Wydarzenia szkoła

Wydarzenia szkoła 2014 / 2015

 

2015.06.27
Żegnaj szkoło – witaj wakacyjna przygodo

Wakacje przyleciały jak chmurki na niebie dziś szkoło żegnamy ciebie.

więcej

 

Wakacje przyleciały jak chmurki na niebie dziś szkoło żegnamy ciebie.

W piątek 26.06.2015r. uroczyście zakończyliśmy rok  szkolny 2014/2015.

Hymn państwowy wprowadził wszystkich w uroczysty nastrój tego  , ostatniego w tym roku szkolnym, najważniejszego i  mocno przeżywanego spotkania.

Uświetnił je na początku polonez w wykonaniu uczniów kl. VI SP, III GIM  i III SPDP, kończących w tym roku kolejny etap edukacji.

Część artystyczną akademii, przygotowaną przez  panie : Marię Kuzio, Renatę Trzcińską i Agnieszkę Turek,  rozpoczął Dawid Ziemrowski – angielską piosenką wakacyjną. Następnie wystąpiła Agnieszka Mikołajek, w wykonaniu której usłyszeliśmy wiersz “Wakacyjna przygoda”. Klasa p. Edyty Arendarskiej-Wieliczko zaprezentowała  utwór  “Żegnaj szkoło”. Część artystyczną zakończył występ chóru szkolnego pod kier. P Beaty Zygarłowskiej, który wykonał piosenkę  “Znów będą wakacje”.

W części oficjalnej wystąpiła  pani dyrektor Beata Soroka, która w ciepłych słowach skierowanych do uczniów, nauczycieli i rodziców podziękowała za zaangażowanie oraz całoroczną pracę, a następnie wręczyła uczniom i absolwentom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za wypracowane osiągnięcia i podziękowania dla najbardziej zaangażowanych w życie szkoły rodziców.

Na zakończenie spotkania ,przedstawicielka uczniów, Nikol Szrejder podziękowała dyrekcji, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły oraz uczniom za ich wysiłek oraz życzyła słonecznych i pięknych wakacji.

2015.06.24 Ślęża zdobyta…

Uczniowie klasy K i N, wraz z p. Moniką Kot wybrali się na wycieczkę na Górę Ślężę
więcej

 

Czując powiew wakacji, dnia 24.06.2015r., uczniowie klasy K i N, wraz z p. Moniką Kot wybrali się na wycieczkę na Górę Ślężę. Dzięki uprzejmości Starosty Świdnickiego, p. Piotra Federowicza, mogliśmy bezpłatnie skorzystać z transportu- na miejsce dowiózł nas p. kierowca busa ze starostwa. O godz. 9:00 wyruszyliśmy łagodnym, żółtym szlakiem od strony Przełęczy Tąpadła. Jako, że kondycja uczestników była dobrym poziomie w mig, bo zaledwie w godzinkę, zdobyliśmy szczyt Ślęży.

W trakcie górskiej wędrówki, korzystaliśmy ze ścieżki edukacyjnej-poznając faunę i florę masywu Ślęży. Na szczycie był czas na fotki i zwiedzanie. Zapisaliśmy się w księdze pamiątkowej, w nowo wyremontowanym kościele na Ślęży. Jak prawdziwi turyści udaliśmy się na wieżę widokową, z której dostrzegliśmy nasze miasto-Świdnicę… Schodząc ze szczytu radośnie śpiewaliśmy piosenki-niczym prawdziwi piechurzy. Rytm „Stokrotki” umilał nam trucht.

Nieco zmęczeni, aczkolwiek zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.
Zapraszamy do galerii

2015.06.19 Wycieczka harcerzy do Bukowiny Tatrzańskiej

W dniach 19.06-24.06.2015 r. odbyły się warsztaty twórczości artystycznej w ramach projektu “Gotowi na start – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne”
więcej

W dniach 19.06-24.06.2015 r. odbyły się warsztaty twórczości artystycznej w ramach projektu “Gotowi na start – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne” organizowanego przez Chorągiew Dolnośląską ZHP . Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły i harcerze z 41 ŚDH “Hubalczycy” wraz z nauczycielami: panią Barbarą Kułagą i drużynową Grażyną Ziobrowską.

W piątek 19.06 zwarci i gotowi wyjechali na 6 dni do schroniska “Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Na miejscu okazało się , że w projekcie biorą udział osoby niepełnosprawne z całej Polski. Wszyscy wspaniale i aktywnie spędzili czas: były zajęcia plastyczne z artystami plastykami, warsztaty teatralne, wycieczki w góry, zwiedzanie Zakopanego połączone z grą terenową, wjazd na Gubałówkę, ściana wspinaczkowa, kąpiele w “Termach”, spotkanie z zespołem folklorystycznym i nauka tańców ludowych.

Odbył się też festiwal piosenki o górach, na którym uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce. Spotkali wspaniałych i życzliwych ludzi, nawiązali wiele przyjaźni. Będą długo nucić refren poznanej piosenki “Samba, samba, samba orere takich spotkań nigdy za wiele”.

Projekt zakłada organizację zajęć grupowych w trakcie 6-dniowych warsztatów do grudnia, więc z niecierpliwością czekają na kolejny taki wyjazd.

Zapraszamy do galerii

2015.06.18 Sanitarny tor przeszkód

W dniu 18 czerwca 2015 r., odbyła się w naszej szkole coroczna impreza pod nazwą “Sanitarny tor przeszkód”, organizowana przez opiekunów szkolnego koła PCK.
więcej

W dniu 18 czerwca 2015 r., odbyła się w naszej szkole coroczna impreza pod nazwą „Sanitarny tor przeszkód”, organizowana przez opiekunów szkolnego koła PCK: p. Loretę Bawoł i p. Marzenę Rymsza.

Uczniowie, mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami sprawnościowymi w zajęciach i zabawach sportowych przeprowadzonych przez p. Mirelę Dziakowicz. Uczestnikami spotkania były klasy szkoły podstawowej i gimnazjum, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Impreza przebiegała według ustalonego harmonogramu:

 1. konkurs plastyczny
 2. udział w zadaniach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
 3. konkurencje sportowe.

Wszyscy uczestnicy imprezy świetnie się bawili, ale także rozwijali sprawności i umiejętności medyczne, sportowe i plastyczne.Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.06.18 Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Szkoły

W czwartek, 18.06.2015r., w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Szkoły, pod hasłem “W zdrowym ciele zdrowy duch”
więcej

W czwartek, 18.06.2015r., w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Szkoły, pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Po uroczystym otwarciu Mistrzostw przez P. Dyrektor Beatę Sorokę, uczniowie rozpoczęli zmagania sportowe. Na początek musieli zmierzyć się z konkurencjami sprawnościowymi, wśród których znalazły się strzały na bramkę, rzuty do kosza, skoki przez skakankę, odbicie piłki siatkowej w ograniczonym polu. Każda z tych konkurencji była punktowana i oceniana.

O Puchar Dyrektora uczniowie walczyli w dwóch kategoriach – w kategorii chłopców i dziewcząt. Po zaciętej rywalizacji, wyłoniono zwycięzców.

I miejsce i Mistrzostwo szkoły wywalczyła Magda Leboda z klasy I gimnazjum
II miejsce zajęła Anna Kowalska z klasy III ZSZ
III miejsce – Magda Mikołajek z SPdP

W kategorii chłopców: I miejsce i Mistrzostwo szkoły zdobył Kamil Kluska z klasy I ZSZ
II miejsce – Piotr Woźniak z klasy VI SP
III miejsce wywalczył Adam Majewski z klasy III gimnazjum

Wyróżnieni zostali także: Ania Leboda za największa ilość odbytych skoków na skakance oraz Ania Kowalczyk za największą ilość odbitych piłek w ograniczonym polu.

Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca, zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami, a pozostali sportowcy otrzymali słodki poczęstunek.

Tradycyjnie, Dzień Sportu zakończył mecz piłki siatkowej – uczniowie kontra nauczyciele. Wynikiem 3:2 zwyciężyła tym razem drużyna uczniów w składzie: Piotr Skowronek, Piotr Mosiądz, Piotr Woźniak, Łukasz Nowak, Kamil Kluska, Stanisław Strzelecki, Ada, Majewski, Nikola Schreider, Weronika Chrobak. Drużynę nauczycieli dzielnie reprezentowali: P. Dyrektor Beata Soroka, P. ,Mateusz Szymański, p. Monika Kot, p. Joanna Wiraszka, p. Grzegorz Walczak i przedstawiciele rodziców – Państwo Rutowicz.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników i sportowej rywalizacji, a nauczycielom p. Agnieszce Turek, p. Renacie Trzcińskiej, p. Grzegorzowi Michalakowi i p. Joannie Wiraszka serdecznie dziękujemy za organizację tej wspaniałej imprezy.

Zapraszamy za rok!!!!

Zapraszamy do galerii

2015.06.16 Wycieczka do gospodarstwa Agroturystycznego “Podkowa”

W piękny, słoneczny dzień, uczniowie klas biorących aktywny udział w konkursie zbiórki zużytych baterii w roku szkolnym 2013/2014, wyjechali na zasłużoną i długo wyczekiwaną wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego “Podkowa” w Modliszowie.
więcej

Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji: zapierająca dech w piersiach jazda bryczką, jazda konna w siodle lub na oklep oraz gry i zabawy w plenerze. Wszyscy bawili się doskonale i wrócili do domów pełni nowych wspaniałych wrażeń i doświadczeń. A do tego, są już teraz pewni, że warto być eko.

Zapraszamy do galerii

2015.06.09 Duża Samorządność „Moja życiowa rola”

Dnia 9 czerwca 2015r., zgodnie z harmonogramem Dużej Samorządności, klasa „f” pod opieką p. M. Rymszy, przygotowała apel na temat „Moja życiowa rola”, którego adresatami byli uczniowie Gimnazjum Nr 7 i SPdP.
więcej

Dnia 9 czerwca 2015r., zgodnie z harmonogramem Dużej Samorządności, klasa „f” pod opieką p. M. Rymszy, przygotowała apel na temat „Moja życiowa rola”, którego adresatami byli uczniowie Gimnazjum Nr 7 i SPdP.

Podczas spotkania uczestnicy poznawali prawa i obowiązki wynikające z przynależności do rodziny. Kształtowana była postawa wzajemnej miłości w rodzinie, polegająca na opiekowaniu się rodzeństwem i osobami starszymi. Uczniowie z dużym zapałem rozwiązywali krzyżówki tematyczne i zagadki przygotowane specjalnie na tę okazję, a także chętnie włączali się do dyskusji. Na zakończenie spotkania, przedstawiciele poszczególnych klas otrzymali obrazy tematyczne do wypełnienia dowolną techniką plastyczną.

Ponieważ dużymi krokami zbliżają się już wakacje, Duża Samorządność zorganizowała konkurs zatytułowany „Najsympatyczniejszy kolega i najsympatyczniejsza koleżanka” w II półroczu 2014/2015 roku. Klasy gimnazjum i SPdP miały prawo do wytypowania po 2 swoich kandydatów. Do finału dostało się 14 uczniów, spośród 50 członków Dużej Samorządności. W wyniku głosowania, zwycięzcami zostali Katarzyna S., Adam Majewski i Gabryel Pająk. Uczniowie ci zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Po części oficjalnej, odbyła się zabawa przy muzyce.

Duża Samorządność w tym roku szkolnym zakończyła swoją pracę.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas. Życzę bezpiecznych, wesołych i radosnych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu 2015 roku.

Opiekun Dużej Samorządności – Edyta Arenddarska-Wieliczko.

Zapraszamy do galerii

2015.06.02 XII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych

Już po raz XII, na terenie naszej szkoły, odbył się Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. Impreza ta ma ogromny zasięg, o czym świadczy chociażby fakt, że uświetnili ją swoją obecnością, m.in. biskupi i księża z diecezji świdnickiej, przedstawiciele władz powiatu, gminy, ościennych gmin i miasta Świdnicy, młodzież z placówek specjalnych w naszym powiecie, jak również z zaprzyjaźnionych szkół masowych z regionu Dolnego Śląska.
więcej

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak

Już po raz XII, na terenie naszej szkoły, odbył się Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. Impreza ta ma ogromny zasięg, o czym świadczy chociażby fakt, że uświetnili ją swoją obecnością, m.in. biskupi i księża z diecezji świdnickiej, przedstawiciele władz powiatu, gminy, ościennych gmin i miasta Świdnicy, młodzież z placówek specjalnych w naszym powiecie, jak również z zaprzyjaźnionych szkół masowych z regionu Dolnego Śląska.

Uroczystości w tym dniu, tradycyjnie rozpoczęły się od mszy św. w pięknej świdnickiej Katedrze, a następnie młodzież przemaszerowała ulicami miasta do naszej szkoły. Na miejscu, gości powitała Pani Dyrektor Beata Soroka i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Ten dzień miał być wyjątkowy i nadzwyczajny, dlatego też zaprosiliśmy do udziału w nim wspaniałych artystów: Chór z III Liceum w Świdnicy, skrzypaczkę ze Szkoły Muzycznej, niewidomą artystkę obdarzoną cudownym głosem, Bartka Górskiego – tancerza Zumby, młodzież z 2 Gimnazjum w Świdnicy – dostarczyli nam oni niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

Podczas tego corocznego spotkania, chodzi przede wszystkim o wspaniałą zabawę, więc zadbaliśmy o to, by nasi kochani goście mogli bawić się przy przebojach, które dla nich śpiewał nasz DJ, brać udział w grach sportowych, pomalować sobie twarz , pozjeżdżać na dmuchanych zamkach, podziwiać wyroby artystyczne uczniów naszej szkoły oraz uczestników.

Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wszystkim smakował bigos przygotowany przez pracowników naszej szkoły.

Ta cudowna zabawa nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia naszych sponsorów, wśród których znaleźli się:

 • Diecezja Świdnicka-J.E Ks. Biskup Ignacy Dec, Ks. Biskup Adam Bałabuch, Ks. Prałat Piotr Śliwka, Ks. Marek Korgul, Ks. Marek Mielczarek
 • Franc Texil SP z o.o. Jerzy Franckiewicz
 • Biały Dom – Joanna i Sławomir Kapturowie
 • Hurtownia Marol Oddział Wrocław
 • Hurtownia Specjał Oddział Wrocław
 • Wagony Świdnica SA
 • Bank Zachodni WBK Oddział w Świdnicy, Oddział w Bielawie
 • Pasol Paco w Świdnicy
 • Śnieżka-Invest Świebodzice
 • Antoni Wojewodzic – cukiernia
 • Eugeniusz Kępa – cukiernia
 • Artur Mróz – cukiernia
 • Piekarnia Ciarkowscy
 • Anna i Jacek Wychowanek –PROFIT BIS piekarnia
 • Cukiernia Romena Roman Trzciński
 • Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
 • Teresa Świło poseł

Zapraszamy do galerii

2015.05.27 Koncert majowy – Morskie opowieści

Kolejne spotkanie z Filharmonią na wesoło, która jest już stałym bywalcem w naszej szkole, przyniosło nam wiele radości, ale i wrażeń. Nagle, za sprawą naszych gości, znaleźliśmy się na pirackim statku i mogliśmy się poczuć jak prawdziwe wilki morskie!
więcej

Mieliśmy okazję wyciągać kotwicę, wiosłować, obejrzeć wspaniały pokaz walki na szable, posłuchać piosenek ludzi morza. To wszystko sprawiło, że chcieliśmy, aby koncert trwał i trwał?. Niestety, nasza morska przygoda musiała dobiec końca, a nasz statek zawinąć do portu, ale na zakończenie , w ramach podziękowania, zgotowaliśmy artystom gromki aplauz.

Gościem specjalnym tego spotkania z muzyką był śpiewak operowy, na co dzień występujący w Operze wrocławskiej, Pan Radosław Zawadzki. Towarzyszyli mu Panowie Robert Delegiewicz i Bartosz Warkoczyński. Gości, jak co miesiąc zaprosiły nasze wspaniałe Panie Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Serdecznie dziękujemy za to wspaniałe spotkanie

Zapraszamy do galerii

2015.05.25 Krakowska Przygoda

W końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment, kiedy uczniowie pierwszej klasy gimnazjum „ K” oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy „S” , z wychowawcami – p. Anną Gryniewicz i P. Moniką Kot, udali się na 4-dniową wycieczkę do
więcej

W końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment, kiedy uczniowie pierwszej klasy gimnazjum „ K” oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy „S” , z wychowawcami – p. Anną Gryniewicz i P. Moniką Kot, udali się na 4-dniową wycieczkę do Krakowa.

Pełni entuzjazmu i turystycznej ciekawości, z plecakami i uśmiechami na twarzach, wyjechali zwiedzać to piękne miasto, w poniedziałek 25 maja.

W pierwszym dniu, uczniowie odwiedzili magiczne i niezwykle urokliwe krakowskie Stare Miasto, z Kościołem Mariackim – jednym z największych w Krakowie, Sukiennicami oraz Bramą Floriańską i Barbakanem. Było to niezwykłe doświadczenie, namacalne spotkanie z zamierzchłą przeszłością, której w tym miejscu niemalże można na każdym kroku dotknąć. Młodzi ludzie spacerowali tymi samymi ścieżkami, którymi wieki temu przechadzali się królowie, rycerze, szlachcice czy kupcy, a może nawet smok wawelski. Gdyby dobrze nadstawić uszu, można by usłyszeć tutaj jeszcze stukot kopyt o bruk i starodawny miejski gwar.

Drugi dzień natomiast upłynął podróżnikom na zwiedzaniu Muzeum Lotnictwa, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Multimedialnego Muzeum Podziemia Rynku. Uczniowie oglądali tam niezwykłe eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa, poznawali dzieje inżynierii miejskiej, polskiej motoryzacji, a na interaktywnej wystawie zapoznawali się z modelami ilustrującymi aspekty wykorzystania koła w życiu człowieka – świetnie się przy tym bawiąc. Burzliwe zaś dzieje średniowiecznego Krakowa i odnalezione skarby pochodzące z tego okresu, podróżnicy mieli okazję obejrzeć, w unikatowym na skalę europejską rezerwacie archeologicznym, znajdującym się pod ziemią w Rynku Głównym miasta.

Kolejny dzień upłynął bardzo szybko na zwiedzaniu Wzgórza Wawelskiego i znajdujących się w jego obrębie reprezentacyjnych komnat królewskich na Zamku Wawelskim, Dzwonu Zygmunta, grobów królewskich, krypt, w których spoczywają polscy wieszcze oraz para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy, Królewskiej Katedry, jak również Muzeum Katedralnego. Uczniowie wzięli też udział w ciekawych zajęciach zatytułowanych „ Damy i rycerze”, podczas których poznali średniowieczne zwyczaje i rolę rycerzy, a na zakończenie, ubrani w rycerski hełm, wszyscy zostali pasowani na rycerzy. Obowiązkowe tego dnia było także fascynujące „ spotkanie” ze smokiem wawelskim oraz spacer wzdłuż rzeki Wisły.

Podczas ostatniego dnia wyprawy, również nie zabrakło licznych atrakcji. Uczniowie mieli okazję, by zwiedzić sanktuarium Jana Pawła II , Sanktuarium Łagiewnickie , wjechać na wieżę widokową i oglądać panoramę miasta Krakowa. Nie obyło się też bez nieplanowanych przygód. Wycieczka do Krakowa była tym czasem, kiedy oprócz poznawania pięknego miasta, uczniowie mieli okazję spędzić razem kilka dni, lepiej się poznać, zintegrować, służyć sobie wzajemną pomocą. Nie zabrakło wspólnych posiłków, rozmów, śmiechu i zabaw.

Z wyprawy tej wszyscy wrócili zadowoleni, zachwyceni pięknym Krakowem, ale i z nutą nostalgii, że „to co dobre tak szybko się kończy”. Pełni wspomnień i wspólnych przeżyć wrócili do domów, by już następnego dnia w szkole „ krakowskim opowieściom” nie było końca.

Wspaniały czas, wspaniali ludzie, piękne miasto … ach – zapiszemy wszyscy te wspomnienia na długo w swojej pamięci.

„Dopomóż dzisiaj odchodzącym chwilom by jutro były warte wspomnieć”

Zapraszamy do galerii

2015.05.22 Paraolimpiada Integracyjna

Po raz trzeci w naszej szkole odbył się Integracyjny Turniej Gier i Zabaw, w którym wzięli udział uczniowie klas piątych SP 105 w Świdnicy oraz uczniowie naszej szkoły uczęszczający do klas IV-VI, gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i dwóch uczniów klas I-III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
więcej

Spotkanie nasze rozpoczęło się od wspólnej zabawy integracyjnej z chustą Klanzy, która przyniosła uczestnikom wiele radości i pozwoliła choć w niewielkim stopniu wzajemnie im się poznać.

Po oficjalnym otwarciu III Paraolimpiady przez Panią Dyrektor naszej szkoły, uczniowie rozpoczęli zmagania i rywalizację w poszczególnych konkurencjach sportowych. Na początek musieli się zmierzyć z torem odwagi, który wymagał od nich szybkości i dużej koordynacji ruchowej. Utrzymanie leciutkiej piłeczki do tenisa stołowego na łyżce i pokonywanie z nią różnych przeszkód, okazało się trudnym wyzwaniem. Następnie, zawodnicy zmagali się z konkurencją o nazwie „Sadzenie ziemniaków”, „Bieg kucharzy” czy slalomem hokejowym. Zawody przebiegały przy zaciętej rywalizacji, dużym zaangażowaniu i skupieniu.

Paraolimpiadę uświetnił pokaz Judo w wykonaniu młodych zawodników z SP nr 105, pod opieką P. Joanny Ganowskiej.

Po zakończonych zmaganiach sportowych, uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Na koniec wszyscy zawodnicy i kibice wysłuchali wspólnie zwycięskiej piosenki i wspólnie podziękowali sobie za wspaniałą zabawę, zdrową rywalizację sportową, kulturalne kibicowanie i serdeczne przyjęcie gości.

Zawody sportowe prowadziły: P. Renata Trzcińska i P. Joanna Wiraszka. Zapraszamy za rok !!!

Zapraszamy do galerii

2015.05.21 Warsztaty z doradcą zawodowym

Jednym z priorytetowych celów przyświecających naszej placówce, jest możliwie najlepsze przygotowanie uczniów do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości, w tym również,   do wyboru zawodu i podjęcia pracy.
więcej

Mając to na uwadze, organizator spotkań pani Aurelia Boś, nawiązała kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy – Centrum Informacji Zawodowej     i zorganizowała cykliczne  warsztaty z doradcami zawodowymi oraz psychologiem pracy.

Spotkanie to przybliżyło uczniom  możliwości wejścia na rynek pracy, nauczyły jak przygotować dokumenty aplikacyjne, a także jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zapraszamy do galerii

2015.05.15 Dzień bez przemocy

Nie ucz mnie przemocy – pod takim hasłem upłynął w naszej szkole dzień poświęcony zapobieganiu przemocy wśród dzieci i młodzieży
więcej

Nie ucz mnie przemocy – pod takim hasłem upłynął w naszej szkole dzień poświęcony zapobieganiu przemocy wśród dzieci i młodzieży. Do udziału w nim zaproszeni zostali uczniowie szkoły podstawowej, a także młodzież uczęszczająca do gimnazjum i szkoły zawodowej.

W ramach zajęć proponowanych uczestnikom z tej okazji przez organizatora, Panią Lidię Magier, odbyły się warsztaty z pedagogiem szkolnym, Panią Beatą Babicz , w czasie których mogli oni zdefiniować czym jest przemoc i wymienić poglądy na jej temat, poprzez dokończenie zdania „Przemoc to…”, jak również wyrazić swój sprzeciw wobec niej uzupełniając plakat „Jestem przeciw przemocy”, podpisem i odbiciem śladu dłoni.

Na korytarzu naszej placówki zostały też ustawione specjalne skrzynki zaufania, do jednej z nich uczniowie mogli wrzucać karteczki z nazwiskami szkolnych sprawców przemocy, do drugiej zaś dane tych kolegów i koleżanek, którzy każdego dnia są chętni nieść innym pomoc. Na podstawie oddanych głosów, pani pedagog przeprowadziła rozmowy interwencyjne ze sprawcami przemocy w szkole zmierzające do uświadomienia im negatywnych aspektów i następstw ich postępowania.

Zapraszamy do galerii

2015.05.14 Teatrzyk kukiełkowy “Krecik w zoo”.

4 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie Gimnazjum w Bystrzycy Górnej.
więcej

Chłopcy zaprezentowali nam teatrzyk kukiełkowy „Krecik w zoo”. Bohaterami przedstawienia byli: krecik, kangur, pantera, żółw, motyle, małpa, niedźwiadek i struś. W teatrzyku wykorzystane zostały wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Jana Brzechwy. Przedstawienie bardzo się nam podobało! Mamy nadzieję, że chłopcy jeszcze do nas wrócą.

Zapraszamy do galerii

2015.05.14 Światowy Dzień Trzeźwości

Alkohol to jedna z największych plag współczesnego świata. Bezlitośnie uzależnia i niszczy życie nie tylko dorosłych, ale także młodych ludzi, nastolatków.
więcej

Ważne jest, aby jak najczęściej mówić o zgubnych skutkach sięgania po napoje alkoholowe, przestrzegać, uświadamiać. Z tego powodu, uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej, brali udział w obchodach Światowego Dnia Trzeźwości. W ramach pracy świetlicy szkolnej, młodzież mogła obejrzeć filmy profilaktyczne, wziąć udział w warsztatach tematycznych, dowiedzieć się o zgubnych skutkach picia alkoholu w młodym wieku.

Warsztaty przeprowadzone w klasach szkoły zawodowej przez pedagoga i psychologa szkolnego, miały nauczyć młodzież asertywności, pokazać, jak niebezpieczny jest alkohol i ile szkód przynosi samemu pijącemu, jak również jego rodzinie. Młodzież chętnie uczestniczyła w happeningu oraz otwarcie i szczerze rozmawiała o swoich problemach.

Ta niezwykle ważna i pożyteczna akcja została przygotowana przez panią Aurelię Boś, Lidię Magier, szkolnego pedagoga Beatę Babicz i psychologa Ewę Oleksy- Kuras.

Zapraszamy do galerii

2015.05.13 II Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

W dniu 13 maja osoby niepełnosprawne z całej Diecezji Świdnickiej spotkały się w Wambierzycach na Drugiej Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie naszej szkoły z chęcią wzięli udział w tym pięknym wydarzeniu, zapragnęli stanąć u stóp Wambierzyckiej Królowej Rodzin zawierzając jej siebie i swoje rodziny.
więcej

Po przybyciu na miejsce czekały nas liczne atrakcje, dzięki którym dzieci mogły poznać jak różnorodne były zainteresowania i talenty Wielkiego Papieża. Należało do nich zdobywanie „papieskich sprawności” takich jak : Papieski slalom, Boży Rybak, Kuchnia papieska, Piłka nożna „Lolek” i wiele innych.  Każdy kto dzielnie wykonał zadanie otrzymywał znaczek potwierdzający, że posiadł daną sprawność. Po tych radosnych i pełnych emocji zajęciach udaliśmy się do Bazyliki na uroczystą Mszę Świętą celebrowaną przez J. E. Ks. Bp. Adama Bałabucha. W kazaniu biskup podkreślił datę jaką jest 13 maja, dzień związany z Maryją i Janem Pawłem II. Po Mszy Świętej wszyscy mogli skorzystać z ciepłego posiłku, a po nim zaczął się czas wspólnej zabawy oraz dzielenia się własną twórczością. Można było zaprezentować taniec lub śpiew o tematyce religijnej. Wywołano nas na scenę, gdzie mogliśmy zaśpiewać przy dźwiękach gitary przygotowane wcześniej pieśni. Podziwialiśmy również przygotowane przez innych występy. Później mogliśmy tańczyć i śpiewać z Zespołem „ Podzamek Boys” Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny pt. “Jan Paweł II – Dobry Przyjaciel” , w którym wyróżniono prace uczniowie naszej szkoły : Jakuba Rostka i Weroniki Mikołajczyk z kl. IV . Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Majowym , po którym w radosnym nastroju wróciliśmy do Świdnicy. Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom; do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do galerii

2015.05.08 Regionalnym Turnieju Bocci „Sport dla każdego”

08 maja 2015 r. reprezentacja szkoły i harcerze z 41ŚDH „ Hubalczycy” wzięli udział w Regionalnym Turnieju Bocci „ Sport dla każdego” w Lubiniu.
więcej

Justyna Wróbel, Weronika Mikołajczyk, Samuel Sordyl, Klaudia Kuklińska. Kamil Skiba i Oliwia Panek pod opieką pani Agnieszki Turek i opiekuna drużyny harcerskiej pani Grażyny Ziobrowskiej wzięli udział w Regionalnym Turnieju Bocci „ Sport dla każdego” w Lubiniu. Zajęli II miejsce w klasyfikacji ogólnej. Srebrni medaliści otrzymali upominki i sprzęt sportowy dla szkoły- ławeczkę skośną. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2015.05.07 Wycieczka do Afrykarium we Wrocławiu

Dzika Afrrrrrrryka! Taki zew prawdziwej przygody usłyszeliśmy w sercach na początku najpiękniejszego z miesięcy – maja.
więcej

W czwartkowy poranek, bardzi niż zwykle, zaroiło się na parkingu naszej szkoły:
nasze panie wychowawczynie, nasi rodzice i oczywiście my, a wraz z nami wypełnione prowiantem plecaki, aparaty w gotowości i turystyczne stroje – jak wyprawa to wyprawa!!! Na ustach wszystkich było jedno hasło: Afrykarium! Brzmiało to dla nas tajemniczo, ale jak wiadomo, tajemniczość jeszcze lepiej wpływa na atmosferę, dlatego dopisywały nam znakomite humory, które świetnie zgrały się z przepiękną pogodą.

Nad sprawną organizacją czuwała pani Monika Kot – kierownik naszego safari. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na nasze autokary, które niczym najlepsze terenówki, miały nas zawieźć prosto w świat afrykańskiej fauny i flory. Aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, w ekstra radiowozie przyjechał pan Policjant i dokładnie sprawdził pojazdy, którymi mieliśmy bezpiecznie dojechać do Wrocławia. Jeszcze tylko życzenia dobrej wycieczki od Pani wicedyrektor Katarzyny Gołąbek… I ruszyliśmy!

Mały autokar, wypełniony dzielnymi przedszkolakami oraz duży autokar z młodzieżą, na pokładzie każdego z nich – nasi kochani Rodzice i Panie Nauczycielki. Tylu na raz uczniów naszej szkoły jeszcze Wrocław nie widział! I oto wita nas piękna, zabytkowa brama ZOO. Z niecierpliwością przechodzimy przez alejkę wiodącą do celu naszej wyprawy i naszym oczom ukazuje się supernowoczesny budynek Afykarium. Dosłownie zanurzamy się w podwodny świat Czarnego Lądu – ogromne akwaria pełne najdziwniejszych ryb, uśmiechnięte płaszczki, groźne rekiny – aż dech zapiera i zastyga serce, ale dzielnie idziemy dalej, bo pancerne szyby bronią nas przed staniem się przekąską rekinów  . Pingwiny, foki…nie , na tabliczce informacyjnej widzimy tajemniczą nazwę zwierzaków, które pomyliliśmy z fokami – kotiki… i znów nauczyliśmy się czegoś nowego! Przemierzamy kolejne kondygnacje Afrykarium, błyskają flesze, a oto hipopotamy pod kaskadą wody! Jeszcze wyżej ufffff, jak gorąco… najpiękniejsze ptaki i roślinność Afryki. A któż to rozwiera paszcze pełne kłów? Krokodyle! I ich nie zabrakło na trasie naszej wędrówki. Pora wyjść na zewnątrz.

Wydaje się, że spędziliśmy w budynku Afrykarium krótką chwilę, ale cóż to? Minęły niemal dwie godziny! Czas na małe co nieco  pałaszujemy nasz prowiant i wyruszamy na dalszą wyprawę do lwów, osiołków, żyraf i jaszczurek oraz zabawnych i kłótliwych lemurów, śmiało zagłębiamy się w alejki ogrodu zoologicznego. Niestety, czas już wracać do autokarów… ostatnie pamiątkowe zdjęcia i opuszczamy wspaniały świat dzikiej przyrody.

Pełni wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły z niecierpliwością oczekując na kolejną przygodę! Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zobaczyć ten piękny fragment afrykańskiego świata.

Zapraszamy do galerii

2015.05.06 Pokaz tańca towarzyskiego “Taniec otwiera w ludziach to co najpiękniejsze”

Taniec jest jedną z najpiękniejszych form wyrazu ludzkiego wnętrza, przeżyć, emocji, myśli, elementem kultury, a także sportem. Wymaga wiele poświęceń, wyrzeczeń i wysiłku, ale w zamian daje wiele radości i satysfakcji. Łączy w sobie piękno i siłę , stanowi wyzwanie.
więcej

Efekty, jakie można osiągnąć w tej dziedzinie dzięki ciężkiej pracy, uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać podczas dzisiejszego pokazu tańca towarzyskiego, w wykonaniu Mistrzów Dolnego Śląska i Południowej Polski w tańcu towarzyskim oraz Wicemistrzów Polski w tańcach latynoamerykańskich i 10 tańcach mieszanych, w kategorii wiekowej 14-15 lat- Kacpra Rutki i Sary Litorowicz. Goście, zaproszeni przez Panią Anię Gryniewicz, zaprezentowali widzom, m.in. tango, walca wiedeńskiego i angielskiego, rumbę, sambę i czaczę . Na zakończenie tego zapierającego dech widowiska, każdy z widzów miał okazję poćwiczyć podstawowe kroki cza-czy i poczuć się jak prawdziwy tancerz. W podziękowaniu, nasi goście otrzymali laurki – duże, czerwone serca. Bardzo dziękujemy za wspaniały pokaz.

Zapraszamy do galerii

2015.05.06 Filharmonia na wesoło

Co miesiąc uczniowie naszej szkoły uczestniczą w cyklu audycji muzycznych, zatytułowanym „Z muzyką dookoła świata”.
więcej

Dzięki tym spotkaniom poznają utwory powstałe w różnych zakątkach świata i ciekawe instrumenty. Tym razem, nasi goście zabrali widzów w niesamowitą podróż do dalekiej Australii. Zgromadzona publiczność dowiedziała się co to jest bumerang, poznała cechy charakterystyczne gitary elektrycznej, a także tajemniczy instrument o nazwie pad, na którym gra się przy pomocy najzwyklejszych łyżek. Całości dopełniła rytmiczna muzyka rdzennych mieszkańców australijskiego kontynentu- Aborygenów. Po audycji, jak zwykle, chętni mogli spróbować swoich sił w grze na padzie.
To było prawdziwe wyzwanie 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.04.29 Majowe Święta

Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak żaden inny Uczymy się o nich w szkole, na lekcjach historii i na języku polskim .
więcej

Uczniowie klas IV-VI SP , Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej spotkali się dzisiaj na uroczystym apelu „ Majowe święta” , aby przeżyć wspólnie chwilę refleksji nad wieloma majowymi rocznicami : Świętem Pracy, Świętem Flagi, rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja rocznicą urodzin Wielkiego Polaka – Jana Pawła II i naszej patronki Marii Konopnickiej oraz innymi wydarzeniami m.in. wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz Dniu Zwycięstwa i Dniu Matki.Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym. Program przygotowany pod kierunkiem p. Stanisławy Majki , p. Izabeli Mireckiej p. Mateusza Szymańskiego oraz Aureli Boś zaprezentowały uczennice z kl. I i III gimnazjum- Ola Jarosz i Karolina Marciniak . Uczeń klasy VI SP Rafał Masny recytował wiersz Marii Konopnickiej „ Stary zegar od pradziada”.Pieśniami uroczystość wzbogacił występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Aureli Boś.
Na apelu został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy „ Życie i twórczość Marii Konopnickiej”. zorganizowany
z okazji 115 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej patronki naszej szkoły podstawowej.
Najlepiej wypadła klasa III a ZSZ – nagrodzono12 uczniów . Nagrody otrzymali również:
Góra Andrzej z kl. VI
Daniel Kuriata kl. IV
Ola Jarosz , Magda Leboda , Dominik Buchta i Dawid Ziemrowski uczniowie kl. I Gim.
Nicol Szrejder z kl.III Gim
Maciej Maliborski z kl. I ZSZ
Bartosz Dziwosz i Michał Markulak z kl. II ZSZ oraz Krystian Kuliński i Iwona Niziołek z kl. III b ZSZ.
Pamiętajcie o tym, że jesteśmy Polakami. Bądźcie dumni ze swojej historii i dokonań naszych przodków. Pamiętajcie o ważnych dniach majowych!

Zapraszamy do galerii

2015.04.22 Zajęcia kulinarne SPDP

Na terenie naszej placówki, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mają możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęcia kulinarnych
więcej

Na terenie naszej placówki, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mają możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęcia kulinarnych. Są one prowadzone w pracowni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: miksery, malaksery, roboty kuchenne, mikrofalówka, kuchenka gazowa, piekarnik, zmywarka do naczyń, gofrownica, toster itp.

Zajęcia te, w przyjemny i łatwy sposób, uczą podopiecznych SPdP samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Wpływają one również pozytywnie na samopoczucie, wzmacniają poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości, poczucie odpowiedzialności oraz zaradności życiowej. Ponadto, uczą wykonywania pracy zespołowej oraz zasad savoir vivre’u.

Funkcjonowanie pracowni ma na celu naukę podstawowych czynności przydatnych w życiu codziennym – samodzielnego gotowania, utrzymania porządku i higieny w pracy z żywnością czy wykonywania czynności porządkowych, do których należy, m.in. mycie naczyń, zamiatanie i mycie podłóg.

Na zakończenie zajęć, wysiłki uczestników zostają zawsze nagrodzone, mogą oni zajadać się własnoręcznie przygotowanymi przysmakami, przy estetycznie nakrytym stole. To daje im energię i zapał do podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań. Smacznego.

Zapraszamy do galerii

2015.04.16 Dogoterapia

Kolejne spotkanie z cyklu dogoterapii i kolejna niespodzianka
więcej

Tym razem, z naszymi uczniami pracowała suczka Ziva. Ziva to czekoladowy labrador,o pięknych, roześmianych oczach, który swoją energią i radością skutecznie zachęcał uczestników zajęć do wspólnej pracy i zabawy. Dzięki niej nikt nie miał czasu na nudę, wszyscy byli zadowoleni i odprężeni.

Dziękujemy Ziva i do zobaczenia

Zapraszamy do galerii

2015.04.16 Światowy Dzień Ziemi

Ekologia to temat, który dotyczy każdego człowieka żyjącego na naszej planecie. Problem ochrony środowiska jest niezwykle aktualny, zwłaszcza w czasach współczesnych, kiedy degradacja środowiska naturalnego jest tak ogromna.
więcej

W celu zapobiegania postępowi tego negatywnego zjawiska, bardzo ważne jest kształtowanie, przede wszystkim u młodszych pokoleń, pożądanych postaw wobec świata przyrody. Z tego powodu, dnia 16 kwietnia 2015r., w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, pod hasłem „ Z energią zmieniamy źródła”. W tym roku tematyka związana była więc z promowaniem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Spotkanie miało też na celu uświadomienie uczniom, że jedną z najważniejszych spraw jest żyć świadomie – być eko, czyli oszczędzać energię i wodę , prowadzić zdrowy styl życia.W apelu, który odbył się na Sali gimnastycznej, uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły przysposabiającej do pracy oraz szkoły zawodowej. Uczniowie zapoznali się z zasadami segregacji odpadów, poznali podstawowe terminy i pojęcia z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz poznali przyczyny i skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego.Uroczystość uświetniła krótka prezentacja multimedialna: „Młody Ekolog” , po której uczestnicy mogli się wykazać wiedzą z zakresu segregacji śmieci, rozwiązywali kolorowe rebusy, krzyżówki, labirynty. Za swój wysiłek uczniowie zostali nagrodzeni słodkościami i dyplomami. Na zakończenie, uczestnicy spotkania pochwalili się pięknymi EKO- Plakatami, które przygotowali wcześniej w swoich klasach. Wszystkie prace zostały umieszczone na wystawie w holu głównym.

Zapraszamy do galerii

2015.04.15 Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy

Uczniowie klasy „S” SPdP wraz z wychowawcą p. M. Kot, udali się w dniu dzisiejszym z wizytą do Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy
więcej

Wycieczka miała charakter edukacyjny. Dzięki niej uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w poszczególnych wydziałach urzędu , przykładową dokumentacją bezrobotnego oraz formami pomocy, jakich udziela urząd pracy osobom poszukującym zatrudnienia.

Młodzież zwiedziła cały budynek urzędu, poznała jego główne działania i zadania, obserwowała pracę na poszczególnych stanowiskach. Wycieczka była bardzo udana, stanowiła dla wszystkich uczestników cenne doświadczenie i źródło nowych informacji, które mogą wykorzystać zarówno na lekcjach , jak i w życiu. Jej nadrzędnym celem było zapoznanie z aktualną sytuacją na lokalnym rynku pracy i stanem bezrobocia. Młodzież miała też możliwość poznać aktualne oferty pracy oraz krajowe standardy kompetencji zawodowych wymaganych przez pracodawców.

Zapraszamy do galerii

2015.04.14 „Czerwony Kapturek w Strzegomiu”

W dniu 14.04.2015 r., uczniowie klas F i B Gimnazjum wzięli udział w „Konfrontacjach Artystycznych Zespołów Szkół Specjalnych” w Strzegomiu.
więcej

Podczas konfrontacji zaprezentowali piękne przedstawienie p.t. „ Czerwony Kapturek”. Zachwycili widzów urokliwą i profesjonalną grą aktorską oraz ciekawymi strojami i dekoracją. Artystów przygotowały nauczycielki p. L. Bawoł i p. M. Rymsza.
Rosną nam nowi aktorzy, może kiedyś zagrają w M jak miłość? 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.04.02 Dzień Autyzmu

Słowo „autyzm” w języku greckim
więcej

Obecnie autyzm jest definiowany jako zaburzenie rozwojowe, u którego źródeł leżą determinanty biologiczne. Zaburzenie to ma charakter głęboki i rozległy, a jego przejawy są widoczne w różnych sferach funkcjonowania dziecka. Jest to związane z tym, że zaburzenia w rozwoju jednostki pojawiają się dość wcześnie- w ciągu pierwszych 36 miesięcy życia. Dzieci dotknięte autyzmem są zamknięte w swoim własnym świecie, nie czują potrzeby kontaktu z innymi ludźmi, nawet rodzicami, dotyku, uśmiechu, zabawy. Żyją wśród inicjowanych przez siebie zachowań schematycznych, niezrozumiałych dla otoczenia. Nie jest to jednak ich świadoma decyzja ani dowód skrajnego ograniczenia umysłowego.

Dzieci i młodzież z autyzmem są ważnymi członkami naszej szkolnej społeczności, dlatego postanowiliśmy ich uhonorować obchodami Światowego Dnia Autyzmu. Pani Natalia Nawrocka przygotowała na tę okazję liczne atrakcje, w których uczestniczyły osoby z autyzmem ze wszystkich etapów edukacji, od przedszkola do WTZ wraz z wychowawcami , a niektórym z nich towarzyszyli rodzice.

W trakcie zabawy uczniowie wykonywali rozmaite zadania, np. wraz z nauczycielami chodzili po rozłożonych stopkach i wysepkach o różnej fakturze (klocki, wytłoczki po jajkach, piankowe maty), dobierali w pary sensoryczne memo, przeprowadzali dużą piłkę przez labirynt, trafiali piłkami różnej wielkości do koszyka, rzucali kołami (ringo i hula-hop) na pachołki , układali z klocków najwyższą wieżę jaką potrafili.

Wszyscy dzielnie radzili sobie z tymi wyzwaniami, dobrze się bawili i nikt nie narzekał na nudę.

To był wspaniały, przyjemny dzień.

Zapraszamy do galerii

2015.03.27 Wielkanocny konkurs plastyczny

Nadchodzące Święta Wielkanocne stały się inspiracją do zorganizowania kolejnego konkursu plastycznego w naszej szkole. Nosił on tytuł: „Palma, pisanka, kraszanka” i miał na celu popularyzację tradycji i kultury polskiej.
więcej

Zgodnie z postanowieniem organizatorów, którymi były Panie Aurelia Boś i Mireli Dziakowicz, prace plastyczne można było wykonywać dowolną techniką w następujących kategoriach:  palma wielkanocna, pisanka lub kartka świąteczna oraz ozdoby wielkanocne, zajączek, kurczaczek, kogucik, gąska lub baranek wielkanocny. Ilość prac wykonanych w ramach konkursu, przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów, a jury, po długich naradach uznało, że w etapie szkolnym nagrody otrzymują:Oliwia Juszczak, Stanisław Strzałkowski, Wojciech Linkiewicz, Sandra Połeć, Patryk Sala, Marek Monkol, Szymon Gładyś, Edyta Domagała, Marcel Krawczyszyn, Anna Grzęda, Dawid Tragarz, Weronika Chrobak, Radek, Adamski, Klaudia Okarma, Tomasz Brzegowy, Michał Furmanek, Lucyna Kwiecień, Dawid Cieśla, Draia Ciachowska, Justyna Kucia, Damian Grzesiak, Damian Motyka, Łukasz Szydlik, Magda Cajzner, Dorota Panek, Joanna Krzyspiak, Agata Byrska, Marta Łamacz, Oliwia Łukasik, Paweł Kaźmierowski. Wszyscy nagrodzeni wykonali przepiękne pisanki, posługując się najprzeróżniejszymi technikami.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.03.26 Przedstawienie „Kot w butach”

Naszą szkołę często odwiedza Teatr Lalek Mag z przedstawieniami kukiełkowymi, które dla uczniów młodszych klas zawsze stanowią ogromną atrakcję.
więcej

Tym razem mieli oni okazję obejrzeć bajkę zatytułowaną „Kot w butach”. Przygody mądrego i sprytnego kota bardzo się wszystkim podobały, na twarzach widzów malował się uśmiech i zaciekawienie.
Po zakończeniu spotkania, każdy mógł się osobiście przywitać z bohaterem przedstawienia i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
To była ogromna przyjemność i wspaniała przygoda:)

Zapraszamy do galerii

2015.03.25 Filharmonia na wesoło

W życiu człowieka muzyka odgrywa znaczącą rolę. Budząc emocje i wprawiając w określony nastrój sprawia, że ludzie chętnie jej słuchają. Jest również elementem kultury dostępnym dla szerokiego grona odbiorców.
więcej

Bogata w różnorodność gatunków, daje możliwość zaspokojenia indywidualnych gustów każdego człowieka. W naszej szkole, uczniowie często mają okazję do obcowania z muzyką, poznawania jej specyfiki i form, kompozytorów i instrumentów muzycznych. Co miesiąc odwiedza nas zespół muzyczny, w ramach cyklu edukacyjnego „Filharmonia na wesoło”. Tym razem, głównym tematem spotkania, była muzyka ludowa. Organizatorzy, poprzez świetny dobór utworów i zabawną konferansjerkę udowodnili, że ten rodzaj muzyki wcale nie musi być nudny. Uczestnicy audycji, zarówno dzieci, jak i młodzież, doskonale się bawili. Była okazja do tańca, śpiewu i klaskania. Bardzo dziękujemy naszym gościom i zapraszamy za miesiąc.

Zapraszamy do galerii

2015.03.25 Kiermasz wielkanocny

W celu nabywania praktycznych umiejętności związanych z pracą, nasza szkoła zapewnia uczniom zajęcia przysposobienia do pracy oraz – zgodnie z ich predyspozycjami i zainteresowaniami – zajęcia praktyczne w pracowniach szkolnych.
więcej

W naszej placówce działa, m.in., pracownia sztuki użytkowej, gdzie podczas zajęć wykonywane są obrazy i prace dekoratorskie z zastosowaniem różnorodnych materiałów i technik, np.: decoupagu, scrapbookingu, enkaustyki, filcowania. Młodzi ludzie poznają tutaj również technikę ręcznego wykonywania biżuterii, ozdób i stroików świątecznych, kartek okolicznościowych, wykonywania świec, odlewów gipsowych.

To właśnie oni , podczas zajęć lekcyjnych w pracowniach tematycznych, przygotowali wiele wiosennych i wielkanocnych ozdób, które zostały zaprezentowane na kiermaszu wielkanocnym. Wszystkie one stanowią niezbity dowód na niebywałe zdolności i talent swoich autorów.
Zapraszamy, każdy z całą pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.03.24 Rekolekcje

W ramach przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy, w naszej szkole odbyły się dzisiaj rekolekcje wielkopostne.
więcej

Uczniowie, którzy odczuwali taką potrzebę, mogli skorzystać ze spowiedzi świętej, obejrzeć przedstawienie przygotowane, z pomocą Pani katechetki Jolanty Tekieli, przez uczniów naszej placówki oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, a następnie wziąć udział we Mszy świętej.
Wszystkim zaangażowanym w pracę nad przygotowaniem tego pięknego, ale też pełnego duchowej refleksji dnia, serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii

2015.03.24 „Jan Brzechwa w twórczości dziecięcej”. Konkurs plastyczny

Mamy wielu uzdolnionych plastycznie uczniów, którzy chętnie sprawdzają swoje możliwości i umiejętności w rozmaitych konkursach. Ostatnio, niektórzy z nich wzięli udział w III WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM, organizowanym pod hasłem: „Jan Brzechwa w twórczości dziecięcej”.
więcej

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością poety, przybliżenie jego postaci młodemu pokoleniu, a także wyrażanie emocji, wrażeń związanych z jego utworami za pomocą wypowiedzi plastycznych, rozwijanie wyobraźni plastycznej, popularyzacja dziecięcej twórczości , poprzez pokonkursową wystawę.

Uczennice naszej szkoły, których opiekunem była Pani Aurelia Boś, osiągnęły sukces, zachwyciły członków jury i zajęły w swoich kategoriach wiekowych następujące miejsca:

 • I miejsce – JUSTYNA WRÓBEL KL.IV
 • II miejsce – PAULINA ZAJĄC KL . I Gim
 • III miejsce – WERONIKA MIKOŁAJCZYK KL. I ZSZ

Serdecznie gratulujemy! 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.03.23 Spotkanie z doradcą zawodowym – część 2

Szkoła Przysposabiająca do Pracy jest szkołą ponadgimnazjalną, przeznaczoną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, do 24 roku życia.
więcej

Jednym z jej priorytetowych zadań jest przygotowanie swoich podopiecznych do uczestnictwa w różnych formach życia społecznego i zawodowego, do samodzielności i aktywności w życiu  dorosłym, oczywiście na miarę indywidualnych możliwości. Najważniejszy jednak cel tej placówki stanowi kształtowanie u młodych ludzi umiejętności niezbędnych do zaspokajania swoich codziennych potrzeb i niesienia pomocy innym osobom. Tym właśnie celom poświęcona została 2 część warsztatów prowadzonych przez profesjonalnego doradcę zawodowego, Panią  Ewę Zerka.
Uczniowie podczas zajęć rozmawiali o swoich zainteresowaniach, a na ich zakończenie wykonali prace plastyczne, na temat „mój zawód”. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi i mamy nadzieję na kolejne, równie interesujące i pouczające spotkania.

Zapraszamy do galerii

2015.03.23 Wielkanocne wysiewanie owsa

Różnorodność form pracy terapeutycznej sprzyja bezsprzecznie wszechstronnemu rozwojowi uczniów, pozwala im nabywać, doskonalić i utrwalać różnorodne umiejętności.
więcej

Prace ogrodnicze umożliwiają opanowanie umiejętności pielęgnowania roślin oraz wykonywania prostych prac hodowlanych, zarówno w warunkach domowych, jak i ogrodowych i tworzenia efektownych elementów dekoracyjnych. Z tego powodu, w ramach praktyki, podczas trwania roku szkolnego uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, dbają o zieleń w szkole oraz wokół niej. Aktualnie, ponieważ dużymi krokami zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, uczniowie klasy S SPdP wysiewali w dniu 23. 03. 2015, owies, który znajdzie się na wielkanocnych stołach i ubogaci wystrój świątecznej dekoracji w ich domach rodzinnych.Gratulujemy umiejętności hodowania i pielęgnacji roślin oraz upiększania nimi wnętrz

Zapraszamy do galerii

2015.03.20 Sukces naszej drużyny harcerskiej

Harcerstwo to działający w Polsce od dziesięcioleci ruch nie tylko o charakterze społecznym, ale także wychowawczym. Propaguje on wśród swoich członków takie piękne i cenne wartości, jak np. ciągłe samodoskonalenie i braterstwo, honor czy chęć niesienia pomocy potrzebującym czy słabszym.
więcej

Także w naszej placówce działa drużyna harcerska, która jest twórcza i aktywna. Dzięki temu nasza 41 ŚDH zakwalifikowała się do projektu „Gotowi na start” głównej kwatery ZHP, którego głównym koordynatorem jest dh. Harcmistrz Dorota Kołakowska.
W ramach tego projektu nasi harcerze, w dniach 19 -24. 06. 2015 roku, wyjadą do Bukowiny Tatrzańskiej.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na wyczerpujące sprawozdanie oraz zdjęcia z wyjazdu

Zapraszamy do galerii

2015.03.20 Pierwszy Dzień Wiosny

W tym roku Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w piątek, 20 marca 2015 roku. Dzieci i młodzież wraz z panią Aurelią Boś przygotowywały się do niego już przez cały tydzień.
więcej

Udział w codziennych warsztatach plastycznych był bardzo owocny – powstawały nowe, piękne „dzieła sztuki”. Aby tradycji stało się zadość, z gazet wykonana została również Marzanna– symbol zimy, który wszyscy wspólnie spalili, by mogła przyjść długo wyczekiwana wiosna. Z prac wykonanych podczas warsztatów, powstała wystawa i gazetka szkolna.

Przy okazji obchodów Pierwszego Dnia Wiosny, uczniowie przypomnieli sobie także, w jaki sposób dbać o środowisko naturalne, czyli nie niszczyć roślin, nie śmiecić czy segregować śmieci, co pozwoli wszystkim wciąż cieszyć się pięknem wiosennej, budzącej się do życia przyrody. Całej imprezie towarzyszyły tematyczne piosenki: „Wstawaj, to już Wiosna” Majki Jeżowskiej, „Wiosna, ach to ty” autorstwa Marka Grechuty, „Wiosna” zespołu Skaldowie czy „Wiośnie nie”- Basi Stępniak i Wojtka Manna, które wprowadziły zarówno uczniów, jak i opiekunów w wiosenny klimat. W międzyczasie można było obserwować niezwykle ciekawe zjawisko przyrodnicze – częściowe zaćmienie Słońca.

Witaj nam Wiosenko i spraw, żeby wakacje były już na wyciągnięcie ręki!

Zapraszamy do galerii

2015.03.20 Zaćmienie słońca

Zaćmienie Słońca to szczególne i fascynujące zarazem zjawisko astronomiczne, o którym mówi się w momencie, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wtedy to, tarcza Księżyca na pewien okres czasu zasłania Słońce.
więcej

20 marca 2015 klasa “S” SPdP przyłączyła się do wszystkich miłośników astronomii i przez kilka minut oglądała niecodzienne zjawisko jakim jest właśnie “zaćmienie Słońca”. Do obserwacji tej i koniecznej ochrony oczu przed nadmiarem światła, promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym, uczniowie posłużyli się folią “Mylar”. Było warto zobaczyć ten wspaniały spektakl natury, na następne tego typu zjawisko trzeba bowiem czekać teraz aż do sierpnia 2026 roku.

Zapraszamy do galerii

2015.03.19 Wizyta w kręgielni

Niedługo świętować będziemy pierwszy dzień wiosny, a więc Dzień Wagarowicza. Wszyscy uczniowie uwielbiają ten dzień, ponieważ jest on sygnałem końca długiego i ponurego okresu zimowego, a zarazem zapowiedzią słońca, radości i zbliżających się wakacji.
więcej

Klasa “S” Szkoły Przysposabiającej do Pracy, nie mogąc się już doczekać tej wspaniałej daty, urządziła sobie w dniu 19.03. 2015  rekreacyjne wyjście do świdnickiej kręgielni. Wycieczka ta stanowiła wspaniałą i ambitną alternatywę dla popularnych wagarów. Uczestniczący w niej uczniowie aktywnie i przyjemnie spędzili czas, biorąc udział, wraz z wychowawczynią p. M.Kot, w klasowym turnieju “bowling’u” . Ponadto odbył się zacięty mecz w snooker’a oraz trambambula.
W czasie zabawy wszyscy zachowywali się wspaniale – bardzo kulturalnie, zachowując zasady fair play i po koleżeńsku. Nikt nie żałował, że zrezygnował z wagarów, wręcz przeciwnie – uczniowie wrócili z wycieczki w dobrych humorach.
Powitanie wiosny wypadło super, teraz byle do wakacji

Zapraszamy do galerii

2015.03.19 Dogoterapia

Już drugi rok uczniowie naszej szkoły, będący także członkami Stowarzyszenia „Bliżej Ciebie”, uczestniczą w zajęciach z zakresu dogoterapii.
więcej

Podczas tych spotkań, przy udziale doskonale wytresowanego psa oraz wykwalifikowanego dogoterapeuty, doskonalą swoją koordynację wzrokowo – ruchową, równowagę, motorykę dużą i małą, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.
Zajęcia takie służą również obniżeniu napięcia emocjonalnego i kształtowaniu umiejętności społecznych. Należy tutaj dodać, że wszystkie ćwiczenia i zadania, chociaż często trudne, dzięki psu nabierają charakteru zabawy. Stało się tak i tym razem, a to za sprawą suczki Karri, która pomimo tego, że jest malutka i bardzo młoda, doskonale sprawdziła się w pracy z naszymi uczniami. Zarażała ich swoją energią i entuzjazmem, wywoływała na ich twarzach uśmiech.
Dziękujemy i do zobaczenia za miesiąc, Karri.

Zapraszamy do galerii

2015.03.19 Wizyta uczennic gimnazjum

Codziennie kształtujemy u naszych uczniów postawę otwartości i umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Najlepszym sposobem na osiągnięcie w tej dziedzinie pożądanych rezultatów są kontakty z rówieśnikami.
więcej

Z tego powodu chętnie gościmy w naszej placówce gości z innych szkół. Dzisiaj np., uczniów klasy dla dzieci z autyzmem, odwiedziły uczennice Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy. Dziewczynki sprawiły im swoją obecnością wiele radości. Pierwsze lody zostały szybko przełamane i spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczennice wykonały z naszymi podopiecznymi prace plastyczne przedstawiające wiosenne kwiaty, po czym wszyscy doskonale się bawili tańcząc w kółku do wiosennych piosenek.
Zapewne nie była to ostatnia taka wizyta, co bardzo nas cieszy

Zapraszamy do galerii

2015.03.16 Wiosenne zajęcia z ogrodnictwa

Nadrzędnym celem edukacji w Szkole Przysposabiającej do Pracy jest wszechstronny rozwój uczniów, oczywiście na miarę ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Równie istotne jest też przygotowanie młodych ludzi do codziennego życia tak, aby byli zaradni, potrafili sterować własnym zachowaniem i mogli aktywnie i z powodzeniem uczestniczyć w życiu społecznym.
więcej

Uczniowie uczęszczający do tej właśnie szkoły są objęci nauczaniem z zakresu wielu przedmiotów wyposażających ich w konkretne i przydatne umiejętności. Wśród owych przedmiotów znajduje się, między innymi Przysposobienie do pracy, podczas którego uczniowie są przygotowywani do nabycia umiejętności praktycznych i wykonywania prac związanych z następującymi dziedzinami:

 • -uprawa i pielęgnacja roślin,
 • -prace na działce,
 • -tworzenie różnorodnych kompozycji kwiatowych, stroików świątecznych.
 • W ramach zajęć z ogrodnictwa, w klasie S SPdP, odbyło się, w dniu 16.03.2015, wiosenne przesadzanie kwiatów. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem wykorzystywali podczas nich nabytą już wcześniej wiedzę teoretyczną w praktyce. Pieczołowicie, ale też z przyjemnością wykonywali trudne prace z zakresu pielęgnacji kwiatów. Przesadzone rośliny upiększają teraz klasę, w której uczniowie mają codziennie lekcje. Dzięki temu wyraźnie widać, że przyszła wreszcie długo wyczekiwana wiosna

  Zapraszamy do galerii

2015.03.12 Spotkanie z doradcą zawodowym

Jednym z priorytetowych celów przyświecających naszej placówce, jest możliwie najlepsze przygotowanie uczniów do samodzielnego funkcjonowania w przyszłości, w tym również, do wyboru zawodu i podjęcia pracy.
więcej

Z tego powodu, w czwartek 12. 03. 2015, uczniowie SPDP i Gimnazjum wzięli udział, w pierwszym z dwóch planowanych spotkań z doradcą zawodowym, Panią Edytą Zerka. Nasz gość w sposób niezwykle profesjonalny, ale także przystępny, mówił o możliwościach wyboru zawodu oraz znalezienia i podjęcia pracy, jak też o znajdowaniu swoichmocnych stron i umiejętności. Pani Edyta Zerka podkreślała zdecydowanie , że bardzo ważna jest wytrwałość w dążeniu do zamierzonego celu, nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym. Uczestnicy prelekcji słuchali jej słów z ogromnym zainteresowaniem i uwagą. Serdecznie dziękujemy za cenne rady i zapraszamy na kolejne spotkanie.

Zapraszamy do galerii

2015.03.05 XIV Regionalny Konkurs Recytatorski „Dawno, dawno temu”

W czwartek 5.03, już po raz czternasty odbył się w Świebodzicach Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych, pod hasłem ,,Dawno, dawno temu…” , pod honorowym patronatem Pani Teresy Kożuchowicz – małżonki Burmistrza Miasta Świebodzice . Jego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach.
więcej

Młodzi recytatorzy prezentowali swoje umiejętności w 8 kategoriach, które uzależnione były od wieku i stopnia niepełnosprawności intelektualnej uczestników. Nasi uczniowie posiadają wiele zdolności dzięki którym odnoszą sukcesy dlatego bardzo chętnie biorą udział w rywalizacji w różnych dziedzinach. Podobnie było i tym razem. Naszą szkołę na konkursie recytatorskim godnie reprezentowali:
Rafał Masny – uczeń kl. VI SP, w kategorii II – szkoły podstawowe;
Weronika Chrobak – uczennica kl. I ZSZ, w kategorii IV- szkoły ponadgimnazjalne.

Rafał Masny, pod kierunkiem p. Stanisławy Majki, przygotował wiersz Marii Konopnickiej zatytułowany „ Stary zegar od pradziada” . Za swój występ i brawurowe wykonanie utworu otrzymał II miejsce i nagrodę specjalną Honorowego Patronatu nad Konkursem przyznawaną przez p. Teresę Kożuchowicz.
Weronika Chrobak , która otrzymała wyróżnienie ,zaprezentowała publiczności wiersz Agnieszki Osieckiej, pt.„ Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Do występu przygotowała ją p. Lidia Magier-Wolak.

Niestety, z powodu choroby, w konkursie nie wziął udziału Jakub Wiński z kl. I SP , tóry pod kierunkiem p. Barbary Kułagi przygotował wiersz „ Bajka o królu „ autorstwa Jana Brzechwy.
Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości!

Zapraszamy do galerii

2015.03.04 DZIEŃ ANGIELSKI

Ważne jest, aby współczesny młody człowiek dysponował wiedzą na temat innych narodów, był otwarty na ich kulturę, język, specyfikę i przyjmował wobec nich postawę pełną tolerancji i szacunku.
więcej

Istotne jest również to, by był ciekawy świata, ponieważ to pomaga mu rozwijać się i poszerzać horyzonty myślowe. Pragnąc propagować wśród uczniów naszej placówki takie właśnie wartości, w środę 4.03 obchodziliśmy „ Dzień angielski”, w którym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej . Młodsze klasy zaprezentowały przedstawienie o zabawie w chowanego pt: ”Hide and seek”, a starsze – recytowały rymowanki i śpiewały piosenki.

Każda klasa wzięła także udział w „Turnieju wiedzy o Wielkiej Brytanii”. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością współpracy, pomysłowością oraz ogólną wiedzą dotyczącą Wielkiej Brytanii. Wszyscy bardzo zaangażowali się w wykonanie powierzonych im zadań , które obejmowały m.in. :

 • podawanie nazw wybranych przedmiotów w j. angielskim;
 • tłumaczenie słów z użyciem słowników angielsko-polskich ;
 • rozpoznawanie znanych Brytyjczyków należących do świata nauki , sztuki , literatury i filmu;
 • rozpoznawanie znanych budowli znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii.

Ponadto, uczniowie odpowiadali na pytania związane z tym właśnie zakątkiem świata. W wyniku zaciętej rywalizacji, najwięcej punktów zdobyli uczniowie klas IV-VI SP i II ZSZ. Jednakże jury w składzie: p. Dyr. M. Malucha , p. Dyr. K. Gołąbek i pani bibliotekarka I. Mirecka sprawiło uczestnikom turnieju niespodziankę, uznając jednogłośnie, że wszyscy wykazali się wiedzą na temat Zjednoczonego Królestwa i nagrodziło wszystkie klasy, co sprawiło wszystkim wielką radość.

„Dzień angielski” był wspaniałą okazją do poszerzenia wiedzy o Wielkiej Brytanii, a także do dobrej zabawy. Bye, bye

Zapraszamy do galerii

2015.03.04 Pamięci bohaterów wyklętych w rytmie hip-hop

W środę 4 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień ku pamięci Bohaterów Wyklętych – nieugiętych bohaterów powojennej Polski, którzy w latach 1944-1963 działali zbrojnie przeciwko okupantom na terenie naszego kraju i poświęcili swoje życie w walce o jego wolność.
więcej

Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.
/N. Davies/

W środę 4 marca w naszej szkole obchodziliśmy dzień ku pamięci Bohaterów Wyklętych – nieugiętych bohaterów powojennej Polski, którzy w latach 1944-1963 działali zbrojnie przeciwko okupantom na terenie naszego kraju i poświęcili swoje życie w walce o jego wolność.

Podczas spektaklu słowno – muzycznego zatytułowanego „ Pamięci bohaterów wyklętych w rytmie hip-hop”, uczniom przedstawione zostały sylwetki i postawy niektórych z nich, tj. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Stanisława Sojczyńskiego , Zygmunta Szendzielarza , Hieronima Dekutowskiego oraz Józefa Franczaka.

W czasie trwania spektaklu, występujący w nim uczniowie recytowali poruszające wiersze o tematyce patriotycznej, a ich występy były przeplatane utworami hip-hopowymi, w wykonaniu gościa- Gabriela Michewicza, pseud. „ Egon”, z Trzęsowa koło Lubina. Wybór ten nie był przypadkowy, bowiem artysta ów pisze teksty i „ wyśpiewuje” utwory dotyczące życia i działalności bohaterów, którym spektakl był poświęcony.

Dzięki wspaniałemu pomysłowi Pani Ani Gryniewicz , połączenia trudnej tematyki historycznej dotyczącej Bohaterów Wyklętych z lubianą i atrakcyjną dla uczniów muzyką hip-hopową , udało się z wielkim powodzeniem zainteresować uczniów naszej szkoły tym trudnym dla nich zagadnieniem , przybliżyć sylwetki bohaterów powojennej Polski oraz skłonić do refleksji , że bycie patriotą to postawa godna naśladowania i pochwały. Ze względu na muzyczną, jak również zrozumiałą formę, była to dla uczniów atrakcyjna lekcja historii. Wykorzystując talent i pasję młodego hip-hopowca upamiętniliśmy i uczciliśmy poległych bohaterów.

Cześć ich pamięci!

Zapraszamy do galerii

2015.02.24 Spotkanie ze Strażakiem

Każdego dnia w naszej szkole na uczniów czeka mnóstwo ciekawych zajęć i niespodzianek.
więcej

Przekonały się o tym dzieci uczęszczające do klasy I-III , kiedy całkiem niespodziewanie odwiedził je Strażak – p. Monika Kot, która na co dzień jest nauczycielem w naszej placówce, a z zamiłowan a pracuje w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pani Monika bardzo ciekawie opowiadała uczniom o zawodzie i obowiązkach strażaków, wyposażeniu ich samochodu, a także przypomniała im pod jaki numer telefonu należy dzwonić, by wezwać Straż Pożarną. Najciekawszą część spotkania stanowiło jednak przymierzanie strażackiego ubrania, wszyscy doskonale się bawili

Zapraszamy do galerii

2015.02.24 Interaktywne Warsztaty Telewizyjne

We wtorek 24. 02. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Interaktywnych Warsztatach Telewizyjnych zatytułowanych „Jak stworzyć świat fantasy?”, które odbyły się w Teatrze Miejskim Świdnicy
więcej

Prowadzący zajęcia, w ciekawy i zabawny sposób, wprowadzali widzów w tajniki reżyserskiego i aktorskiego fachu. Uczniowie mogli się dowiedzieć w jaki sposób powstaje film, a także jak tworzy się efekty specjalne i magiczny świat, które można podziwiać w filmach z gatunku fantasy. Niektórzy z widzów mieli okazję wcielić się w role filmowe. Nikt nie miał ani chwili na nudę, ponieważ temat warsztatów i sposób jego prezentacji były bardzo ciekawe dla naszych uczniów. Może któryś z nich w przyszłości zostanie znanym reżyserem lub aktorem?

Podczas warsztatów nakręcony został krótki film z udziałem naszych uczniów, który zostanie udostępniony, kiedy tylko do nas dotrze.

Zapraszamy do galerii

2015.02.18 Spotkanie z panią leśnik

Mimo braku zimowej pogody zawsze należy pamiętać o zwierzętach mieszkających w naszym sąsiedztwie i my również o nich pamiętamy. 18 lutego 2015r. , na zaproszenie p. Mireli Dziakowicz odwiedziła nas pani leśnik Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica.
więcej

Pani Monika w ciekawy sposób, połączony z prezentacją multimedialną, opowiedziała uczniom szkoły podstawowej , gimnazjum i SPDP o zwyczajach i ciekawostkach dotyczących życia ptaków zimujących w Polsce . Uświadomiła nam konieczność i możliwości dokarmiania ptaków w okresie zimy. Na zakończenie otrzymaliśmy w prezencie budkę lęgową, którą zawiesimy na drzewie obok szkoły oraz kule z pokarmem dla ptaków, dzięki którym będziemy mieli możliwość obserwowania ptaków korzystających z naszej „stołówki”.

Zapraszamy do galerii

2015.02.18 Powiat Świdnicki okiem gimnazjalisty

18 lutego 2015r. odbyło się podsumowanie pracy nad projektem edukacyjnym pt. „ Powiat Świdnicki okiem gimnazjalisty” realizowanym przez uczniów klasy II i III gimnazjum na zajęciach pozalekcyjnych.
więcej

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej kl. IV-VI , nauczyciele realizujący projekt- koordynator projektu- p. Renata Trzcińska p. Maria Kuzio i p Izabela Mirecka , oraz dyrekcja .

Uczniowie przekazali zebranym szereg wiadomości na temat najciekawszych miejscowości powiatu świdnickiego oraz miejsc i wydarzeń z nimi związanych w postaci przygotowanych przez siebie prezentacji .

W ramach projektu edukacyjnego uczniowie odbyli wycieczki krajoznawcze dzięki czemu mieli okazję na bezpośrednie poznanie miejsc o których informacje zbierali. Zgromadzone w czasie wycieczek materiały – ulotki , foldery , plakaty, książki itp. oraz wykonane prace plastyczne posłużyły do przygotowania wystawy na temat Powiatu Świdnickiego .

W realizacji projektu pomogli również : p. Bogusława Kurowska p. Grażyna Gicala i p.Mateusz Szymański.

Zapraszamy do galerii

2015.02.17 IV SZKOLNY TURNIEJ CHIŃCZYKA

Dnia 17.02.2015r w naszej szkole odbył się IV Szkolny Turniej Chińczyka do którego przystąpili uczniowie klas I-III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz uczniowie klas IV-VI i Gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
więcej

Pani Monika w ciekawy sposób, połączony z prezentacją multimedialną, opowiedziała uczniom szkoły podstawowej , gimnazjum i SPDP o zwyczajach i ciekawostkach dotyczących życia ptaków zimujących w Polsce . Uświadomiła nam konieczność i możliwości dokarmiania ptaków w okresie zimy. Łącznie w turnieju wzięło udział16 uczniów. Oficjalnego otwarcia rozgrywek dokonała nasza Pani Dyrektor Beata Soroka.Współzawodnictwo przebiegało we wspaniałej atmosferze, w której dominował sportowy duch walki i oczywiście trochę szczęścia. Nad zawodnikami czuwali i sędziowali wolontariusze z I i II LO w Świdnicy.Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i medale, a zdobywcom pierwszych trzech miejsc zostały wręczone nagrody rzeczowe.

W gronie zwycięzców znaleźli się :
I miejsce Kamil Wójcik z kl. C
II miejsce Przemek Kobiela z kl. F
III miejsce Jakub Marek. z kl. E

Organizatorkami imprezy były : p. R. Trzcińska, p. A. Turek, i p. J. Wiraszka.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wspaniałą integracyjną postawę i zapraszamy już za rok !

Zapraszamy do galerii

2015.02.17

100% FREKWENCJI PRZEZ CAŁY ROK

W dniu 17 lutego odbył się uroczysty apel klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej, na którym podsumowano obecność uczniów na zajęciach w I semestrze roku szkolnego 2014/2015.
więcej

 

Uczniów ze 100% frekwencją – a było ich wielu- nagrodzono słodkościami. Tych , którzy w ciągu semestru, aż przez trzy miesiące utrzymali ten wynik nagrodzono dodatkowo biletem ulgowym, który upoważnia do jednego nieprzygotowania na zajęcia szkolne. Pomysłodawczynie przedsięwzięcia ; p Beata Babicz , p. Aurelia Boś i p. Lidia Magier-Wolak mają nadzieję , że nagradzanie w ten sposób obecności na lekcjach jest doskonałą motywacją dla uczniów do systematycznego chodzenia do szkoły.
Zapraszamy do galerii

2015.02.13 WALENTYNKI

Walentynki- Dzień Zakochanych obchodzony był w naszej szkole 13 lutego w piątek. Nie trudno o tym zapomnieć, ponieważ od początku lutego w sklepach, telewizji i w każdym innym miejscu mogliśmy dostrzec serduszka, czerwone ozdoby- jednym słowem wszystko co kojarzy się z miłością i zakochaniem.
więcej

Oczywiście już tradycyjnie najbardziej oczekiwanym momentem całego tego dnia była Poczta Walentynkowa przez którą można było wysłać list miłosny do swojego “obiektu westchnień”. Listy tworzono przez cały tydzień, aby w dniu dzisiejszym otrzymać wyczekiwaną pocztę. Podczas zabawy odbył się taniec par, które zostały nagrodzone brawami!

Na ten szczególny dzień została również wydana kolejna edycja Szkolnej Gazetki Walentynkowej, w której zainteresowani mogli umieścić swoje życzenia:

Od kogo dla kogo, co komu do tego?!
Serce będzie wiedziało, od kogo dostało.
Wszystkiego dobrego
W dniu świętego Walentego!

Pamiętajmy jednak, że Walentynki to po prostu kolejny dzień w roku, kiedy wypowiadamy słowa: kocham Cię a uczucia powinniśmy okazywać najbliższym zawsze, niezależnie od dat wskazywanych przez kalendarz. Kartka walentynkowa czy nawet najwspanialszy prezent nigdy nie zastąpią zwyczajnej, codziennej bliskości.

Organizatorami zabawy byli: p. A. Boś ,p. L. Magier- Wolak i p. G. Michalak.

Zapraszamy do galerii

2015.02.13 W piątek 13.02 .2015r. młodzież ZSZ , Gimnazjum i SPDP naszej szkoły spotkała się z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta.

Zgodnie ze słowami J. F. Kennedy ‘ego: „Konsumenci to my wszyscy”, tak więc każdy z nas uczestnicząc w codziennym dokonywaniu zakupów jest konsumentem i ważne jest, żebyśmy znali swoje prawa dlatego też celem spotkania było poszerzenie wiedzy na ten temat.
więcej

Uczniowie uzyskali informacje o prawnych uwarunkowaniach sprzedaży konsumenckiej i głównych zadaniach instytucji stojących na straży przestrzegania praw konsumenta. Pani Rzecznik wyjaśniła procedurę składania reklamacji, jak również różnicę pomiędzy gwarancją a niezgodnością towaru z umową oraz zwróciła uwagę na rozważne dokonywanie wyboru towarów i usług. Ponadto udzieliła wskazówek jak radzić sobie w sytuacjach, gdy zakupiony przez nas towar nie spełnia oczekiwanych funkcji. Omówiła również problemy wynikające z zawierania umów na odległość i poza lokalem. Na zakończenie uczniowie otrzymali ulotki i broszurki przypominające prawa konsumenta. Dziękujemy Pani Danucie Mazur – Powiatowemu Rzecznikowi Praw Konsumenta za przeprowadzenie ciekawej prelekcji na temat praw konsumenta. Spotkanie zorganizowały : p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka

Zapraszamy do galerii

2015.02.13 Międzypokoleniowe Forum Lokalnych Sportowców

13 lutego 2015, uczniowie klas “S”, “H” i “F” wraz z wychowawczyniami p. Mirelą Dziakowicz, p. Marzeną Rymszą, p. Monika Kot oraz z p. Małgosią Sujką uczestniczyli w Międzypokoleniowym Forum Lokalnych Sportowców w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.
więcej

Forum , zdaniem prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej „to wielkie święto sportu i zarazem dobra okazja do rozpropagowania wśród świdnickiej młodzieży idei, że sport może być sposobem na życie” dlatego wraz z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego objęła honorowym patronatem tegoroczną edycję . Spotkanie odbyło się po raz trzeci w tym, roku pod hasłem: “Łączy nas sport i Świdnica”.

Uczniowie naszej szkoły spotkali plejadę gwiazd sportu m in. :  Renatę Mauer-Różańską , Piotra Betleja, Jerzego Brzostowskiego , Tomasza Pałamarza , Elżbietę Gaszyńską i in. oraz na żywo mogli zobaczyć najcenniejsze siatkarskie trofeum jakim jest Puchar Świata Siatkarzy zdobyty podczas Mistrzostw Świata – FIVB Volleyball Men’s World Championship Poland 2014 i w tryumfalnym geście je podnieśli oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ponadto uczniowie spotkali się , na panelu dyskusyjnym , ze znakomitym polskim sportowcem w kategorii – kulturystyka mężczyzn p. Pawłem Sawickim

Zapraszamy do galerii!

Zapraszamy do galerii

2015.02.12 Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. W czwartek 12 lutego 2015r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, na którą licznie przybyli uczniowie, nauczyciele naszej szkoły oraz uczestnicy i terapeuci WTZ , a także rodzice.
więcej

W tym dniu hol główny zamienił się w salę balową, Uczniowie prezentowali się w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, zagranych i wyśpiewanych przez pana Zdzisława Irzyk z Zespołu Kwarc, któremu serdecznie dziękujemy, wszyscy bawili się doskonale.

W trakcie imprezy dokonano koronacji na Króla i Królową Balu, wręczono też wiele tytułów i nagród.

Jedną z nich były bilety do kina ufundowane przez Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” działające przy naszej szkole.

W przerwie zabawy uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.

Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

Organizatorkami zabawy były panie: Grażyna Ziobrowska, Barbara Kułaga, Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii!

Zapraszamy do galerii

2015.02.10 DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W 2015 roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 10 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” , bo każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
więcej

Podczas obchodów DBI podkreślaliśmy to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Chcieliśmy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.Uczniowie naszej szkoły już tradycyjnie włączyli się w tegoroczna akcję pod okiem pani Aurelii Boś. Na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów odbyły się zajęcia edukacyjne, happening, przygotowano gazetkę szkolną oraz kampanię informacyjną dla uczniów i rodziców w formie ulotek.Działania będą kontynuowane przez cały miesiąc luty.

Zapraszamy do galerii

2015.02.04 „Filharmonia na Wesoło- Bajkowa podróż”

Dnia 4 lutego 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Filharmonia na Wesoło. Tym razem nasi goście zaproszeni przez panie A. Boś i M. Dziakowicz zabrali nas w „ Bajkową podróż”.
więcej

Dzięki p. Zygmuntowi Kuzioła- akompaniament , Bartoszowi Warkoczyńskiemu – saksofon oraz Robertowi Delegiewiczowi – altówka spotkaliśmy Pana Kleksa, Kaczkę Dziwaczkę, Alladyna, Reksia, Bolka i Lolka, Piękną i Bestię, 101 Dalmatyńczyków.

Śpiewom i zabawie towarzyszyły uśmiechy i super zabawa. Goście zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Zapraszamy na kolejne spotkanie za miesiąc.

Zapraszamy do galerii

2015.01.13 XXIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych

Dnia 13.01.2015r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Jolanty Tekieli i p. Beaty Zegarłowskiej wzięli udział w XXIII Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się w Teatrze Świdnickim.
więcej

Tematem tegorocznych jasełek było ukazanie miłości Bożej Dzieciny i przemiana złych charakterów głównych bohaterów w dobre i szlachetne.

W przeglądzie brali udział uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych oraz uczestnicy WTZ . Pełna pasji i emocji gra aktorska naszych młodych aktorów wywołała aplauz publiczności i zwróciła szczególną uwagę jury , które przyznało naszym uczniom nagrodę finansową w wys. 450zł. za „ wykorzystanie możliwości aktorskich wszystkich uczestników prezentacji , głębokie przezywanie rozgrywającej się na scenie akcji oraz bogactwo strojów”.

Rozdanie nagród odbyło sie 15.01.2015r w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Serdecznie gratulujemy opiekunom i uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.12.15 Finał konkursu „Zbieramy zużyte baterie 2014r.”

We wtorek 15.12.2014r. na uroczystej gali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu Uczniowie naszego Gimnazjum
więcej

w składzie :
1 Nikol Szrejder
2 Dagmara Michniowska
3 Magda Leboda
4 Adam Majewski
5 Anna Sęk
6 Rafał Sorokaty

otrzymali z rąk Dyrektora Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Piotra Błaszczyka i członka Zarządu Organizacji Odzysku „REBA”S.A. Zenona Telmanadyplom oraz nagrodę rzeczową -tablicę interaktywną za zajęcie II miejsca w konkursie „ Zbieramy zużyte baterie 2014r.”Organizowanym przez Marszałka Województwa Dolnośląskiegow ramach publicznej kampanii edukacyjnej na terenie Województwa DolnośląskiegoW rywalizacji brały udział przedszkola szkoły podstawowe i gimnazja. My Zebraliśmy w ciągu 70 dni trwania konkursu 642 kg zużytych baterii.Po ogłoszeniu wyników wystąpił półfinalista programu „ Mam talent” komik, magik i iluzjonista „ Pan Ząbek” . Na laureatów czekał poczęstunek .Organizatorami konkursu w Szkole były : mgr Ewa Hruszowiec i mgr Stanisława Majka.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.12.15 REKOLEKCJE ADWENTOWE

Adwent jest to okres radosnego oczekiwania na narodziny Zbawiciela , ale żeby go godnie przeżyć każdy wierny musi poświęcić czas na modlitwę, post i jałmużnę.
więcej

Z tej okazji w poniedziałek 15.12.2014r. odbyła się w naszej szkole spowiedź i msza święta z nauką rekolekcyjną , której przewodniczył duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Marek Mielczarek . W homilii podkreślił jak ważna dla każdego z nas jest przyjaźń z Jezusem.

Społeczność szkolna z zainteresowaniem słuchała kazania. W czasie Mszy św. śpiewała schola przygotowywana przez panią Aurelię Boś. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę adwentu. Do czytania, modlitwy wiernych i niesienia darów zaangażowali się , uczniowie i nauczyciele.

Na zakończenie pani Dyr. Beata Soroka podziękowała zaproszonemu gościowi i złożyła serdeczne życzenia świąteczne.

Tą piękną i wzniosłą uroczystością przygotowaliśmy się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do galerii

2014.12.15 Konkurs szopek bożonarodzeniowych

Jednym z magicznych elementów Bożonarodzeniowych Świąt jest tradycyjna szopka, a więc makieta przedstawiająca wnętrze stajenki betlejemskiej podczas nocy narodzenia Syna Bożego, Jezusa Chrystusa.
więcej

Za samego twórcę bożonarodzeniowej szopki powszechnie uznany jest święty Franciszek z Asyżu, który w pustelni Greccio, przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego. Otóż po uprzednim zwołaniu okolicznych mieszkańców, na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem odprawiona została Msza Święta, natomiast święty Franciszek, podjął się radosnego odśpiewania Ewangelii. Ten piękny, zapoczątkowany przez świętego Franciszka zwyczaj, szybko zyskał na popularności w niemal każdym zakątku Europy.

Tradycyjnie i w naszej szkole podejmowane są działania zmierzające do inspirowania i uwrażliwiania uczniów na tradycje bożonarodzeniowe . W tym roku p. Maria Kuzio zorganizowała konkurs na szopkę betlejemską.

Uczniowie pod opieką swoich opiekunów : p, B.Kułagi , M.Otoki , A, Bazydło i E.Arendarskiej –Wieliczko wykazali się wielką pomysłowością i zaangażowaniem.

I miejsce zajęły:
    kl . I-III SP
    kl. O SPdP

II miejsce:
    kl.S SPdP
    mała świetlica

III miejsce:
    kl.N

Wyróżniono też szopkę wykonaną przez dzieci z przedszkola oraz indywidualne prace. Nagrodę w tej kategorii otrzymali : Krzysztof Gruszczyński i Rafał Sorokaty. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do galerii !

Zapraszamy do galerii

2014.12.12 III Mikołajkowym Turnieju Piłki Koszykowej

Dnia 4 grudnia 2014 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie Aleksandra Jarosz, Anna Leboda , Dawid Ziemrowski , Patryk Krotowski , Adam Majewski i Stanisław Strzelecki uczestniczyła w III Mikołajkowym Turnieju Piłki Koszykowej w Strzegomiu.
więcej

Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn. Mecze rozegrano systemem rozgrywek “każdy z każdym”. Uczniowie nasi mieli możliwość wykazania się kondycją, znajomością przepisów i zmierzenia swoich umiejętności wobec olbrzymiej sali sportowej .My na co dzień nie mamy prawdziwego zaplecza sportowego , więc szczególnie jesteśmy dumni z tego ,że poradziliśmy sobie z przestrzeganiem przepisów i walką fair play . Wywalczyliśmy IV miejsce , które jest dla nas motywacją do jeszcze lepszej pracy i zaangażowania na zajęciach wychowania fizycznego.Dla zawodników turnieju przygotowany został poczęstunek: jabłka, słodkie bułki, woda mineralna oraz nagrody rzeczowe w postaci strojów sportowych, piłek, pompek i folderów.Na zakończenie puchary, medale i dyplomy dla uczestników wręczyła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu – Małgorzata Zaremba.Zawodnikom oraz ich opiekunowi p. Renacie Trzcińskiej serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Zapraszamy do galerii

2014.12.11 WIGILIA SZKOLNA

W czwartek 11.12.2014r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Wigilia, która otwarła w powiecie świdnickim okres spotkań w klimacie kolęd, szopki, opłatka i jasełek. Jak co roku zainaugurowały ją Jasełka i wizyta Świętego Mikołaja.
więcej

W gronie publiczności zasiadali zaproszeni goście : Ksiądz Biskup Ignacy Dec , posłanki Teresa Świło i Anna Zelewska, Starosta Powiatu Świdnickiego Piotr Federowicz , wicestarosta Zygmunt Worsa, członek Zarządu Powiatu Alicja Synowska, Dyrektor Wydziału oświaty Stanisław Szelewa ,wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek , Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska , Proboszcz Parafii Św. Józefa Ks. Piotr Śliwka Dyrektor Wydziału Katechetycznego Ks. Marek Korgul oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji Powiatu Świdnickiego , rodzice i uczniowie.
„ Miłość Bożej Dzieciny” , taki tytuł nosiło tegoroczne przedstawienie jasełkowe , które przygotowały panie : Jolanta Tekiela i Beata Zegarłowska. Uroczystość prowadziła p. Aurelia Boś.
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zaprezentowali piękny program , w którym przedstawione złe postacie ze znanych baśni pod wpływem nowo narodzonego Jzusa zmieniły swoje zachowanie. W sercach macochy Kopciuszka, złej królowej, która chciała skrzywdzić Śnieżkę, złego wilka i Pinokia zagościły pokój, miłość i dobro. Nie zabrakło też psotnego diabełka, który chciał wyrwać piórka ze skrzydeł aniołkowi.
Występ szkolnych artystów wzbogacony kolędami i pastorałkami zakończony wspólnym śpiewem znanej piosenki „ Jest taki dzień” wzruszył zebranych niemal do łez.
W odpowiedzi na przedstawienie, bp Ignacy Dec złożył życzenia w których podkreślił wyjątkowość narodzin Jezusa z Nazaretu. – „ Bóg wszedł w historię człowieka w sposób przekraczający najśmielsze marzenia i przekonuje wciąż, że potrafi zaskakiwać ogromem miłości. W murach tej szkoły, w kontakcie z niepełnosprawnymi jest nam o wiele bliżej do zrozumienia tej prawdy. Oni bowiem także potrafią nas zawstydzać czułością, bezpośredniością i wrażliwością w okazywaniu miłości. Warto się tego od uczniów i pedagogów tej placówki uczyć” – mówił.
Uroczysty i radosny nastrój tego dnia spotęgowało przybycie tego dnia Świętego Mikołaja , który obdarował wszystkich grzecznych uczniów prezentami ze swojej fabryki nadzorowanej przez Wagony Świdnica SA i Sudzucker Polska SA – Zakład Produkcyjny Cukrownia Świdnica.
Po Jasełkach dzieci udały się do domu , a szanowni goście i pracownicy szkoły spotkali się na wspólnej uroczystej Wigilii.
W organizację całej uroczystości w pełni zaangażowani byli wszyscy pracownicy szkoły, w przygotowanie włączyli się również rodzice uczniów ZSS.

Zapraszamy do galerii

2014.12.09 Z filharmonią na wesoło

Tym razem odwiedziliśmy Amerykę i Meksyk aby się dowiedzieć, że w święta Bożego Narodzenia może być gorąco jak w środku lata a zamiast choinki można ubrać palmę. To wszystko w rytmie trąbki.
więcej

Podróż do krajów Ameryki rozpoczęła kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki” , którą pożegnaliśmy się z Polską. Amerykę powitaliśmy znanym przebojem Michaela Bublea „White Christmas” . Podczas podróży spotkaliśmy Świętego Mikołaja- p. Roberta Delegiewicza i i jego renifery: p. Bartosza Warkoczyńskiego i gościa specjalnego p. Andrzeja Filipka , którzy wykonali dla nas słynną amerykańską kolędę „ Jingle Bells”. Przy jej dźwiękach przybyliśmy do Meksyku.

Tu dowiedzieliśmy się , że Meksykanie, podobnie jak inni katolicy, obchodzą uroczyście Święta Bożego Narodzenia. Jednak u nich cały świąteczny okres trwa znacznie dłużej niż w Europie i wypełniony jest, poza głównymi, również lokalnymi świętami np. święto – Matki Boskiej z Guadelupe, Noc Rzodkiewek (wystawę i konkurs na najpiękniejsze rzodkiewkowe figury) i Piniata – kula lub figura wykonana z gipsu, ceramiki lub innej twardej masy, w środku której umieszcza się słodycze, owoce i różne drobiazgi, a następnie wiesza się pod sufitem , a dzieci z przepaskami na oczach próbują trafić kijami i rozbić ją .

Do Polski wróciliśmy przy dźwiękach kolędy „Przybieżeli do Betlejem” . Aby poczuć magię zbliżających się świąt na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Gości jak co miesiąc zaprosiły panie A. Boś i M. Dziakowicz.

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie w Nowym Roku 2015!!!!

Zapraszamy do galerii

2014.12.06 Harcerskie „ Mikołajki”

W sobotę 6 grudnia 2014 r. harcerze z naszej szkoły wyjechali do Ząbkowic Śląskich na integracyjne spotkanie z innymi drużynami z Dolnego Śląska. Wzięli udział w 20 świąteczno-sportowych konkurencjach.
więcej

Jednym z zadań było wykonanie stroika, który tak bardzo się spodobał, że został przekazany na świąteczny kiermasz.Organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, gorący posiłek oraz mnóstwo zabaw. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Mikołajem, który podarował każdemu uczestnikowi paczkę-niespodziankę. Nasza drużyna dostała już zaproszenie na przyszły rok.

Zapraszamy do galerii

2014.12.03
„Jak cię widzą tak cię piszą”

Dnia 03 grudnia 2014 r. uczniowie klasy „b” Gimnazjum nr 7 pod opieką p. Lorety Bawoł przygotowali i przeprowadzili apel na temat.: „ Jak cię widzą, tak cię piszą ”dla uczniów Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy .

więcej

 

Młodzież poprzez udział w konkursach,  krzyżówki , zagadki i guizy utrwalała wiadomości i umiejętności dotyczące schludnego i estetycznego wyglądu ubioru ucznia, sposobu dbania o higienę włosów.  W dalszej części apelu odbył się najbardziej oczekiwany przez uczniów pokaz fryzur. Ostatnią częścią spotkania było rozdanie uczniom zadań do wykonania odnośnie sposobu dbania o własny wygląd.
Zapraszamy do galerii

2014.12.03 Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Dnia 3 grudnia , w świdnickiej szkole Integracyjnej zorganizowana została uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych. Wzięli w niej udział przedstawiciele placówek oświatowych ze Świdnicy.
więcej

Grupa muzyczna prowadzona przez panią Aurelię Boś wystąpiła podczas Galii wręczenia nagród w konkursie plastycznym  „Mosty zamiast murów”. Gratulujemy udanego występu!!!!!
http://www.tvts.pl/dzien-niepelnosprawnych/

Zapraszamy do galerii

2014.12.02 Światowy Dzień Walki z AIDS

We wtorek 2grudnia 2014r. młodzież szkoły zawodowej i gimnazjum wzięła udział w happeningu z okazji Światowego Dnia Walki HIV AIDS. Uczniowie zdobyli podstawową wiedzę na temat profilaktyki HIV.
więcej

Brali udział w warsztatach z pedagogiem szkolnym, na których mogli sprawdzić swoją wiedzę z tej tematyki. Uczniowie dowiedzieli się też o sposobach zakażenia oraz jakie zachowania są ryzykowne. Na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka dzięki której można było utrwalić zdobyta wiedzę. Happening został zorganizowany przez p .A Boś, p. L. Magier i p. B. Babicz.

Zapraszamy do galerii

2014.11.28 Andrzejki

Andrzejki w naszej szkole stały się wspaniałą okazją do wspólnej zabawy oraz integracji młodzieży szkoły zawodowej i gimnazjum.
więcej

Tradycyjnie zabawa zaczęła się od wróżb. Można było zajrzeć w swoją przyszłość, poznać imię przyszłego wybranka, sprawdzić czy spełnią się marzenia i plany. Po wróżbach didżej Bartek porwał wszystkich do wspólnej zabawy. Radość i beztroska zabawa wypełniła cały segment szary. Było naprawdę wesoło i skocznie. Organizatorami Andrzejek były p. Aurelia Boś i p. Lidia Magier. O sprzęt grający zadbał p. Grzegorz Michalak.

Zapraszamy do galerii

2014.11.27 XV Dolnośląskich Zimowych Igrzyskach Integracyjnych

Dnia 27 listopada 2014 reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej Nr7 i Gimnazjum Nr 7 pod opieką p. Renaty Trzcińskiej i p. Agnieszki Turek uczestniczyła w XV Dolnośląskich Zimowych Igrzyskach Integracyjnych Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Szkół Specjalnych i Szkół Masowych w Dzierżoniowie.
więcej

Zespół w składzie: Klaudia Kuklinska, , Piotr Mosiądz , Andrzej Góra i Oskar Szymański ze Szkoły Podstawowej oraz Aleksandra Jarosz , Paulina Zając , Patryk Krotowski , Dawid Ziemrowski , Karolina Marciniak , Paulina Wieńska i Krzysztof Kołodziej – uczniowie Gimnazjum brali udział w różnorodnych konkurencjach, które obejmowały ćwiczenia o charakterze szybkościowym , zręcznościowo- gibkościowym , siłowym. i piłkę nożną. Jak co roku uczniowie rywalizowali w przeciąganiu liny , biegu z przekazywaniem pałeczki sztafetowej „ Kto prędzej dookoła” i „ Sadzeniu ziemniaków ( o dziwo zamiast szarf były ringa – co pomogło naszym zawodnikom precyzyjniej wykonywać zadania)Zawodnicy walczyli zaciekle i po 3 konkurencjach zajęli II miejsce . W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy IV miejsce.
Wróciliśmy z pięknym pucharem, medalami i sprzętem sportowym-2 kompletami warcabów ,12 rakietkami do tenisa stołowego oraz12 koszulkami z logo Zimowych Igrzysk Integracyjnych. Organizatorom dziękujemy za wspaniałe nagrody i pyszny poczęstunek( ruskie pierogi).
Uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do galerii

2014.11.26 IV OTWARTY SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły pod okiem p. Agnieszki Turek i p. Renaty Trzcińskiej zmierzyli się w rozgrywkach tenisa stołowego. W turnieju wzięło udział 25 zawodników.
więcej

W kategorii do 15 lat wśród chłopców najlepszy był uczeń kl. VI SP Oskar Szymański ,
II miejsce zajął Piotr Woźniak a na III miejscu uplasował się Andrzej Góra , również uczniowie kl. VI SP.
Wśród dziewcząt I miejsce zajęła ucz kl. III Gim Karolina Marciniak , II miejsce zdobyła Weronika Mikołajczyk z kl. VI SP .
W kategorii powyżej 15 lat wśród chłopców najlepszy okazał się Daniel Pieniążek uczeń kl. I ZSZ . II miejsce zdobył Mateusz Marczyński z kl. II ZSZ a III miejsce zajął Marcin Gęgotek z kl. II ZSZ.
Wsród dziewcząt najlepsza była Katarzyna Majewska uczestniczka Warsztatów Terapii zajęciowej .II miejsce zdobyła Lucyna Kwiecień z kl . S SPDP , a na III miejscu znalazła się Paulina Wieńska uczennica kl. III Gim.Na zakończenie rozgrywek zwycięzcy rozegrali honorowy mecz z panem wicedyrektorem Mariuszem Maluchą. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.11.26 Rajd do Michałkowej

W dniach 25-26 listopada odbył się rajd harcerski do Michałkowej, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Uczestnicy wzięli udział w biegu patrolowym po Michałkowej.
więcej

Wieczorem mieli okazję przygotować dla siebie imprezę andrzejkową. W programie były wróżby, śmiech, tańce i domowe jedzenie.Harcerze mogli także lepić pierogi pod kierunkiem pani Rodak, właścicielki agroturystyki. Wszyscy świetnie bawili się w miejscu, które odwiedzane jest przez harcerzy co roku.

Zapraszamy do galerii

2014.11.25 Filharmonia na wesoło- „Klasyczna podróż pana M”

„Klasyczna podróż pana M” to tytuł kolejnej już listopadowej audycji muzycznej z „Filharmonią na Wesoło z cyklu „10 audycji dookoła świata”.
więcej

Tym razem p. Robert Delegiewicz , Bartosz Warkoczyński oraz gość specjalny naszego koncertu Piotr Grzelak zabrali nas w sentymentalna podróż do Austrii rodzinnego miasta słynnego kompozytora okresu klasycyzmu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spędziliśmy miło czas przy dźwiękach jego utworów. Tematy muzyczne z oper Mozarta zawiozły nas również do innych krajów m.in. do Turcji i Hiszpanii oraz do magicznej krainy baśni.

Naszego bohatera prześladował jego odwieczny konkurent Antonio Salieri, który zamienił muzykowi jego klarnet na inny instrument , który okazał się być klarnetem basowym. Gości zaprosiły panie Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz

Do zobaczenia w grudniu!

Zapraszamy do galerii

2014.11.25 Wizyta p. Jarka Wajk

„ W dniu 25.11.2014 r., naszą szkołę odwiedził pan Jarek Wajk który współpracował z grupą Oddział Zamknięty a obecnie prowadzi działalność profilaktyczną. W czasie wizyty rozmawiał z uczniami, w wyjątkowy sposób słuchał ich i udzielał cennych rad związanych z działalnością muzyczną.
więcej

Zapraszamy do galerii

2014.11.24 Bezpieczni na drodze

W poniedziałek 24.11.2014 r. odwiedzili nas uczniowie z zespołu wokalno-teatralnego wraz z opiekunkami p. Anną Worobiec i p. Halina Styrną ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy. Zaprezentowali nam montaż słowno- muzyczny pt.„Bezpieczni na drodze”.
więcej

Ponieważ problem bezpieczeństwa dotyczy wszystkich dzieci, chcieliśmy, aby uczniowie utrwalili sobie ważne zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę, kolory świateł, i stale nosili elementy odblaskowe.
Młodzi artyści pokazywali scenki związane z ruchem drogowym, śpiewali piosenki oraz przedstawili losy Alojzego Ptysia idącego do szkoły. Ciekawą propozycją dzieci był akompaniament do utworów muzycznych wykonany na instrumentach perkusyjnych. To był radosny popis naszych gości , a nasi uczniowie żywiołowo reagowali na występy swoich rówieśników .
Wielkie zaangażowanie artystów doceniła pani wicedyrektor Katarzyna Gołąbek dziękując za piękną prezentację artystyczną drobnym upominkiem .
Serdecznie dziękujemy za piękny występ i zapraszamy do dalszej współpracy!

Zapraszamy do galerii

2014.11.21 DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

“Być uprzejmym i życzliwym, to znaczy posiadać umiejętność przyjaznego współżycia z innymi ludźmi.
więcej

Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem.

Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach.

W naszej szkole do tego dnia przygotowywaliśmy się przez cały tydzień. Podczas zajęć rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki ,zapoznaliśmy się z zasadami SAVOIR VIVRE poznając dobre maniery, wychowanie na co dzień oraz poprawne zachowanie w różnych sytuacjach życiowych, powstały tematyczne Drzewka Życzliwości- w domu , w szkole i w innych miejscach publicznych, Drzewko ŻYCZEŃ , a także Skrzynka Pozdrowień. Wszystkie listy zostały dostarczone do adresatów. W Akcji udział wzięła młodzież i dzieci naszej szkoły, a także nauczyciele. Organizatorkami akcji były panie Aurelia Boś i Lidia Magier –Wolak.

Dziękujemy Wszystkim serdecznie i bądźmy życzliwi na co dzień, a nie tylko przy okazji obchodów tego dnia!

Zapraszamy do galerii

2014.11.20 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 20.11.2014r.w naszej szkole odbył się apel- audycja, którą przygotowały uczennice kl. III Gim Nicol Szrejder Joanna Głuszczak pod kierunkiem p. Stanisławy Majki i p. Izabeli Mireckiej oraz Aurelii Boś.
więcej

Piosenka „ Wszystkie dzieci nasze są” Majki Jeżowskiej wprowadziła słuchaczy w tematykę audycji . Następnie przedstawiona została historia uchwalenia Deklaracji i Konwencji Praw Dziecka . Te wydarzenia mają szczególne znaczenie dla Polski jako inicjatora i prekursora prac nad stworzeniem tych najważniejszych na świecie dokumentów chroniących prawa dzieci. Przypominając szczególny wkład i rolę Polski w tworzeniu światowego systemu praw dziecka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.

Zapraszamy do galerii

2014.11.20 XVI OTWARTY DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ WARCABOWY

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Turek zajęli I miejsce w XVI Otwartym Dolnośląskim Turnieju Warcabowym Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach.
więcej

Reprezentowała nas grupa uczniów z kl. VI sp. i III Gim. W składzie:

 1. 1. Czarnecki Bartosz – kl. III GIM
 2. 2. Góra Andrzej – kl. VI SP
 3. 3. Kołodziej Krzysztof – kl. III GIM
 4. 4. Krotowski Patryk – kl. VI SP
 5. 5. Masny Kacper – kl. VI SP
 6. 6. Mosiądz Piotr – kl. VI SP
 7. W indywidualnych rozgrywkach warcabowych najlepszy był Andrzej Góra uczeń kl. VI SP. III miejsce indywidualnie zdobył Piotr Mosiądz z kl. VI SP
  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów , a organizatorom Powiatowemu Zrzeszeniu LZS w Świdnicy ORAZ Zespołowi Szkół Specjalnych w Świebodzicach dziękujemy za nagrody i wspaniałą atmosferę.

  Zapraszamy do galerii

2014.11.19 Międzyszkolny konkurs wiedzy o zdrowiu

Dnia 19 listopada 2014r. przedstawiciele klasy „F” Gimnazjum Nr 7 oraz klas „S” i „N” Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką p. Marzeny Rymsza uczestniczyli w X Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu w Piławie Górnej.
więcej

Naszą szkołę reprezentowali: Agnieszka Mikołajek, Adam Majewski, Daria Sałapatek i Piotr Skowronek. Uczniowie Ci zaprezentowali bardzo dużą wiedzę o zdrowiu – poprawnie rozwiązując zagadki, krzyżówki i quizy. Bardzo dobrze poradzili sobie również ze znajomością zasad zdrowego odżywiania i umieszczaniem produktów na piramidzie zdrowia. Wykazali się też znajomością zasad ruchu drogowego oraz bezpiecznego poruszania się po ulicy . Umiejętnie rozpoznawali dyscypliny sportowe i wiedzieli jak bezpiecznie wykonywać związane z nimi ćwiczenia.
Kolejną konkurencją, z która zmagali się uczniowie była przygotowana przez nich prezentacja wierszy pt. „ Jestem bezpieczny”- tu również świetnie wypadli!
Za tak aktywne uczestnictwo w konkursie nasi uczniowie dostali wyróżnienie i atrakcyjne nagrody.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2014.11.05 PASOWANIE NA UCZNIA

Zgodnie z ceremoniałem szkoły 5.11.2014r. nastąpiło uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły.
więcej

Aby jednak stać się pełnoprawnymi uczniami pierwszaki musiały się wykazać w kilku konkurencjach. Pierwszoklasiści wzorowo zdali swój pierwszy egzamin i tym samym udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano ucznia Szkoły.

Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia dla pierwszoklasistów było pasowanie na ucznia, którego p. dyrektor Beata Soroka dokonała symbolicznym wielkim długopisem . Złożyła również życzenia wielu sukcesów w nauce i uśmiechu na co dzień . Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków ufundowanych przez Radę Rodziców.

Aby wszyscy zapamiętali jak dbać o porządek w tornistrze Uczennica klasy szóstej wyrecytowała wiersz Ireny Słońskiej pt “O pewnym Grzesiu”.

Tak wiec od dziś pierwszoklasiści z naszej szkoły podstawowej: Zuzanna , Marta , dwóch Marcelich , Krystian , Hubert i Kacper są już pełnoprawnymi uczniami.

Zapraszamy do galerii

2014.11.05 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość.
więcej

Bez wątpienia, to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków dlatego tak ważne jest, aby od dziecka, w świadomości naszych obywateli data 11 listopada kojarzona była z ważnymi dla kraju wydarzeniami.

Z tej też okazji, 5 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany pod kierunkiem p. Stanisławy Majki , p. Izabeli Mireckiej , p. Mateusza Szymańskiego i p. Aurelii Boś.

W skrócie uczennice kl. III Gim N. Szrejder i J. Głuszczak przedstawiły jak wyglądała nasza droga do wolności, jak wielu ludzi walczyło , nie tylko bronią , ale piórem i pędzlem , byśmy dziś mogli mieszkać w wolnym kraju.

Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych , zaprezentowanych multimedialnie . Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju.

Swoją obecność w tak uroczystym i wzruszającym apelu potwierdzili: dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz społeczność uczniowska.

Oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu muzycznego pod kierunkiem p. Aureli Boś . Uczniowie zaśpiewali m.in. takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko” , „Rozkwitają paki białych róż” , „Rotę” i „Pieśń Legionów Polskich”.

Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego ucznia do refleksji na temat naszej historii.

Zapraszamy do galerii

2014.10.30 Przedstawienie teatralne Czerwony Kapturek

W czwartek 30.10. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru lalek Mag z Grybowa. Artyści wprowadzili dzieci z przedszkola oraz upośledzonych w stopniu umiarkowanym uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w świat bajek dzięki przedstawieniu „ Czerwony Kapturek”.
więcej

Piękne dekoracje i kolorowe lalki zachwyciły wszystkich. Mimo że to znana dzieciom bajka , wszyscy byli bardzo ciekawi
i przejęci przygodą która spotkała Czerwonego Kapturka. Po zakończeniu bajki, każdy mógł sobie zrobić piękne zdjęcie na pamiątkę.

Zapraszamy do galerii

2014.10.29 SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY

29 października 2014 roku odbył się Szkolny Turniej Warcabowy. Do czwartej edycji turnieju zakwalifikowały się najlepsze osoby z turniejów klasowych oraz 10 graczy z Warsztatu Terapii Zajęciowej. W wielkim finale szkolnym spotkało się 40 zawodników i po 7 rundach mogliśmy poznać Mistrza Szkoły.
więcej

W tym roku zwyciężyła Sandra Kuklińska.
Najlepsza dziesiątka turnieju:
1. Sandra Kuklińska
2. Marek Cycoń
3. Kamil Kluska
4. Łukasz Nowak
5. Krzysztof Kołodziej
6. Jordan Kulżyk
7. Patryk Krotowski
8. Andrzej Góra
9. Joanna Majewska
10. Piotr Mosiądz
Organizatorami imprezy , jak co, roku byli: Agnieszka Turek , Grzegorz Michalak i Renata Trzcińska.
Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczył p. dyrektor Mariusz Maluha.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.10.28 UROCZYSTE PODZIĘKOWANIE ZA SPRZĘT REHABILITACYJNY

Dnia 28 października w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy odbyło się uroczyste podziękowanie Panu Wiesławowi Żurkowi Prezesowi Fundacji „ Łączy nas football”.
więcej

Fundacja przekazała sprzęt rehabilitacyjny – „domek lustrzany” stanowiący wyposażenie Sali Doświadczania Świata.

Dyrekcja , grono pedagogiczne i uczniowie serdecznie dziękują za dostrzeganie potrzeb osób niepełnosprawnych i okazaną pomoc.

Zapraszamy do galerii

2014.10.27 Otrzęsiny klas pierwszych

W poniedziałek , 27 października tradycyjnie w naszej szkole odbyły się “Otrzęsiny” klasy pierwszej gimnazjum i ZSZ które w tym roku zorganizowała klasa 2ZSZ – triumfatorzy z poprzedniego roku , oraz panie : G. Skowrońska , M. Kuzio i M. Pindel.
więcej

Program otrzęsin przygotowany został w konwencji konkursu, a pierwszoklasiści mieli do pokonania 8 konkurencji:

 1. Rysowanie portretu wychowawcy z zawiązanymi oczami;
 2. Bieg w workach na śmieci;
 3. Jedzenie owocu na czas bez użycia ręk;
 4. Taniec z balonikiem;
 5. Dmuchanie balonów;
 6. Segregowanie śmieci;
 7. Czytanie trudnych wyrazów;
 8. Test wiadomości o szkole.

Konkurencje oceniało jury w składzie: p. G.Michalak, p. B.Babicz i uczeń kl. II ZSZ Ł. Nowak

Zabawa była bardzo udana i wszyscy wykazali się poczuciem humoru oraz zaangażowaniem. Uczniowie dzielnie wykonywali zadania przygotowane przez kolegów z klasy drugiej , aby zasłużyć na zaszczytne miano ucznia Gimnazjum lub ZSZ . Czynny udział brali również ich wychowawcy.

Zwyciężyła klasa I ZSZ iw nagrodę zorganizują podobną imprezę . Na pewno w przyszłości staną na wysokości zadania, podtrzymując otrzęsinową tradycję.

Na zakończenie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych pod kierunkiem p. dyrektora Mariusza Maluchy.

Miłym akcentem zabawy były cukierki dla uczestników zabawy i dyplomy dla wychowawców.

Zapraszamy do galerii

2014.10.27 „PLEJADA ŚWIĘTYCH – WIELKIE IMIENINY 2014”

27 października w Ząbkowickim Ośrodku Kultury odbyła się po raz ósmy Plejada Świętych- Wielkie Imieniny 2014. W tym roku konkurs miał wymiar ogólnopolski. Uczestników Plejady zaszczycił swoją obecnością Ksiądz biskup Adam Bałabuch.
więcej

Nasza Szkołę reprezentowali: Andrzej Góra z klasy VI SP i Jakub Wiński z klasy II SP , których przygotowały do występu p. Jolanta Tekiela i p. Aneta Bazydło.

Mieli oni za zadanie w ciągu dwóch minut przedstawić wybranego świętego – jego życie, strój i związany z jego osoba rekwizyt .

Występ naszych uczniów wywarł pozytywne wrażenie na jury, o czym świadczą zdobyte nagrody:
I miejsce dla Andrzeja Góry w kategorii dzieci starszych z klas 4–6<
II miejsce dla Jakuba Wińskiego w kategorii dzieci młodszych z klas 1-3.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.10.27 Warsztaty z Psychologiem

W dniu 27 października w naszej placówce odbyły się warsztaty z psychologiem i mediatorem policyjnym.
więcej

Tematem warsztatów były „ Działania zapobiegające umieszczaniu niewłaściwych wpisów i zdjęć na portalach internetowych”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkoły zawodowej.

Organizatorami spotkania były panie A. Boś oraz L. Magier- Wolak

Zapraszamy do galerii

2014.10.27 Filharmonia na wesoło- Costa Del Music

Costa Del Music pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią na Wesoło” z cyklu „10 audycji dookoła świata”
więcej

Wokół jesień ,a my przy dźwiękach „Menueta” L. Boccheriniego przenieśliśmy się do gorących krajów Europy gdzie we Włoszech łapaliśmy jeszcze odrobinę słońca.

Wybraliśmy się na Corridę, tańczyliśmy Flamenco, a w gondoli śpiewaliśmy pieśń neapolitańską.

Najbardziej jednak przypadł wszystkim do gustu słynny przebój „Nel blu dipinto di blu” , znany także jako „Volare” – utwór włoskiego wokalisty Domenico Modugno , uznawany za jedną z najpopularniejszych włoskich piosenek na świecie.

Zapewnili nam to nasi goście : p. Robert Delegiewicz i p. Bartosz Warkoczyński przy dźwiękach Gitary Basowej, skrzypiec i klawiszy. Artystów zaprosiły panie A.Boś oraz M.Dziakowicz.

Z niecierpliwością czekamy na listopadowe spotkanie z muzyką!

Zapraszamy do galerii

2014.10.25 Nasi harcerze na Manewrach we Wrocławiu

W sobotę 25.10.2014 r. nasi uczniowie z 41 Świdnickiej Drużyny Harcerskiej „ Hubalczycy” z drużynową Grażyną Ziobrowską oraz reprezentanci klasy I – III Szkoły Podstawowej wraz z panią Barbarą Kułagą wzięli udział w Manewrach Techniczno-Obronnych Chorągwi Dolnośląskiej we Wrocławiu połączonych z zawodami sprawnościowymi.
więcej

Zajęcia odbyły się w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki. Harcerze i uczniowie zwiedzili szkołę i Izbę Pamięci. Mieli możliwość obejrzenia i przymierzenia hełmów, masek przeciwgazowych i ubrania przeciwskażeniowego.

Wszyscy przeszli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz musztrę prowadzoną przez wyszkolonych oficerów. W ramach manewrów było też wchodzenie po ścianie wspinaczkowej i zajęcia sprawnościowe. Nasza reprezentacja zajęła I miejsce. dowiózł . Harcerze i uczniowie serdecznie dziękują pan Januszowi Sobczykowi za bezpłatny dowóz na zajęcia do Wrocławia. Czuwaj!

A my serdecznie gratulujemy harcerzom i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2014.10.24 SZKOLNE ŚWIĘTO DYNI

Dnia 24 października 2014r. odbyło się „ Szkolne Święto Dyni”. Z tej okazji Rada Rodziców pod kierownictwem p. Agnieszki Niedzielskiej –Kurjaty. zorganizowała konkurs na najbardziej oryginalną kompozycję z dyni.
więcej

Było o co walczyć:
I miejsce –wyjście do kina
II miejsce – gry planszowe
III miejsce – artykuły papiernicze
W konkursie udział wzięło 9 klas. Powstały piękne kompozycje z dyni ,które ozdobiły świetlice szkolną. Jury ,w składzie: p. dyrektor Beata Soroka, p. Grażyna Gicala , p. Sylwia Rawska oceniły prace i wyłoniły zwycięzców , którym pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody
I miejsce – Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy
II miejsce – klasa „S”
III miejsce – klasa „B” gimnazjum
Doceniony został tez wysiłek pozostałych uczestników konkursu , którzy otrzymali nagrody pocieszenia.
Atrakcją w tym dniu była degustacja pysznego dżemu z dyni, który w szkolnej kuchni przygotowały mamy uczniów: p. W. Kuliberda , p. M. Łukasik , p. B. Byrska i p. M. Matusik
Gratulujemy sukcesów i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

Zapraszamy do galerii

2014.10.15 Nowa kabina w Sali Doświadczania Świata

W dniu 15.10.2014 w naszej szkole odbyło się uroczyste przekazanie kabiny lustrzanej – jednego z podstawowych urządzeń terapeutycznych, które znajdujących się na wyposażeniu Sali Doświadczania Świata. W uroczystości wzięli udział: Starosta Powiatowy Pan Zygmunt Worsa i Komendant Powiatowy PSP w Świdnicy Pan Tomasz Szuszwalak.
więcej

Kabina zbudowana jest z pięciu płyt , z których cztery oklejone są lustrami akrylowymi, natomiast na dole położony jest miękki materac. Lustrzane ściany dają efekt nieskończonej przestrzeni. Osoba siedząca w środku widzi zwielokrotnione własne odbicie i ma możliwość obserwacji swojej sylwetki, gestykulacji i mimiki z czterech stron . Umożliwia to skupienie uwagi na samym sobie.. Na wyposażeniu kabiny lustrzanej jest: miękka podłoga, światłowody, lampa UV i kolumna wodna. Koszt podarowanego urządzenia to około 8000 zł.

Sponsorem urządzenia była fundacja “Łączy nas football”, którą reprezentował prezes Wiesław Żurek – radny miejski i piłkarz Jarosław Lato.

Zapraszamy do galerii

2014.10.14 Dzień Nauczyciela

Jak co roku 14 października przypada Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie SPDP i Gimnazjum przygotowali apel dedykowany wszystkim pracownikom szkoły- którzy w tym dniu obchodzą swoje święto.
więcej

Swoją wdzięczność, za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów , uczniowie wyrazili poprzez program artystyczny. Uczcili wszystkich świętujących w tym dniu, piosenką i wierszem.
Podczas uroczystej akademii p. Dyrektor Beata Soroka wręczyła “Nagrodę Dyrektora”, która ma charakter uznaniowy i przyznawana jest nauczycielom i innym pracownikom szkoły za ich znaczące osiągnięcia w pracy.
W tym roku doceniono też w szczególny sposób pracę
p. wicedyrektor Katarzyny Gołąbek i naszej pani psycholog Ewy Kuras , które dostały Nagrodę Starosty , a p. Dyrektor Beata Soroka otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty.
Na zakończenie w imieniu rodziców przewodnicząca Rady Rodziców p. Kamila Krzywiecka na ręce p. Dyrektor wręczyła kwiaty i złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły.

Zapraszamy do galerii

2014.10.10 ŚWIĘTO DRZEWA 2014

W tym roku obchodziliśmy XII edycję Święta Drzewa pod hasłem- Drzewo Wolności, która została objęta patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.25 lat Wolności- Świętujmy odzyskanie swobód obywatelskich poprzez działania dla przyrody – naszego wspólnego dobra.
więcej

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, co roku 10 października. Program umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

My również nawiązaliśmy współpracę z Klubem Gaja i przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie przygotowywali się do tego dnia przez kolejne dni poprzez szereg działań. Odbyły się zajęcia edukacyjne, zabawy tematyczne i plastyczne- plakaty i prace przestrzenne. Poszerzyliśmy wiadomości na temat otaczającego nas środowiska , a w szczególności lasu i jego zasobów. Rozpoczęła się akcja zbierania makulatury, kasztanów i żołędzi.
Akcję przygotowały panie Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2014.10.06 „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie z Panią Bibliotekarką

6.10.2014r. uczniowie klasie I-III „d” mieli przyjemność gościć Panią Agnieszkę Nawrocką, kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
więcej

Spotkanie było bardzo ciekawe, nasz gość przeczytał nam kilka bajek i przyprowadził ze sobą swoją przyjaciółkę – Sowę, która pięknie się z nami przywitała i pokazała, że również potrafi czytać. Pani Agnieszka zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje oraz podkreśliła , że warto czytać książki.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Zapraszamy do galerii

2014.10.02 Goście z Niemiec

Dnia 2.10.2014r.w naszej szkole gościliśmy grupę  studentów Pedagogiki Specjalnej z Niemiec. Wizyt odbyła się w ramach wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
więcej

Gościom bardzo się podobała nie tylko nasza szkoła ale także zajęcia , w których czynnie brali udział. Zainteresowały ich także nasze metody pracy dlatego pragną kontynuować współpracę z nami.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do galerii

2014.10.02 Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Corocznie 2 października ,w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w2006 , w tym roku obchodzone po raz ósmy.
więcej

Również w naszej szkole odbyła się tematyczna akcja, której głównym przesłaniem było zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia dotyczące norm i reguł, które obowiązują w życiu codziennym oraz jak trudno byłoby bez nich żyć.

Ponadto W ramach akcji odbyły się warsztaty, pogadanki i zajęcia plastyczne . Uczniowie obejrzeli filmy , które zwracały uwagę na potrzebę okazywania wzajemnego szacunku, bezpieczeństwa i opieki.

Całości towarzyszyła akcja plakatowa STOP PRZEMOCY na korytarzu szkolnym, której hasła propagowały: przyjaźń, życzliwość i wzajemną akceptację oraz happening – Bezpieczna Szkoła- To Dobra Szkoła.

Organizatorki akcji : Aurelia Boś, Lidia Magier- Wolak oraz pedagog szkolny Beata Babicz wyznaczyły jeden i ten sam cel – integrować uczniów i prezentować im, poprzez aktywne działanie, pozytywne wzorce zachowań oraz przypomnieć podstawowe zwroty grzecznościowe, o których niestety często zapominamy „ przepraszam , dziękuję, nie gniewam się, miłego dnia,”.

Zapraszamy do galerii

2014.10.01 Dzień Chłopaka

Dnia 1 października w murach naszej szkoły rozbrzmiewała skoczna muzyka. Przy jej dźwiękach młodzież szkoły zawodowej i gimnazjum obchodziła Dzień Chłopaka. Na chłopców czekały liczne atrakcje min. Wybory Miss Szkoły i dyskoteka.
więcej

Przed publicznością zaprezentowało się 5 pięknych i odważnych dziewcząt naszej szkoły: Oliwia, Dwie Anie, Karolina i Weronika.

Miss Szkoły 2014 została Weronika z klasy I zawodowej.

Dyskotekę uatrakcyjniły również występy taneczne Łukasza, Marcina i Dawida. Śpiewali dla nas Hubert , Bartek i niesamowita Nikol . Na wystawie można było podziwiać prace plastyczne Dawida.

Z każdą imprezą organizatorzy : A. Boś, M. Pindel, L. Wolak i G. Michalak odkrywają, jak wiele jest talentów w naszej szkole oraz jak wspaniale młodzież potrafi się bawić.

Zapraszamy do galerii

2014.09.30 Dzień pieczonego ziemniaka

Nadeszła jesień i zgodnie z tradycją naszej szkoły świętujemy porę gromadzenia zapasów na zimę “Dniem pieczonego ziemniaka”.
więcej

W tym roku uczniowie Małej Samorządności spotkali się w świetlicy szkolnej celem wspólnej zabawy, poznania historii ziemniaka oraz rozwiązywania zagadek o darach jesieni.

Następnie wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie szukali ukrytych ziemniaków (taka mała improwizacja wykopków).

Z odszukanych ziemniaków tworzyliśmy pieczątkowe arcydzieła. Po wszystkich zmaganiach nadeszła chwila najdłużej oczekiwana- degustacja przepysznych pieczonych ziemniaków.

Mmyyyy! pycha wszyscy orzekli jednogłośnie. 

Zorganizowaniem imprezy zajęły się panie Mirela Dziakowicz i Barbara Kułaga.

Zapraszamy do galerii

2014.09.25 PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM I SPDP

W dniu 25 września 2014 r. Duża Samorządność przygotowała uroczystość pasowania na ucznia klas pierwszych gimnazjum i SPDP. W imprezie wzięli udział wszyscy podopieczni Dużej Samorządności. We wstępnej części koleżanki ze starszych klas powitały zebranych. Następnie „pierwszaki” zajęły specjalnie dla nich przygotowane miejsca.
więcej

Klasy prezentowały wizytówki z imionami swoich nowych kolegów, które eksponowano na wspólnej tablicy. Uczniowie klas pierwszych musięli również pokonać przygotowany dla nich tor przeszkód, wypić „pyszną” miksturę, wykonać spacer śmiesznych kroków i rozwiązać zagadki tematyczne. W kolejnej części spotkania odbyło się ślubowanie. Przedstawiciele Dużej Samorządności odczytywali kolejne punkty, a pierwszoklasiści głośno powtarzali – ślubujemy.
Na zakończenie przygotowano zabawę przy muzyce. Wszyscy dobrze się bawili, poznali lepiej nowych kolegów oraz tradycje szkolne . Organizatorem imprezy była Edyta Arendarska-Wieliczko.

Zapraszamy do galerii

2014.09.24 Z filharmonią na wesoło

Wrześniowe spotkanie „ Z filharmonią na wesoło- Europejska Biesiada” -rozpoczęło cykl co miesięcznych spotkań pod hasłem 10 AUDYCJI DOOKOŁA ŚWIATA.
więcej

Audycja była spotkaniem z muzyką ludową Polski i Niemiec. Uczniowie poznali dwa instrumenty dęte blaszane : Tubę i Tenorhorn. Nasi goście :
Robert Delegiewicz, Bartosz Warkoczyński oraz Dariusz Piechowiak rozbawili uczniów prezentując różnorodne utwory . Muzyka porwała wszystkich do tego stopnia , że po występie tanecznym krokiem wracali do swoich obowiązków. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami ! Zapraszamy za miesiąc! Gości zaprosiły do naszej szkoły panie A. Boś oraz M. Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2014.09.19 Akcja Sprzątanie Świata

Jak co roku we wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło , które towarzyszyło porządkowaniu naszego otoczenia to „TURYSTO! SZANUJ ŚRODOWISKO!”.
więcej

Do akcji przez cały tydzień uczniowie przygotowywali się podczas zajęć świetlicowych – dla uczniów starszych. Stworzyli tematyczne plakaty, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, przygotowali gazetkę szkolną oraz przypomnieli sobie o zasadach segregowania śmieci, a także poznali kilka prostych zasad , które pomogą im być turystami bardziej odpowiedzialnymi.
Po sprzątaniu uczniowie udali się na słodki poczęstunek do świetlicy. Akcję przygotowała pani Aurelia Boś

Zapraszamy do galerii

2014.09.09 Teatr w naszej szkole „Drzewo, które umiało dawać”

9.09.2014r w naszej szkole wystąpili artyści wrocławskiego Prywatnego Teatru „Na Bruku”.
więcej

W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli interaktywny spektakl utrzymany w konwencji pantomimy zatytułowany „Drzewo, które umiało dawać ” . To niezwykłe przedstawienie niosło w sobie wspaniały przekaz o miłości , trosce i tym na ile jesteśmy w stanie dzielić się sobą i tym co posiadamy z innymi.

Następnie aktorzy pokazali uczniom, w jaki sposób tworzy się rekwizyty teatralne z materiałów recyclingowych. Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy krótką i bardzo zabawną inscenizację zatytułowaną „Mucha”.

Kierownictwu teatru oraz Aktorom bardzo serdecznie dziękujemy

Zapraszamy do galerii

2014.09.01 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

„ Nic nie może przecież wiecznie trwać…” , wakacje też musza się kiedyś skończyć. Nadszedł wrzesień i w naszej szkole znów zrobiło się gwarno i wesoło, kiedy nasi uczniowie, wypoczęci, pełni sił i zapału, przybyli do szkolnej rzeczywistości i obowiązków na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
więcej

Pani Dyrektor Beata Soroka serdecznie powitała po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Ponadto wysłuchaliśmy listu , Rzecznika Praw Dziecka , Pana Marka Michalaka. Po zakończeniu apelu uczniowie, którym licznie towarzyszyli rodzice, ze swoimi wychowawcami udali się do klas , gdzie dzielili się wakacyjnymi wrażeniami, przywitali dawno nie widzianych przyjaciół, zapoznali się z planem lekcji. Wszystkim Nauczycielom i Uczniom, całej społeczności szkolnej życzymy udanego nowego roku szkolnego. Pamiętajcie – już niedługo wakacje.

Zapraszamy do galerii

Skip to content