2016.11.08 Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy

Trylogia Sienkiewicza to cykl powieści historycznych, których akcja toczy się na terenach I Rzeczypospolitej, pod koniec pierwszej i w drugiej połowie XVII wieku.

więcej

 

Powstała ona w momencie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, a zaborcy coraz intensywniej nasilali procesy wynaradawiania. Autor przepięknych utworów składających się na Trylogię, pragnął przywrócić godność swojemu narodowi i pisać, jak sam się wyraził „dla pokrzepienia serc”, o czasach, kiedy patriotyzm Polaków uratował zagrożoną ojczyznę.

W skład Trylogii wchodzą trzy powieści: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski” Stanowi ona najobszerniejsze dzieło Sienkiewicza. Dlatego też, podczas dzisiejszej audycji z cyklu „Czytamy Sienkiewicza”, zamiast cprzytaczać wybrane fragmenty tego dzieła, uczennica kl. III Gim. Roksana L., przedstawiła szereg ciekawostek na temat Trylogii i jej powstania.

Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że oprócz tego, że Trylogia posiada niewątpliwie wymiar patriotyczny, jest również doskonałą lekcją historii Polski.

Audycję przygotowały p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka.

Skip to content