2015.09.14
“Czas na teatr” – spacer tematyczny po teatrze.

70 lat temu, w dopiero co ocalonej z pożogi wojennej Świdnicy, powstał jeden z pierwszych po wojnie teatrów. Z tej właśnie okazji, w piątek, 11 września w Świdnicy, rozpoczęło się święto teatru. Na ten czas zaplanowano dwa projekty: “Teatr na czasie”“Czas na teatr”, których szczególnym walorem jest edukacja.

więcej

 

Jednym z ciekawszych punktów tych wydarzeń  był spacer tematyczny po teatrze świdnickim, spotkanie z Inspicjentką  p. Katarzyną Gaweł i suflerką p. Iwoną Gołębiowską, pracującymi na co dzień w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie. W spacerze tym,  pod opieką p. Stanisławy Majki  i p. Izabeli Mireckiej, wzięli udział uczniowie kl. II – III gimnazjum naszej szkoły.

Panie przewodniczki w interesujący sposób przedstawiły uczestnikom spotkania funkcjonowanie teatru „od kuchni”. Mieli oni okazję obejrzeć garderoby, w których aktorzy przygotowują się do spektaklu i kulisy, czyli to co znajduje się za sceną i przeważnie jest niewidoczne dla publiczności.

Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca reżysera, scenografa, inspicjenta, suflera, dźwiękowca i innych osób odpowiedzialnych za powstanie spektaklu.

Po części wstępnej przyszedł czas na fascynujące zajęcia praktyczne na scenie. Wkraczając na nią uczniowie w jednej chwili znaleźli się w zupełnie innej rzeczywistości – przenieśli się do odległych czasów potopu szwedzkiego, gdyż właśnie została przygotowana do spektaklu „Trylogia” na motywach powieści H. Sienkiewicza. Mogli, jak prawdziwi aktorzy w przedstawieniu, poskakać po łóżkach będących częścią scenografii. Wiele frajdy przyniosła im też zaciekła bitwa na poduszki, podobna do tej z przedstawienia.

Dużym wyzwaniem dla młodych uczestników spotkania okazało się odczytanie kilku kwestii ze scenariusza – oczywiście  z podziałem na role . Znalazło się jednak kilku odważnych ochotników, którzy podołali temu zadaniu. Zostali zasłużenie nagrodzeni gromkimi brawami, jak prawdziwi aktorzy.

Mamy nadzieję, że naszych uczniów czeka jeszcze niejedna taka wycieczka, ponieważ nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o pracy w teatrze,                      ale przeżyli też wspaniałą przygodę i świetnie się bawili 🙂
Zapraszamy do galerii

Skip to content