2019.11.12 Drogi do niepodległości

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany i kojarzony przez każdego Polaka, syna i córkę polskiej ziemi. Święto to zostało ustanowione w 1937 roku na pamiątkę odzyskanej w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach niewoli, strachu i prób zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał tak, jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli tak, jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna….więcej

…Dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły przygotowali apel zatytułowany „Drogi do niepodległości”, który odbył się 12.11.2019 roku. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych – ,,Roty’’, ,,Warszawianki” do „Legionów”.

Podniosły charakter akademii wzbogaciła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz występy uczniów klasy V, pod kier. p. A. Bazydło, I-III pod kierunkiem p. M.Borowiec i klas IV-VII, jak również uczestników WTZ, którzy zaprezentowali znane pieśni patriotyczne pod kier. B. Zegarłowskiej.

Podczas apelu zaprezentowano prace plastyczne uczniów kl. VII i VIII wykonane w ramach projektu edukacyjnego „Patriotyzm na przestrzeni dziejów”, realizowanego na zajęciach z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie wykorzystali literaturę patriotyczną zakupioną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Apel przygotowali p. A. Dudek, p. M. Szymański i p. I. Mirecka

Nasze wspólne działania to hołd, jaki złożyliśmy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także wyraz naszej radości z faktu, że mamy dziś wolną Polskę.

Skip to content