2015.10.23 Wycieczka do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

W październiku uczniowie klasy I i II gimnazjum „ K” oraz kl. III L szkoły podstawowej udali się do Muzeum Dawnego Kupiectwa, które znajduje się w zabytkowym świdnickim Ratuszu.
więcej

To nietuzinkowe muzeum powstało w 1967 roku, nawiązując do tradycji kupieckiej miasta. Stałe ekspozycje w muzeum eksponowane są tradycyjnie w gablotach oraz, w ciekawszy sposób – w postaci aranżacji dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar czy domu wagi.

Ta niezwykła aranżacja bardzo zainteresowała naszych uczniów, którzy oglądali, zadawali pytania i „ dziwili się”- jak to kiedyś było. W muzeum odnaleźliśmy również niezwykle ciekawe eksponaty – dawne kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, odważniki, miary. Wielkie wrażenie zrobił na zwiedzających zbiór butelek wykonanych z różnych odmian szkła, kamionki i porcelany. Dodatkowo, w przepięknej gotyckiej Sali Rajców w Ratuszu, uczniowie oglądali ekspozycję poświęconą historii miasta. Zobaczyliśmy tu wspaniałą makietę XVII-wiecznej Świdnicy – atrakcję, której naprawdę warto przyjrzeć się z bliska. Dlatego wraz z uczniami zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego niecodziennego muzeum.

Droga powrotna do szkoły objęła również wystawę rzeźb gromady dzików wraz ze skrzynią przy ulicy Franciszkańskiej, a także oraz odwiedziny w cukierni stanowiące „ słodki” akcent uczniowskiej wycieczki po Świdnicy.

Zapraszamy do galerii

Skip to content