2015.05.25 Krakowska Przygoda

W końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment, kiedy uczniowie pierwszej klasy gimnazjum „ K” oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy „S” , z wychowawcami – p. Anną Gryniewicz i P. Moniką Kot, udali się na 4-dniową wycieczkę do
więcej

W końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment, kiedy uczniowie pierwszej klasy gimnazjum „ K” oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy „S” , z wychowawcami – p. Anną Gryniewicz i P. Moniką Kot, udali się na 4-dniową wycieczkę do Krakowa.

Pełni entuzjazmu i turystycznej ciekawości, z plecakami i uśmiechami na twarzach, wyjechali zwiedzać to piękne miasto, w poniedziałek 25 maja.

W pierwszym dniu, uczniowie odwiedzili magiczne i niezwykle urokliwe krakowskie Stare Miasto, z Kościołem Mariackim – jednym z największych w Krakowie, Sukiennicami oraz Bramą Floriańską i Barbakanem. Było to niezwykłe doświadczenie, namacalne spotkanie z zamierzchłą przeszłością, której w tym miejscu niemalże można na każdym kroku dotknąć. Młodzi ludzie spacerowali tymi samymi ścieżkami, którymi wieki temu przechadzali się królowie, rycerze, szlachcice czy kupcy, a może nawet smok wawelski. Gdyby dobrze nadstawić uszu, można by usłyszeć tutaj jeszcze stukot kopyt o bruk i starodawny miejski gwar.

Drugi dzień natomiast upłynął podróżnikom na zwiedzaniu Muzeum Lotnictwa, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Multimedialnego Muzeum Podziemia Rynku. Uczniowie oglądali tam niezwykłe eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa, poznawali dzieje inżynierii miejskiej, polskiej motoryzacji, a na interaktywnej wystawie zapoznawali się z modelami ilustrującymi aspekty wykorzystania koła w życiu człowieka – świetnie się przy tym bawiąc. Burzliwe zaś dzieje średniowiecznego Krakowa i odnalezione skarby pochodzące z tego okresu, podróżnicy mieli okazję obejrzeć, w unikatowym na skalę europejską rezerwacie archeologicznym, znajdującym się pod ziemią w Rynku Głównym miasta.

Kolejny dzień upłynął bardzo szybko na zwiedzaniu Wzgórza Wawelskiego i znajdujących się w jego obrębie reprezentacyjnych komnat królewskich na Zamku Wawelskim, Dzwonu Zygmunta, grobów królewskich, krypt, w których spoczywają polscy wieszcze oraz para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy, Królewskiej Katedry, jak również Muzeum Katedralnego. Uczniowie wzięli też udział w ciekawych zajęciach zatytułowanych „ Damy i rycerze”, podczas których poznali średniowieczne zwyczaje i rolę rycerzy, a na zakończenie, ubrani w rycerski hełm, wszyscy zostali pasowani na rycerzy. Obowiązkowe tego dnia było także fascynujące „ spotkanie” ze smokiem wawelskim oraz spacer wzdłuż rzeki Wisły.

Podczas ostatniego dnia wyprawy, również nie zabrakło licznych atrakcji. Uczniowie mieli okazję, by zwiedzić sanktuarium Jana Pawła II , Sanktuarium Łagiewnickie , wjechać na wieżę widokową i oglądać panoramę miasta Krakowa. Nie obyło się też bez nieplanowanych przygód. Wycieczka do Krakowa była tym czasem, kiedy oprócz poznawania pięknego miasta, uczniowie mieli okazję spędzić razem kilka dni, lepiej się poznać, zintegrować, służyć sobie wzajemną pomocą. Nie zabrakło wspólnych posiłków, rozmów, śmiechu i zabaw.

Z wyprawy tej wszyscy wrócili zadowoleni, zachwyceni pięknym Krakowem, ale i z nutą nostalgii, że „to co dobre tak szybko się kończy”. Pełni wspomnień i wspólnych przeżyć wrócili do domów, by już następnego dnia w szkole „ krakowskim opowieściom” nie było końca.

Wspaniały czas, wspaniali ludzie, piękne miasto … ach – zapiszemy wszyscy te wspomnienia na długo w swojej pamięci.

„Dopomóż dzisiaj odchodzącym chwilom by jutro były warte wspomnieć”

Zapraszamy do galerii

Skip to content