2022.01.18 AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI –
DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

Jedną z propozycji działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa jest propagowanie w placówkach szkolnych idei Bookcrossingu.

W styczniu przy współpracy z psychologiem szkolnym p E. Oleksy-Kuras , nauczycielem j. polskiego L.Magirer –Wolak i p. I.Mirecką bibliotekarzem szkolnym w naszej szkole rozpoczęła się oficjalna akcja bookcrossingowa. Wszystko to za sprawą największego sklepu internetowego Amazon , który wspólnie z partnerami: Fundacją Powszechnego Czytania, Fundacją Dr Clown i Fundacją Zaczytani.org, zrealizuje szereg aktywności mających na celu zwiększenie świadomości na temat czytelnictwa i jego zalet oraz dostępu do książek. W ramach kampani Amazon Reads mającej na celu popularyzację czytelnictwa – przekazali naszej szkole 300 książek o wartości 7500zł na ten właśnie cel. Jest tam literatura dziecięco –młodzieżowa , lektury szkolne i literatura popularnonaukowa .

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejsza w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Bookcrossing:

  • pozwala dzielić się książkami, a nawet śledzić ich wędrówkę,
  • daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
  • pomaga w rozpoznaniu zainteresowań czytelniczych
  • inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają.

Jak organizujemy  BOOKCROSSING w naszej szkole?:

  1. Reklamowanie idei Bookcrossingu poprzez ogłoszenia, plakaty, hasła informacyjne, ulotki oraz informacje na stronie internetowej.
  2. Uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej w jednej z sal lekcyjnych i w bibliotece szkolnej.
  3. Książki będą uwalniane przez cały rok szkolny. Każdy uczeń zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym na magicznych półkach do ponownego przeczytania.
  4. Czytanie fragmentów otrzymanych książek na lekcjach j.polskiego i w bibliotece szkolnej
  5. Dbanie o wszystkie „uwalniane” książki!

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Oczywiście w dobie pandemii nie zapominamy też o zachowaniu bezpieczeństwa i dlatego akcją objęto tylko uczniów , a każda książka poddana jest 3 dniowej kwarantannie zanim dotrze do kolejnej osoby.

Serdecznie dziękujemy firmie Amazon za przekazane nam książki

Dzielmy się książkami. Sprawmy radość sobie i innym.

Skip to content