2017.09.25 Czas na teatr – Teatr na czasie. Spotkanie z aktorem

Rok 2015 był to czas przeróżnych teatralnych jubileuszy. Przede wszystkim, hucznie świętowano 250-lecie teatru publicznego w Polsce, ale także setną rocznicę urodzin wybitnego reżysera – Tadeusza Kantora oraz 130-stą rocznicę urodzin Witkacego…więcej

…Świdnica również dołożyła swoją cegiełkę do teatralnych jubileuszy, ponieważ obchodziliśmy 70-lecie świdnickiego teatru. Odpowiedzią Świdnickiego Ośrodka Kultury na tak liczne okoliczności stał się projekt – CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE.

Stanowi on cykl wydarzeń teatralnych, którego istotą jest powiązanie i pokazanie uczestnikom wydarzenia różnorodnych form artystyczno-edukacyjnych, a wśród nich konkursów, koncertów, warsztatów, spotkań autorskich, spektakli, performanców, dyskusji. Integralną częścią projektu są też spotkania z aktorami. We wszystkie imprezy zaangażowane są placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. W tym roku, już trzeci raz z kolei, na kilka wrześniowych dni, wysoka kultura staje się międzypokoleniowym wspólnym dobrem.

Nasza szkoła również zaangażowała się w realizację wyżej wspomnianego projektu. W ubiegłym roku gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach teatralnych w świdnickim teatrze, a w tym roku, dnia 25.09.2017r., w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej z aktorem Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Jakubem Grzybkiem.

Nasz gość, w ciekawy i zabawny sposób, przedstawił młodzieży tajniki zawodu aktora. Dodatkową atrakcję stanowiły samodzielnie wykonane rekwizyty ( laska magika , instrument z butli gazowej) oraz mało znany instrument kalimba, które dostarczyły młodzieży mnóstwa radości. Na spotkaniu można było również samemu spróbować swoich sił z grą na tych niecodziennych instrumentach.

Jak widać, przestrzeń wypełniona książkami, służy i skłania nie tylko do rozmowy o literaturze, ale i do realizowania małych form teatralnych. Zaprezentowane przez Jakuba Grzybka formy pracy pozwoliły uatrakcyjnić zajęcia, a sama biblioteka będzie odtąd kojarzona przez młodych ludzi z miejscem magicznym, w którym dzieci lub dorośli będą tworzyć swój własny teatr.

Organizatorkami tego niecodziennego wydarzenia były P. Stanisława Majka i P. Izabela Mirecka.

 

Zapraszamy do galerii.

Skip to content