2017.11.08 Radosna Niepodległość

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany i kojarzony przez każdego Polaka. Po 123
latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna….więcej

…W tym roku, 08. 11. 2017 świętowaliśmy rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie… Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Chcielibyśmy, żeby te pieśni ciągle żyły, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały jedynie w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń.

Podniosły charakter akademii podkreśliła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku, pieśni oraz występy taneczne uczniów klasy I-III szkoły podstawowej.

Szkolna publiczność wykazała właściwą powagę i skupienie. Dla wszystkich była to przede wszystkim niezapomniana lekcja historii, którą przygotowali nauczyciele: Stanisława Majka, Izabela Mirecka, Aneta Bazydło i Magdalena Borowiec.

Zapraszamy do galerii.

Skip to content