2021.02.15 Order Uśmiechu

Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu wielkiego Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 50 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego...więcej

…W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyło się, w formie online, spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem byłym Rzecznikiem Praw Dziecka kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu, które głównie poświęcone było publikacji „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” jego autorstwa . Na pamiątkę tego wydarzenia biblioteka otrzymała od naszego gościa egzemplarze książki wraz z autografem i przekazała je w najlepsze ręce – młodzieży szkół ponadpodstawowych w Świdnicy (do bibliotek) z zaproszeniem do lektury i oczywiście serdecznymi pozdrowieniami od autora. Jeden z nich trafił również do naszej szkoły.
Prezentowana książka to garść informacji o jedynym w swoim rodzaju i najważniejszym na świecie odznaczeniu od dzieci. Tutaj można dowiedzieć się, kto i w jaki sposób może wnioskować o przyznanie Orderu Uśmiechu osobie dorosłej, kto już takie odznaczenie otrzymał i można mówić o nim – Kawaler Orderu Uśmiechu, kto doznał zaszczytu mianowania na Członka Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, ile i gdzie jest placówek, których patronami są Kawalerowie Orderu Uśmiechu, kiedy przypada doroczne święto Orderu Uśmiechu, jakie działania podejmują ludzie związani z Orderem.
Znajduje się w niej dużo świdnickich wątków, bo obok tytułu Stolicy Dziecięcych Marzeń, ulic, nazw szkół i placówek, inicjatyw tutaj zapoczątkowanych i realizowanych, koniecznie trzeba pamiętać, że ze Świdnicy pochodzą wspaniali Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Eugeniusz Kępa, Danuta Saul-Kawka, Jerzy Franckiewicz i druhna Zuzanna Nawrot , która przez wiele lat związana była też z naszą szkołą.
Dyrekcja ZSS w Świdnicy dziękuje Panu Markowi Michalakowi Kanclerzowi Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu za przekazanie książki swojego autorstwa pt. „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” wraz z autografem oraz Bibliotece Miejskiej za przekazanie wspomnianej publikacji .
Wszystkich zapraszamy do biblioteki szkolnej a zainteresowanych posiadaniem książki dla siebie informujemy, że można ją nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w cenie 55 zł (książki nie można kupić w księgarni). Całkowity dochód Autor przeznaczył na działalność Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Skip to content