2013.11.06 Święto
Niepodległości

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych,
znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu,
święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień

więcej

 

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawalny i kojarzony przez każdego Polaka, syna i córkę polskiej ziemi. Zostało ono ustanowione w 1937 roku na pamiątkę odzyskanej w 1918 roku niepodległości.

Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.

Z okazji Święta Niepodległości 6 XI .2013r. uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej zaprezentowali program artystyczny mający na celu ukazanie społeczności naszej szkoły trudnych dziejów naszej ojczyzny, dążeń Polaków do odzyskania wolności i uświadomienie im, jak ogromną wartością jest niepodległość państwa.

Przy dźwiękach patriotycznych pieśni uczniowie przybliżyli zgromadzonej publiczności trudną drogę dochodzenia Polski do wymarzonej niepodległości.

Podniosły charakter akademii podkreśliła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz z postacią Józefa Piłsudskiego.

Szkolna publiczność wykazała właściwą powagę i skupienie. Dla wszystkich była to przede wszystkim niezapomniana lekcja historii , którą przygotowali nauczyciele : Stanisława Majka , Izabela Mirecka , Mateusz Szymański i Aurelia Boś.
Zapraszamy do galerii

Skip to content