2021.05.07 Maj miesiącem Maryi Królowej Polski

Kiedy nadchodzi maj – wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, w sposób szczególny zwracamy się do Matki Bożej. Jest to czas, kiedy zarówno w kościołach, kapliczkach, jak i przy przydrożnych figurkach spotykają się wierni, aby poprzez swą modlitwę oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. Kult maryjny jest w Polsce pielęgnowany od stuleci. Maryja jest Królową Polski. To do Niej uciekał się nasz uciśniony naród w trudnych chwilach więcej

… Miesiąc maj obfituje w wielość świąt ku czci Matki Bożej. W dniu 3 maja obchodzimy piękną Uroczystość Maryi Królowej Polski . 7 maja jest święto Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej, 13 maja – Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, 16 maja – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 24 maja – Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych, 31 maja – Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Przez cały miesiąc w naszej polskiej tradycji odprawiane są nabożeństwa majowe, które są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.

Nasi uczniowie również uczcili Maryję jako Matkę i Królową i na zajęciach z katechezy pod kierunkiem p. J. Nitkiewicz-Bakun wykonali piękne domowe kapliczki/ołtarzyki z wizerunkiem Maryi i ozdobili je kwiatami.

Powstał też plakat „ Maryja wstawia się za nami u Jezusa” , na którym każda klasa wokół kapliczki przyklejała kwiatek symbolizujący modlitwy uczniów do Matki Bożej.

Prace i plakat można podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej

W tym roku rozpoczął swą działalność teatrzyk „ W górę Seca”, którego ideą jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w zajęciach dodatkowych i wartościowego spędzania czasu, rozwijania wyobraźni i czerpania radości z własnej aktywności . Z okazji maryjnego miesiąca oraz Dnia Bibliotekarza w bibliotece szkolnej uczniowie obejrzeli przedstawienie „ Dzieci z Fatimy”. Narratorem była p. I. Mirecka .W rolę dzieci i Maryi wcielili się uczniowie z kl1-3l .

Starsi uczniowie wzięli udział w quizie Maryjnym „ Maria Matka Jezusa” , przygotowanym przez naszą panią bibliotekarkę p. I. Mirecką i katechetkę J. Nitkiewicz –Bakun. Należało wykazać się wiedzą o życiu Marii , z czego uczestnicy konkursu wywiązali się bardzo dobrze o czym świadczą wyniki.

Nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymali:

I miejsce: Daniel K. , Stefan K., Cyntia R. – kl . VIII Ls

Patrycja O. Natalia J. – kl VIII L

II miejsce : Dawid K – kl . VIII Ls

Jakub W. – kl. VIII L

Kinga S – kl. V L

III miejsce : Mateusz M- kl. VIII Ls

Nikodem K. kl. VI Ls

Bartosz K. kl. V L

Pozostali uczniowie : Maciej W , Oliwia Z. , Olivier P. otrzymali wyróżnienia.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zachęcamy wszystkich, aby śpiewali wspólnie Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny, wychwalajmy Maryję oraz wzywajmy do Jej orędownictwa. Nie ustawajmy w naszej modlitwie, bardzo serdecznie zapraszamy do włączenia się w te maryjne modlitwy. Prośmy wspólnie o ustanie epidemii, aby Bóg uchronił nas od wszelkich zagrożeń.

Skip to content