wiedzy i wielu wspaniałych wrażeń 🙂

Zapraszamy do galerii

Skip to content