2018.11.09 Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany kojarzony przez każdego Polaka. Dokładnie sto lat temu bowiem, Polska odzyskała wolność. Polska powstała – wymęczona, wywalczona, wymodlona… Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał tak, jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna…więcej

9 listopada 2018 roku, obchodziliśmy w naszej szkole 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się uroczysty apel zatytułowany „Droga do niepodległości”, przygotowany przez p. A. Dudek, p. M. Szymańskiego oraz p. M. Borowiec.

Zaprezentowany program artystyczny przypomniał wszystkim zgromadzonym ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów, po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku.

Utwory poetyckie, których widzowie mogli wysłuchać, podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnienie stanowiły utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych – ,,Roty’’, ,,Warszawianki’’ i „Legionów” po „Marsz I Brygady”. Podniosły charakter akademii wzbogaciła również prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz występy taneczne uczniów klasy I-III szkoły podstawowej, pod kierunkiem p. M. Borowiec

Punktualnie o godzinie 11.11, podobnie jak ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z całej Polski, odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to dla wszystkich niezwykle podniosła chwila.

Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego (uczniowie klas I-III sp, III Gim., I Br., uczestnicy WTZ ), a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.

W drugiej części uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursów historycznych. W konkursie „Drogi wolności”, który zorganizowała p. A. Dudek nagrody otrzymali: Andrzej G. z kl. I Br. i Mateusz T. z kl. VII L.

Drugi konkurs zorganizowany przez p. S.Majkę i I.Mirecką, pt. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” przebiegał w dwóch kategoriach: plastycznej i wiedzy. Laureaci części plastycznej to:

I MIEJSCE                                     

 1. Radosław A. kl. E
 2. Bartosz B. kl. C
 3. Nikola Ch. kl.E
 4. Marcelina Ch. kl. C
 5. Dawid K. kl. VI LS
 6. Oskar P. kl. II LS

II MIEJSCE

 1.  Wiktoria D.  kl. D
 2. Marcin K.  kl. VII LS
 3. Nikodem K.  kl. IV L
 4. Kamil  S. kl. O

III MIEJSCE

 1.  Dominik  W.  KL.
 2. Kamil W. kl. F

WYRÓŻNIENIA

 • Bart?omiej K.  kl. VI US
 • Adam  P. kl. E
 • Jakub R.   kl. F
 • Marzena   S. kl. H

Laureatami w kategorii wiedza zostali:

 1. Stefan K. kl. VI LS
 2. Daniel K. KL. VII LS
 3. Kacper M.  I BR
 4. Mateusz R. I BR
 5. Kamil Z. kl. O

Nagrodzone prace plastyczne można obejrzeć na wystawie znajdującej się w holu szkoły, gdzie w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, p. S. Majka, p. I. Mirecka oraz p. G. Gicala przygotowały dekorację zatytułowaną „Droga do Niepodległości”. W naszej bibliotece obejrzeć można wystawkę książek „Polska Niepodległa„, a także gazetkę „Ojcowie niepodległości”, upamiętniające ten wyjątkowy dzień.

Nasze wspólne działania to hołd, jaki złożyliśmy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To również wyraz naszej radości, że mamy dziś wolną Polskę.

Zapraszamy do galerii.

Skip to content