Wydarzenia szkoła

Wydarzenia szkoła 2018 / 2019

2019.05.28 Paraolimpiada

I mamy znowu piękny maj ! Miesiąc związany ze sportowymi wyzwaniami i emocjami. Dostarczyła ich również i tegoroczna, VII już Integracyjna Paraolimpiada. Uroczyście otworzyła ją, przy dźwiękach Hymnu olimpijskiego, p. wicedyrektor K. Gołąbek i p.wicedyrektor Mariusz Maluha, życząc wszystkim uczestnikom wydarzenia udanej sportowej rywalizacji i dobrej zabawy!…więcej

Wszyscy zawodnicy zapoczątkowali swoja integrację od przedstawienia się z imienia, co ułatwiło szybkie zapoznanie się i integrację zespołu. Po powitaniu, p. J. Wiraszka, zainicjowała zabawy integracyjne, a następnie p. R. Trzcińska, jak co roku, poprowadziła konkurencje sprawnościowe, w których udział brali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy oraz uczniowie naszej szkoły, uczęszczający do klas I-III . Sportowe konkurencje stanowiły doskonały i trudny sprawdzian wszystkich umiejętności motorycznych. Wśród nich wymienić należy: biegi slalomem z zadaniami zręcznościowymi, toczenie piłek po slalomie, tor odwagi, pokonywanie przeszkód i sztafetę słodkości.

Uczestników dopingował zespół cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 105 , który występował w przerwach umilając czas poprzez prezentowanie różnych układów tanecznych Zumby. Dynamiczny układ taneczny do piosenki „Czekolada„ porwał do tańca wszystkich obecnych.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i słodycze, a pożegnanie przebiegło na słodkim ,wspólnym poczęstunku– uczniowie sami podziękowali sobie nawzajem za mile spędzony czas pełen atrakcji i wyzwań. Organizatorami paraolimpiady były panie: J. Wiraszka i R. Trzcińska z Zespołu Szkół Specjalnych oraz p. Miłka Stec ze Szkoły Podstawowej nr 105 i Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.

Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do galerii.

2019.06.03 Rozstrzygnięcie III etapu konkursu fotograficznego

Oto ostatni już etap konkursu fotograficznego ”4 Pory Roku”. Radosna i długo oczekiwana wiosna przyniosła nam ciekawe pomysły zajęć,a wśród nich spacery, podczas których obserwowaliśmy budzący się do życia świat roślin i zwierząt…więcej

Warto wykorzystać piękną pogodę do wzmocnienia kondycji fizycznej – jak proponuje klasa Pani Renaty Trzcińskiej lub wybrać się na przechadzkę – popatrzcie na klasę Pani Magdy Borowiec… W dniach, kiedy pogoda nie dopisała,klasa pani Danuty Sobczak wykonywała prace plastyczne przedstawiające wiosenne krokusy, a pozostali uczniowie włączyli się w Międzynarodowe Obchody Dnia Autyzmu. Oj, było słodki i niebiesko!

Dziękujemy wszystkich za udział w konkursie!

Oto wyniki ostatniego etapu:

I MIEJSCE

klasa Pani Renaty Trzcińskiej

II MIEJSCE

klasa Pani Magdy Borowiec

III MIEJSCE

klasa Pani Danuty Sobczak

Gratulujemy!

2019.05.24 „ Moja mama i ja” Konkurs plastyczny

W piątek 24 maja rozdane zostały dyplomy dla zwycięzców konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji Dnia Matki, pt. „ Moja mama i ja”. Konkurs przygotowali uczniowie kl. VIII wraz z opiekunem Panią Aleksandrą Dudek …więcej

Dyplomy i słodkie nagrody wręczył Pan Dyrektor M. Maluha.

Wśród zwycięzców znaleźli się:

1 miejsce – Oskar P. z kl. 3la oraz Zespół Rewalidacyjny gr.I

2 miejsce – Zespół Rewalidacyjny gr. III i IV

3 miejsce – kl. I-III pod kier. Pani A. Bazydło

Wszystkie prace zaprezentowane zostaną na Festynie rodzinnym , który odbędzie się 30 maja.

30.05.2019 Festyn Rodzinny

Dnia 30 maja 2019, na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy odbył się wyjątkowy “Festyn Rodzinny”, który stanowił świetną okazję do zabawy i integracji lokalnej społeczności. Festyn dedykowany był osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom….więcej

… W programie było wiele atrakcji, do których zaliczyć można przede wszystkim zabawy i animacje z grupą „Pestka”, malowanie twarzy, występy dzieci, zamki dmuchane, zabawy sportowe oraz zabawy taneczne przy muzyce. Przygotowaliśmy również stanowiska z ciepłymi posiłkami i słodkim poczęstunkiem, a także „Królewską Kawiarenkę”. Ponadto, na festyn przybyli nasi wyjątkowi Przyjaciele, którzy poprowadzili onoterapię, czyli zajęcia z osiołkami.

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział 😉

Zapraszamy do galerii.

https://www.facebook.com/ps7swidnica/videos/852093501811624/

27.05.2019 Teatrzyk kukiełkowy + sesja zdjęciowa

W dniu  tj., 27.05.2019 naszą szkołę i przedszkole odwiedzili niesamowicie goście z teatru kukiełkowego. Po raz kolejny zabrali nas w świat baśni i tym razem przedstawili opowieść …więcej

… O Jasiu, Małgosi i złej Babie Jadze. To był niesamowity czas, który dostarczył nam wiele radości i uśmiechu  Po przedstawieniu odbyła się wyjątkowa sesja zdjęciowa. Cierpliwie czekamy na efekty i zapraszamy ponownie. Do zobaczenia!

Zapraszamy do galerii.

Przedstawienie teatralne

W dniu wczorajszym tj., 27.05.2019 naszą szkołę i przedszkole odwiedzili niesamowicie goście z teatru kukiełkowego. Po raz kolejny zabrali nas w świat baśni i tym razem przedstawili opowieść o Jasiu, Małgosi i złej Babie Jadze. To był niesamowity czas, który dostarczył nam wiele radości i uśmiechu :)Po przedstawieniu odbyła się wyjątkowa sesja zdjęciowa. Cierpliwie czekamy na efekty i zapraszamy ponownie.Do zobaczenia!

Opublikowany przez Przedszkole Specjalne nr 7 w Świdnicy Wtorek, 28 maja 2019

2019.04.01 Pierwsze oznaki wiosny –  kl. I-III da

„Wczesnym rankiem, gdy wszyscy jeszcze spali, a słońce wysuwało pierwsze promyki spod kołderki, drogą maszerowała WIOSNA, Pierwszy zobaczył Wiosnę zaspany ślimak. Wyciągnął szyję i z ciekawością przyglądał się dziwnej osobie. Wiosna była ubrana w niebieskie spodnie ogrodniczki z wypchanymi kieszeniami i różowy kapelusz. Dźwigała wielki plecak, a w ręce trzymała kolorową parasolkę”.Uczniowie klasy I-III da postanowili sprawdzić : „co wiosna przyniosła w plecaku?”…więcej

…Wybrali się na marcową wycieczkę i uważnie przyglądali  wszystkiemu, co mogłoby zwiastować jej przyjście. I udało się ! Już na początku przywitały nas cieplejsze promienie słońca oraz radosny śpiew ptaków. Na gałązkach drzew zauważyliśmy zielone pąki i kwiaty wierzby oraz forsycji. W przydomowych ogródkach wiosna zostawiła pierwsze rośliny : przebiśniegi, krokusy, żonkile i pierwiosnki. Wszystkim podobały się dary „wyciągnięte z wiosennego plecaka”. Teraz wiemy, że przyszła już do nas WIOSNA!

Korzystając z pięknej wiosennej pogody na zakończenie wycieczki wybraliśmy się na pobliski plac zabaw :))

Zapraszamy do galerii.

2019.03.12 Zabawy w Baśniolandii – klasy I-III A,I-III da i „C”

Dnia 12.03.2019 uczniowie  klasy I-III A,I-III da i „C” po raz kolejny wyruszyli tym razem na wiosenne spotkanie z cyklu „Baśniolandia” do Biblioteki Miejskiej w Świdnicy. Na początku bibliotekarka – Pani Marta rozdała uczniom kolorowe piłeczki, którymi dzieci ilustrowały czytane przez Nią opowiadanie…więcej

…Następnie uczniowie  przystąpili do twórczej pracy wypełniając przygotowane na kartkach kontury piłki kolorowymi farbami. Na zakończenie na wszystkich czekały ciekawe zabawy sprawnościowe : prowadzenie piłek po wyznaczonym torze i punktowane rzuty do celu. Było wiele radości i wesołej zabawy.

Serdecznie dziękujemy i czekamy na następne spotkanie 🙂

Zapraszamy do galerii.

2019.03.04-08 Zielona Szkoła w Dusznikach-Zdroju

Duszniki Zdrój to miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, leżąca w Kotlinie Kłodzkiej na zachód od Kłodzka, pomiędzy Kudową Zdrój i Polanicą Zdrój. Duszniki są znaczącym ośrodkiem przemysłu szklarskiego ze szlifiernią kryształów, ale przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym  znanym  z leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia i oddechowego. Ciekawostką jest, że kurację leczenia gruźlicy przeszedł tutaj sam Fryderyk Chopin…więcej

Wśród atrakcji Dusznik koniecznie wymienić należy Park Zdrojowy z dworkiem Chopina, teatr im. F. Chopina, kilka pomników sławnego kompozytora, pijalnię wód z halą spacerową z I połowy XIX wieku oraz zakład przyrodoleczniczy i Muzeum Papiernictwa. Duszniki znane są ze sławnych festiwali chopinowskich.Ciekawy jest też Rynek w Dusznikach z Ratuszem i pręgierzem oraz stojący niedaleko kościół parafialny z oryginalną amboną w kształcie wieloryba.

Ponadto ciągną się tu kilometry szlaków turystycznych i rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki okolicy. Zdrowy klimat  i górskie powietrze ma działanie antyalergiczne wpływające na poprawę stanu zdrowia dziecka.

Dzieci mają możliwości poznania najbardziej atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy z unikalnymi w skali europejskiej ciekawostkami .

Te liczne dobrodziejstwa tego rejonu zadecydowały o tym , że w dniach 4.03.-8.03.2019 uczniowie klas V i VI L oraz SPDP  wraz z p. R. Trzcińską i p. A. Bazydło  uczestniczyli w zielonej szkole w Domu Wczasów Dziecięcych Green Rest w Dusznikach-Zdroju. Program pobytu był bardzo napięty i urozmaicony. Poza obowiązkowymi zajeciami uczniowie zwiedzili Park Zdrojowy, poznali historię miejskiej części miasta.

W ramach rekreacji  odbywały się zajecia na basenie i w kręgielni . Uczniowie odbywali  spacery  na ścieżce zdrowia, podczas których wykonywali różne ćwiczenia sprawnościowe  . Kolejną atrakcją w Dusznikach Zdroju było zwiedzenie Dworku im. Fryderyka Chopina. Pobyt na zielonej szkole urozmaicony był również poprzez atrakcyjne wycieczki do Złotego Stoku, gdzie uczniowie jechali kolejką górska i zjeżdżali na sankach i nartach. W Kudowie-Zdroju dzieci zwiedziły skansen kultury ludowej „Szlak Ginących Zawodów.” Niezwykłą atrakcją w pracowni garncarskiej było samodzielne toczenie miseczki z gliny na kole garncarskim.

Z dużym zainteresowaniem uczniowie przebywali w Małym ZOO i Muzeum Zabawek i. Zbiory tam się znajdujące mają swoisty urok, pochodzą z różnych okresów. Większość  z nich odzwierciedla modę, zdarzenia i obyczaje minionej epoki.

Poza wycieczkami i zwiedzaniem dzieci miały również czas na zabawę podczas dyskoteki , i zabaw na świeżym powietrzu. Cały pobyt przebiegł w radosnej atmosferze.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.27 Projekt Edukacyjny „Po co nam normy społeczne. Stop mowie nienawiści”

Mowa nienawiści to negatywne emocjonalne wypowiedzi powstałe ze względu na uprzedzenia lub przynależność do grupy. Jest to zjawisko, które polega na używaniu języka w celu rozbudzenia, rozpowszechniania czy usprawiedliwiania nienawiści i dyskryminacji oraz przemocy wobec innych osób. To wypowiadanie się w celu znieważenia jakiejś osoby…więcej

Gdzie ją spotykamy? W mediach, Internecie, w bezpośrednim otoczeniu, w szkole, na podwórku. Aby przybliżyć tematykę tego zjawiska, w miesiącu lutym i w marcu realizowany był w naszej szkole projekt edukacyjny, pt. „Po co nam normy społeczne. Stop mowie nienawiści”, przeznaczony dla uczniów klasy 8 SP, 3 gimnazjum i Szkoły Branżowej. Zajęcia w ramach projektu przygotowała i prowadziła pani Aleksandra Dudek na lekcjach WOS.

W środę 27 marca, wszyscy uczestnicy projektu spotkali się, aby zaprezentować i podsumować efekty swojej pracy w obecności Pana Dyrektora Mariusza Maluhy , wychowawców i pani pedagog. Na zakończenie odbyły się warsztaty, które poprowadziła pani Ewa Kuras nasz szkolny psycholog. Uczniowie uświadomili sobie wagę omawianych problemów, a istotnym ich elementem była dyskusja i refleksja  na temat  skutków stosowania mowy nienawiści i sposobów radzenia sobie z hejtem.

Czasami słów nienawiści nie rozpoznajemy, bo weszły one do codziennego użycia.

Wszyscy tak mówią– odpowiada młodzież.

Ale przecież nikt nie chce być atakowany przez słowa, które ranią i obrażają. Dlatego ważne jest reagowanie na słowa nienawiści i zwracanie uwagi na to, że niektóre używane słowa są obraźliwe. Nie zgadzajmy się na używanie tego typu słów.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.26-29 Wiosenny wernisaż

Za oknem coraz mocniej świeci słońce, ale nadal jest jeszcze zimno, chociaż 21.03 rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nie mogliśmy się już doczekać ciepła, pąków i kwiatów.  Wreszcie w dniach 26-29.03 i w naszej szkole zagościła wiosna, a wraz z nią atmosfera Świąt Wielkanocnych. Wszystko to za sprawą pani….więcej

Marii Kuzio, która podtrzymując tradycje wiosenne i wielkanocne,  zorganizowała wernisaż, na którym cała szkoła mogła podziwiać dekoracje wiosenne przygotowane przez uczniów gimnazjum, ZSZ i SPDP oraz ich wychowawców. Zgromadzili oni różnorodne dary tej pory roku i,  z wykorzystaniem zróżnicowanych technik i materiałów dekoracyjnych, wykonali piękne prace wiosenno –wielkanocne. Częścia wernisażu była wystawa prac plastycznych  uczniów i gazetka przygotowane przez p. Izabelę Mirecką i Grażynę Gicalę w bibliotece szkolnej.

Już  jesteśmy ciekawi i nie możemy się doczekać co będzie za rok.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.29  Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to istotny element duchowych przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych – najważniejszego ze świąt chrześcijańskich. Niezwykle istotna jest wówczas również spowiedź święta, z której nasi uczniowie mogli skorzystać dzięki ks. Markowi Mielczarkowi, duszpasterzowi  osób niepełnosprawnych….więcej

Wprowadzenie do Mszy świętej rekolekcyjnej stanowiło przedstawienie fragmentów Drogi Krzyżowej zatytułowane „W ranach Twoich ukryj mnie” w wykonaniu uczniów SPDP, SP i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, przygotowane nasze katechetki -p. Mariolę Pindel i Jolantę Tekielę, która zadbała też o oprawę muzyczną dzisiejszego wydarzenia i występ chóru. Wszystkie pieśni wykonywali uczniowie SP, SPdP i uczestnicy WTZ. Swoim pięknym śpiewem zaakcentowali oni wagę rekolekcji wielkopostnych.

W przygotowanie rekolekcji włączyła się również p. Maria Kuzio, która zadbała o  przygotowanie stołu pańskiego i darów przekazanych potem przez uczniów kapłanowi, aby je złożył na ołtarzu.

Mszę rekolekcyjną odprawił tradycyjnie ks. Marek, a tegoroczne nauki rekolekcyjne wygłosił młody seminarzysta diakon Piotr. Głównym mottem jego nauk było hasło „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

Były to wspaniałe rekolekcje, które pozwoliły na wyciszenie się i spokojne przygotowanie do świąt. Stanowiły one bardzo ważny czas dla wszystkich, którzy wzięli w nich udział, czas duchowej odnowy.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.06 Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych

“To już 30 lat” – pod takim tytułem odbył się w dniu 06.03.2019 roku, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych, w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. W pięknej auli świebodzickiego Domu Kultury występowali przedstawiciele różnych szkół z całego regionu wałbrzyskiego…więcej

Młodzi artyści przyjechali z Wałbrzycha, Strzegomia, Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich. Konkurencja była spora, nie przeszkodziło to jednak naszym uczniom w zdobyciu nagród i dyplomów w swoich kategoriach. Cała czwórka stanęła na podium z wybranym przez opiekunów repertuarem.

 

Magdalena L.  kl. II Br. – II miejsce

Małgosia S.     kl. IV SP –  wyróżnienie

Maciej K.         kl. I SP  –   wyróżnienie

Wojciech G      kl. I SP –   wyróżnienie

Marcelina Ch.  kl. C  –   wyróżnienie

Edytka D.         kl. C  –      III miejsce

Nasi dzielni przedstawiciele wykazali się wyjątkowymi zdolnościami recytatorskimi, kreatywnym ujęciem tematu i wielką odwagą w pokonywaniu tremy. Udowodnili także, że w komunikowaniu się z drugim człowiekiem istotną rolę odgrywa nie tylko słowo, ale i siła gestu oraz mimiki – ,,mówić można przecież całym sobą !!!”.

Serdecznie gratulujemy zdobytych wyników i życzymy dalszych sukcesów

Zapraszamy do galerii.

2019.03.21 Dzień Kolorowej Skarpetki – Obchody Dnia Zespołu Downa

Dnia 21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Głównymi bohaterami spotkania byli uczniowie z trisomią i ich Rodziny…więcej

Wśród zaproszonych gości  nie zabrakło dyrekcji,  pracowników szkoły oraz  uczniów. Aktorzy tego spotkania zaprezentowali swoje największe talenty. Były wiersze, tańce, piosenki i gra na instrumentach. Widownia nie szczędziła braw. Po części artystycznej odbyły się warsztaty dla Rodziców ze słodkim poczęstunkiem.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.08 Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 8 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętniliśmy w nim bohaterów, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.Wspominaliśmy m.in. takie postacie jak Witold Pilecki, Danuta  Siedzikówna ps. “Inka”, Hieronim Dekutowski” ps. Zapora”, Stanisław Sojczyński  ps. “Warszyc”, Józef Franczak ps. “Lalek”. Ci żołnierze wyklęci, prawdziwi polscy patrioci-  działali  zbrojnie przeciwko okupantom- agresorom na terenie naszego kraju  w latach  1944-1963. …więcej

Jako niezłomni żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego po wkroczeniu Sowietów nie złożyli broni -tylko podjęli walkę. Walczyli na śmierć i życie z bronią w ręku, walczyli zostawiając cały znany im świat w tyle, za sobą.

Z okazji  święta tychh bohaterów, zaprosiliśmy do naszej szkoły gościa- muzyka i patriotę- GabrielaMichewicza ps. Egon z Głogowa, laureata pierwszej w Polsce top listy muzyki patriotycznej
i tożsamościowej, który w roku 2018 utworem “Dumni z pochodzenia”, wywalczył na niej pierwsze miejsce. Młody artysta tworzy i wykonuje utwory patriotyczne w rytmie hip- hop, a ich przekaz świetnie trafia do młodych ludzi.

Tematyka  bohaterów wyklętych jest młodemu artyście szczególnie bliska, jego liczne utwory zaprezentowały nam sylwetki wielu z nich. To wszystko przeplatane było recytacją wierszy w wykonaniu naszych uczniów oraz występem szkolnego chórku wyśpiewującego pieśni patriotyczne.

Spotkaniem tym chcieliśmy nie tylko upamiętnić naszych bohaterów, ale i wyrazić wdzięczność oraz wielkie uznanie za ich poświęcenie i trud.

Zapraszamy do galerii.

Szkoła pisana wierszem cz.2

Dziś kolejna porcja poezji z cyklu „Szkoła pisana wierszem”. Zapraszamy w podróż… po wiedzę….więcej

Kliknij tutaj, aby przeczytać autorski wiersz p. Danuty Sobczak

Zapraszamy do galerii.

2019.03.04-08 Zielona Szkoła – Polanica Zdrój

W dniach 04.03 do 08.03.2019 r. uczniowie klas VII, VIII Szkoły Podstawowej  i III Gimnazjum wraz z wychowawcami p. Agnieszką Turek i p. Grażyną Ziobrowską, przebywali w Polanicy Zdrój na edukacyjnym wyjeździe w ramach „ Zielonej Szkoły”…więcej

To był bardzo intensywny wyjazd, z całą pewnością nie próżnowaliśmy a przy okazji świetnie się bawiliśmy. Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy w zajęciach organizowanych  w Ośrodku Green Rest i braliśmy udział w wielu wycieczkach.

W Kudowie Zdrój zajmowaliśmy się wyrabianiem naczyń z gliny, oglądaliśmy pokaz garncarstwa, zwiedzaliśmy  wiatrak, kuźnię, chatkę robótek ręcznych. Udało nam się również wziąć udział w zajęciach na basenie. Odwiedziliśmy również Zieleniec, gdzie przejechaliśmy się gondolą oraz urządziliśmy sobie zawody w zjazdach na sankach. Wybraliśmy się także na kręgielnie, gdzie znaleźliśmy czas na integrację i świetną zabawę.  Oprócz zajęć z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych mogliśmy rozwijać zainteresowania i uzdolnienia pod okiem Pani Marty. Klimatyczny wyjazd pozwolił podreperować stan zdrowia, a także kondycję fizyczną. Musimy bardzo pochwalić Panie kucharki, które spełniały wszystkie nasze zachcianki uczestników: od pierożków, wykwintnych deserów, po pyszne gołąbki i serniczki.

Wyjazd był bardzo udany, opieka świetna, a kuchnia doskonała.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.01 Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2019roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia, a ustanowiony dnia 3 lutego 2011roku przez Sejm RP.

W Preambule Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” czytamy:

„ W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiegowięcej

… walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”

W naszej szkole zaznaczyliśmy nasz szacunek dla Ofiary, jaką złożyli Żołnierze Drugiej Konspiracji poprzez wysłuchanie audycji nadanej przez szkolne radio przez p. A. Gryniewicz. Uczniowie klas VII, VIII, III GIM i Szkoły Branżowej przygotowali plakaty, które wyeksponowano na korytarzu szkolnym. Obejrzeli też prezentację oraz wzięli udział w konkursie historycznym „Żołnierze wyklęci”, które przygotowała i zorganizowała p. A. Dudek.

Najlepsze wyniki w zmaganiach osiągnęli Samuel S. uczeń kl. III GIM  i Szymon W. uczeń kl. II Br.

W holu szkoły, dla upamiętnienia tego ważnego dnia,  p. M Kuzio i p. I.Mirecka przygotowały gazetkę poświęconą bohaterskim żołnierzom AK. To jednak nie koniec obchodów tego święta. Niebawem  odbędzie się koncert patriotyczny zatytułowany„Pamięci bohaterów wyklętych w rytmie hip-hop” z udziałem gościa specjalnego p. Gabriela Michewicza . O szczegółach dotyczących wydarzenia poinformujemy w najbliższym czasie.

Zapraszamy do galerii.

2019.03.04 Szkoła pisana wierszem cz.1

Rodzice, Uczniowie, Znajomi, Przyjaciele…

Zapraszamy do spojrzenia na naszą szkołę oczami poezji… chcemy zaprezentować Wam cykl opowiadań i wierszy o tym, co dzieje się w naszej szkole, jak ją postrzegamy i o czym marzymy, czyli „ Szkoła pisana wierszem”więcej

 

My chcemy, by nas poznał świat,
aby usłyszał to śpiewanie,
więc od najmłodszych lat
znamy proste zawołanie.

 

Świat jest dla nas, my dla świata,
Taką wiedzę dają szkolne lata.

 

My chcemy wiedzieć: co to znaczy?
Zrozumieć: Jak? I dlaczego?
Więc w szkole każdy nam tłumaczy,
Abyś zrozumiał to kolego.

Świat jest dla nas, my dla świata,
Taką wiedzę dają szkolne lata.

 

Dlatego dumnie idź przez świat
i szkolnym hasłem przełam mrok,
jesteś jak wielobarwny kwiat,
ten, który kwitnie cały rok.

 

Świat jest dla nas, my dla świata,
Taką wiedzę dają szkolne lata.

 

Zapraszamy do galerii.

2019.02.28 Warsztaty zawodoznawcze w SPdP cz.2

W ramach pracy dużej samorządności, uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Nr 7 oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, brali udział w warsztatach. Obyły się one w ramach zajęć  zawodoznawczych, a dzięki nim uczniowie zapoznali się z techniką autoprezentacji i sposobem prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą…więcej

2019.02.22 VIII Otwarty Szkolny Turniej Chińczyka

Mało kto wie, że szeroko znana i lubiana na całym świecie gra „Chińczyk” powstała na podstawie baaardzo starej hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech. Autorem jej współczesnej wersji jest Josef Friedrich Schmidt, który znacznie uprościł zasady obowiązujące w jej pierwowzorze. „Chińczyk” cieszy się wielką popularnością i w naszej szkole, dlatego dnia 22.02.2019 odbył się u nas długo oczekiwany Szkolny Turniej Chińczyka…więcej

Do rozgrywek przystąpiło 24 uczniów ze Szkoły Podstawowej. Wszyscy świetnie się bawili dokładnie licząc wyrzucane punkty, czy stosując różnego rodzaju techniki rzutu kostką. Współzawodnictwo przebiegało we wspaniałej atmosferze, w której dominował duch walki i oczywiście trochę szczęścia. Po długich rozgrywkach wyłoniono finalistów:

I miejsce  Marlenka M. z klasy K

II  miejsce Marcelina H. z klasy C

III miejsce Oliwia J. z klasy B

IV miejsce Dawid K. z klasy VI

Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie  nagrody, zdobywcom czterech pierwszych miejsc zostały wręczone nagrody rzeczowe.

Nad zawodnikami czuwali sędziowie – uczniowie III klasy gimnazjum Nikola, Samuel, Andrzelika oraz organizatorzy imprezy p. A. Turek, p. J. Wiraszka, p. R. Trzcińska.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy za rok !!!

Zapraszamy do galerii.

2019.02.15 Dyskoteka walentynkowa

Cześć, Wita Was Duża Samorządność.

Obchodziliśmy niedawno Walentynki. Z tej okazji przygotowaliśmy pocztę walentynkową, która działała cały tydzień. 15 lutego natomiast, zorganizowaliśmy dyskotekę podczas której wszyscy dobrze się bawili przy muzyce DJ Damiana. Zabawa przebiegła w atmosferze wspólnego śpiewu, tańca, konkursów i oczywiście w oczekiwaniu na rozdawane walentynki…więcej

Podczas spotkania podsumowaliśmy też konkurs na najsympatyczniejszych uczniów Dużej Samorządności w pierwszym semestrze w którym udział wzięło aż 14 kandydatów. Najwięcej głosów zebrali: Gabriel P., Marzena S., Katarzyna S.  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy, żeby nigdy się nie zmieniali, nadal dzielili się uśmiechem i nieśli pomoc innym.

Pozdrawiamy, Duża Samorządność

Opiekun DS – Edyta Arendarska-Wieliczko

Zapraszamy do galerii.

2019.02.14 Warsztaty zawodoznawcze w SPdP cz.1

Dnia 14.02.2019 roku, w ramach cyklu zajęć zawodoznawczych organizowanych przez Dużą Samorządność, odbyły się warsztaty na temat  kształtowania pozytywnych postaw wobec pracy. Uczniowie poznali sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi w pracy, poznali źródła wiedzy na temat pracy oraz doskonalili umiejętności związane z poszukiwaniem pracy. Młodzieży podobała się taka forma zajęć i aktywnie w nich uczestniczyła…więcej

Zapraszamy do galerii.

2019.02.11 Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego to dzień, który jednoczy wszystkich chorych. Obchodzony jest 11 lutego, a zainicjował go św. Jan Paweł II, 13 maja 1992 r. w Lourdes. Światowy Dzień Chorego stanowi okazję do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących, a także do dowartościowania tych, którzy poświęcają się na ich rzecz…więcej

Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak
i fizycznie, zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

Również dzieci i młodzież naszej szkoły nie zapomniały o chorych. W ramach obchodów Światowy Dzień Chorego, p. Maria Kuzio zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów  Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.  Jury w składzie: Izabela Mirecka  i  Grażyna Gicala przyznało następujące nagrody:

Indywidualnie: 

 • Oliwia P. –     kl. N
 • Damian G. –  kl. S
 • Michał B. –   kl. S
 • Daria C. –     kl. O
 • Anna S. –      kl. O
 • Maciej D. – WTZ
 •  

  Piotr K. –     WTZ

Grupowo:

 • KL.O
 • KL.B
 • KL. M
 • KL. III ZSZ
 • KL. F

Zapraszamy do galerii.

2019.02.08 Poznajemy zawody – APEL

W ramach orientacji zawodowej, już po raz kolejny, uczniowie Małej Samorządności wzięli udział w spotkaniu, którego tytuł brzmiał POZNAJEMY ZAWODY…więcej

Tym razem zaprezentowanozawody: policjanta, lekarza, strażaka i fryzjera. Uczestnicy wydarzenia rozwiązywali zagadki związane z tymi profesjami. Dobierali też akcesoria i atrybuty do poszczególnych zawodów, doskonaląc zarazem swoją świadomość o ważnej roli jaką praca pełni w życiu człowieka.

Organizatorkami spotkania były panie: M. Dziakowicz, E. Hruszowiec, B. Kułaga.

Zapraszamy do galerii.

2019.02.07 II ETAP KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „4 PORY ROKU” – Zima z klasą

Choć jest zima i pogoda płata nam figle, my się nie nudzimy. W naszej szkole zima to czas radosny, z resztą zobaczcie sami…więcej

Pod okiem naszych nauczycieli wykonywaliśmy różne świąteczne dekoracje, aby nasze klasy były kolorowe i odświętnie przystrojone. Wykorzystaliśmy moment, kiedy zima okryła nasz plac zabaw puszystym śniegiem i spędziliśmy czas na zabawie – hartując nasze organizmy.

Dla tych naszych kolegów i koleżanek, którzy nie mogli wyjść na śnieg, nasi opiekunowie przygotowali zabawy w sali SI i sali doświadczania świata…

Wielu z nas wystąpiło na scenie, przygotowując Jasełka dla Społeczności Szkolnej i zaproszonych Gości, wzięło udział w mini sesji fotograficznej… oraz w zabawie karnawałowej.

Zima też może być radosna!!!

Zapraszamy do galerii.

2019.01.23 Bal karnawałowy

Przed feriami  nasza Szkoła zamieniła się w Centrum Karnawału. Wszyscy uczniowie
i uczestnicy WTZ-u bawili się na wspólnym balu. Podczas tanecznej imprezy odbyły się wybory na króla i królową balu. …więcej

… W kategorii uczniów młodszych  koronę zdobyli Karina i Maciej z klasy I-III L. Wśród młodzieży królową została Monika (WTZ) i Adam z klasy M. Wybrano także osoby w najciekawszych kreacjach, mistrzów roztańczonych nóg, najlepiej bawiących się rodziców z dziećmi, miss i mistera elegancji. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci biletów do kina oraz słodycze, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców oraz Stowarzyszenie Bliżej Ciebie. Na wszystkich uczestników balu czekał słodki poczęstunek i popcorn. Oprawą muzyczną zajmował się DJ Z, a organizatorkami balu były panie: A. Boś, M. Dziakowicz, B. Kułaga, G. Ziobrowska.

Zapraszamy do galerii.

2019.01.21 Teatralne spotkanie z Calineczką

Calineczka- śliczna, maleńka dziewczynka, która narodziła się we wnętrzu kwiatu. To właśnie jej przygody nasi uczniowie mogli dzisiaj poznać dzięki artystom Studia MAG. Razem z delikatną bohaterką uciekali przed niemądrą żabą i szybowali na grzbiecie jaskółki, by wylądować ostatecznie w kolorowej, przecudownej krainie zamieszkałej przez elfy. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, było ciekawe i ilustrowane piękną muzyką…więcej

Po jego zakończeniu natomiast, młodych widzów spotkało kolejne wspaniałe doświadczenie – zamienili się w najprawdziwszych fotomodeli! Panom ze Studia MAG, którzy robili im pamiątkowe zdjęcia, pozowali wytrwale i z wielką przyjemnością, przybierając ciekawe pozy przed obiektywem aparatu. Było super!

Zapraszamy do galerii.

2019.01.10 XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

8.01.2019 roku, w Teatrze Miejskim rozpoczął się XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. W konkursie wzięli udział nie tylko najmłodsi mieszkańcy Świdnicy, gminy Świdnica,ale również goście z Drzonkowa i Mieroszowa. Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy wydarzenia zaprezentowali spektakle kolędnicze, jasełka i montaże słowno-muzyczne o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Przesłuchania trwały trzy dni…więcej

Na deskach świdnickiego Teatru, 10.01.2019 roku, już po raz kolejny, wystąpili  też młodzi artyści z naszej szkoły i Warsztatów Terapii Zajęciowej – „Kolędnicy, wędrowni..”, w sumie prawie 30 osób. Pod opieką katechetki, p. J. Tekieli i p. B. Zegarłowskiej, przedstawili oni jasełka tradycyjne zatytułowane „Bóg się rodzi…”

Aktorzy wcielili się w postacie biblijne: Maryję, Józefa, pasterzy. Były również owieczki, wilk, no i oczywiście spora rzesza aniołów, którzy to przecież są posłańcami  Boga.  Taki charakter przedstawienia miał na celu ukazanie prawdy, że Bóg posłał Swojego Syna,
bo ukochał swój lud i pragnie szczęścia człowieka. Jezus narodził się, aby wszyscy ludzie przyjęli Go z wielką miłością, taką jaką obdarza się nowonarodzone dziecko w rodzinie.
Dziecko rodzi się bowiem, aby dać radość rodzinie, w tym przypadku rodzinie jaką jest ludzkość. To do ludzi przyszedł Bóg – Dziecina, a my jak pastuszkowie, którzy pierwsi Go powitali, wśród zgiełku i hałasu świata, nie pozwólmy zagłuszyć narodzin Bożej Dzieciny. Jak śpiewała jedna z uczennic w pastorałce „Cicho, cicho pastuszkowie, bo Dziecina święta śpi… cicho, cicho bo dziecina świat szczęśliwych ludzi śni.” Co Bóg chce nam dać posyłając na świat swojego Syna? Radość, nie tę jednak jaką daje świat, nietrwałą, ale radość wieczną  w niebie.

Jury przeglądu oceniło prezentację kolędnicze 29 zespołów. Wśród nagrodzonych wytypowano również zespół z naszej szkoły. Przyznano nam nagrodę finansową w wysokości 700 zł. „Za estetykę sceniczną przestawienia i stronę wokalną.” Oprócz tego przyznano nagrody indywidualne uczennicy kl.VI SP Natalii Jakubczak – Kowalonek za wokal. Dodatkową nagrodą dla nas było wytypowanie prezentacji naszego Zespołu na Finał XXVII  ŚPZK. Występ w teatrze dostarczył wiele radości uczniom oraz publiczności i wniósł dużo Bożej miłości, nie tylko na scenę, ale i w serca oglądających.

Serdecznie gratulujemy artystom i ich opiekunom.

Zapraszamy do galerii.

2019.01.05 Projekt Kolędnicy Misyjni 2018/19 dzieciom w Rwandzie i Burundi

Każdego roku, kolędnicy misyjni wspierają konkretne projekty i zwracają uwagę na problemy swoich rówieśników z innych krajów. Tym razem polscy kolędnicy misyjni wyruszyli na pomoc dzieciom i młodzieży mieszkającym w Rwandzie i Burundi. Poprzez wsparcie finansowe, chcą przyczynić się  do  ochrony życia, wesprzeć  tamtejszą edukację i formację chrześcijańską dzieci do 14-ego roku życiawięcej

W tegorocznym kolędowaniu misyjnym, uczniowie naszej szkoły należący do ogniska misyjnego „Iskra”, wspólnie z opiekunem p. Jolą Tekielą, dołączyli do dzieci z SP nr 105 i wspólnie podjęli się wsparcia dzieci. Zwrócili uwagę innych na trudną sytuację swoich rówieśników, którzy cierpią z powodu ubóstwa i konfliktów zbrojnych. Kolędowanie rozpoczęło się uroczystym rozesłaniem kolędników 6 stycznia i błogosławieństwem w świdnickiej katedrze. Następnego dnia, dzieci wraz z opiekunami wyruszyły do domów świdniczan, by głosić dobrą nowinę o narodzinach Zbawiciela i wesprzeć materialnie dzieło misyjne przewidziane przez projekt kolędniczy w tym roku. Wszędzie przyjęci zostaliśmy z radością i życzliwością. Zebraliśmy 638 złotych i słodycze;)

Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym kolędnikom za ich dobre serca, poświęcony czas i wzorową chrześcijańską postawę.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.17 REKOLEKCJE ADWENTOWE

Adwent to czas radosnego i pobożnego oczekiwania na Jezusa. To również czas pokuty, zadumy i refleksji nad życiem człowieka, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem…więcej

W  dzisiejszym świecie coraz częściej zapominamy o tym co najważniejsze – czystym, otwartym na Boga i ludzi sercu i o Tym, kto jest najważniejszy, bez którego nie było by świąt Bożego Narodzenia – Bogu. Aby przypomnieć sobie o tych jakże ważnych wartościach i ożywić naszą wiarę, przygotowując się tym samym dobrze do świąt, potrzebne są rekolekcje, które pozwalają nam znów zacząć być umiłowanym uczniem Chrystusa.  Wychowankowie naszej szkoły mieli taką okazję – mogli skorzystać z rekolekcji adwentowych. Odbyły się one 17 grudnia 2018 roku. Ich koordynatorami były katechetki, pani Maria Kuzio i Jolanta Tekiela.

Przed uroczystą Mszą św. uczniowie skorzystali ze spowiedzi świętej. Nabożeństwu przewodniczył duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Marek Mielczarek. W wygłoszonej homilii podkreślił, że Boże Narodzenie to dla każdego okazja do spotkania z Jezusem. Społeczność szkolna z zainteresowaniem słuchała kazania. W czasie Mszy św. śpiewała schola przygotowywana przez katechetkę Jolantę Tekielę. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę adwentu.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.04 Warsztaty „Pomocna dłoń dla bliźniego”

Dzieci  z grup misyjnych działających w zespole Szkół Specjalnych oraz w Szkole Podstawowej nr 105 spotkały się, wraz z paniami katechetkami, na warsztatach misyjnych „Pomocna dłoń dla bliźniego”. Zadaniem uczestników wydarzenia było wykonanie bombek choinkowych, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Cel jaki przyświecał wspólnej działalności to wsparcie nie tylko Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz  Zespołu  misyjnego „ WSCHÓD”, ale również współpraca uczniów zdrowych i niepełnosprawnych…więcej

Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych i trwały dwie godziny. Cieszyły się wielkim zainteresowaniem również innych nauczycieli i uczniów, którzy chętnie wykazali się pomocną dłonią dla bliźniego. Bombki wykonane zostały techniką decoupage. Ozdabianie tą metodą  choć pracochłonne, wymagające skupienia i precyzji, dostarczyło wiele radości uczestnikom warsztatów. Każdy chciał, aby wykonana przez niego ozdoba była jak najpiękniejsza i oryginalna. Dodatkowo, w ramach akcji, p. Aneta Bazydło i katechetka Jolanta Tekiela przeprowadziły zbiórkę starych, niepotrzebnych bombek. Do ich odnawiania, oprócz dzieci, włączyli się nauczyciele i opiekunowie, a w szczególny sposób p. Agnieszka Kubik.

Wykonane  bombki  każdy  mógł nabyć za dobrowolną ofiarę po Mszy Świętej dla dzieci w niedzielę w Kościele św. Stanisława i św. Wacława oraz świętego Józefa Oblubieńca. Dzięki wspólnej inicjatywie, jak również życzliwości parafian, udało się wesprzeć Papieskie Dzieła Misyjne i Kościół na Wschodzie.  Zebrano 612 zł. Wszystkim ofiarodawcom składamy BÓG ZAPŁAĆ.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to piękne dzieło

Zapraszamy do galerii.

2018.12.16 Muzyczna wędrówka

Nasi uczniowie uwielbiają wędrówki, zwłaszcza te muzyczne. Tym razem, podczas kolejnego spotkania muzyczno– teatralnego,wraz z zaproszonymi gośćmi, “zwiedzili,” krakowskie Sukiennice i zabytkowy dźwig portowy w Gdańsku. Pan Robert, w atrakcyjny sposób, wyśpiewał uczestnikom audycji ciekawostki związane z tymi budowlami oraz zaprezentował kolejny instrument muzyczny jakim jest trąbka. Nie było czasu na nudę!…więcej

2018.12.20 Rozstrzygnięcie konkursu „Korowód Świętych”

W miesiącu listopadzie odbył się na terenie naszej placówkikonkurs, pt.,,Korowód Świętych”, któryzorganizowały pani katechetka Jolanta Tekiela i pani Aneta Bazydło. Jego adresatami byli uczniowie szkołyoraz uczestnicy WTZ. Celem konkursu było…więcej

 • rozbudzanie zainteresowań życiem i działalnością Świętych oraz historią
 • kształtowanie i rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania fotografią
 • uwrażliwianie i zachęcanie do dokumentowania ponadczasowych wartości kultywowanych w życiu i społeczności szkolnej
 • promowanie patriotycznego modelu wychowania młodzieży
 • rozwijanie umiejętności dostrzegania powiązań pomiędzy przeszłością
  a współczesnością
 • kształtowanie wśród młodzieży i dzieci wrażliwości ,kreatywności, pewności siebie.

Raz w tygodniu Panie prezentowały, w formie fotografii i zagadki, dwie postacie Świętych, a uczniowie wrzucali do specjalnej urny prawidłowe odpowiedzi. Quizcieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość prawidłowych odpowiedzi. W dniu 20grudnia, wszyscy uczniowie, którzy zaangażowali się w konkurs, zostali nagrodzeni i wyróżnieni przez Panie organizatorki, a także przez pana dyrektora Mariusza Maluhę.

Gratulujemy!!!

Zapraszamy do galerii.

2018.12.20 Klasowa Wigilia – 1-3 auz, 1-3 au, 5-7 au

Czas Świąt Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny okres w roku. To czas miłości, dobroci, bliskości. Uczniowie klas 1-3 auz, 1-3 au, 5-7 au zapragnęli razem zasiąść do wigilijnej biesiady –  wspólnie nakryli do stołu, ustawili potrawy i rozpoczęli radosne świętowanie…więcej

Miły nastrój już panuje
wigilijnych potraw sporo.
i wciąż w kuchni się gotuje,
 zapach się roznosi wkoło.
Biały obrus już na stole,
są nakrycia, piękne świece.
Usiądziecie i opłatkiem
wspólnie dzielić się będziecie

Zapraszamy do galerii.

2018.12.18 Świąteczne zakupy- kl. 1-3 auz

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i czas klasowych Wigilii,  dlatego dnia 18 grudnia 2018 roku, uczniowie klasy 1-3 auz z wychowawcą M. Otoka i Panią Dorotką udali się na świąteczne zakupy do sklepu Netto…więcej

Wykazali się tam bardzo dużą samodzielnością, sprawnie wyszukiwali odpowiednie produkty na półkach sklepowych i napełniali koszyk. Potem zapłacili w kasie i spakowali zakupione towary. Zadowoleni i dumni z dobrze wykonanego zadania, wrócili do szkoły.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.14 Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 8

W piątek byliśmy gośćmi w Szkole Podstawowej Nr 8, gdzie wspólnie z uczniami II klasy uczestniczyliśmy w integracyjnym spotkaniu mikołajkowym. Atrakcji było co niemiara i nikt nie miał czasu się nudzić…więcej

Podczas plastycznych warsztatów, posługując się różnymi technikami wykonaliśmy portrety Mikołaja, układaliśmy świąteczne puzzle, uczyliśmy się nowych piosenek. Gospodarze przygotowali też pyszny poczęstunek i prezenty dla każdego uczestnika warsztatów. Panowała bardzo ciepła i przyjazna atmosfera.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość wspólnego spędzenia czasu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne spotkania, tym razem w murach naszej szkoły.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.14 Wyjazd do Morawy – Gim. “k” i SPDP

Uczniowie III klasy gimnazjum “k” i SPdP już po raz kolejny wzięli udział w 5-dniowym wyjeździe do Morawy, gdzie aktywnie spędzali czas z młodzieżą z Niemiec. Program spotkania obejmował również wizytę w naszej szkole, którą mogli zwiedzić i dowiedzieć się o niej wielu ciekawych rzeczy…więcej

Nasi podopieczni przygotowali dla nich także pyszny poczęstunek i drobne prezenty. To była bardzo przyjemna wizyta. W pałacu w Morawie natomiast, młodzi ludzie brali udział w warsztatach ruchowych, jak również artystycznych, podczas których tworzyli różne ozdoby świąteczne oraz piekli pierniki. Nie zabrakło też oczywiście tradycyjnego wyjazdu na basen czy wizyty w stadninie koni. Cały pobyt był bardzo udany i już z utęsknieniem czekamy na następny raz.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.13 Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, jak co roku p. Maria Kuzio, p. Izabela Mirecka i p. Grażyna Gicala, zaprosiły wszystkich uczniów, tych dużych i małych,  do wzięcia udziału w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową…więcej

Celem konkursu było:

 • kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia
 • rozwijanie kreatywności dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych)
 • rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych

Liczyła się pomysłowość i oryginalność, przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycji i kanonu szopki bożonarodzeniowej. Zgodnie z zapowiedzią, dnia 13.12.2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i wystawa  prac.  Wszystkie szopki były oczywiście wyjątkowe i na swój sposób piękne. Technika wykonania prac była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski.

Oceniając prace komisja konkursowa brała pod uwagę walory twórcze dzieła, jego wartość treściową, jak też walory estetyczne zarówno budowli jak i postaci. 

Wszystkie szopki zostały nagrodzone lub wyróżnione .

Nagrody otrzymali:

 • KL. B
 • KL.F
 • KL.C
 • KL.D
 • KL.K
 • KL.M
 • KL.O
 • KL.I-III L
 • KL.VI-VII Ls
 • KL.III GIM
 • KL. III ZSZ
 • oraz Piotr K. z Warsztatów Terapii Zajęciowej

  Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii.

2018.12.13 Wigilia szkolna + jasełka

Dnia 13.12.2018 roku, cała społeczność szkolna, wraz z zaproszonymi Gośćmi, wzięła udział w świątecznym spotkaniu bożonarodzeniowym. Przy blasku migocącego ogniska, w nocnej scenerii, byliśmy uczestnikami Jasełek. W rolę aktorów wcielili się uczniowie ZSS i uczestnicy WTZ, którzy…więcej

… przypomnieli zgromadzonym na uroczystości historię Świętej Rodziny. Przy wtórze kolęd i pastorałek przenieśli nas w miejsca i czasy bardzo odległe, do dalekiej Palestyny.

Po przedstawieniu nadszedł bardzo oczekiwany moment… odwiedził nas Święty Mikołaj, który obdarował prezentami naszych uczniów. Uroczystości towarzyszył Kiermasz Ozdób Świątecznych, a także poczęstunek dla zaproszonych Gości i Pracowników szkoły.

Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej uroczystości oraz przybyłym Gościom za wspólnie spędzony czas.

Jednocześnie życzymy wszelkiej pomyślności w Nowym – 2019 Roku.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.11 Wycieczka do wrocławskiego Teatru Lalek – 1-3 auz i 1-3 au

Dnia 11 grudnia uczniowie klas 1-3 auz i 1-3 au wybrali się wraz z rodzicami, wychowawcami, p. A. Gulewicz i p. M. Otoką oraz nieocenioną Panią Dorotką, do wrocławskiego Teatru Lalek. W tym niesamowitym miejscu obejrzeli wspaniały spektakl zatytułowany „Babcia na jabłoni”…więcej

Była to opowieść o chłopcu,  który bardzo marzył,  aby mieć babcię.  Najpierw jedną sobie wymyślił i razem z nią przeżywał różne przygody. Drugą, „przyszywaną” babcią małego bohatera została jego nowa sąsiadka.  Pod jej wpływem, z chłopca będącego łobuziakiem, stał się niezwykle pomocnym i życzliwym młodym człowiekiem.

Przedstawienie dostarczyło wszystkim nie tylko wielu wrażeń wizualnych i muzycznych, ale i wzruszeń. Po nim natomiast przyszedł czas na zwiedzanie przepięknego wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Uczestnicy wyprawy  kupili tam sobie słodkie pamiątki w postaci lukrowanych pierników. To zdecydowanie była baaaardzo udana wycieczka.

Zapraszamy do galerii.

2018.12.07 VIII Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

Nasi uczniowie bardzo lubią aktywnie spędzać czas i sprawdzać swoje umiejętności w rozmaitych sportowych zmaganiach. Dlatego też, tak ogromnym zainteresowaniem cieszył się VIII Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który odbył się w naszej placówce w dniu 07.12.2018 roku. Udział wzięło w nim aż 36 zawodników, którzy toczyli rywalizację w trzech kategoriach…więcej

Turniej odbywał się systemem pucharowym. Uczestnicy rozgrywali mecze pomiędzy sobą, a zwycięzca przechodził do dalszych gier, natomiast pokonany odpadał z rywalizacji.

W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki  o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się wszystkim uczestnikom. Rywalizacja przebiegała w zdrowej, sportowej atmosferze, a także na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników – co bardzo cieszyło organizatorów – oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Najwyższe wyniki zdobyli:

Szkoła Podstawowa:

Chłopcy

I miejsce Krzysztof P.  kl.

II miejsce Rafał  Z.  kl. H

III miejsce Mateusz T. kl. V

Dziewczęta

I miejsce Weronika M. kl. VIII

II miejsce Justyna W. kl. VIII

III miejsce Kinga W. kl. VI

 

Szkoła gimnazjalna  i  ponadgimnazjalna:

Chłopcy

I miejsce  Marek C. – Warsztaty Terapii Zajęciowej

II miejsce Damian  Ł kl. II  S SPDP

III miejsce.  kl. I Gim.

IV miejsce Arek D.  kl. III ZSZ

Dziewczęta:

I miejsce  Roksana L. kl. I BR

II miejsce Katarzyna S  kl. O SPDP

III miejsce  Nikola W – III GIM

IV miejsce Katarzyna M. Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorami wydarzenia byli nauczyciele wychowania fizycznego: p. Renata Trzcińska, p. Agnieszka Turek i p. Grzegorz Michalak .

Zapraszamy do galerii.

2018.12.06 Słodkie Mikołajki

„Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole na dobre. Tradycyjnie, jak co roku, w Mikołajki, panował u nas szczególny klimat, za sprawą uczniów klasy 8 Szkoły Podstawowej, którzy brali udział w projekcie edukacyjnym „Tradycje i wartości pielęgnowane w domu rodzinnym z okazji Mikołaja i Świąt Bożego Narodzenia”…więcej

Wspólnie z opiekunem, P. Aleksandrą Dudek, przygotowali oni  mikołajową niespodziankę dla wszystkich uczniów. Były zabawy i konkursy związane z tradycjami mikołajkowymi i bożonarodzeniowymi.

Mikołaje mieli mnóstwo pracy, dotarli do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie, radością i wieeelkimi uśmiechami. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i dostarczyło dzieciom wiele radości i wrażeń. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

Dzięki sponsorowi  Zakładom  Przemysłu Cukierniczego Śnieżka S A ze Świebodzic, dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka – i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i grzecznego troszkę mniej. Składamy za to serdeczne podziękowania i życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

Zapraszamy do galerii.

[

2018.12.06 Mikołajkowy dzień – klasy I-IIIa, I-III da i „S”

„ Siwa broda, nos czerwony,
ośnieżone czoło.
Kto tu idzie? Niesie worek
i radośnie woła :
To Mikołaj, ho, ho, ho
Czy tu grzeczne dzieci są?
Mikołaju, ho, ho, ho
Tutaj grzeczne dzieci są!”…więcej

Jak co roku, 6 grudnia, zgodnie z tradycją, wszystkie  dzieci – małe i te już całkiem duże, czekają na wizytę Świętego Mikołaja. Jednak każdy drobny i miły gest lub upominek, który przywoła uśmiech na naszych twarzach i radość w sercach to najlepszy prezent nie tylko tego dnia 🙂

Właśnie dzisiaj, klasy I-III a, I-III da i „S” odwiedzał Mikołaj, w którego wcielił się kolega Adrian. Już od rana uczniowie z radością ubierali choinkę, zakładali mikołajkowe czapeczki i stroje  szykując się na powitanie miłego gościa. Wreszcie usłyszeli charakterystyczny dźwięk dzwoneczka i do klasy wszedł Mikołaj witając dzieci doniosłym „ho, ho, ho!”. Uczniowie zaśpiewali  dla niego mikołajkową piosenkę i z przejęciem podchodzili po upominki, które Mikołaj wyjmował z wielkiego worka, nie zapominając również o paniach 🙂

Był to słodki i pełen pozytywnej energii dzień!

Zapraszamy do galerii.

2018.11.30 Finał! Konkurs Fotograficzny „Jesień z klasą”

I miejsce: Klasa 1-3 da i 5-7 us pod czujnym okiem Pani Anetki B.

II miejsce: Przedszkolaki z grupy III podczas zajęć z Panią Kasią K.

III miejsce: klasy 1-3 auz i 5-7 us połączone we wspólną siłę dzięki Paniom Anetce W. i Gosi O…. więcej

 1. miejsce: “Kolorowo-owocowo”Bogactwo smaków, jakie możemy dostrzec w naszych polskich owocach – to prawdziwa uczta. O tym, w jaki sposób zrobić pyszne ciasto, racuszki, mus jabłkowy czy sałatkę owocową – w ramach TUS – uczyli się nasi uczniowie.  Szefem Kuchni była dziś Pani Aneta Bazydło, która czuwała nad młodymi kucharzami.
 2. miejsce: “Jesień w Przedszkolu”Jesień może być piękna, kolorowa i twórcza.Popatrzcie sami na najmłodszych Artystów w naszej szkole. Jesień w tańczących liściach to pomysł Pani Kasi Kaziuk
 3. miejsce “Jesienna sałatka”
  Stawiamy na współpracę i samodzielność. Uczniowie klasy 1-3 auz i 5-7 us zrobili samodzielnie zakupy na targowisku miejskim, aby potem wspólnie przygotować sałatkę ze świeżych owoców. Ależ była pyszna! Dziękujemy za pomoc naszym Paniom Gosi Otoce i Anecie Wajdzik.

Super współpraca między starszymi i młodszymi!!!

 Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do drugiej części „Zima z klasą”

Termin składania prac od 10 listopada do 15 stycznia 2019

Organizatorkami konkursu są A.Wajdzik i A. Górka

Zapraszamy do galerii

2018.11.30 Andrzejki – Duża Samorządność

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb… Od wieków, w noc św. Andrzeja, młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny…więcej

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole, dnia 30.11.2018 roku, Duża Samorządność również zorganizowała Andrzejki. Przedstawiciele każdej z klas, pod opieką p. Marzenki Rymszy, już kilka dni wcześniej przygotowali tradycyjne wróżby, drobne upominki. Tego dnia uczniowie, kultywując tradycje związane z Andrzejkami, losowali wróżby, przepowiadali sobie przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie, wraz ze swoimi opiekunami, tańczylii bawili się wspólnie przy dźwiękach muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejkowe spotkanie. Uczestnicy wydarzenia zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.29 Patriotyczne śpiewanki

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie naszej szkoły odbyli cykl spotkań, na których śpiewane były pieśni patriotyczne. Celem spotkań było kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz utrwalenie słów najbardziej popularnych pieśni. Koordynatorkami przedsięwzięcia były panie Maria Kuzio i Barbara Kułaga, przy aktywnym zaangażowaniu wychowawców klas…więcej

2018.11.23 Urodzinki, urodzinki

W piątek, koleżanki i kolega z klasy Gabrysi, urządzili dla niej wspaniałe przyjęcie urodzinowe. Było tradycyjne 100 lat, życzenia i prezenty oraz wspólne przygotowanie poczęstunku w postaci zdrowej sałatki owocowej. Było mnóstwo śmiechu i zabawy, wszystkim dopisywał dobry humor. Jeszcze raz, w tym wyjątkowym dniu, życzymy Gabrysi wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i spełnienia marzeń…więcej

Świąteczna sesja zdjęciowa

W okresie przedświątecznym niektórzy z nas uczestniczyli w „mini sesji fotograficznej”. Mikołajkowe stroje i świąteczne dekoracje spowodowały, że zatęskniliśmy za Mikołajem i świętami, które już tuż, tuż…Dziękujemy Karince, Kubie, Wojtusiowi, Dawidkowi i Ich Rodzicom za współpracę…więcej

2018.11.21 Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności…więcej

… 21 listopada to data szczególna – wtedy bowiem obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie klasy III gim. “k”, wraz z wychowawcą Anną Gryniewicz, postanowili go uczcić w wyjątkowy sposób. Z radioli „popłynęły” słowa zachęcające wszystkich do przejawiania postaw pełnych życzliwości oraz zapewnienie, że pozytywna energia, którą wysyłamy w świat wraca do nas z nawiązką. Na tym jednak nie koniec – młodzi ludzie dzielili się też z innymi karteczkami zawierającymi miłe zwroty, np. „Lubię Cię”, „Masz ładny uśmiech”, czy „Miłego dnia”. Sprawiło to wszystkim ogromną radość i przyjemność. Na zakończenie obchodów, wśród uczniów wybrani zostali król i królowa życzliwości. Tytuł ten przypadł Oliwii Panek ze SPdP “n” i Kamilowi Zagrodnikowi z SPdP “o”. Gratulacje!

Zapraszamy do galerii.

2018.11.20 Spotkanie z Panem Błyszczakiem

W dniu 20.11.2018 roku, uczniów klas I-III a, I – III da oraz I – III La odwiedził Pan Błyszczak – bohater Czystej Świdnicy. Ten wyjątkowy gość zaprosił wszystkich do wspólnego segregowania odpadów do właściwych pojemników oraz rozwiązania problemu odpadów plastikowych, których w domach produkuje się coraz więcej. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach wykazując się dużą pomysłowością i wiedzą na temat proekologicznych zachowań…więcej

Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik wykonał pracę plastyczną z wykorzystaniem plastikowych odpadów. Pan Błyszczak, w nagrodę za wspaniałą pracę, wręczył młodym ekologom dyplomy i książeczki edukacyjne.

2018.11.16 Udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

W dniu 16 listopada, przedstawiciele Dużej Samorządności z klasy III gimnazjum “k” oraz SPdP “o”, uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. W ramach tego wydarzenia, odbyły się tam warsztaty kreatywności zatytułowanych “Zrobić coś z niczego” …więcej

…Podczas spotkania uczniowie z kilku szkół, w grupach, z różnych niepotrzebnych rzeczy, odpadów- jak tasiemki, balony, spinacze, plastikowe kubki, tektura – wykonali swoje prace, realizując najbardziej wyszukane pomysły. Dzieło naszych podopiecznych stanowił „Ekomiś”- uśmiechnięty ludzik- ekonomista. Podziwiać można było również, wykonany przez innych uczniów, puchar, „Upiorny miś”, „Romantyczne kubki dla dwojga” i wiele innych ciekawych prac. Wszystkie działania przebiegały w atmosferze życzliwości i współpracy i były sporą zachętą, aby takie spotkania, generujące pomysły i wyzwalające kreatywność – powtórzyć! Na koniec otrzymaliśmy od organizatorów, dyplom z podziękowaniami za udział w tym twórczym przedsięwzięciu.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.15 Uroczyste pasowanie na ucznia

Z wielką dumą śpieszymy wszystkim donieść, że w dniu 15.11.2018 roku, do społeczności uczniowskiej zostali przyjęci pierwszoklasiści. W uroczystości Pasowania na ucznia wzięli udział: uczniowie klas 1-3, rodzice oraz wicedyrektorowie naszej szkoły…więcej

Nasze pierwszaki, z wielkim przejęciem, ale i radością, uczestniczyły w różnych konkursach, gdzie wykazały się umiejętnościami szkolnymi. Na koniec otrzymali dyplomy i upominki i oczywiście zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

Wszystkim pierwszakom serdecznie gratulujemy.

 

A oto wierszyki o naszych najmłodszych uczniach:

 

 • Nicole jest nie tylko ładna
  Lecz pracowita i dokładna.
  I myślę, że nie jestem w błędzie
  Jeśli modelką kiedyś będzie.
 • Wybór zawodu dla Patryka
  Będzie tam, gdzie jest muzyka.
  Albo tam, gdzie są zwierzęta-
  Niech to każdy zapamięta.
 • Wiktora zawód każdy odgadnie,
  Bo przecież on maluje ładnie.
  Sprawa jest więc oczywista –
  Będzie z niego malarz – artysta.
 • A Maciek do konkursu stanie
  Na najpiękniejsze czytanie.
  I wygra wtedy „mądra głowa”,
  Bo zna on wszystkie „magiczne słowa”
 • Z Dawida dobry jest kolega
  Każdy uczeń na nim polega
  I koleżanka na niego liczy,
  Bo to wspaniały budowniczy.
 • Kacper szybki jest jako strzała,
  O tym wie społeczność cała.
  Więc sportowcem Kacper będzie
  I pomagać wszystkim, wszędzie.
 • Patryk to jest akrobata ,
  siłę daje mu herbata,
  może ten talent gimnastyczny
  da mu medal fantastyczny.

Zapraszamy do galerii.

dav

2018.11.15 XX Jubileuszowy Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych

W czwartek 15.11.2018 roku, odbył się XX Jubileuszowy Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych. Miejscem zmagań naszych młodych sportowców był Miejski Dom Kultury w Świebodzicach. W imprezie wystąpiło siedem zespołów…więcej

Naszą szkołę reprezentowali :

 • Krystian K. – kl. V SP
 • Piotr W. – kl. V SP
 • Jakub W. – kl. VI SP
 • Maciej M. – kl. O ( SPDP)
 • Katarzyna S. – kl. O (SPDP)

Pod czujnym okiem p. R. Trzcińskiej zajęliśmy II miejsce jako drużyna, a indywidualnie Katarzyna S. zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Wszyscy uczestnicy turnieju, dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Świdnicy, otrzymali wspaniałe nagrody, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Na zakończenie, słodką atrakcją i niespodzianką była degustacja, przygotowanego specjalnie z okazji jubileuszu, tortu .

Udział w Turnieju warcabowym stanowi dla dzieci i młodzieży kolejną okazję do nawiązania nowych znajomości i rozwijania umiejętności społecznych a przede wszystkim stwarza warunki do prowadzenia sportowej rywalizacji w duchu poszanowania przeciwnika. Uczestnictwo w nim poprzedzają szkolne eliminacje i przygotowania polegające na częstych ćwiczeniach i grze w warcaby z innymi rówieśnikami, co sprzyja kształtowaniu właściwych nawyków związanych ze spędzaniem czasu wolnego.

Do zobaczenia za rok

Zapraszamy do galerii.

2018.11.14 Wyprawa na Grób Nieznanego Żołnierza

Polski żołnierz walczy do końca,

gdy wokoło ruiny i głód.

Wznosi honor i dumę do Słońca

a wróg pada u jego stópwięcej

Tegoroczny listopad to czas wyjątkowy dla naszej ojczyzny i dla nas, Polaków. Wyjątkowy, ponieważ właśnie teraz obchodzimy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie została ona jednak zdobyta w sposób łatwy – wolność została okupiona krwią i życiem ogromnej liczby osób. Imienia wielu z nich nigdy nie poznamy, spoczywają w anonimowych, często zapomnianych mogiłach. Ich pamięć postanowili uczcić uczniowie klasy III gim. “k” oraz klas I – III i IV “l”, i dlatego wraz z p. Anną Gryniewicz i katechetką p. Jolantą Tekielą, wybrali się na cmentarz przy Alei Brzozowej na Grób Nieznanego Żołnierza. Tam, w należytym skupieniu, zapalili znicze i wspomnieli tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę, ofiarę z życia, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością i niepodległą ojczyzną.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.14 Cztery Żywioły Słowa

Uczniowie klasy S SPdP, wraz z wychowawczynią p. M. Kot, w ramach festiwalu Cztery Żywioły Słowa, wzięli udział w spacerze szlakiem artystów pochowanych na świdnickich nekropoliach, prowadzonego przez autorkę książki zatytułowanej „Czarny Pegaz” Barbarę Elmanowską…więcej

Zapoznali się z postaciami takich osób jak: Bolesław Stelmaszewski, Tadeusz Beneszek, Ks. Dionizy Baran, Antoni Brade, Maria Gerono, Mieczysław Kozar-Słobódzki, Kazimiera Germak, Tadeusz Biliński, Tadeusz Gadomski, Lucjan Momot, Joanna Girej, Franciszek Jarzyna, Idalia Jarzyna, Józef Celejewski, Roman Łysakowski. Podczas obecności na cmentarzu przy Alei Brzozowej, pochylili się w zadumie nad grobem naszej drogiej koleżanki i wspaniałej nauczycielki p. B. Łotarewicz. W drodze powrotnej do szkoły, młodzi ludzie pokrzepili się gorącym napojem w Galerii Świdnickiej.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.14 Dzielni kucharze

W dniu 14.11.2018 roku, uczniowie klasy I-III da, na zajęciach kulinarnych, wykonali pyszny i zdrowy napój owocowo – warzywny z darów jesieni. Mali kucharze założyli specjalne fartuszki, dokładnie umyli ręce oraz potrzebne produkty i z zapałem przystąpili do ich krojenia, co wcale nie było łatwym zadaniem. Jednak najwięcej emocji wzbudziła obsługa sokowirówki, którą uczniowie opanowali perfekcyjnie :-). Nagrodą za świetnie wykonaną pracę była degustacja kolorowego, jesiennego soku…więcej

2018.11.13 Wycieczka do siedziby Straży Pożarnej

Orientacja zawodowa jest bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka. Ciekawość poznawania zawodów u naszych uczniów jest ogromna, dlatego też 13 listopada klasy I-III L oraz I-III LA, wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Już samo wejście na główny plac PSP wzbudziło u dzieci zafascynowanie i wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili im licznych atrakcji… …więcej

…Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały też możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali uczniom wozy strażackie, a także sprzęt ratowniczy. Zademonstrowano również działanie samochodu z wysięgnikiem do zadań na wysokościach. W trakcie rozmowy ze strażakami nasi podopieczni dowiedzieli się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumieli, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze udział w akcjach ratowniczych, np. w czasie wypadku drogowego. Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka, mimo swojej trudności, bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłość chciałoby go wykonywać.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.13 Wycieczka do Biblioteki Miejskiej

W dniu 13.11.2018 roku, klasy I-III A,I-III da oraz klasa C wyruszyły na jesienne spotkanie z książką do Biblioteki Miejskiej w Świdnicy. Pani bibliotekarka przeniosła uczniów w czarodziejski świat kolorów. Na początku dzieci uważnie słuchały opowiadania czytanego przez prowadzącą, które było połączone z wykonywaniem różnych, często zabawnych poleceń. Następnie ,uczniowie po przekazaniu im z książki “czarodziejskiej mocy”, przystąpili do twórczej pracy z kolorowymi farbami. Na białych kartkach powstały, z celowego mieszania różnych kolorów, wielobarwne plamy .Dzięki temu wszystkie dzieci poczuły swoją “magiczną siłę sprawczą”:))…więcej

2018.11.12 Budyń? To jest to!

Klasa “h” bardzo lubi przygotowywać rozmaite dania i potrawy. Krojenie, mieszanie, dodawanie składników sprawia uczniom ogromną przyjemność, tym bardziej, że na koniec pracy czeka ich zawsze pyszna, samodzielnie wykonana nagroda. Stanowi ona wspaniałe zwieńczenie wszystkich starań i wysiłków. Tym razem, podczas zajęć kulinarnych, młodzi kucharze przygotowali gorący budyń śmietankowy. Mmmmmmm…pychota…więcej

2018.11.09 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Dużej Samorządności

1W dniu 9 listopada 2018 roku rozstrzygnęliśmy konkurs, zorganizowany przez Dużą Samorządność, na plakat z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział dziękujemy i gratulujemy. Wasze prace były ciekawe, barwne, estetyczne i różnorodne…więcej

Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Oliwia J., Marzena S., Klaudia A., Tomasz B., Kamil W., Kamil Z., Tomasz O., Dominik W.

I miejsce zajęła klasa k. gimnazjum ze swoją pracą grupową.

II miejsce należy do Jakuba R. z klasy f

III miejsce zajął Kamil S. z klasy o

Na spotkaniu zaprezentowano wszystkie plakaty konkursowe, rozdano dyplomy i nagrody. Duża Samorządność dziękuje Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu nagród.

Pozdrawiamy,

Duża Samorządność

Opiekun DS, Edyta Arendarska-Wieliczko

Zapraszamy do galerii.

2018.11.09 Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany kojarzony przez każdego Polaka. Dokładnie sto lat temu bowiem, Polska odzyskała wolność. Polska powstała – wymęczona, wywalczona, wymodlona… Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał tak, jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna…więcej

9 listopada 2018 roku, obchodziliśmy w naszej szkole 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się uroczysty apel zatytułowany „Droga do niepodległości”, przygotowany przez p. A. Dudek, p. M. Szymańskiego oraz p. M. Borowiec.

Zaprezentowany program artystyczny przypomniał wszystkim zgromadzonym ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów, po jej odzyskanie 11 listopada 1918 roku.

Utwory poetyckie, których widzowie mogli wysłuchać, podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnienie stanowiły utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych – ,,Roty’’, ,,Warszawianki’’ i „Legionów” po „Marsz I Brygady”. Podniosły charakter akademii wzbogaciła również prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz występy taneczne uczniów klasy I-III szkoły podstawowej, pod kierunkiem p. M. Borowiec

Punktualnie o godzinie 11.11, podobnie jak ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z całej Polski, odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to dla wszystkich niezwykle podniosła chwila.

Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego (uczniowie klas I-III sp, III Gim., I Br., uczestnicy WTZ ), a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.

W drugiej części uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursów historycznych. W konkursie „Drogi wolności”, który zorganizowała p. A. Dudek nagrody otrzymali: Andrzej G. z kl. I Br. i Mateusz T. z kl. VII L.

Drugi konkurs zorganizowany przez p. S.Majkę i I.Mirecką, pt. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem” przebiegał w dwóch kategoriach: plastycznej i wiedzy. Laureaci części plastycznej to:

I MIEJSCE                                     

 1. Radosław A. kl. E
 2. Bartosz B. kl. C
 3. Nikola Ch. kl.E
 4. Marcelina Ch. kl. C
 5. Dawid K. kl. VI LS
 6. Oskar P. kl. II LS

II MIEJSCE

 1.  Wiktoria D.  kl. D
 2. Marcin K.  kl. VII LS
 3. Nikodem K.  kl. IV L
 4. Kamil  S. kl. O

III MIEJSCE

 1.  Dominik  W.  KL.
 2. Kamil W. kl. F

WYRÓŻNIENIA

 • Bart?omiej K.  kl. VI US
 • Adam  P. kl. E
 • Jakub R.   kl. F
 • Marzena   S. kl. H

Laureatami w kategorii wiedza zostali:

 1. Stefan K. kl. VI LS
 2. Daniel K. KL. VII LS
 3. Kacper M.  I BR
 4. Mateusz R. I BR
 5. Kamil Z. kl. O

Nagrodzone prace plastyczne można obejrzeć na wystawie znajdującej się w holu szkoły, gdzie w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, p. S. Majka, p. I. Mirecka oraz p. G. Gicala przygotowały dekorację zatytułowaną „Droga do Niepodległości”. W naszej bibliotece obejrzeć można wystawkę książek „Polska Niepodległa„, a także gazetkę „Ojcowie niepodległości”, upamiętniające ten wyjątkowy dzień.

Nasze wspólne działania to hołd, jaki złożyliśmy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To również wyraz naszej radości, że mamy dziś wolną Polskę.

Zapraszamy do galerii.

2018.11.05 Listopadowa zaduma

Miesiąc listopad to szczególny czas zadumy i wspomnień o Tych, których już nie ma wśród nas. Klasy “c” oraz “h” wspólnie wybrały się na cmentarz przy ulicy Łukasińskiego, by zapalić znicze i pomodlić się, zwłaszcza przy tych grobach, których nikt już nie odwiedza…więcej

2018.10.30 Spotkanie w CINEMA 3D

30.10.2018 roku, uczniowie SPdP spotkali się z przedstawicielem kina w sprawie zorganizowania praktyk wspomaganych na terenie CINEMA 3D w Świdnicy. Omówiono warunki organizacji pracy, ustalono listę uczniów oraz zakres wykonywanych prac. Uczniowie entuzjastycznie podeszli do propozycji. Trzymamy kciuki za efektywną pracę…więcej

2018.10.30 Wycieczka do teatru

Teatr to miejsce magiczne, w którym wszystko może się zdarzyć, i w którym przeżywać można wspaniałe przygody. Przekonali się o tym uczniowie klasy III gimnazjum “K”, którzy końcem października wybrali się do Teatru Lalek i Aktora w Wałbrzychu, na spektakl zatytułowany „Piotruś Pan”- klasykę literatury dziecięcej. Wraz z głównym bohaterem przedstawienia – chłopcem, który postanowił nigdy nie dorastać, spędzili czas w Nibylandii…więcej

… fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię, gdzie czas nie przemija, a życie jest nieustającą przygodą. Poznali uroczą wróżkę Dzwoneczek oraz Wendy, dziewczynkę, którą Piotruś Pan zaprosił do swojej krainy. Wraz z nimi zmierzyli się z licznymi niebezpieczeństwami, a przede wszystkim z bandą piratów, której przewodził podstępny okrutny kapitan Hak.

Przedstawienie stanowiło pochwałę nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczyło, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale, a rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma przecież lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa. Spektakl bardzo podobał się naszym gimnazjalistom i dlatego postanowili, że do wałbrzyskiego Teatru Lalkii Aktora na pewno jeszcze wrócą!

Zapraszamy do galerii.

2018.10.26 Szkolny Turniej Warcabowy

Ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyła się ósma już edycja Szkolnego Turnieju Warcabowego, który odbył się 26.10.2018 roku. W rozgrywkach udział wzięło 36 zawodników, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach – szkoła podstawowa i szkoła ponadpodstawowa. Mecze rozgrywane były systemem szwajcarskim. Po siedmiu rundach zaciętej gry wyłoniliśmy zwycięzców…więcej

W kategorii szkoła podstawowa:

 • I miejsce- Artur S. klasa VI
 • II miejsce- Piotr W. klasa VI
 • III miejsce- Jakub K. klasa VII

 

W kategorii szkoła ponadpodstawowa :

 • I miejsce- Anna L. klasa III ZSZ
 • II miejsce- Marek C. WTZ
 • III miejsce- Piotr M. klasa I SB

Organizatorami imprezy byli nauczyciele: A. Turek, G. Michalak, dyrektor M. Maluha. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy, a zwycięzcom oczywiście życzymy dalszych sukcesów. Najlepsi zawodnicy będą reprezentowali naszą szkołę w XX Dolnośląskim Turnieju Warcabowym Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach.

Zapraszamy do galerii.

2018.10.22 Wernisaż „ Jesienne impresje”

22 października 2018 roku, w naszej szkole odbył się wyjątkowy wernisaż, zatytułowany „Jesienne impresje”. Jego autorami byli uczniowie klasy trzeciej ZSZ . Głównym celem wystawy było pokazanie, że fotografia to nie tylko dokument, ale także wrażliwość, kreatywność, poczucie estetyki i piękna. Każdy z uczniów-twórców inaczej patrzy, odmiennie odczuwa złotą polską jesień i dlatego jest ona tak zróżnicowana pod względem tematycznym. Wernisaż miał za zadanie rozwinąć umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia oraz propagowania fotografii jako kreatywnej formy spędzania wolnego czasu…więcej

Uczniowie przygotowali wystawę z własnoręcznie wykonanych zdjęć motyli. Nosiła ona piękny, poetycki tytuł „Jesienny spektakl motyli”. Część wernisażu stanowiła również wystawa przetworów przygotowanych przez p. L. Magier i uczniów szkoły branżowej, jak też wystawa okazów warzyw i owoców z własnych upraw ekologicznych od p. A. Brzegowej i p. M. Figurnej, z których po wystawie kucharze przygotowali przepyszne zupy: dyniową, jarzynową i barszcz czerwony.Wernisaż był też okazją do zaprezentowania prac plastycznych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, który przebiegał pod hasłem „Dbaj o przyrodę, byś mógł w przyszłości cieszyć się jej pięknem” i ogłoszenia jego wyników. Nagrody otrzymali:

 • I miejsce: Maja H. – kl. III Gim., Daniel K. kl. VII Ls, Dawid K. kl. VI Ls
 • II miejsce: Rafał S. i Piotr S z kl. III ZSZ
 • III miejsce: Stefan K. i Mateusz M. kl .VI Ls
 • Wyróżniono: KLASY: A, B, C, D, F, H, K, M, N, O, I-III L, I-III Ls , oraz kl IV –VIII i III GIM

Tegoroczny wernisaż przygotowała p.M.Kuzio oraz panie I.Mirecka i G.Gicala.

Wszystkim zwycięzcom, wyróżnionym i uczestnikom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy oczywiście do udziału w kolejnych konkursach.

Zapraszamy do galerii.

2018.10.05 Jesienna sałatka

Nadeszła jesień, pora roku, która obdarowuje nas bogactwem owoców i warzyw. Uczniowie klasy 1-3 auz i 5-7 us postanowili to wykorzystać i przygotować z nich coś pysznego. Najpierw, dzień wcześniej, samodzielnie zrobili zakupy na targowisku miejskim, a następnie przygotowali wspólnie wspaniałą i zdrową sałatkę ze świeżych owoców. Współpraca pomiędzy starszymi i młodszymi kolegami oraz koleżankami przebiegała bardzo zgodnie i w super atmosferze, a jej efekt był po prostu wyborny….więcej

2018.09.29 Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są najmłodsi. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży….więcej

My wsłuchaliśmy się w wiersz Jana Brzechwy zatytułowany „Pali się”. Ale największą atrakcję stanowiła możliwość założenia stroju prawdziwego strażaka, za co serdecznie dziękujemy Pani Monice….

Zapraszamy do galerii.

2018.09.28 Pasowanie na ucznia w SPdP

Już miesiąc nowi uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczą się w naszej szkole. Nadeszła zatem pora bliższego ich poznania i uroczystego włączenia w poczet społeczności szkolnej klas przysposabiających do pracy…więcej

28 września, na wspólnym spotkaniu uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, nowi uczniowie wykazali się dobrą wiedzą na temat szkoły, do której uczęszczają, zaprezentowali swoje umiejętności osobiste i sprawnościowe. Wydarzenie upłynęło pod hasłem „Droga do dorosłości”- i na taką drogę młodzi ludzie właśnie wstąpili. Jak na uczniów przystało, złożyli obietnicę przestrzegania obowiązujących zasad, norm i właściwego zachowania w szkole. Życzymy im owocnej nauki oraz osiągnięcia jak największej samodzielności. Cieszymy się, że jesteście razem z nami!

Zapraszamy do galerii.

2018.09.27 Wycieczka do Kościoła Pokoju

Dnia 27 września, w ramach działalności Dużej Samorządności, uczniowie szkoły podstawowej klas „b”, „f”, „h”, gimnazjum k” oraz SPdP „o” wraz z wychowawcami, wzięli udział w wycieczce do Kościoła Pokoju w Świdnicy, zorganizowanej przez szkolnego Rzecznika Praw Ucznia – Annę Gryniewicz…więcej

Ta największa na świecie drewniana, barokowa świątynia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca swoim pięknem już od stuleci. W przepięknej, wręcz magicznej scenerii, uczniowie wysłuchali muzyki organowej oraz historii kościoła. Dowiedzieli się też, między innymi, że świątynia została wykonana wyłącznie z drewna i bez gwoździ! Jej wnętrze oglądali z zapartym tchem i pełni dumy z tak wspaniałego zabytku świdnickiej ziemi.

Zapraszamy do galerii.

2018.09.26 Organizacja Dużej Samorządności

Dnia 26.09.2018r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Dużej Samorządności, którą w tym roku reprezentują uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej, 3 klasy gimnazjalnej,a także uczniów klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy…więcej

W skład przedstawicieli Dużej Samorządności weszli:

 • Oliwia J. kl.7b
 • Kuba R. kl.7f
 • Kuba M. kl.3 gim
 • Oliwia P. SPDP
 • Mateusz U. SPDP
 • Damian J. SPDP
 • Kamil Z. SPDP

Na spotkaniu ustalono datę pasowania uczniów klas pierwszych SPDP połączone z dyskoteką z okazji Dnia Chłopaka na dzień 28.09.2018. Opiekunem Dużej Samorządności jest pani Edyta Arendarska-Wieliczko

 

Zapraszamy do galerii.

2018.09.27 Próbny alarm przeciwpożarowy

27 września 2018 roku o godzinie 11:00, pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w ZSS, zorganizowali obowiązkowy próbny alarm przeciwpożarowy…więcej

Podczas ewakuacji sprawdzono umiejętność użycia kluczy ewakuacyjnych, procedurę wychodzenia z klas ze szczególnym uwzględnieniem zabrania plecaków przez uczniów i dokumentacji przez nauczycieli, bezpiecznego zachowanie się uczniów i pracowników podczas ewakuacji oraz słyszalność alarmu w poszczególnych pomieszczeniach.

Osiągnięty czas ewakuacji całej placówki to 9 minut 46 sekund. Cel alarmu, jakim było sprawdzenie procedur ewakuacji, został osiągnięty.

Zapraszamy do galerii.

2018.09.21 „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

Celem tegorocznej edycji Akcji Sprzątania Świata jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Nasi uczniowie również, w piątek 21 września, wzięli aktywny udział w ratowaniu naszej planety…więcej

Przed akcją odbyły się zajęcia edukacyjne na temat segregacji śmieci oraz wykonane zostały tematyczne prace plastyczne i gazetka szkolna. Młodzież, wspólnie z panią A. Boś i M. Dziakowicz, sprzątała z wielkim zaangażowaniem tereny zielone naszego miasta. Zebrane śmieci, po segregacji, zostały wrzucone do odpowiednich pojemników. Po owocnych pracach porządkowych czekał na wszystkich ciepły poczęstunek.

Zapraszamy do galerii.

2018.09.21 Grill Zespołów Rewalidacyjno – Wychowawczych

Tradycyjnie, we wrześniu, zespoły rewalidacyjne rozpoczęły rok szkolny grillem. Potrawy zostały przygotowane dzień wcześniej w klasie, a nazajutrz zaczęło się wielkie grillowanie. Na imprezie spotykali się wszyscy rodzice i uczniowie z czterech zespołów rewalidacyjnych funkcjonujących w naszej szkole…więcej

W tym roku zaproszona została również uczestniczka zajęć indywidualnych Karolinka z mamą. Coroczny grill to wspaniała okazja do spotkania, rozmów, lepszego poznawania się, a także możliwość zjedzenia pysznych potraw. Pogoda dopisała, a lato zostało uroczyście pożegnane…

Zapraszamy do galerii.

2018.09.17 Audycja muzyczno-teatralna

17 września rozpoczęliśmy w naszej szkole kolejny cykl spotkań muzyczno – teatralnych, pod hasłem „Śladami słynnych budowli”. Tego dnia odwiedził nas pan Robert, któremu towarzyszyli pani Emilia i pan Remigiusz. Wspólnie odwiedziliśmy Koloseum – olbrzymi amfiteatr pełen kolumn i łuków…więcej

Naszą wyobraźnią zawładnęły odgłosy sprzed wieków – hałas rozmów prowadzonych przez widzów, ich pomruki zachwytu, niedowierzania czy grozy, strofy starożytnych wierszy i krzyki walczących gladiatorów.

Gości, którzy pomogli nam się przenieść na chwilę w te odległe czasy zaprosiły panie A. Boś i M. Dziakowicz. Na kolejne spotkanie zapraszamy już w październiku 😉

Zapraszamy do galerii.

2018.09.03 Rozpoczęcie Roku Przedszkolnego 2018/2019

I znowu naszedł wrzesień…Dni stały się krótsze i chłodniejsze, z drzew opadły pierwsze liście i żołędzie… Skończył się czas błogiego wypoczynku, nastała pora powrotu z cudownych wakacji do szkolnych obowiązków…więcej

Nowy Rok Szkolny 2018/2019, jak zawsze, uroczyście powitała i rozpoczęła w naszej szkole, Pani Dyrektor Beata Fiołek, która zgromadzonym rodzicom, pedagogom i uczniom nakreśliła zmiany, jakie zajdą w naszej placówce w najbliższym czasie, przedstawiła nowych pracowników szkoły i życzyła wszystkim udanego bieżącego roku szkolnego. Będzie to rok obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń, np. o charakterze kulturalnym, prospołecznym, wychowawczym, dlatego zapraszamy Was serdecznie do śledzenia naszej strony i uczestniczeniu w nich razem z nami. Do zobaczenia!

Zapraszamy do galerii.

Skip to content