2016.11.16 „Pociąg do wolności”

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany i kojarzony przez każdego Polaka, syna i córkę polskiej ziemi. To wyjątkowe święto zostało ustanowione w 1937 roku na pamiątkę odzyskanej przez naszą ojczyznę, w 1918 roku, niepodległości.
więcej

Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał tak, jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.

Dnia 16. 11. 2016 roku, dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie szkoły podstawowej gimnazjum i szkoły zawodowej, zabrali nauczycieli oraz koleżanki i kolegów w  podróż historyczną.

Zatrzymując się na kolejnych stacjach: I –  NIEWOLA, II – POWSTANIA, III – I WOJNA ŚWIATOWA, przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego państwa, m.in. rozbiory, utworzenie Legionów Polskich, powstanie listopadowe i styczniowe oraz pierwszą wojnę światową.

Celem  podróży była stacja WOLNOŚĆ, przy której młodzi ludzie, zapalając symboliczny znicz, uczcili pamięć bohaterów walczących o wolność ojczyzny.

Podniosły charakter akademii podkreśliła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz z osobą Józefa Piłsudskiego i innych ważnych postaci.

Szkolna publiczność, podczas wydarzenia, zachowała właściwą powagę i skupienie. Dla wszystkich była to przede wszystkim niezapomniana lekcja historii, którą przygotowali nauczyciele: Stanisława Majka, Izabela Mirecka, Mateusz Szymański i Aurelia Boś.

Zapraszamy do galerii

Skip to content