2019.03.04-08 Zielona Szkoła w Dusznikach-Zdroju

Duszniki Zdrój to miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, leżąca w Kotlinie Kłodzkiej na zachód od Kłodzka, pomiędzy Kudową Zdrój i Polanicą Zdrój. Duszniki są znaczącym ośrodkiem przemysłu szklarskiego ze szlifiernią kryształów, ale przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym  znanym  z leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia i oddechowego. Ciekawostką jest, że kurację leczenia gruźlicy przeszedł tutaj sam Fryderyk Chopin…więcej

Wśród atrakcji Dusznik koniecznie wymienić należy Park Zdrojowy z dworkiem Chopina, teatr im. F. Chopina, kilka pomników sławnego kompozytora, pijalnię wód z halą spacerową z I połowy XIX wieku oraz zakład przyrodoleczniczy i Muzeum Papiernictwa. Duszniki znane są ze sławnych festiwali chopinowskich.Ciekawy jest też Rynek w Dusznikach z Ratuszem i pręgierzem oraz stojący niedaleko kościół parafialny z oryginalną amboną w kształcie wieloryba.

Ponadto ciągną się tu kilometry szlaków turystycznych i rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki okolicy. Zdrowy klimat  i górskie powietrze ma działanie antyalergiczne wpływające na poprawę stanu zdrowia dziecka.

Dzieci mają możliwości poznania najbardziej atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy z unikalnymi w skali europejskiej ciekawostkami .

Te liczne dobrodziejstwa tego rejonu zadecydowały o tym , że w dniach 4.03.-8.03.2019 uczniowie klas V i VI L oraz SPDP  wraz z p. R. Trzcińską i p. A. Bazydło  uczestniczyli w zielonej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych Green Rest w Dusznikach-Zdroju. Program pobytu był bardzo napięty i urozmaicony. Poza obowiązkowymi zajeciami uczniowie zwiedzili Park Zdrojowy, poznali historię miejskiej części miasta.

W ramach rekreacji  odbywały się zajecia na basenie i w kręgielni . Uczniowie odbywali  spacery  na ścieżce zdrowia, podczas których wykonywali różne ćwiczenia sprawnościowe  . Kolejną atrakcją w Dusznikach Zdroju było zwiedzenie Dworku im. Fryderyka Chopina. Pobyt na zielonej szkole urozmaicony był również poprzez atrakcyjne wycieczki do Złotego Stoku, gdzie uczniowie jechali kolejką górska i zjeżdżali na sankach i nartach. W Kudowie-Zdroju dzieci zwiedziły skansen kultury ludowej „Szlak Ginących Zawodów.” Niezwykłą atrakcją w pracowni garncarskiej było samodzielne toczenie miseczki z gliny na kole garncarskim.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie przebywali w Małym ZOO i Muzeum Zabawek i. Zbiory tam się znajdujące mają swoisty urok, pochodzą z różnych okresów. Większość  z nich odzwierciedla modę, zdarzenia i obyczaje minionej epoki.

Poza wycieczkami i zwiedzaniem dzieci miały również czas na zabawę podczas dyskoteki , i zabaw na świeżym powietrzu. Cały pobyt przebiegł w radosnej atmosferze.

Zapraszamy do galerii.

Skip to content