2022.05.11 Wycieczka do Domu Tkaczy w Chełmsku Śląskim

W dniu 11 maja 2022r. odbyła się wycieczka połączona z warsztatami. Mieliśmy szansę uczestniczyć w organizowanych zajęciach zawodowych, gdzie wspólnie przeszliśmy przez proces tkania lnu, żywą lekcję historii, języka polskiego, plastyki, techniki, treningu umiejętności społecznych, czy zajęć ruchowych.


Wycieczka stanowiła cenne źródło wiedzy o wartości różnych zawodów, także pracy w aspekcie prowadzenia przedsiębiorstwa.

Domy Tkaczy to 11 drewnianych domów, o ciekawej architekturze. Powstały one w 1707 r. na potrzeby tkaczy. We wnętrzu mieściły się : warsztat, część mieszkalna i magazyn na strychu. Konstrukcja była podyktowana względami użytkowymi. Działająca w jednym z domów Izba Tkactwa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego “Tkacze Śląscy” prezentuje zabytkowe narzędzia takie jak kołowrotki, krosna i inne urządzenia wykorzystywane w tkactwie.

Były to dla nas bardzo interesujące i absorbujące zajęcia. Wycieczkę zakończyliśmy w szampańskich nastrojach, wspólnym grillowaniem i zajadaniem się kiełbaskami.
W wycieczce brali udział uczniowie klasy 4L, 5L, 6L, 7- 8 Lsp, 7-8 Ls, SPdP, a także uczniowie 3 klasy Szkoły Branżowej.

Obszerną relację możecie obejrzeć w filmiku na naszym Facebooku- zapraszamy.
Przygoda z lnem odbyła się dzięki opiekunom i nauczycielom :
P. Beacie Zegarłowskiej,
P. Małgorzacie Kobieli,
P. Agnieszce Turek
P. Anecie Bazydło
pomocom nauczyciela:
P. Agnieszce Łysoń
P. Teresie Mikus
Oraz rodzicom uczniów:
P. Kamili Krzywieckiej
P. Joannie Misiak

 

Skip to content