Wydarzenia szkoła

Wydarzenia szkoła 2015 / 2016

23.06.2016 Szkolny konkurs zbiórki zużytych baterii

W dniu 23.06.2016r. odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie „Szkolnego konkursu zbiórki zużytych baterii w roku szkolnym 2015/2016” oraz wyników uzyskanych przez naszą placówkę w I edycji ogólnopolskiego konkursu „Edukujemy – Pomagamy” prowadzonego przez Organizację Odzysku REBA.
więcej

 

W szkolnej zbiórce baterii brało udział 21 klas, które zebrały łącznie

rekordową ilość baterii:783,7 kg

Najwyższe miejsca w klasyfikacji uzyska?y następujące klasy:

I miejsce Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze : 249,5 kg

II miejsce Klasa H  : 96,9 kg

III miejsce klasa K : 88,4 kg

Wyniki pozostałych klas prezentuje tabela :

 


Wszystkie klasy otrzymały dyplomy oraz liczne nagrody rzeczowe przekazane przez Organizację Reba, które najbardziej aktywnym uczniom wręczała Pani Dyrektor Beata Soroka.Dzięki takiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i wychowawców klas nasza szkoła uzyskała również czołowe miejsca w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Organizację Reba a Szkoła Przysposabiająca do Pracy otrzymała tytuł „Mistrza Polski w I edycji konkursu „Edukujemy-Pomagamy”.

 

Zapraszamy do udziału zbiórce baterii w przyszłym roku szkolnym : Stanisława Majka i Ewa Hruszowiec.
Zapraszamy do galerii

2016.06.21 Spotkanie z uczennicami Gimnazjum Nr 1

Dzisiaj było w naszym przedszkolu dużo śmiechu i zabawy. Wszystko to za sprawą uczennic świdnickiego Gimnazjum Nr 1, które postanowiły nas odwiedzić jeszcze przed wakacjami.
więcej

Najpierw było rozśpiewane powitanie, a potem ruszyliśmy do tańca – wirowaliśmy, tupaliśmy i klaskaliśmy, by w końcu wykonać nasze ukochane „Kaczuchy”. Było wspaniale!

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy we wrześniu.

Zapraszamy do galerii

2016.06.13 Integracyjna Paraolimpiada

Czerwiec to w naszej placówce miesiąc związany ze sportowymi wyzwaniami i emocjami. Dostarczyła ich również i tegoroczna, IV już Integracyjna Paraolimpiada.
więcej

Uroczyście otworzył ją, przy dźwiękach Hymnu olimpijskiego, p. wicedyrektor M. Maluha, życząc wszystkim uczestnikom wydarzenia sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Następnie, p. J. Wiraszka, zainicjowała sportowe zmagania zabawami integracyjnymi, w których udział brali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy oraz uczniowie naszej szkoły, uczęszczający do klas 4-6. Po tym relaksującym akcencie, rozpoczęły się sportowe konkurencje, które stanowiły doskonały i trudny sprawdzian wszystkich umiejętności motorycznych. Wśród nich wymienić należy, np.:

 • tor odwagi stanowiący sprawdzian precyzji ruchów, koordynacji ruchowej i szybkości;
 • test kucharza – przez rękawice kuchenne należało przekazywać przyrządy sportowe;
 • sadzenie ziemniaków wymagające orientacji w przestrzeni, zwinności i zręczności;
 • test sprzątania – przewracanie i podnoszenie butelki z wodą, sprawdzające czucie głębokie i precyzję ruchów.

Najprzyjemniejszą konkurencję stanowił bieg do koszyczka z cukierkami i słodki poczęstunek. Po nim uczestnicy zawodów wykazali się wiedzą ekologiczną – odpowiednio wybierali pojemniki, w których umieszczali odpadki. Dodatkowo, impreza została uświetniona występami artystycznymi przez uczennice SP 105 – Anna K. dała piękny pokaz akrobatyki, a Weronika M. zaprezentowała układ dla mażoretek.

Na zakończenie Paraolimpiady Integracyjnej, p. wicedyrektor udekorował medalami wszystkich jej uczestników i wręczył im pamiątkowe dyplomy. Swoje nagrody przyznały też panie: Joanna Wiraszka, Renata Trzcińska oraz zaprzyjaźnione nauczycielki ze SP 105 – panie Iwona Serwin i Stanisława Ganowska.

Wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie gratulujemy, a p. Renacie Trzcińskiej oraz Joannie Wiraszce dziękujemy za wspaniałe przygotowanie spotkania.

Zapraszamy do galerii

2016.06.08 Dzień Sportu „W zdrowym ciele zdrowy duch”

W środę, 08.06.2016r., w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Szkoły, pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pogoda wspaniale dopisała, a humory uczestników zawodów były wyśmienite i widać było, że wręcz nie mogą się oni doczekać imprezy.
więcej

Po uroczystym otwarciu Mistrzostw przez P. Dyrektor Beatę Sorokę, uczniowie rozpoczęli zmagania sportowe. Na początek musieli zmierzyć się z konkurencjami sprawnościowymi, wśród których znalazły się strzały do małej bramki, rzuty do kosza, skoki przez skakankę oraz odbijanie piłki siatkowej w ograniczonym polu. Każda z tych konkurencji była punktowana i oceniana.

O Puchar Dyrektora uczniowie walczyli w dwóch kategoriach – w kategorii chłopców i dziewcząt. Po zaciętej rywalizacji, wyłoniono zwycięzców.

W kategorii dziewcząt:
I miejsce i Mistrzostwo szkoły wywalczyła Katarzyna S. z klasy „O” SPdP;
II miejsce zajęła Klaudia K. z klasy I gimnazjum;
III miejsce – Weronika M. z klasy V.

W kategorii chłopców:
I miejsce i Mistrzostwo szkoły zdobył Piotr M. z klasy I gimnazjum;
II miejsce – Damian Ł. z klasy „N” SPdP
III miejsce wywalczył Patryk K. z klasy II gimnazjum.

Wyróżniony został także Piotr M. za największą ilość odbytych skoków na skakance oraz za największą ilość odbitych piłek w ograniczonym polu.

Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca, otrzymali dyplomy i nagrody.

Tradycyjnie, Dzień Sportu zakończył mecz piłki siatkowej – uczniowie kontra nauczyciele. Wynikiem 3:1 zwyciężyła tym razem drużyna nauczycieli w składzie: p. Dyrektor Beata Soroka, p. Wicedyrektor Mariusz Maluha, p. Monika Kot, p. Marzena Rymsza, p. Gabriel Bieniuk, p. Paulina Zienkiewicz (wolontariuszka)i przedstawiciel rodziców – Pani Sylwia Rawska.

Drużynę uczniów reprezentowali: Piotr S., Piotr M., Stanisław S., Adam M., Weronika Ch., Patryk K., Klaudia K., Kacper M., Daria S..

Wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań gratulujemy uzyskanych wyników i sportowej rywalizacji, a nauczycielom p. Agnieszce Turek, p. Renacie Trzcińskiej, p. Grzegorzowi Michalakowi, p. Joannie Wiraszce i p. Sebastianowi Skroboniowi serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tej wspaniałej imprezy.

Zapraszamy za rok!!!!

Zapraszamy do galerii

2016.06.04 Sensoplastyka, 04.05.- 28.05. 2016

W tym miesiącu, dzięki zajęciom z zakresu sensoplastyki, nasi uczniowie mogli się poczuć jak na prawdziwej, nadmorskiej plaży.
więcej

Z mąki oraz oleju samodzielnie wyczarowali piasek, który odznaczał się miękkością i delikatnością. Uczestnicy spotkań, przy wykorzystaniu różnorodnych foremek, robili z niego babki, kule, a także jeże, które kolce miały z makaronu. Znalazło się też wielu chętnych, którzy po piasku i makaronie spacerowali bosymi stopami. Wrażenia były wspaniałe, a zabawa doskonała!

Zapraszamy do galerii

2016.06.02 XIII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dnia 2 czerwca tradycyjnie odbył się w Naszej Szkole Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych.
więcej

W tym roku świętowaliśmy już po raz trzynasty. Hasło przewodnie naszej uroczystości brzmiało „ Uśmiech za uśmiech”. Do Świdnicy zjechały się osoby niepełnosprawne z całej diecezji. Tradycyjnie imprezę rozpoczęła msza święta odprawiona w Katedrze świdnickiej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ignacego Deca. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz ulicami Świdnicy do Zespołu Szkół Specjalnych. Tam licznie zgromadzonych gości powitała dyrektor szkoły p. Beata Soroka.– Bardzo się cieszymy, że tak licznie i tak chętnie do nas przyjeżdżacie. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że ten dzień chcą z nami spędzić osoby, które pełnią najwyższą władzę w mieście i powiecie – mówiła dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy i dodała, że wszystkim życzy miłych wrażeń – wczoraj był Dzień Dziecka, więc dzieciakom życzę spełnienia najskrytszych marzeń i takiego słońca, które tej imprezie towarzyszy. Aby takie słońce zawsze było w Was i w Waszych sercach przez cały rok!Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Ekscelencja Biskup Ignacy Dec , przewodniczący Rady Miasta Świdnicy Pan Jan Dzięcielski, senator RP Wiesław Kilian,  poseł Wojciech Murdzek, wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, ks. Marek Mielczarek – diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych oraz ks. Piotr Śliwka – Proboszcz Katedry świdnickiej. Nie zabrakło też alumnów seminarium duchownego.Kilkaset osób, wzięło udział w występach artystycznych, zawodach sportowych, konkursach zorganizowanych dzięki hojnym sponsorom, którym serdecznie DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do galerii

2016.05.31 „Książki naszych marzeń”

W okresie od stycznia do maja, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Bohaterowie naszych książek – przygody Mikołajka i Grega”, realizowanym w ramach programu „Książki naszych marzeń”.
więcej

Celem projektu było zapoznanie czytelników z literaturą dla dzieci i młodzieży
Autorem książki o Mikołajku jest Rena Gościnny, a ilustracje stworzył Jean-Jacques Sempe`. Książki z cyklu „Dziennik cwaniaczka” o Gregu napisał Jeff Kinney, który jest też autorem ilustracji.
Projekt składał się z trzech etapów: przybliżenie informacji o autorach i prezentacja cyklu powieści o Mikołajku i Gregu, czytanie fragmentów wybranej części cyklu oraz oglądanie fragmentów filmu o przygodach Mikołajka i Grega. W trzecim etapie, uczniowie wykonali wspólnie komiksy na temat „Mój przyjaciel Mikołajek” i „Dziennik cwaniaczka”. Za realizację projektu odpowiedzialna była p. Lidia Magier, nauczyciel j. polskiego.
Książki o ośmioletnim bohaterze Mikołaju i Gregu fascynują, bawią i rozśmieszają do łez. Dlatego, przy realizowaniu kolejnych zadań, uczniowie świetnie się bawili. Efekty ich pracy można było podziwiać na wystawce w bibliotece szkolnej.
Uczniowie z klas z głębszą niepełnosprawnością intelektualną poznali natomiast wybrane książki dla dzieci, które okazały się być dla nich bardziej przystępne. Do głośnego czytania zaangażowali się wychowawcy klas i p. Grażyna Gicala, pod kierunkiem której dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające ulubione zwierzątko.

Zapraszamy do galerii

2016.05.30 Teatralne spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

Wiecie kogo dzisiaj spotkaliśmy? Najprawdziwszego Kubusia Puchatka!
więcej

Razem ze swoimi przyjaciółmi – sprytnym Królikiem, delikatnym Prosiaczkiem, brykającym Tygryskiem i melancholijnym osiołkiem Kłapouszkiem, zabrał nas w pełną wspaniałych przygód podróż po Stumilowym Lesie. Po drodze spotkaliśmy groźne pszczoły, mądrego Puchacza i tajemnicze Hepalumpy.

Widowisko było niezwykle barwne, dynamiczne i rozśpiewane Bawiliśmy się wspaniale!

Zapraszamy do galerii

2016.05.28 Warsztaty ceramiczne w Morawie

W dniach 23.05. – 28.05. 2016 r., 11 uczniów Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod opieką p. Lorety Bawoł i p. Anny Gryniewicz, brało udział w II edycji projektu polsko-niemieckiego „Warsztaty ceramiczne” w Morawie.
więcej

Uczestnicy wydarzenia wyjechali do Niemiec, gdzie zwiedzali szkołę i okolice, w których mieszkają ich nowi przyjaciele z Weisswasser. Czas spędzony w Morawie natomiast, był wypełniony licznymi atrakcjami. Codziennie odbywały się zajęcia ceramiczne, integracyjne i muzyczno-ruchowo-teatralne. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w wycieczce na Górę Krzyżową w Strzegomiu, we Mszy św. i procesji, która odbyła się w Boże Ciało. Zorganizowany został również wyjazd na basen oraz jazdy konne w pobliskiej stadninie.

Pobyt w Morawie zakończył się dyskoteką. Wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu z niecierpliwością czekają na trzeci, ostatni już wyjazd do Morawy, który będzie miał miejsce w listopadzie.

Zapraszamy do galerii

2016.05.23 Zajęcia, pt. Zagrożenia ekonomiczne w codziennym życiu

Jednym z podstawowych zadań szkoły, jest przygotowanie uczniów do samodzielnego życia, samodzielnego i bezpiecznego funkcjonowania w społeczeństwie. Cel ten nie mógłby zostać osiągnięty w zadawalającym stopniu, bez zapoznania młodych osób z zagrożeniami o różnym charakterze, z którymi mogą się spotkać, które muszą umieć rozpoznać i potrafić poradzić sobie z nimi lub ich unikać.
więcej

Z tego powodu, 23 maja, w naszej placówce, odbyły się zajęcia zapoznające, absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, z zagrożeniami o charakterze ekonomicznym, jakie mogą napotkać w życiu, a których powinni być świadomi. Tematyka spotkania dotyczyła zagrożeń związanych z kredytami, korzystaniem z kart płatniczych, a także z różnego rodzaju zagrożeniami ekonomicznymi pojawiającymi się wciąż w sieci Internetu. Uczestnicy zajęć, na podstawie praktycznych przykładów, poznawali możliwe zagrożenia, dzielili się własnymi doświadczeniami, byli bardzo aktywni. Mamy też nadzieję, że uzyskali i zapamiętali wiele cennych wskazówek i informacji, które będą im przydatne w dorosłym życiu.

Zapraszamy do galerii

2016.05.22 Wizyta w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Świdnicy

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta
więcej

Pod koniec maja, uczniowie II klasy gimnazjum „k” wraz z opiekunem, p. Anią Gryniewicz, a także we współpracy z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, postanowili przekazać wychowankom Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Świdnicy prezenty i wywołać ich uśmiech. Było to możliwe dzięki wspólnemu zaangażowaniu w pracę szkolnego mini przedsiębiorstwa, którego pomysłodawcami i założycielami byli młodzi ludzie z „ekonomika”, i w którym na umowę zlecenie zatrudnieni byli nasi uczniowie. Wspólne przygotowywanie oraz sprzedaż ozdób świątecznych, wspólne „pichcenie” i sprzedaż, na terenie naszej szkoły różnych smakołyków, pozwoliło dać prezent i radość innym dzieciom.
Gratulujemy pomysłu, wytrwałości i zaangażowania w tak piękne przedsięwzięcie.

Zapraszamy do galerii

2016.05.19 Uczniowie ZSE i ZSS w Świdnicy – wspólne gotowanie

W ramach podjętej współpracy dotyczącej funkcjonowania szkolnych mini przedsiębiorstw, młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na co dzień do I i II klasy „k”, postanowili razem przygotować frytki i popcorn, a następnie je sprzedać.
więcej

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone na terenie naszej placówki, na przerwach międzylekcyjnych. Ku wielkiemu zadowoleniu młodych przedsiębiorców, towar cieszył się ogromnym powodzeniem i sprzedał się w całości.
Wspólna praca zbliżyła uczniów obu szkół i dostarczyła im nowych, pozytywnych wrażeń.

Zapraszamy do galerii

2016.05.19 Konkurs matematyczny

Matematyka… dla jednych jest królową nauk, dla innych stanowi prawdziwą zmorę. Na szczęście nie dla naszych uczniów, którzy dzielnie i z sukcesami stawiają czoła matematycznym wyzwaniom.
więcej

Dowód na to stanowi fakt, iż troje z nich, pod opieką p. Moniki Kot, wzięło udział w VIII Regionalnym Konkursie Matematycznym Placówek Specjalnych i Integracyjnych, którego naczelne hasło brzmiało
„Z MATMĄ ŻYCIE JEST OK.!” Jego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych
w Świebodzicach, a odbył się on przy współudziale Publicznego Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnym.
Konkurs dzielił się na trzy kategorie wiekowe, w których wystartowali:
Szkoła podstawowa- reprezentant ZSS – Jakub R.
Gimnazjum- reprezentant ZSS -Kamil S.
Szkoła Przysposabiająca do Pracy- reprezentant ZSS – Daria S.
Wspaniałym osiągnięciem naszej szkoły było zajęcie pierwszego miejsca przez ucznia Kamila S., w kategorii gimnazjum – otrzymał tytuł mistrz matematyki.
Pozostali reprezentanci naszej placówki otrzymali wyróżnienia w swoich kategoriach. Przebieg konkursu był bardzo żywiołowy i pełen pozytywnych emocji oraz zaciętej, ale uczciwej rywalizacji.
Dziękujemy organizatorom i gratulujemy zwycięzcom.

Zapraszamy do galerii

2016.05.19 Wiosenne wędrowanie – wizyta w oddziale banku

Nasi dzielni wędrowcy z I i II klasy gimnazjum „k”, dzięki sprzyjającej pogodzie i pomysłowości swojej wychowawczyni, p. Ani Gryniewicz, ciągle odwiedzają nowe, ciekawe miejsca.
więcej

Tym razem odwiedzili oddział jednego ze świdnickich banków. Dowiedzieli się tam, jakie usługi bank ma im do zaoferowania, zadawali pytania związane z funkcjonowaniem tej instytucji, poznali specyfikę pracę bankowców. W drodze powrotnej, uczniowie tradycyjnie odpoczywali przy jednej ze świdnickich fontann, korzystając z zadowoleniem z uroków cudownej wiosennej aury. A potem zdarzyła się prawdziwa niespodzianka… jedna z wędrowniczek znalazła samochód podpisany jej imieniem. To był zdecydowanie zabawny akcent całej wyprawy.

Zapraszamy do galerii

2016.05.17 Wiosenne wędrowanie – wizyta w salonie fryzjerskim

17 maja, uczniowie I i II klasy gimnazjum „k”, w ramach swego wiosennego wędrowania, odwiedzili salon fryzjerski, który znajduje się w centrum Świdnicy.
więcej

Na miejscu, z wielką uwagą i zainteresowaniem, przyglądali się pracy fryzjerek. Obserwowali, m.in. profesjonalne strzyżenie, farbowanie włosów czy nakładanie wałków. Wśród wędrowców znalazł się nawet jeden odważny ochotnik do strzyżenia! W drodze powrotnej do szkoły, uczniowie wraz ze swoją opiekunką, p. Anią Gryniewicz, odpoczywali przy jednej ze świdnickich, urokliwych fontann. To był bardzo interesująco i przyjemnie spędzony dzień.

Zapraszamy do galerii

2016.05.16 Wycieczka do Humanitarium

Dzięki życzliwości naszego sponsora Wagonów Świdnica S.A., 16.05.2016r., uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Humanitarium “Ogrody Doświadczeń”, które znajduje się we Wrocławiu
więcej

Była to okazja do wspaniałej zabawy, zdobycia i pogłębienia wiedzy z wielu dziedzin oraz poczynienia wielu ważnych spostrzeżeń.Główne atrakcje i cel wyprawy stanowiły Sala Interaktywna z mnóstwem ciekawych urządzeń, których każdy mógł dotknąć i na samym sobie doświadczyć praw fizyki oraz wystawa interaktywna „Szkiełko i Oko – Tajemnice Optyki”, poświęcona zjawisku optyki.Wszystkie składające się na tę wystawę eksponaty udowadniają nam, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Swoistym labiryntem optycznym jest ścieżka edukacyjna, która prowadzi wśród tajemniczych soczewek, laserów i mieszaniny barw. Dzięki oprowadzającym Gości Animatorom i ich pomocy, zrozumienie najtrudniejszych zagadnień optyki, takich jak, np. interferencja światła czy efekt fotoelektryczny, staje się łatwiejsze. Salę Interaktywną natomiast, uczestnicy pokonują samodzielnie. Tu można się przekonać w jaki sposób oko ludzkie reaguje na złudzenia optyczne, jak również sprawdzić swój refleks. Wystawa przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, po młodzież szkolną oraz osoby dorosłe, dla których wystawa stanowi świetną okazją do przypomnienia lat dziecinnych, interesujących zjawisk fizycznych i znakomitej zabawy.Nasza wycieczka była ogromnym przedsięwzięciem, ponieważ wzięło w niej udział 120 uczniów naszej szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami. W praktyce więc liczyła aż 150 osób. Wszyscy pojechali trzema autokarami, a wyprawa przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Serdecznie dziękujemy naszemu sponsorowi Wagonom Świdnica S.A. za cudowne przeżycia, ciekawe doświadczenia i wspaniałą zabawę.

Zapraszamy do galerii

2016.05.16 16.05 – 17.05 Wizyta uczennic Gimnazjum nr 1 w Świdnicy

Spotkanie z drugim człowiekiem, poznawanie nowych osób jest niezwykle rozwijające, ale także przynosi wiele radości i wrażeń. Z tego powodu, w naszej placówce, zawsze bardzo się cieszymy, kiedy zjawiają się goście.
więcej

Tym razem zawitały do nas uczennice świdnickiego Gimnazjum nr 1. Przygotowały dla naszych uczniów wiele atrakcji – zabawy ruchowe i naśladowcze, zabawy z chustą Klanzy, piosenki i tańce. Wszyscy wspaniale się bawili i chętnie uczestniczyli we wszystkim proponowanych rozrywkach. Serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie!

Zapraszamy do galerii

2016.05.12 Pielgrzymka do Wambierzyc

W czwartek, 12 maja, uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Marii Kuzio i p.Izabeli Mireckiej oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, wzięli udział w III Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
więcej

Do sanktuarium, z inicjatywy Sióstr Terezjanek ze Ścinawki Dolnej, przybyły osoby niepełnosprawne z naszej diecezji ,a także z naszego regionu.
Program artystyczny rozpoczęły swym występem Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wałbrzycha, które zaprezentowały pantomimę pod tytułem „W promieniach miłosierdzia”.
Następnie, „Pop-Oratorium o Bożym miłosierdziu” w wykonaniu zespołu muzyki sakralnej –„ LUMEN”, wprowadził wszystkich uczestników spotkania w radosny nastrój, który zachęcił ich do wspólnej zabawy i tańca.
O godzinie 12.00 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Adama Bałabucha, a współcelebrowali ją O. Albert Krzywański – kustosz Sanktuarium, ks. Stanisław Karawan – Proboszcz ze Ścinawki Dolnej oraz ks. Grzegorz Kupczyk – kapelan Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach.
W Eucharystii uczestniczył także Pan Burmistrz Gminy Radków, Jan Bednarczyk.
Nasi uczniowie, tak jak w ubiegłym roku, przygotowali procesję z darami, a na zakończenie mszy złożyli biskupowi życzenia z okazji 30 rocznicy święceń kapłańskich i wręczyli kwiaty oraz drobne upominki.
Po Mszy świętej wszyscy mogli skorzystać z ciepłego posiłku, a po nim zaczął się czas wspólnej zabawy „Radosne dziękczynienie” czyli Nauka Tańca Miłosierdzia, po którym w radosnym nastroju wróciliśmy do Świdnicy.
Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom pielgrzymki. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do galerii

2016.05.06 Wyprawa na zakupy

W ramach wiosennego wędrowania, w piątek 6 maja, uczniowie I i II klasy gimnazjum „k” wybrali się na zakupy.
więcej

W odwiedzanych sklepach wybierali potrzebne produkty, dokonywali płatności oraz samodzielnie pakowali sprawunki. Wycieczka okazała się bardzo przyjemna,
a to za sprawą wspaniale świecącego słońca. Nic więc dziwnego, że dobry humor dopisywał wszystkim przez całą drogę. Powrót z wyprawy uwieńczony został wspólnie przygotowanym posiłkiem, który powstał oczywiście z zakupionych wcześniej produktów. Mniam 🙂

Zapraszamy do galerii

2016.05.04 Świetlicowe zajęcia kulinarne

Uczniowie klas starszych, którzy uczęszczają do świetlicy, mają przyjemność uczestniczyć regularnie w zajęciach kulinarnych.
więcej

Inicjatywa ta ma na celu nie tylko rozwijanie talentów i zainteresowań młodych ludzi, ale także naukę gospodarności, która zapewne przyda im się w dorosłym życiu.
Spotkania te odbywają się pod czujnym okiem p. Aurelii Boś i obejmują, oprócz kucharzenia, nabywanie takich umiejętności jak, np. planowanie wydatków, robienie zakupów, estetyczne nakrywanie do stołu, sprzątanie po posiłku i współpracę w grupie.
Uczniowie muszą wykazać się w czasie zajęć wieloma talentami i włożyć w pracę wiele wysiłku, ale zawsze na zakończenie czeka ich pyszna nagroda – tosty, naleśniki i wiele, wiele innych smakołyków:). Mniam, mniam 🙂

Zapraszamy do galerii

2016.04.29 Rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego

Pod koniec miesiąca kwietnia został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs plastyczny zatytułowany „Janina Porazińska w twórczości dziecięcej”.
więcej

Z radością informujemy, że nasi uczniowie, przygotowani przez p. Aurelię Boś wspaniale w nim wypadli.
Andrzej. G. zajął I miejsce w kategorii klas starszych, Justyna W. natomiast, otrzymała wyróżnienie w kategorii klas młodszych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2016.04.28 07.04 – 28.04 Zabawa w teatr

W miesiącu kwietniu, w naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu zatytułowanego „Zabawa w teatr”, finansowanego ze środków PFRON.
więcej

Obejmuje on cykl spotkań z aktorem wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora, a ma na celu, m.in. poprawę umiejętności komunikacyjnych uczestników zajęć, rozwinięcie świadomości własnego ciała, zainicjowanie zainteresowania teatrem, poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie technik animacji czy poprawę estetyki ruchu.
Tym razem do naszych uczniów przyjechała pacynka Zosia, która pracowała z nimi nad poprawą koncentracji uwagi, naśladownictwem oraz znajomością części ciała. Dzięki niej, uczestnicy spotkania mieli również okazję dowiedzieć się czym charakteryzuje się pacynka i jak się nią posługiwać. Nie było czasu na nudę, bo niesforna lalka wypełniła spotkania śmiechem i dobrą zabawą. Miała też wiele wdzięku, nic więc dziwnego, że oczarowała wszystkich widzów.

Zapraszamy do galerii

2016.04.28 Wycieczka do apteki

Pod koniec kwietnia, uczniowie klasy II gimnazjum „k”, rozpoczęli wiosenne „wędrowanie”. Cel ich pierwszej wyprawy stanowiła pobliska apteka.
więcej

Na miejscu, młodzi ludzie, przyglądali się pracy farmaceuty, zadawali pytania, oglądali leki, odwiedzili pracownię wyrobu leków i kremów, a ochotnikom zmierzono nawet ciśnienie krwi. Pobyt uatrakcyjnił podarunek dla każdego z uczniów, przygotowany przez sympatycznych i niezwykle gościnnych pracowników apteki. Gimnazjaliści wrócili do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń, a ponieważ pogoda robi się coraz ładniejsza, już planują kolejną wycieczkę :).

Zapraszamy do galerii

2016.04.27 Majowe święta

“Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
więcej

Tak, jak powiedział Jan Paweł II, w maju przypada wiele dat przypominających nam, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości. By utrwalić pamięć o naszej historii i aby przeżyć wspólnie chwilę refleksji nad ważnymi majowymi rocznicami, uczniowie klas IV-VI SP, Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, przygotowali montaż słowno – muzyczny, pt: „Majowe święta”.

Podczas spotkania, przypomnieli zgromadzonym widzom, ważne dla nas Polaków i dla naszej Ojczyzny daty, a wśród nich:

 • 1 maja- Międzynarodowe Święto Pracy i Rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej,
 • 2 maja- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej,
 • 3 maja- Święto Konstytucji 3 Maja,
 • 5 maja – Dzień Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną,
 • 8 maja – Dzień Bibliotekarza,
 • 9 maja- Dzień Zwycięstwa,
 • 18 maja – Dzień Muzeów,
 • 23 maja – Dzień Patrona- Marii Konopnickiej,
 • 26 – maja Dzień Matki.

Było to prawdziwie patriotyczne przeżycie. Krótko, ale treściwie, przedstawione zostały bardzo istotne dla nas wydarzenia .

Każde z wyżej wymienionych tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności, niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

Program przygotowany został pod kierunkiem p. Stanisławy Majki, p. Izabeli Mireckiej, p. Mateusza Szymańskiego oraz p. Aureli Boś. Uroczystość wzbogacił występ uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i ZSZ, którzy zatańczyli poloneza oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Aureli Boś. Wiersze recytowali : uczeń klasy III SP Artur S. i Roksana L. z kl. II Gimnazjum. Stroje do poloneza uszyła p. Maria Falender z uczniami w szkolnej pracowni krawieckiej.

Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie mogli świadomie obserwować i przeżywać kolejne święta, dowiedzieć się, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.

Pamiętajcie o tym, że jesteśmy Polakami.

Bądźcie dumni ze swojej historii i dokonań naszych przodków.

Pamiętajcie o ważnych dniach majowych!

Zapraszamy do galerii

2016.04.27 Przyjemne zakupy w Kauflandzie

27.04.2016r. marekt Kaufland w Świdnicy odwiedzili uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Mieli oni okazję zapoznać się z funkcjonowaniem sklepu.
więcej

Uczyli się, jak robi się zakupy oraz zapoznali się z produkcją i procesem wypieku pieczywa, a także rodzajami warzyw i owoców pochodzących z krajów śródziemnomorskich. W te niezwykłe zakupy włączyli sie również rodzice.

Ta niecodzienna wizyta w najnowszym markecie w Świdnicy, wiązała się z udziałem naszych uczniów w konkursie plastycznym zatytułowanym „Przyjemne zakupy w Kauflandzie”, na który, pod kierunkiem p. Grażyny Gicali M, Jolanty Tekieli i Marii Kuzio, wykonali przepiękne prace związane z Kauflandem oraz rodzajem produktów, które można tam kupić. Szkoła otrzymała od sklepu wsparcie na zapewnienie słodkich niespodzianek dla uczniów.

Zapraszamy do galerii

2016.04.27 Sensoplastyka 6.04. – 27.04.2016

W tym miesiącu, na zajęciach z zakresu sensoplastyki, nasi uczniowie wykonywali samodzielnie plastelinę. Tajemnicę przepisu stanowiły woda, mąka i olej.
więcej

Do powstającej masy każdy mógł dodać barwnik w swoim ulubionym kolorze, co stanowiło oczywiście dodatkową atrakcję. Aby plastelina mogła uzyskać odpowiednią konsystencję, trzeba było ją dobrze wyrobić – ugniatać i mieszać, co wspaniale usprawniało oraz stymulowało dłonie.
Na tym jednak prowadząca spotkania, Pani Paulina, nie poprzestała. Okazało się, że przygotowała dla uczestników zajęć kolejne niespodzianki. Jedną z nich stanowiły różnego rodzaju naturalne dodatki – ziarna kukurydzy, słonecznika, fasoli czy kurkumy, które każdy mógł dodać do swojego ciasta, wedle uznania. Powstały doprawdy wspaniałe, ciekawe i niepowtarzalne kompozycje, a dłonie naszych pracusiów otrzymały dodatkową porcję masażu.
Na zakończenie, wszystkie wykonane przez uczniów masy zostały połączone w jedną, kolorową ścieżkę sensoryczną, po której można było chodzić i skakać. Wszyscy chętnie skorzystali z tej okazji, co nie tylko pozwoliło na osiągnięcie celów terapeutycznych, ale także dostarczyło wiele radości i pozytywnych wrażeń :).

Zapraszamy do galerii

2016.04.27 Udział w Przeglądzie, pt. „Mini Lista Przebojów”

W tym roku, w Piławie Górnej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Ks. Jana Twardowskiego, odbył się XVI już Przegląd zatytułowany „Mini Lista Przebojów”.
więcej

Stanowi on od zawsze doskonałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności oraz talentów wokalnych przez dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną.
Impreza ta nie mogła się oczywiście odbyć bez udziału naszych uczniów. Godnymi reprezentantami naszej placówki byli:
Daniel K. – z klasy IV La,
Natalia J.K. – z klasy III L,
Cyntia R. – z klasy III L,
J. Wiński – z klasy III L.
Zaprezentowali oni piosenkę, pt., Nasze zwierzaki”, którą przygotowali wspólnie z p. Beatą Zegarłowską i p. Anetą Bazydło. Spotkanie przebiegało w doskonałej atmosferze pełnej emocji i dobrej zabawy. Każdy z uczestników przeglądu dostał wspaniały prezent w postaci pomocy dydaktycznych, zespół natomiast otrzymał odtwarzać DVD.
Serdecznie dziękujemy organizatorom imprezy za przygotowanie imprezy, a naszym uczniom gratulujemy talentu, zapału i odwagi, a także życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2016.04.25 Zajęcia dogoterapeutyczne

Zajęcia z zakresu dogoterapii, które odbyły się w tym miesiącu, jak zwykle dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, emocji, zabawy, ciekawych zadań i ćwiczeń.
więcej

Przy asyście i pomocy dwóch uroczych suczek – Zivy i Kari, doskonalili oni i rozwijali tak ważne sfery funkcjonowania, jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, percepcja wzrokowa, logiczne myślenie, równowaga, mowa i wymowa, a także umiejętność liczenia.

Przy tej ciężkiej pracy nie zabrakło również i przyjemności – głaskania, przytulania, czułości. To pozwoliło naszym uczniom na wyciszenie się, zrelaksowanie, odpoczynek. Następne spotkanie już w przyszłym miesiącu.

Zapraszamy do galerii

2016.04.22 Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to święto, które narodziło się w Stanach Zjednoczonych.
więcej

Jest ono obchodzone od dnia 22. 04. 1970 roku, a ma przypominać mieszkańcom naszej planety o konieczności dbania o środowisko naturalne i promowanie postaw ekologicznych.

Nasi uczniowie z klasy III L postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień i wyruszyli wraz ze swoją wychowawczynią, p. Anetą Bazydło, na wycieczkę do pobliskich ogródków. Podczas spaceru mogli podziwiać piękno przyrody i zrozumieć, jak ogromna i ważna jest współzależność człowieka z naturą, co sprawia, że chronienie jej jest niezwykle istotne.

Zapraszamy do galerii

2016.04.21 Konfrontacje Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych

W swojej codziennej pracy pedagogicznej, nauczyciele zatrudnieni w naszej placówce, starają się budować u swoich podopiecznych wysokie poczucie własnej wartości, poprzez odkrywanie i rozwijanie ich talentów oraz zainteresowań.
więcej

Pozwala to na przeżywanie przez młodych ludzi wielu niesamowitych przygód, zdobywanie ciekawych doświadczeń i odnoszenie sukcesów.

Przykładem na to może być grupa artystyczna o nazwie „Fabryka talentów”, składająca się z uczniów klasy III L – Jakuba W., Natalii J. – K., Artura S. i Cyntii R., która pod opieką p. Anety Bazydło przygotowała bajkę zatytułowaną „Trzy świnki”, na podstawie utworu braci Grimm, a następnie wzięła udział w Konfrontacjach Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych w Strzegomiu.

Wysiłek początkujących artystów przyniósł wspaniałe rezultaty – zachwyt publiczności, medal, wyróżnienie i nagrody rzeczowe od organizatorów imprezy.

W przerwie między występem, a oczekiwaniem na werdykt jury natomiast, mogli oni skorzystać z uroków ciepłego, wiosennego dnia i atrakcji pobliskiego placu zabaw. Ten dzień mogli więc zdecydowanie zaliczyć do udanych.

Gratulujemy naszym aktorom i ich wychowawczyni tak wspaniałego debiutu scenicznego i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2016.04.20 Wycieczka do Narodowego Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego to instytucja kultury miasta Wrocławia, działalność której obejmuje również liczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży propagujące udział w życiu kulturalnym.
więcej

Mieści się ono w nowoczesnym, wielofunkcyjnym gmachu koncertowym. Organizowane są tam liczne koncerty zespołów instrumentalnych i wokalnych.

To właśnie miejsce postanowili zwiedzić uczniowie kl. f gimnazjum i SPDP.

Wycieczka była bardzo udana, młodzi ludzie wzięli bowiem również udział w koncercie z cyklu Filharmonia dla Młodych, zatytułowanym Opowieść o muzykalnych kamieniach i śpiewających dzbanach. Zespół Kwadrofonik zaprezentował przy tej okazji mnóstwo instrumentów perkusyjnych, które potrafią pięknie grać i wydają z siebie fantastyczne dźwięki. Były wśród nich kamienie i dzban.

Prowadzący koncert opowiadał zgromadzonej publiczności ciekawe historie dotyczące instrumentów i muzyków grających na nich. Zachęcał też publiczność do wspólnej zabawy. Następnie, zespół zaprezentował niesamowite możliwości instrumentów, m.in. w utworach B. Bartoka – Z pamiętnika muchy, Moto perpetuo z cyklu – Mikrokosmos, Polkę – Poszła babulka żytko żąć, F. Chopina -Mazurek A-dur. Uczniowie obecni na koncercie byli pod dużym wrażeniem, bardzo podobała się im gra na instrumentach perkusyjnych.

Zapraszamy do galerii

2016.04.14 Prezentacja Projektu Edukacyjnego

Klasa II gimnazjum od września pracowała nad projektem edukacyjnym zatytułowanym „Angielski wokół nas”. Jego celem było sprawdzenie czy znajomość języka angielskiego jest potrzebna w miejscu, w którym mieszkamy.
więcej

Obserwowaliśmy nasze najbliższe otoczenie (miasto, ulice, sklepy, domy, różnego rodzaju urządzenia i produkty), aby znaleźć informacje podawane w języku angielskim. Okazało się, że jest ich bardzo dużo. Znaleźliśmy je na: opakowaniach kosmetyków i środków czyszczących, na opakowaniach z żywnością, na sprzęcie elektronicznym, na zeszytach i ubraniach, na ulicach w mieście, a także słyszeliśmy je podczas rozmów w języku polskim. Zebraliśmy te wszystkie wyrażenia, a potem każdy z nas zajął się szczegółowo jedną kategorią tematyczną i przygotował prezentację multimedialną.
14 kwietnia br. przedstawiliśmy efekty naszej pracy kolegom i koleżankom. Dzięki pracy nad projektem zrozumieliśmy, że nawet jeśli nie wyjeżdżamy za granicę, warto jest znać język angielski. Ułatwia nam to bowiem robienie zakupów, obsługę sprzętu elektronicznego, orientację w mieście oraz rozumienie wielu informacji umieszczanych na przedmiotach codziennego użytku.

Zapraszamy do galerii

2016.04.12 VII Regionalna Olimpiada Matematyczna

Zaprzyjaźnić się z matematyką – pod takim hasłem odbyła się VII Regionalna Olimpiada Matematyczna Szkół Specjalnych, której główną organizatorką była pani Grażyna Ziobrowska.
więcej

Drużyny składające się z uczniów gimnazjum, zmagały się z rozmaitymi zadaniami praktycznymi, w których najlepszymi okazali się przedstawiciele Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie. Wraz nimi na podium stanęli również uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Strzegomiu oraz uczniowie Gimnazjum nr 7 w Świdnicy, zajmując kolejno drugie i trzecie miejsce. Wyróżnienia otrzymali natomiast gimnazjaliści z Jawora i Wałbrzycha.
Wszyscy reprezentanci szkół wykazali się dużymi umiejętnościami i wiedzą matematyczną. Poziom podczas zmagań był bardzo wyrównany i jury w składzie: wicedyrektor Katarzyna Gołąbek, pani Maria Kuzio oraz Aleksandra Ziobrowska – uczennica I LO w Świdnicy, było zafascynowane wiedzą olimpijczyków.
Wszystkim uczniom i nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2016.04.11

W kwietniu, na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy
o Autyzmie, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 roku.
więcej

 

Rozpoczyna on w wielu krajach na świecie, w tym również i w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, którego główny cel stanowi zwrócenie uwagi społeczeństwa na specyficzne problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Jest to niezwykle istotne, ponieważ osób cierpiących na to właśnie zaburzenie jest bardzo wiele. Według danych Stowarzyszenia Autism Europe z 2009 roku bowiem, aż 0,6% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych natomiast, jest on wykrywany u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, diagnozuje się go u 1 osoby na 100. Według danych statystycznych, około 1,5 tysiąca urodzonych w 2015 roku w naszym kraju dzieci uzyska diagnozę ze spektrum autyzmu.
W tym roku obchody Miesiąca Wiedzy o Autyzmie w naszym mieście rozpoczęły się 2 kwietnia na świdnickim Rynku. Jego organizatorami byli rodzice
i nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych. To dzięki ich inicjatywie i staraniom świdniczanie, chociażby symbolicznie mogli wziąć udział w Światowym Dniu Wiedzy
o Autyzmie i pogłębić swoją wiedzę na temat tego zaburzenia. Otrzymali oni, z rąk organizatorów i uczestników happeningu, błękitne wstążki, balony oraz ulotki informujące o tym, w jaki sposób należy postępować z osobami z autyzmem, by zapewnić im optymalny komfort emocjonalny.
Kontynuację wydarzenia stanowiło spotkanie na terenie Zespołu Szkół Specjalnych, które odbyło się w poniedziałek, 11.04.2016 roku. W programie szkolnego Dnia Świadomości Autyzmu znalazły się liczne atrakcje, do których zaliczały się: sensoryczny tor przeszkód, emocjonalne kalambury, zabawy z chustą Klanzy. Wszyscy, którzy przybyli na te zajęcia, zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci, bawili się doskonale, co niezbicie potwierdzały widoczne na ich twarzach uśmiechy i radosne pokrzykiwania. Na zakończenie wydarzenia, każdy z jego uczestników zostawił na okolicznościowym plakacie niebieskie odbicie swojej dłoni, a także otrzymał balon w tym właśnie kolorze. W ten sposób podkreślili oni swoją solidarność z osobami z autyzmem.
Zapraszamy do galerii

2016.04.08 Doposażenie pracowni technicznej

Nieważne ile posiadasz, ważne ile z tego potrafisz podarować innym ludziom
więcej

Dzięki życzliwości naszego sponsora, firmie Südzucker Polska S.A., która od początku swojej działalności stara się być jak najbliżej lokalnej społeczności i wspiera instytucje, zwłaszcza te, których podopiecznymi są dzieci, kolejny raz pracownia techniczna w SPdP, została doposażona w nowy, atrakcyjny dla uczniów SPdP sprzęt techniczny – laminator, gilotynę, wkrętarko –wiertarkę.
Jest to wspaniały i niezwykle ważny gest, ponieważ właśnie dzięki tym pomocom dydaktycznym, młodzi ludzie będą mogli nabyć nowe, niezbędne w codziennym funkcjonowaniu umiejętności.
Serdeczne dziękujemy!

Zapraszamy do galerii

2016.04.08 Promujemy zdrowie

Jedz owoce i jarzyny
w nich są same witaminy.
Kto je sobie lekceważy,
Musi chodzić do lekarzy
więcej

 

Kwiecień to miesiąc kultury zdrowotnej. Z tej okazji, co roku podejmujemy w naszej szkole działania promujące zdrowy styl życia. Także i w tym roku nie zabrakło więc działań o tej tematyce.

Uczniowie są systematycznie badani (ważeni i mierzeni) przez panią pielęgniarkę, która sprawdza indeks masy ciała, aby stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie, typu nadwaga czy niedowaga.

Dnia 8.04. 2016 r., odbyła się w szkole audycja przygotowana przez p. M. Kuzio i naszą szkolną pielęgniarkę p. M Karwacką, dotycząca zdrowego stylu życia. Uczeń kl. III ZSZ, Michał M., przybliżył wszystkim zasady prawidłowego odżywiania i roli sportu dla wzmocnienia kondycji organizmu, jak również sposoby radzenia sobie ze stresem.

Uzupełnieniem audycji była degustacja owoców i warzyw oraz ziół przyprawowych, takich jak: bazylia, oregano, melisa i mięta. Uczniowie poznali też zasady działania bezpiecznego gadżetu do krojenia owoców.

Na zakończenie spotkania ogłoszony został konkurs plastyczny zatytułowany „Zdrowy styl życia”. O jego przebiegu i wynikach będziemy informować na bieżąco.
Zapraszamy do galerii

2016.03.23 Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to istotny element duchowych przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych – najważniejszego ze świąt chrześcijańskich.
więcej

Niezwykle istotna jest wówczas również spowiedź święta, z której nasi uczniowie mogli skorzystać dzięki O. Paulinowi Michałowi i ks. Markowi Mielczarkowi, duszpasterzowi osób niepełnosprawnych, który wygłosił też tegoroczne nauki rekolekcyjne w naszej szkole.

Wprowadzenie do Mszy świętej rekolekcyjnej stanowiło przedstawienie Przypowieści o Synu Marnotrawnym w wykonaniu uczniów SPDP, ZSZ i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, które przygotowała nasza katechetka p. Jolanta Tekiela. W przygotowanie rekolekcji włączyły się też p. Maria Kuzio i p.Mariola Pindel, które zadbały o przygotowanie stołu pańskiego i darów przekazanych potem przez uczniów kapłanowi, aby je złożył na ołtarzu.

Były to wspaniałe rekolekcje, które pozwoliły na wyciszenie się i spokojne przygotowanie do świąt. Był to bardzo ważny czas dla wszystkich, którzy wzięli w nich udział, czas duchowej odnowy.

W czasie Mszy św. Wszystkie pieśni wykonywali uczniowie kl. III SP przygotowani przez p.Anetę Bazydło. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę rekolekcji wielkopostnych.

Zapraszamy do galerii

2016.03.21 Wiosenny wernisaż

Za oknem świeci już słońce, dając zapowiedź ciepła, pięknych pąków i kwiatów, ale nadal jest jeszcze dosyć zimno.
więcej

Za to do naszej szkoły, dokładnie 21 marca, zawitała wiosna, a wraz z nią atmosfera Świąt Wielkanocnych. Wszystko to za sprawą pani Marii Kuzio, która podtrzymując tradycje wiosenne i wielkanocne, zorganizowała wernisaż, na którym cała szkoła mogła podziwiać dekoracje świąteczne i kartki wielkanocne przygotowane przez uczniów gimnazjum, ZSZ i SPDP oraz ich wychowawców. Zgromadzili oni różnorodne dary tej pory roku i, z wykorzystaniem rozmaitych technik, a także materiałów dekoracyjnych, wykonali piękne prace wiosenno-wielkanocne.

Już jesteśmy ciekawi i nie możemy się doczekać co będzie za rok :).

Zapraszamy do galerii

2016.03.18 Kiermasz Świąteczny

W dniach 17.03-18.03.2016 r., uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, z okazji zbliżających się świąt, zorganizowali wielkanocny Kiermasz Świąteczny.
więcej

Znalazły się na nim ozdoby wielkanocne wykonane w pracowniach: plastycznej, technicznej i krawieckiej. Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem wśród społeczności szkolnej i rodziców.

Zebrana suma zostanie przeznaczona na doposażenie pracowni tematycznych oraz na zakup materiałów służących do tworzenia następnych dekoracji. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszymi wytworami i zakupy na zorganizowanym przez SPdP Kiermaszu Wielkanocnym.

Zapraszamy do galerii

2016.03.17 Dzień angielski

W tym roku, podczas „Dnia angielskiego”, uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać sławne na całym świecie amerykańskie miasto – Nowy Jork.
więcej

Najpierw oglądali fragment filmu na jego temat, a następnie, zdobyte wiadomości musieli wykorzystać w czasie udziału w „Turnieju wiedzy o Nowym Jorku”. Drużyny wymieniały sławne miejsca znajdujące się w tym mieście, odpowiadały na pytania, rywalizowały w kalamburach, przygotowywały ilustracje i odgadywały nazwy piosenek amerykańskich. Pomimo, że poziom konkursu był bardzo wysoki, klasy radziły sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami. Najwięcej punktów zdobyła klasa II gimnazjum, wygrywając konkurencję. Uwieńczeniem „Dnia angielskiego” były występy uczniów, którzy wcielili się m.in. w Justina Biebera, Boney M , czy Modern Talking i rewelacyjnie zaśpiewali piosenki po angielsku. Pani Dyrektor, Beata Soroka, pogratulowała uczniom wiedzy o Nowym Jorku, znajomości języka angielskiego i talentów muzycznych.

Zapraszamy do galerii

2016.03.15 Przygotowanie ozdób na kiermasz świąteczny

W dniach 1. 03 -15. 2016, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali ozdoby na kiermasz świąteczny.
więcej

Wytwory powstawały w pracowniach: artystycznej, technicznej, krawieckiej. Przygotowane zostały króliczki, zajączki, ozdobne jajka oraz dekoracyjne wielkanocne stroiki.

Zainteresowanie produktami przerosło nasze oczekiwania – już składane są liczne zamówienia na te przepiękne wyroby :). Wynika z tego, że stoły wielkanocne, dzięki naszym zdolnym i wytrwałym pracusiom, będą w tym roku niezwykle barwne, strojne i wyjątkowo klimatyczne :).

Zapraszamy do galerii

2016.03.15 Wizyta Pana Błyszczaka

Pan Błyszczak, bohater akcji „Czysta Świdnica”, odwiedził dzisiaj uczniów klasy I-II Szkoły Podstawowej. Podczas spotkania, nasz niezwykły gość, w prosty i atrakcyjny sposób zapoznał dzieci z zasadami segregowania odpadów
więcej

Była ogromna, kolorowa plansza do gry, duża kostka, którą każdy z uczestników spotkania miał okazję rzucać, tematyczne zagadki i zadania, zajęcia ruchowe. Nie było ani chwili na nudę, za to wiele radości, śmiechu i pozytywnych emocji.Na zakończenie, każdy z biorących udział w zabawie, otrzymał kolorową plakietkę i zeszyt kolorowanek, a co najważniejsze, mógł się poczuć jak prawdziwy superbohater!
Serdecznie dziękujemy Panu Błyszczakowi za spotkanie, nową wiedzę i wspaniałą zabawę. Zapraszamy znowu.

Zapraszamy do galerii

2016.03.14 Konkurs plastyczny “Ilustracja Mojej Ulubionej Książki”

W dniu 14.03.2016 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Ilustracja Mojej Ulubionej Książki”, zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną w ramach realizacji projektu „Książki naszych marzeń”.
więcej

W konkursie wzięło udział 18 uczniów szkoły podstawowej. Jury w składzie : pani Maria Kuzio , p. Izabela Mirecka i pani Grażyny Gicali przyznało nagrody następującym uczniom:

I MIEJSCE

 • Gabrel G. kl. III
 • Damian M. kl. III
 • Patryk B. kl. III

II MIEJSCE

 • Natalia J.K kl. III
 • Klaudia B. kl. II
 • Daniel K. kl. Vaut.

III MIEJSCE

 • Marcel B. kl. II
 • Dominik Ch. kl. II
 • Artur S kl. III

Wyróżnienia otrzymali: Cyntia R. , Dagmara J. , Kacper B. , Krystian K. , Sebastian P. , Oskar P. , Sebastian R. , Bartek B. Jakub W.

Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie dzieci oraz wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Prace konkursowe można oglądać na wystawie w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do galerii

2016.02.25 V SZKOLNY TURNIEJ CHIŃCZYKA

Dnia 25.02.2016 r., w naszej szkole odbył się V Szkolny Turniej Chińczyka, do którego przystąpili uczniowie klas I-III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, uczniowie klas IV-VI i Gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz uczniowie SPdP.
więcej

Łącznie w turnieju wzięło udział 20 uczniów.

 1. Oliwia J.
 2. Kamil W.
 3. Jakub R.
 4. Paweł W.
 5. Michał B.
 6. Piotr S.
 7. Laura Z.
 8. Szymon B.
 9. Krystian K.
 10. Klaudia B.
 11. Krynda Gracjan
 12. Marcel B. – M.
 13. Damian G.
 14. Daniel K.
 15. Natalia J. K.
 16. Sebastian R.
 17. Jakub W.
 18. Artur S.
 19. Patryk G.
 20. Gabriel G.

Oficjalnego otwarcia rozgrywek dokonała nasza Pani Dyrektor Beata Soroka. Współzawodnictwo przebiegało we wspaniałej atmosferze, w której dominował sportowy duch walki i oczywiście trochę szczęścia. Nad zawodnikami czuwali i sędziowali wolontariusze z I Gimnazjum w Świdnicy.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i medale, maskotki a zdobywcom pierwszych trzech miejsc zostały wręczone nagrody rzeczowe.

W gronie zwycięzców znaleźli się:

 • I miejsce – Jakub R.
 • II miejsce – Sebastian R.
 • III miejsce – Gabriel G.

Organizatorkami imprezy były : p. R. Trzcińska, p. A. Turek, i p. J. Wiraszka.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wspaniałą integracyjną postawę i zapraszamy już za rok 🙂 !

Zapraszamy do galerii

2016.02.22 22.02.2016 – 27.02.2016, Udział w projekcie polsko-niemieckim w Morawie

W dniach 22-27 lutego bieżącego roku, uczniowie naszej szkoły uczęszczający do gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy, z opiekunami – Loretą Bawoł i Anną Gryniewicz, uczestniczyli w pierwszym wyjazdowym spotkaniu, w ramach projektu polsko – niemieckiego „Uczymy się od siebie”, które miało miejsce w Morawie.
więcej

Nasza młodzież, wraz z grupą swoich rówieśników z Niemiec, zakwaterowana była w malowniczym pałacu otoczonym pięknym parkiem, w pobliżu stadniny koni, na terenie której odbywa się wiele zawodów jeździeckich. Uczestnicy projektu uczestniczyli w, zorganizowanych z myślą o nich, zajęciach integracyjno – ruchowych oraz warsztatach ceramicznych. Ponadto, mieli zapewnionych wiele atrakcji – gry terenowe, wieczory muzyczne, dyskoteki, zwiedzanie zabytków Świdnicy, naszej szkoły, pobliskiej stadniny koni, wyjazd na basen do Świebodzic.

Ten wspaniały wyjazd wzbogacił naszych uczniów w nowe doświadczenia, znajomości i poznanie wielu niemieckich słów. Nic wiec dziwnego, że nie mogą się oni już doczekać następnego, majowego spotkania z przyjaciółmi z Niemiec w Morawie.

Zapraszamy do galerii

2016.02.18 „Od kuchni” XV Regionalny Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych

18 lutego 2016 roku, w Świebodzicach, odbył się XV Regionalny Konkurs Recytatorski Szkół Specjalnych, pod patronatem Pani Teresy Kożuchowicz – małżonki Burmistrza Miasta Świebodzic. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu regionalnego był motyw „Od kuchni…”
więcej

Konkurs odbywał się w 8 kategoriach, a nasi uczniowie wystąpili w 4 z nich.

I kategoria – szkoły podstawowe, klasy I-III reprezentowali:
Cyntia R., która recytowała wiersz Jana Brzechwy zatytułowany „Talerz” i zajęła II miejsce;
Jakub W. , który za przedstawienie utworu Wandy Chotomskiej „Dziurki w serze” zajął III miejsce.
Do konkursu tych uczniów przygotowała mgr Aneta Bazydło.

W II kategorii – szkoły podstawowe kl. IV-VI,
udział wziął uczeń klasy IV – Krzysztof P., który recytował wiersz „Bez tytułu” i otrzymał nagrodę specjalną przyznaną przez p. Teresę Kożuchowicz.Do konkursu Krzysia przygotowywała mgr Lidia Magier –Wolak.

W III kategorii – gimnazjum reprezentowali:
Rafał M. uczeń I klasy gimnazjum. Zaprezentował on wiersz Igora Sikiryckiego, pt. „Najlepszy kucharz”,
Roksana L. – uczennica II kasy gimnazjum, z poezją Adama Mickiewicza. Wyrecytowała ona fragment księgi XII „Pana Tadeusza” , noszący tytuł „Serwis”.
Uczniów przygotowywała mgr Stanisława Majka

W VI kategorii – gimnazja z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym wystąpiło 2 naszych uczniów :
Anna S. z wierszem „Gdzie kucharek cztery” Anny Igi Gallery – zajęła II miejsce w tej kategorii;
Kamil S. z wierszem „W kuchni” Anny Rżysko Jamrozik – zajął II miejsce w swojej kategorii i otrzymał nagrodę specjalną przyznaną przez p. Teresę Kożuchowicz.
Uczniów do konkursu przygotowywała mgr Loreta Bawoł.

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe
Dziękujemy naszym nauczycielom za przygotowanie uczniów do poetyckiej rywalizacji.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :).

Zapraszamy do galerii

2016.02.17 Słodka Środa

Dnia  17. 02. 2016 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, po raz kolejny sprawili wspaniałą niespodziankę swoim kolegom i koleżankom oraz pracownikom naszej placówki i zorganizowali Słodką Środę.
więcej

W ramach  zajęć z pracowni gospodarstwa domowego,przygotowali słodką galaretkę z owocami i bitą śmietaną oraz bardzo lubiany przez szkolnych łasuchów popcorn. Desery wyglądały i smakowały wyśmienicie, nic wiec dziwnego, że cieszyły się ogromną popularnością.

    

Już w najbliższym czasie zaprosimy Was na kolejne wspólne łasuchowanie

Zapraszamy do galerii

2016.01.28 Dzień Bezpiecznego Internetu

Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – młodzież i dorośli.
więcej

Stanowi on kopalnię wiedzy i informacji, platformę kontaktu z rówieśnikami, jest też miejscem nauki, współczesnym placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Jednakże, Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić ogromne i nieodwracalne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

Dnia 28 stycznia 2016 roku, w Szkole Przysposabiającej do Pracy, miały miejsce warsztaty dotyczące korzystania z Internetu, które odbyły się w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Zajęcia na temat jaką krzywdę za jego pośrednictwem można wyrządzić sobie i innym oraz jakie konsekwencje za to poniesiemy, przybliżył nam Pan Janusz Malinowski z firmy BAJAN, która zajmuje się bezpieczeństwem danych osobowych w naszym ZSS.

Naszemu prelegentowi serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe zajęcia!

Zapraszamy do galerii

2016.01.27 Bal Karnawałowy

Karnawał dobrze zakończyć wspaniałym balem. W tym roku okres zabaw kończy się 9 lutego, kiedy dzieci mają ferie, dlatego też, w naszej szkole, bal odbył się tuż przed wypoczynkiem zimowym, w środę 27 stycznia.
więcej

Wzięli w nim udział licznie przybyli uczniowie wszystkich typów szkół, uczestnicy WTZ, rodzice, nauczyciele, terapeuci i pracownicy szkoły. Przepiękne, niecodzienne stroje, najnowsze przeboje w wykonaniu pana Zdzisława Irzyk z Zespołu Kwarc oraz dobry humor sprawiły, iż zabawa karnawałowa udała się wspaniale.

Jury składające się z rodziców, pod przewodnictwem pani Agnieszki Kurjata, wybrało króla i królową balu w pięciu typach szkół. Wręczono trzydzieści tytułów Miss i Mistera w różnych kategoriach, jak również nagród- słodyczy wyróżnionym.

Dziesięć biletów do kina ufundowało Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” działające przy naszej szkole. Były konkursy, niespodzianki i słodki poczęstunek.

Organizatorkami zabawy były panie: Mirela Dziakowicz, Barbara Kułaga, Aurelia Boś i Grażyna Ziobrowska

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny bal , który czeka nas już za rok!

Zapraszamy do galerii

2016.01.19 XXIV Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

W dniach od 12 do 15 stycznia w Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się XXIV Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych.
więcej

W tegorocznym konkursie, przedstawienie zatytułowane „Polska ukochana wita swego Pana”, na deskach świdnickiego teatru, zaprezentowało 18 osób należących do grupy teatralnej prowadzonej przez p. katechetką Jolantę Tekielę i wokalnej, której opiekunem jest p. Beata Zegarłowska. W tym miejscu, serdeczne podziękowania składamy również p. Izabeli Mireckiej, za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu przedstawienia. Po wnikliwym obejrzeniu aż 35 prezentacji zespołów biorących udział w przeglądzie, a w sumie ponad 2000 uczestników, jury nagrodziło 9 zespołów. Wśród nich znalazła się nasza placówka. Nagrodzeni otrzymali nagrodę finansowa w wysokości 500 złotych. W ocenie naszej prezentacji jury zaakcentowało „stronę wokalną i aktualność przesłania, abyśmy w obliczu 1050 rocznicy Chrztu Polski mogli spojrzeć na Jezusa i Mu zaufać”.
Serdecznie dziękujemy opiekunom i uczniom. Życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2016.01.18 Wycieczka na wystawę klocków LEGO

W poniedziałek, 18 stycznia, uczniowie SP i SPdP pojechali na Stadion Wrocław, aby podziwiać zorganizowaną tam wystawę budowli z klocków LEGO.
więcej

Eksponaty prezentowane na wystawie przybrały fantastyczne kształty pojazdów, postaci, miejsc, wydarzeń znanych z bajek czy filmów oraz scen historycznych i najsłynniejszych budowli architektonicznych – zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Takie zestawienie pozwoliło naszym uczniom, w formie zabawy i w bardzo interesujący sposób, pogłębić wiedzę z zakresu historii, geografii czy architektury. Na ekspozycji, można było zobaczyć między innymi największą na świecie makietę TITANICA, wybudowaną w skali 1:25. Budowla, która pochłonęła ponad 500 000 klocków – ma 3 metry wysokości i 10 metrów długości.

Starsi chłopcy zachwycali się modelem Boeinga 767, którym mistrzowsko awaryjnie wylądował kpt. Tadeusz Wrona (7,5 tys. klocków), makietą przedstawiającą oblężenie zamku smoka, w której wykorzystano 3500 mini figur rycerzy, mieszczan, żeglarzy, oraz maszyną z klocków lego, która układała kostkę Rubika.

Na wystawie nie zabrakło też mechanizmów aktywizujących dzieci. Makiety wyposażone w sterowane oświetlenie i mechanizmy umożliwiające samodzielne uruchamianie eksponatów zachwycały najmłodszych. Stąd też tyle radości dawało uruchamianie stacji kolejowej z jeżdżącymi pociągami zbudowanymi z klocków lego.

Uzupełnieniem całości była strefa zabaw, gdzie wszyscy uczestnicy przy stolikach, z większymi lub mniejszymi klockami lego, mogli wykazać się inwencją twórczą w budowaniu własnych modeli.

Wszyscy bawili się świetnie i z niecierpliwością czekają na kolejną tak wspaniałą wycieczkę.

Zapraszamy do galerii

2016.01.12 Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

Dnia 12.01.2016 po raz piąty odbył się szkolny Turniej Tenisa Stołowego.
więcej

Udział wzięło 35 zawodników w trzech kategoriach. Najwyższe wyniki zdobyli:

Chłopcy szkoła podstawowa:
I miejsce Damian W. kl. IV
II miejsce Jakub K. kl. IV
III miejsce Krzysztof P. kl. IV.

Chłopcy szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
I miejsce Marek C. Warsztaty Terapii Zajęciowej
II miejsce Daniel P. kl. II ZSZ
III miejsce Oskar S. kl. I Gim.

Dziewczęta:
I miejsce Katarzyna S. SPDP
II miejsce Katarzyna M. Warsztaty Terapii Zajęciowej
III miejsce Roksana L. kl. II Gim.

Organizatorami Turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego: p. Grzegorz Michalak, p. Sebastian Skroboń oraz p. Agnieszka Turek.

Mecze sędziowali uczestnicy WTZ : Marek C, Daniel P i Krzysztof P.

Gratulujemy sukcesów i zapraszamy za rok.

Zapraszamy do galerii

2016.01.11 Dyskoteka szkolna

W dniu 11 stycznia 2016 roku, odbyła się w naszej placówce dyskoteka szkolna, w której brała udział młodzież szkoły zawodowej, gimnazjum, jak również szkoły podstawowej.
więcej

Uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach młodzieżowej muzyki, chętnie brali udział w organizowanych w czasie imprezy konkursach i zabawach. Organizatorami imprezy były, jak zwykle niezawodne, pełne energii i bardzo pomysłowe, panie Aurelia Boś oraz Lidia Magier- Wolak

Zapraszamy do galerii

2016.01.01 XII 2015 – KOLEJNA AKCJA EKOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE !

Od XII 2015 r. do VI 2016 r. bierzemy udział w zbiórce elektroodpadów oraz surowców wtórnych :
więcej

1. Małogabarytowy zużyty lub uszkodzony sprzęt elektroniczny, typu : telefony komórkowe, smartfony, iPody, dyktafony, odtwarzacze mp3, mp4, tablety, ładowarki, zasilacze, głośniki przenośne itp.

2. Puszki aluminiowe po napojach /zgniecione/.

Miejsce zbiórki : hol główny.

Dla placówki, która zbierze największą ilość odpadów przewidziana jest nagroda w postaci sprzętu multimedialnego.

Zapraszamy do galerii

2015.12.21 REKOLEKCJE ADWENTOWE

Adwent to czas oczekiwania na Jezusa, czas radosny, ale także czas pełen refleksji nad swoim życiem.
więcej

Koncentrując uwagę na zewnętrznej oprawie świąt, często zapominamy o tym, co najważniejsze – przygotowaniu swojego serca i o tym, kto najważniejszy i bez którego nie było by świąt Bożego Narodzenia – o Jezusie. Dlatego też tak ważne są rekolekcje, bo to właśnie podczas nich jest czas aby chwilę przestać „biec” w swoim życiu i dostrzec Jezusa.

Uczniowie naszej szkoły mieli taką okazję. Aby dobrze przygotować się na nadchodzące święta, mogli skorzystać z rekolekcji adwentowych. Odbyły się one 21 grudnia 2015 roku. Koordynatorem rekolekcji była pani katechetka Maria Kuzio, p. Mariola Pindel i p. Jolanta Tekiela.

Przed uroczystą Mszą św. uczniowie skorzystali ze spowiedzi świętej.

Mszy świętej przewodniczył duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Marek Mielczarek. W wygłoszonej homilii podkreślił, że Boże Narodzenie to dla każdego okazja spotkania z Jezusem. Społeczność szkolna z zainteresowaniem słuchała kazania. W czasie Mszy św. śpiewała schola przygotowywana przez panią Aurelię Boś. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę adwentu.

Zapraszamy do galerii

2015.12.18 Jarmark Bożonarodzeniowy

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy na świdnickim rynku był dla naszych uczniów wspaniałą przygodą i to z kilku powodów.
więcej

Przede wszystkim mieli oni okazję spotkać się po szkole i „zasmakować” w prawdziwym handlu. Każdy miał swoje zadanie do wykonania. Tomasz zachęcał świdniczan do odwiedzenia naszego stoiska, Adam reklamował produkty, Daria i Daniel wręczali zakupiony towar, Kamil zajmował się finansami, a Dagmara natomiast pilnowała porządku. Wszyscy razem zaś zadbali o świetną atmosferę i wystrój stoiska.

Drugi powód, który sprawił, że był to czas wyjątkowy to współpraca na jarmarku z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Wspólna praca, wspólny cel przybliżyły i zintegrowały uczniów.

Do pomocy aktywnie włączyli się również rodzice – Pani Hanna Ciachowska, Katarzyna Pilarczyk, Katarzyna Golon i Anna Kus :). Dodatkowo, odwiedziła nas psinka- Cudka, jedliśmy pyszne tosty i bigosik, a serdeczność mieszkańców towarzyszyła nieustannie.

Wspaniałe doświadczenie i wspaniała przygoda , do następnego razu!

Zapraszamy do galerii

2015.12.15 Wigilia szkolna

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych, pełnych magii i niezwykłego uroku, momentów w roku. W naszej placówce to także przyjemny, wypełniony uśmiechem, ale i chwilami zadumy okres.
więcej

W tym roku, tradycyjnie, w świąteczny klimat wprowadziły wszystkich cudowna scenografia hollu szkoły oraz jasełka prezentowane przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, jak również uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej . „Bóg się rodzi, moc truchleje” to jedna z wielu kolęd, która znalazła się w scenariuszu przedstawienia zatytułowanego „Polska ukochana wita swego Pana”, przygotowanego przez katechetkę panią Jolantę Tekielę i p. Izabelę Mirecką. O piękną oprawę muzyczną zadbał pan Mateusz Szymański. Wzruszeni widzowie, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz kościelnych, parlamentu, samorządów i sponsorzy szkoły, nagrodzili artystów gromkimi brawami. Zaproszeni goście złożyli wszystkim obecnym świąteczne życzenia oraz dokonali ujmujących wpisów do Kroniki Szkolnej. Potem nadszedł czas połamania się opłatkiem, serdecznych życzeń i rozmów przy wigilijnym stole.Podczas wspólnego, radosnego kolędowania nie mogło zabraknąć Mikołaja, który w towarzystwie ślicznych Śnieżynek obdarowywał uczniów paczkami ufundowanymi przez Cukrownię Świdnica i Fabrykę Wagonów Świdnica S.A.Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i spędzeniu z nami tych wyjątkowych chwil oraz życzymy Świąt Bożego Narodzenia pełnych spokoju, radości i rodzinnego ciepła.

Zapraszamy do galerii

2015.12.13 Współpraca naszych uczniów z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy

W grudniu 2015 roku nawiązała się współpraca uczniów naszej szkoły z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych, w Świdnicy w ramach Projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo”.
więcej

Współpraca ta koordynowana jest przez nauczycieli – p. Annę Gryniewicz oraz p. Jolantę Brońską.

W ramach tych działań uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych założyli szkolne, legalnie działające dwa mini przedsiębiorstwa- „Na pętelkę” oraz „Na Maksa”, w których to wytwarzane i sprzedawane są przez uczniów różne produkty. Młodzież zajmuję się również prowadzeniem wszelkich formalnych spraw związanych z funkcjonowaniem firmy. Uczniowie naszej szkoły zostali zaangażowani w realizację tego projektu, zapoznali się z nim i zostali zatrudnieni w mini przedsiębiorstwach na podstawie umów zlecenia w celu odpłatnego wykonywania pewnych prac.

Celem współpracy jest integracja uczniów obu szkół, włączenie ich w aktywność pozaszkolną, tudzież zawodowo-zarobkową, uwrażliwienie innych na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez promowanie ich zatrudnienia.

Uczniowie obu szkół spotkali się na terenie naszej szkoły, wykonywali określone prace na rzecz powstałych przedsiębiorstw, wspólnie prowadzili sprzedaż ozdób świątecznych na jarmarku bożonarodzeniowym w Świdnicy, a działania te uwieńczyła wspólna wigilia przygotowana przez młodych ekonomistów.

Nowy rok przyniesie nowe wyzwania w tym zakresie, o których będziemy oczywiście na bieżąco informować.

Zapraszamy do galerii

2015.12.13 Konkurs plastyczny

W listopadzie odbyła się kolejna edycja plastycznego konkursu wojewódzkiego pod hasłem „Janina Porazińska dzieciom”.
więcej

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością Janiny Porazińskiej, rozwijanie wyobraźni plastycznej, wyrażanie emocji i wrażeń związanych z twórczością poetki, za pomocą wypowiedzi plastycznych. Na etapie szkolnym wyróżniono cztery prace, które następnie zostały wysłane na konkurs wojewódzki. Są to dzieła:

 • WERONIKI M. – kl. 5 SP;
 • JUSTYNY W. – kl. 5 SP;
 • RAFAŁA Z. – kl. 4 SP;
 • ANDRZEJA G. – kl. 1 GIM

Organizatorem tego wspaniałego konkursu była p. Aurelia Boś.

Gratulujemy wygranej i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Zapraszamy do galerii

2015.12.11 Tydzień dobrych manier

Za nami „ Tydzień dobrych manier” realizowany w ramach projektu „Spotkajmy się”.
więcej

Tydzień ten rozpoczęła debata uczniów gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy segmentu zielonego , o dobrych manierach, na podstawie opowiadania Brunona Ferrero „Wilkołak i pięć słówek”. Poznaliśmy magiczne słówka, które sprawiają, że świat i ludzie stają się lepsi – dzień dobry, dziękuję , proszę , przepraszam, kocham cię. Poznaliśmy również zasady kulturalnego zachowania się w różnych okolicznościach – w sklepie, w restauracji, w kinie, w autobusie. Odbył się też konkurs plastyczny, były dyplomy, nagrody i w końcu pokaz najlepszych prac, które uczniowie wywiesili w naszej szkole, by każdy mógł je zobaczyć i podziwiać.

Projekt „ Spotkajmy się” obejmujący „Tydzień życzliwości” i „Tydzień dobrych manier” zakończyła wizyta w Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy, gdzie uczniowie w praktyce mogli wykorzystać zdobytą wiedzę, świetnie się przy tym bawiąc. Spotkanie z seniorami przebiegło w znakomitej atmosferze, pełnej życzliwości i dobrych manier i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii

2015.12.07 WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK „VITBIS” W ZŁOTORYI.

W poniedziałek, 7 grudnia 2015 r., odbyła się wycieczka szkolna do Fabryki bombek „Vitbis”, która mieści się w Złotoryi.
więcej

Na początku, uczniowie wraz z opiekunami, wzięli udział bardzo ciekawych w warsztatach, w trakcie których na jednokolorowych bombkach tworzyli fantazyjne wzory własnego pomysłu. Bardzo im się ta praca podobała, zwłaszcza obsypywanie bombek brokatem. Nasi artyści sami też trochę przypominali bombki, bo świeciły się im nosy, ręce i bluzy.

Potem uczestnicy wyprawy udali się do zakładu i zwiedzali poszczególne działy produkcyjne: dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię oraz dekoratornię. Przyglądali się powstawaniu szklanych, przezroczystych kul, które następnie były barwione na różne kolory, np. na złote, srebrne, czerwone, miedziane. Kolory zostały następnie utrwalone w dużych piecach. Takie bombki przenoszono do wzorcowni.

Z wielkim podziwem młodzi ludzie obserwowali, jak pracownicy zakładu zręcznie ozdabiają bombki różnorodnymi, fantastycznymi wzorami oraz ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie ich do sprzedaży.

Później wszyscy udali się na zakupy do przyzakładowego sklepu. Każdy znalazł coś dla siebie. Jedni kupili wielkie kule, a inni wybrali zabawne bałwanki, Mikołaje, dzwonki.

Uczniowie wrócili do Świdnicy bardzo zadowoleni, z własnoręcznie pomalowanymi bombkami. Zwiedzanie fabryki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, o których przypominać będą im błyszczące w świetle choinkowych lampek bombki.

Zapraszamy do galerii

2015.12.07 Projekt „Spotkajmy się”

Za nami „Tydzień życzliwości” realizowany w ramach projektu zatytułowanego „Spotkajmy się”, którego celem jest integracja uczniów naszej szkoły ze środowiskiem lokalnym, kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się i życzliwej postawy wobec innych.
więcej

W tym okresie młodzi ludzie wzięli udział w „cukierkowej akcji”, polegającej na witaniu osób wchodzących do szkoły cukierkiem i życzliwym uśmiechem.

Następnie odbyła się debata, podczas której nauczyciel wraz z uczniami przeanalizowali profil osoby życzliwej, a także ustalili, że warto zachować taką właśnie postawę w każdych okolicznościach. Uczestnicy zajęć otrzymali również, jak to w szkole często bywa, zadanie domowe na cały tydzień, a było nim prezentowanie postawy wyjątkowej życzliwości w domu i w środowisku szkolnym. Wobec wszystkich, bez wyjątku!

W ramach warsztatów, uczniowie przygotowali też wspaniałe drzewko życzliwości, utworzone z samodzielnie przygotowanych serc, z dobrymi słowami skierowanymi do innych. Były to piękne i często niezwykle wzruszające słowa, które można przeczytać na plakacie znajdującym się w naszej placówce. Pełen pozytywnych wrażeń tydzień zakończyła „Dyskoteka pełna życzliwości” i wspólna zabawa oraz krótkie podsumowanie podjętych działań – warto być życzliwym na co dzień, a nie tylko od święta.

Jako puentę „Tygodnia życzliwości”, przytoczyć trzeba do refleksji myśl Justyny, uczennicy SPdP, którą zawarła na wykonanym przez siebie sercu:
„Jest co najmniej na świecie 5 osób, które Cię lubią. To Twój uśmiech może przynieść komuś radość, nawet temu, kto Cię nie lubi. Są tacy, dla których jesteś całym światem, jesteś jedyny i wyjątkowy. Kiedy popełnisz pomyłkę, zawsze może wyniknąć z tego coś dobrego”.

Tak, to był wyjątkowo życzliwy tydzień…, a przed nami „Tydzień dobrych manier”, o którym już całkiem niedługo…

Zapraszamy do galerii

2015.12.05 Integracyjne spotkanie drużyn harcerskich z woj. dolnośląskiego

W sobotę 5 grudnia harcerze z 41 ŚDH „Hubalczycy” byli zaproszeni na integracyjne spotkanie drużyn z woj. dolnośląskiego do Ząbkowic.
więcej

Obejrzeli przepiękne przedstawienie o Św. Mikołaju, a następnie wykonali ciekawe ozdoby choinkowe. Organizatorzy przygotowali poczęstunek i spotkanie z Mikołajem, który rozdał paczki wszystkim uczestnikom. Harcerze spędzili miło czas wśród dawno niewidzianych przyjaciół.

Zapraszamy do galerii

2015.12.04 XVI EDYCJA AKCJI GÓRA GROSZA 2015

Od 23 listopada do 4 grudnia 2015 odbywało się w naszej szkole wielkie usypywanie Góry Grosza.
więcej

Przebiegało ono na rzecz dzieci, które nie mogą wychowywać się wśród swoich najbliższych, dzieci z domów dziecka oraz przebywających w rodzinach zastępczych.

W tym roku, w akcji „Góra Grosza”, jako wolontariuszki udzielały się Magdalena L., Paulina Z., a także uczniowie poszczególnych klas, pod kierunkiem nauczyciela, pani Grażyny Ziobrowskiej. Uczniowie zebrali kwotę 511, 54 zł. Pieniądze zapakowano do trzech paczek, a ważyły prawie 40 kg. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej szlachetnej akcji.

Zapraszamy do galerii

2015.12.04 Ogólnopolski konkurs plastyczny „W imię miłości”

Konkurs plastyczny pod hasłem „W imię miłości” został zorganizowany z okazji długo wyczekiwanej beatyfikacji Ojców Męczenników – Michała i Zbigniewa
więcej

Przepiękne prace plastyczne reprezentujące naszą szkołę wykonali:

 • 1. Stanisław S. – kl. II SPdP
 • 2. Daria S. – kl.III SPdP
 • 3. Bartosz Dz.- kl.III ZSZ
 • 4. Karolina S. – kl. III ZSZ

W swoich dziełach, ukazali oni ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, jako świadków wiary i miłosierdzia. Zaprezentowali heroiczną posługę polskich franciszkanów w Peru, którą przerwały dramatyczne wydarzenia – misjonarze, pomimo gróźb ze strony terrorystów nie opuścili misji, za co zostali zabici strzałami w plecy i tył głowy. Nasi uczniowie, w atrakcyjny sposób, stosując różnorodne środki artystycznego wyrazu, przedstawili sylwetki „posłańców pokoju, mocnych w wierze, płonących miłością, aż do męczeństwa”.Opiekunami uczestników konkursu była p. M. Pindel, a wspierały ją panie G. Skowrońska oraz M. Falender.

Zapraszamy do galerii

2015.12.04 Jarmark Bożonarodzeniowy tuż, tuż

Przygotowania do tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego dobiegają końca. W tym roku w wykonanie ozdób świątecznych w szczególny sposób zaangażowali się rodzice naszych uczniów.
więcej

Z własnej inicjatywy podjęli się oni trudu wykonywania prac, spotykając się systematycznie na terenie szkoły. Dlatego składamy serdeczne podziękowania za żmudną pracę wszystkim rodzicom, którzy w szkole, ale też i w domu, poświęcili swój czas na przygotowanie pięknych ozdób na nasz jarmark. Szczególne wyrazy wdzięczności za zaangażowanie kierujemy do Pań: Agnieszki N – K.., Kamili K., Agnieszki Z., Wioletty C.- K., Ireny P., Bożeny K., Sylwii R., Moniki Ł. Życzymy Paniom radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Zapraszamy do galerii

2015.11.26 XVI Dolnośląskie Zimowe Integracyjne Igrzyska Szkół Specjalnych i Masowych w Dzierżoniowie

Dnia 26.11.15 r., już po raz szesnasty uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką p. Agnieszki Turek i p. Renaty Trzcińskiej, reprezentowali naszą placówkę w Zimowych Integracyjnych Igrzyskach Szkół Specjalnych i Masowych w Dzierżoniowie
więcej

Zespół w składzie: Aleksandra J., Klaudia K., Roksana L., Weronika M., Justyna W., Anna S., Oskar Sz., Krzysztof P., Piotr M., Kacper M., Jakub R., Damian W., rywalizował z innymi drużynami, w konkurencjach takich jak: przeciąganie liny, ,,Kto prędzej dookoła”- bieg z przekazywaniem pałeczki sztafetowej, ,,Sadzenie ziemniaków”- umieszczanie i zbieranie piłeczki tenisowej w ringo czy halowa piłka nożna. Zawodnicy wykazali się zręcznością, szybkością oraz wspaniałą sportową postawą, a całej rywalizacji towarzyszyła atmosfera radosnej zabawy. Młodzież spotkała się z zawodnikami z innych drużyn, z którymi zaprzyjaźnili się podczas poprzednich turniejów oraz z młodymi piłkarzami z Brazylii, którzy przebywali na zgrupowaniu w dzierżoniowskim ośrodku. Chłopcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i pozbierali autografy.W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy V miejsce. Organizatorom dziękujemy za puchar, wspaniałe nagrody oraz smaczne pierożki. Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii

2015.11.22 Wycieczka do wrocławskiego ZOO

Czy wycieczka do ZOO, to tylko przyjemne spędzanie czasu i obserwowanie zwierząt?
więcej

Niekoniecznie, może ona łączyć w sobie wiele dziedzin wiedzy, co udowodnili uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej i klas I-III Gimnazjum, którzy dnia 22.10 wraz z wychowawcami, pojechali na wycieczkę do wrocławskiego ZOO.

Tam nie tylko zwiedzili wspaniałe Afrykarium, ale także zdobywali i utrwalali praktyczne umiejętności z poszczególnych przedmiotów. Porównywali, np. jednostki miar, nazywali po angielsku zwierzęta, przeprowadzili wywiad z pracownikiem ZOO, poznali liczne gatunki zwierząt żyjących na różnych kontynentach, ich zwyczaje i sposób odżywiania.

Wycieczka, choć wymagała od uczniów wykazania się wiedzą, bardzo im się podobała. Był to zarazem przyjemnie i pożytecznie spędzony czas.

Zapraszamy do galerii

2015.11.20 II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku miał on szczególny charakter, ponieważ gospodarzem dziecięcego święta była Świdnica.
więcej

Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i włączyli się w obchody tego ważnego dla wszystkich dzieci dnia. Swoją wiedzę na ten temat poszerzyli podczas lekcji wychowawczych i zajęć edukacyjnych, podczas których dowiedzieli się, że dziecko to także człowiek tyle, że jeszcze mały.

Rzecznik Praw Ucznia, p. Agnieszka Turek, odczytała przez radiowęzeł list Rzecznika Praw Dziecka oraz przybliżyła znaczenie i rozumienie podstawowych pojęć z zakresu praw dziecka. Wszyscy uczniowie otrzymali również upominki, przesłane przez biuro Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, a pracownicy szkoły książki dotyczące praw dziecka. O nowe pozycje książkowe wzbogaciła się także biblioteka szkolna.

Uroczystość zakończyła wspólna wesoła zabawa przy muzyce, a społeczność szkolna wysłuchała i zaśpiewała piosenkę „ Dziećmi jesteśmy tylko raz”.

Zapraszamy do galerii

2015.11.20 Wycieczka klasy I AUZ

Szkoła i nauka to nie tylko siedzenie w ławce, ale także wspaniałe wycieczki. Przekonali się o tym uczniowie klasy I AUZ, którzy wraz z opiekunami wybrali się na wspaniałą wycieczkę.
więcej

Najpierw wzięli udział w imprezie, która odbyła się na świdnickim rynku z okazji Światowego Dnia Praw Dziecka, a następnie udali się do Biblioteki Miejskiej, gdzie czekały na nich zajęcia z cyklu „Baśniolandia”.

Tam spotkała ich wspaniała niespodzianka, bajka wyświetlana z projektora, który kiedyś był niezwykle popularny. Uczniowie mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie, a potem przypatrywać się ruchom i cieniom swoich dłoni na tle podświetlonego ekranu. Tematem spotkania była muzyka, więc tekstem, który został zaprezentowany pierwszoklasistom był wiersz Juliana Tuwima „O panu Tralalińskim”. Następnie wydobywali oni różne dźwięki przy pomocy gazet, tekturowych tubek i styropianowych bębenków.

Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik wykonał własnoręcznie grzechotkę z grochu i plastikowych pojemników, by wreszcie zagrać na niej do wtóru wesołego, skocznego utworu.

To był wspaniale spędzony dzień, podczas którego nie było miejsca na nudę.

Zapraszamy do galerii

2015.11.20 Przegląd Piosenki Religijnej pt. „ Za rękę z Jezusem”.

„Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” powiedział kiedyś nasz wielki święty–Augustyn. Uczniowie naszej szkoły lubią śpiewać i wraz z p. katechetką Jolantą Tekielą chętnie wzięli udział w przeglądzie piosenki religijnej zatytułowanym „ Za rękę z Jezusem”.
więcej

Czekała na nich nie tylko miła atmosfera, ale także poczęstunek i nagrody. Oprócz zaprezentowania pieśni, uczestnicy mieli za zadanie stworzyć logo przeglądu. Dzieci były bardzo pomysłowe i chętnie prezentowały swoje prace. Organizatorzy spotkania zafundowali młodym wykonawcom jeszcze jedną wspaniałą atrakcję, a mianowicie tańce przy muzyce, podczas których wszyscy świetnie się bawili :).

Zapraszamy do galerii

2015.11.19 19-20.11.2015 Harcerski rajd do Michałkowej

W dniach 19-20.11.2015 r. harcerze z 41 ŚDH’ Hubalczycy” wyruszyli na rajd do Michałkowej. Pod opieką drużynowej dh Grażyny Ziobrowskiej i pani Marii Kuzio dobrze się do niego przygotowali .
więcej

Wykonali wcześniej zaplanowane zadania: kalkulacja imprezy, materiały plastyczne, prowiant, okolicznościowy okrzyk i andrzejkowe wróżby.Dwudniowy rajd okazał się wyjątkowy. Dekoracje i wróżby andrzejkowe były bardzo ciekawe, dyskoteka udana, a i gości nie zabrakło. Dodatkowo, dzielni harcerze sami przygotowali pyszną kolację i śniadanie. W programie rajdu znalazło się też miejsce na zwiedzanie okolic i przeprowadzenie wywiadu z właścicielką gospodarstwa agroturystycznego. Nasi harcerze spisali się na medal

Zapraszamy do galerii

2015.11.18 Wizyta w firmie Franc – Textil

Franc-Textil Sp. z o.o. jest jednym z największych i najnowocześniejszych, profesjonalnych centrów szycia tekstyliów domowych w Polsce, posiadającym aż 20-letnie doświadczenie.
więcej

Dodatkowo, firma ta nie zamyka się na potrzeby lokalnej społeczności, od lat stanowiąc jednego z ważniejszych sponsorów naszej placówki.

Dnia 18 listopada 2015 r., w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, pięcioro uczniów SPdP miało okazję zwiedzić właśnie firmę Franc-Textil – biura oraz halę produkcyjną i dowiedzieć się, w jaki sposób ona funkcjonuje. Podczas spotkania dowiedzieli się jak powstała firma i jak bardzo się rozwinęła na przestrzeni czasu.

Przed 20 laty tworzyły ją zaledwie 4 osoby, szyjąc tekstylia, obecnie natomiast w firmie zatrudnionych jest 500 osób, a produkty sprzedawane są w wielu krajach Europy i pozaeuropejskich.

Na zakończenie wizyty uczniowie zostali bogato obdarowani przez firmę-każdy z nich otrzymał prezent. Spotkanie było niezwykle ciekawe i na pewno długo pozostanie w pamięci uczestników.

Zapraszamy do galerii

2015.11.16 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa oraz  Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jako organizatorzy, na terenie powiatu świdnickiego, Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, zaprosili do współpracy naszą szkołę. Przygotowany program, skierowany był do nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
więcej

W ramach imprezy odbyły się, m.in.warsztaty dla nauczycieli pod hasłem „Kalejdoskop kariery”, a także prezentacja działań  oraz idei funkcjonowania  Inkubatora Przedsiębiorczości.

Konferencja połączona z warsztatami odbyła się na terenie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego, którego właścicielem jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W wydarzeniu tym wzięła udział p. Monika Kot z ZSS.  W kolejnych dniach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości to już uczniowie uczestniczyli w spotkaniach  w terenie, którymi były wizyty studyjne w przedsiębiorstwach Sonel i Franc Textil.

Zapraszamy do galerii

2015.11.16 Wizyta w firmie SONEL S.A.

Uczniowie SPdP, korzystając z zaproszenia Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej , wzięła udział w  warsztatach “Od marzeń do kariery”.
więcej

Warsztaty te obejmowały również spotkania  w terenie – wizyty studyjne w firmie SONEL S.A. Młodzież z naszej placówki, wraz z kilkudziesięcioosobową grupą uczniów z innych szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczyła w niezwykle interesującej prelekcji na temat rozwoju firmy Sonel od mikro przedsiębiorstwa, w którym pracowało kilka osób, do makro przedsiębiorstwa sprzedającego produkty w 44 krajach świata.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia linii technologicznej firmy oraz Laboratorium Badawczo-Wzorcującego, które oferuje usługi wzorcowania przyrządów związanych z pomiarami wielkości elektrycznych i nieelektrycznych.

Dla wszystkich uczniów, jak również ich opiekunów była to ciekawa lekcja i wielka przygoda.

Zapraszamy do galerii

2015.11.12 Dogoterapia

Dzisiaj kolejny już raz nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dogoterapeutycznych. Tym razem przyjechało do nich aż dwóch czworonożnych terapeutów – maleńka Kari i czekoladowa Ziva.
więcej

Entuzjazm i energia piesków sprawiły, że uczestnicy spotkania nie nudzili się ani przez chwilę. Pomimo ciężkiej pracy na ich twarzach gościł uśmiech, a zadania wykonywali z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem. Ziva, Kari – bardzo dziękujemy i do zobaczenia :).

Zapraszamy do galerii

2015.11.12 Spotkanie z położną

Odpowiedzialne rodzicielstwo to temat stale aktualny, zwłaszcza w odniesieniu do osób młodych, nastoletnich.
więcej

Słowo „rodzicielstwo” jest raczej terminem znanym i zrozumiałym, który nabiera zupełnie nowego znaczenia w zestawieniu z pojęciem „odpowiedzialne”. Wtedy bowiem, owo rodzicielstwo przestaje być jakiekolwiek, a staje się odpowiedzialne, czyli świadome, oparte o wiedzę, odpowiednie przygotowanie. Pozwala podejmować mądre decyzje, które nie ważą w sposób negatywny na przyszłości matki czy dziecka.

Podstawowym zadaniem szkoły jest edukowanie, także i w takiej dziedzinie.

Z tego powodu w naszej placówce realizowany jest program „Odpowiedzialne rodzicielstwo”, którego adresatkami są uczennice starszych klas. W jego ramach, w dniu 12.11. 2015 roku, gościła u nas Pani E. Kotula, która na co dzień pracuje jako położna w świdnickim szpitalu „Latawiec”, a także prowadzi szkołę rodzenia.

W spotkaniu udział wzięły uczennice klas V i VI Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, SPdP oraz Szkoły Zawodowej. Podczas wykładu poruszone zostały bardzo ważne i interesujące dla młodych kobiet tematy, takie jak: higiena kobiecego ciała, profilaktyka raka piersi i narządu rodnego, badanie mammograficzne czy zagadnienia dotyczące okresu ciąży.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za wizytę i ciekawe zajęcia.

Zapraszamy do galerii

2015.11.10 Rządowy Program „Książki naszych marzeń”

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Rządowego Programu „Książki naszych marzeń”. Przede wszystkim umożliwiło to zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji, a także zainteresowań czytelniczych. Wybrane książki mają rozbudzać ciekawość ucznia. Mają uczyć czytania.
więcej

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

O wyborze nowych książek współdecydowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Poprosiliśmy również o konsultacje Panie pracujące w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Uczniowie będą zachęcani przez bibliotekarkę i nauczycieli do wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Mamy nadzieję, że to wykształci i pogłębi w nich nawyk czytania i podtrzymywania zainteresowań czytaniem.

Aby przybliżyć nową ofertę biblioteki, w dniach 10-19 listopada 2015 roku zorganizowano wystawę nowości, zatytułowaną „Książki naszych marzeń ”. Cieszyła się ona zainteresowaniem wszystkich uczniów, a także nauczycieli i rodziców. Piękne wydania ulubionych bajek i nowości wydawniczych wzbudziły szczere słowa zachwytu i zadowolenia.

Dla rodziców bibliotekarz szkolny p. Izabela Mirecka przygotowała gazetkę pod hasłem „ Czas na bajkę, czyli dlaczego warto czytać dzieciom książki”. Ogłoszone zostały również konkursy czytelnicze dla uczniów, z wykorzystaniem zakupionych książek. O ich wynikach oraz o innych działaniach związanych z udziałem w programie informować będziemy na bieżąco.

Zapraszamy do galerii

2015.11.06 WSTAŃ POLSKO MOJA

Narodowe Święto Niepodległości, a więc polskie święto obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku ,to data szczególna.
więcej

Wspominamy wtedy tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności Ojczyzny nie tylko podczas I wojny światowej, lecz również w czasie narodowych powstań i innych zrywów wolnościowych.

Uczniowie naszej szkoły również  w wyjątkowy sposób uczcili tę ważną datę. 6 listopada 2015 roku odbyła się uroczysty apel przygotowany pod kierunkiemp. Stanisławy Majki, p. Izabeli Mireckiej , p. Mateusza Szymańskiego i p. Aurelii Boś . Uczeń kl. I Gim Kacper Masny przedstawił drogę Polaków do wolności i heroiczną walkę naszych przodków, dzięki której Polska nie zginęła . Był to zarówno czyn zbrojny, jak i codzienne, uporczywe przeciwstawianie się zarządzeniom zaborców ,byśmy dziś mogli mieszkać w wolnym kraju. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych , zaprezentowanych multimedialnie . Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczniów uczucia do własnego kraju.Niezwykle barwną i pełną dynamiki oprawą tegorocznego Święta Niepodległości były występy taneczne. Uczniowie zaprezentowali się w mazurze pod kierunkiem p. Aureli Boś. Widzowie mogli podziwiać nie tylko wspaniałą choreografię tego tańca, ale również przepiękne stroje młodych artystów , które wykonała p. Maria Falender nauczyciel przedmiotów zawodowych o profilu krawiec.Na zakończenie uczniowie kl. III szkoły podstawowej pod kier. p. Anety Bazydło wykonali pieśń „ Legiony”.Swoją obecność w tak uroczystym i wzruszającym apelu potwierdzili: dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz społeczność uczniowska.Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego ucznia do refleksji na temat naszej historii.

Zapraszamy do galerii

2015.11.04 Zajęcia kulinarne

Jak w każdą środę, uczniowie klasy S SPdP z upodobaniem odbyli zajęcia kulinarne. Tym razem poznawali tajniki przyrządzania TORTILLI. Najpierw przygotowywali placki wrap, w które następnie pracowicie zawijali to, co lubią najbardziej – najczęściej zdrowe i smaczne warzywa.
więcej

Na koniec zajęć odbyła się długo wyczekiwana degustacja własnoręcznie przygotowanych potraw. Okazało się, że starania przyniosły wspaniały rezultat – przygotowane tortille były wyśmienite i stanowiły ukoronowanie wysiłków młodych kucharzy

Zapraszamy do galerii

2015.11.03 XVII Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach

już po raz 17 uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. A. Turek, wzięli udział w dolnośląskich rozgrywkach warcabowych, które zostały zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach i LZS Świdnica. Naszą placówkę godnie reprezentowali na tej imprezie następujący uczniowie:
więcej

W kategorii szkoła podstawowa:
Pawłowski Krzysztof – klasa IV,
Surmaj Edward – klasa IV,
Mikołajczyk Weronika – klasa IV.
W kategorii gimnazjum:
Sugmański Oskar – I klasa gimnazjum,
Furmanek Michał – SPdP,
Mosiądź Piotr – I klasa gimnazjum.

Najwięcej punktów zdobył Krzysztof Pawłowski, uzyskując IV miejsce indywidualnie. Drużynowo natomiast, nasi uczniowie zajęli miejsce V. Serdecznie dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę, puchar, nagrody i dyplomy.

Zapraszamy do galerii

2015.10.30 V Szkolny Turniej Warcabowy

Do V – edycji turnieju zakwalifikowali się najlepsi uczniowie wyłonieni z rozgrywek klasowych. W wielkim finale w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna spotkało się 26 zawodników. Po siedmiu rundach “główkowania” wyłoniliśmy zwycięzców.
więcej

w kategorii Szkoła Podstawowa:

 • I miejsce Krzysztof Pawłowski klasa IV,
 • II miejsce Edward Szumaj klasa IV,
 • III miejsce Weronika Mikołajczyk klasa IV.

w kategorii Gimnazjum:

 • I miejsce Oskar Szymański klasa I,
 • II miejsce Rafał Masny klasa I,
 • III miejsce Kacper Masny klasa I.

w kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna:

 • I miejsce Marek Cycoń WTZ,
 • II miejsce Katarzyna Majewska WTZ,
 • III miejsce Michał Furmanek SPdP.

Organizatorami imprezy byli nauczyciele: Agnieszka Turek, Grzegorz Michalak, Sebastian Skroboń i dyrektor Mariusz Maluha.Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.Najlepsi będą reprezentowali naszą Szkołę dnia 03.11.2015 roku w XVII Dolnośląskim Otwartym Turnieju Warcabowym Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

Zapraszamy do galerii

2015.10.29 Spotkanie z Panem Eugeniuszem Kępą

Ważne jest, aby planując swoją przyszłość, wybierając zawód, szukając swojej drogi, znać różne możliwości rozwoju i wymagania stawiane przez pracodawców.
więcej

Chcąc przybliżyć naszym uczniom specyfikę pracy w dziedzinie cukiernictwa, poprosiliśmy o spotkanie z młodzieżą uczęszczającą do klas gimnazjalnych, niewątpliwy autorytet w tej dziedzinie – Pana Eugeniusza Kępę, właściciela cukierni Kasia, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1978 roku.

Nasz gość przedstawił słuchaczom procedury wytworów cukierniczych oraz procedury obowiązujące pracowników w zakresie BHP pracy. Nakreślił kierunki rozwoju młodego pracownika, omówił zagadnienia finansowe dotyczące młodych adeptów podejmujących pracę w cukiernictwie.

To niezwykle ciekawe i pouczające spotkanie zmierzało do zrealizowania kilku niezwykle istotnych celów:

 • w odniesieniu do klas I Gimnazjum było to zainteresowanie młodzieży przyszłym zawodem;
 • dla klas II Gimnazjum – przedstawienie wymaganych predyspozycji do zawodu i omówienie jego specyfiki;
 • dla klas III Gimnazjum – przybliżenie wyboru zawodu.

Podczas prelekcji, uczestnicy mogli podziwiać kolorowe albumy prezentujące wspaniałe, wyroby cukiernicze, które powstają od lat w cukierni „Kasia”. Na zakończenie uczniowie podziękowali P. E. Kępie owacją na stojąco, kwiatami i własnoręcznie wykonanym serduszkiem.

Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi za przybycie i poświęcony czas.

Zapraszamy do galerii

2015.10.28 Święto Pieczonego Ziemniaka

Tradycyjnie, jesienią odbywa się w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka, które stanowi ogromną atrakcję dla uczniów.
więcej

W tym roku, podczas imprezy zorganizowanej właśnie z tej okazji mogli oni, poprzez rozwiązywanie zagadek i łamigłówek poznać ziemniaczane menu, czyli nazwy oraz wygląd potraw powstających z wykorzystaniem tego warzywa. Dodatkowo, organizatorki wydarzenia, p. M. Dziakowicz i p. B. Kułaga, przygotowały dla uczniów szereg atrakcyjnych konkurencji i zabaw, w których główną rolę grał oczywiście ziemniak?.

Uczestnicy zabawy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, np. podczas rzutu ziemniakiem do celu czy ziemniaczanego slalomu. Dużym wyzwaniem dla nich było również wykonanie prac plastycznych, pt. „Piękna, polska, złota jesień”, przy użyciu stempli ziemniaczanych. Na zakończenie spotkania, wszyscy jego uczestnicy, zmęczeni licznymi wyzwaniami i ciężką pracą, z apetytem zajadali się pieczonymi ziemniakami.

Zabawa była doskonała.

Zapraszamy do galerii

2015.10.28 Jak Cię widzą, tak Cię piszą – z higieną za pan brat

Wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych i zdrowotnych u uczniów oraz promowanie zdrowego stylu życia, to jeden z priorytetowych celów realizowanych w naszej placówce.
więcej

Jednym z działań podjętych w tym zakresie był apel zorganizowany pod hasłem „Jak Cię widzą, tak Cię piszą – z higieną za pan brat”, adresowany do młodzieży uczęszczającej do gimnazjum, a także Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Na uczestników spotkania czekało wiele wyzwań. Musieli się zmierzyć z krzyżówką zatytułowaną „Higiena to zdrowie”, zagadkami tematycznymi , czy układaniem rymowanki nawiązującej do zdrowego stylu życia i higieny osobistej.

Na zakończenie uczniowie stworzyli plakaty dotyczące zasad higieny obowiązujących w szkole.

Organizatorem apelu była p. Loretta Bawoł, której serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii

2015.10.27 Święto Dyni

Dzisiaj w naszej szkole, jak zawsze o tej porze roku, odbyło się Święto Dyni.
więcej

Z tej okazji uczniowie Małej Samorządności, czyli Szkoły Podstawowej, uczestniczyli w zabawach integracyjnych i konkurencjach sportowych, związanych tematycznie z dynią.

Rywalizacja była wyjątkowo zacięta i wywołała burze emocji. Ponadto, każda z klas wykonała na konkurs ozdobę dyniową.

Wszystkie prace były niezwykle pomysłowe, dekoracyjne i starannie wykonane. Z tego powodu jury, na drodze obrad, przyznało wszystkim klasom pierwsze miejsce, za które uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Organizatorkami wspaniałej dyniowej imprezy były panie Mirela Dziakowicz i Barbara Kułaga.

Zapraszamy do galerii

2015.10.23 Wycieczka do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

W październiku uczniowie klasy I i II gimnazjum „ K” oraz kl. III L szkoły podstawowej udali się do Muzeum Dawnego Kupiectwa, które znajduje się w zabytkowym świdnickim Ratuszu.
więcej

To nietuzinkowe muzeum powstało w 1967 roku, nawiązując do tradycji kupieckiej miasta. Stałe ekspozycje w muzeum eksponowane są tradycyjnie w gablotach oraz, w ciekawszy sposób – w postaci aranżacji dawnej karczmy, apteki, sklepu, urzędu miar czy domu wagi.

Ta niezwykła aranżacja bardzo zainteresowała naszych uczniów, którzy oglądali, zadawali pytania i „ dziwili się”- jak to kiedyś było. W muzeum odnaleźliśmy również niezwykle ciekawe eksponaty – dawne kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, odważniki, miary. Wielkie wrażenie zrobił na zwiedzających zbiór butelek wykonanych z różnych odmian szkła, kamionki i porcelany. Dodatkowo, w przepięknej gotyckiej Sali Rajców w Ratuszu, uczniowie oglądali ekspozycję poświęconą historii miasta. Zobaczyliśmy tu wspaniałą makietę XVII-wiecznej Świdnicy – atrakcję, której naprawdę warto przyjrzeć się z bliska. Dlatego wraz z uczniami zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego niecodziennego muzeum.

Droga powrotna do szkoły objęła również wystawę rzeźb gromady dzików wraz ze skrzynią przy ulicy Franciszkańskiej, a także oraz odwiedziny w cukierni stanowiące „ słodki” akcent uczniowskiej wycieczki po Świdnicy.

Zapraszamy do galerii

2015.10.21 Artykuł w GAZECIE STRZEGOMSKIEJ

Niedawno uczniowie klasy II gimnazjum „ k ” wraz z opiekunem p. A. Gryniewicz, mieli okazję zwiedzić piękne i przyjazne miasto Strzegom oraz jego okolice.
więcej

Wydarzenie to nie umknęło Gazecie Strzegomskiej, która zamieściła w swoim październikowym wydaniu artykuł autorstwa p. A Gryniewicz, w którym opisane zostały wrażenia z tej ciekawej wyprawy.

Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do galerii

2015.10.20 Otrzęsiny klas pierwszych

20 października w naszej szkole odbyły się tradycyjnie „Otrzęsiny klas pierwszych”, które zostały przygotowane przez klasy drugie.
więcej

Podczas wydarzenia obfitującego w wiele wrażeń i emocji, klasa pierwsza gimnazjum i klasa pierwsza zawodowa, musiały zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Z pomocą wychowawców wykonywały one różne zadania, aby zasłużyć na zaszczytne miano uczniów Gimnazjum i Szkoły Zawodowej.

Pierwszaki dzielnie jadły cytrynę na czas, karmiły się nawzajem jogurtem z zawiązanymi oczami, pokonywały tor przeszkód z kubkiem mleka oraz odpowiadały na pytania związane ze szkołą i z swoimi wychowawcami. Zabawa była bardzo udana i przyniosła uczestnikom dużo śmiechu i radości. Jury, które oceniało przebieg konkurencji, ogłosiło remis i zdecydowało, że obie klasy mogą złożyć ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uczniowie obiecali godnie wypełniać swoje obowiązki, wykazywać się pracowitością i pomagać słabszym. Panie wychowawczynie także złożyły ślubowanie – zobowiązały się nie stawiać dwój i jedynek, nie zajmować uczniom czasu wolnego i nie budzić ich ze snu w czasie lekcji…

Trzymamy za słowo!

Zapraszamy do galerii

2015.10.14 Dzień Edukacji Narodowej

W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej jest zawsze obchodzony bardzo uroczyście.
więcej

Nie inaczej było także i w tym roku. Apel poświęcony temu świętu, został uświetniony występami uczniów, były wiersze i życzenia skierowane do pracowników naszej placówki.

Głos zabrali również przedstawiciele Rady Rodziców, rozdane zostały nagrody Dyrektora i Starosty.

Na zakończenie spotkania pracownicy szkoły otrzymali przepiękne kartki wykonane przez starszych uczniów ze świetlicy szkolnej, pod kierunkiem pani Aurelii Boś.

Serdecznie dziękujemy, a wszystkim pracownikom naszej szkoły życzymy szczęścia i wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Zapraszamy do galerii

2015.10.13 Dzień Ratownika Medycznego

Każdy z nas może stać się świadkiem poważnego wypadku i znaleźć się w sytuacji, kiedy posiadana przez niego wiedza, szybka, a także prawidłowa reakcja oraz zaangażowanie uratuje czyjeś życie.
więcej

Z tego powodu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy i dobrze je zapamiętać. Uczniowie naszej szkoły uczęszczający do SPdP oraz Gimnazjum, mieli doskonałą okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i utrwalić je podczas działań praktycznych, podczas Dnia Ratownika Medycznego zorganizowanego przez p. Monikę Kot.

Całe spotkanie zostało przygotowane bardzo starannie i profesjonalnie, jego uczestnicy, po zdobyciu wiedzy teoretycznej, mogli również przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, np. na fantomie lub na kolegach – z wykorzystaniem bandaży czy apteczki. Wiedza, którą nasi uczniowie zdobyli podczas tego spotkania, jest niezwykle cenna, ponieważ może kiedyś stanowić o czyimś życiu bądź śmierci. Mając świadomość tego faktu, młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem i uwagą słuchali informacji i instrukcji przekazywanych im przez prowadzących oraz starannie wykonywali poszczególne czynności ratownicze.

Zapraszamy do galerii

2015.10.09 VIII Międzyszkolny Konkurs Religijny „Omawiajcie codziennie różaniec” W RODZINIE MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU”

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, już po raz ósmy była organizatorem międzyszkolnego konkursu religijnego. Tematem tegorocznego konkursu była wspólna modlitwa różańcowa w rodzinie.
więcej

Uczniowie naszej szkoły wykonali z tej okazji piękne prace, za które otrzymali nagrody i wyróżnienia. Opiekunem uczniów była p. Katechetka Jolanta Tekiela. W gronie zwycięzców znaleźli się:

 • Hubert Pożniak z klasy II – I miejsce,
 • Bartłomiej Kuliberda z klasy IVAU – nagroda specjalna biskupa Adama Bałabucha,
 • Aleksandra Brodzińska z klasy IV – wyróżnienie.

Gratulujemy zdobytych nagród i wyróżnień oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2015.10.06 XIV Turniej Sportowy integracyjny OREW 

Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Świdnicy, już po raz czternasty było organizatorem Turnieju Sportowego
więcej

W świetnie przygotowanej imprezie, łączącej w sobie znakomitą zabawę i rehabilitację, wzięło udział ponad 200 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Wałbrzycha, Mokrzeszowa i Dzierżoniowa, OREW-u Świdnica, OREW-u Dzierżoniów, Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdnicy i oczywiście grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Renaty Trzcińskiej.

W składzie naszej drużyny znaleźli się Amelia Rawska , Marlena Matusik, Anna Grzęda, Julia Wnuk,Paweł Wis, Jakub Rutowicz Beatka Nawara, Patryk Gazdowicz, Gabriela Kwiatkowska i Damian Grzesiak – uczniowie klas F, H, E.

Celem czternastej edycji Turnieju Sportowego, który odbywał się w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, była pełna integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną, pokonywanie barier oraz uczestniczenie w ekscytującej sportowej rywalizacji. Nasi podopieczni mieli wspaniałą okazję do sprawdzenia i pokazania swoich umiejętności, zaradności, a także wzmocnienia poczucia własnej wartości.

Na uczestników wydarzenia czekało kilka konkurencji, a wśród nich: slalom między tyczkami, slalom z szarfami, przenoszenie piłeczki do tenisa stołowego na rakietce, wyścig rydwanów, rzut woreczkiem do hula-hop, wesoły wężyk, czy choćby rzuty do kosza i strzały na bramkę.

Wszyscy biorący udział w spotkaniu zostali nagrodzeni medalami i pucharami, jak również pamiątkowymi wyrobami artystycznymi. Dziękujemy za miłą zabawę i do zobaczenia za rok J.

Zapraszamy do galerii

2015.10.02 Wycieczka klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej

Tegoroczny Dzień Chłopaka stanowił świetną okazję dla uczniów klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej do wybrania się, wraz z opiekunami p. G. Skowrońską , p. G. Michalakiem oraz p. M. Szymańskim, na wycieczkę integracyjną.
więcej

Podczas tej wyprawy młodzież miała możliwość poznania atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy naszego miasta. W Bystrzycy Górnej uczniowie podziwiali uroki pięknej, polskiej jesieni, zachwycali się przepychem barw jesiennego lasu, wsłuchiwali się w głosy ptaków i śledzili żmudną pracę mrówek podczas budowania mrowiska.

Na zakończenie wycieczki zostało rozpalone ognisko, które dawało wędrowcom miłe ciepło, oczarowało ich dźwiękiem trzaskających w ogniu drew, a także umożliwiło upieczenie kiełbasek, które okazały się przepyszne, po tak aktywnie spędzonym czasie.

Dzień z całą pewnością należał do bardzo udanych?.

Zapraszamy do galerii

2015.09.30 Inauguracja roku szkolnego 2015/2016 pracy Dużej Samorządności

Dnia 30.09.2015 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/2016 pracy Dużej Samorządności
więcej

Celem spotkania była integracja społeczności szkolnej, zwłaszcza uczniów kl. I ( gimnazjum i SPDP), którzy w tym dniu zostali włączeni do grona dziatwy szkolnej Pierwszoklasiści po próbach zręcznościowych i umysłowych złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez p. dyrektor Katarzynę Gołąbek na uczniów wyżej wymienionych szkół.

Po części oficjalnej, opiekun Dużej Samorządności p. Edyta Arendarska–Wieliczko, omówiła zasady rozpoczynającego się konkursu “Najsympatyczniejsza koleżanka i kolega”. Oczywiście nie zapomniano o chłopcach w dniu ich święta. Koleżanki przyszykowały dla nich niespodziankę w postaci zabaw integracyjnych i zabaw przy muzyce. Wszyscy bawili się wspaniale :).

Uroczystość przygotowały p. Edyta Arendarska –Wieliczko i p. Beata Kończak, którym serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii

2015.09.30 Dzień Chłopaka

Panowie stanowią znaczną i ważną część naszej szkolnej społeczności. Z tego powodu nie mogliśmy zapomnieć o ich święcie – zapewne nigdy by nam tego nie wybaczyli?
więcej

Na ich cześć została zorganizowana dyskoteka obfitująca w wiele atrakcji. Na początku imprezy odbyły się wybory Miss Szkoły, gdzie zaszczytne miejsca zajęły kolejno:

 • Miss Szkoły – Klaudia Kuklińska
 • I Vicemiss – Weronika Choroba
 • II Vicemiss – Sylwia Różańska
 • III Vicemiss Justyna Wróbel
 • IV Vicemiss Weronika Mikołajczak

Następnie uczniowie mogli wziąć udział w konkursie krzesełkowym – walka była zacięta i trwała do ostatnich sekund konkursu oraz w zmaganiach w tańcu na gazecie. Podczas całej imprezy nie zabrakło również dobrej muzyki, dobrej zabawy, koncertu życzeń i słodkości.

Organizatorami wydarzenia byli: p. Aurelia Boś, p. Mariola Pindel, p. Lidia Magier -Wolak, p. Grzegorz Michalak. 

Serdecznie dziękujemy za wspaniale spędzony czas, a naszym chłopcom składamy następujące życzenia:

Abyście czyści i pachnący byli,
Sale wietrzyli, śmieci wynosili,Do szkoły po nauki w radosnych podskokach pędzili.

Zapraszamy do galerii

2015.09.30 Spływ pontonowy

Spływy pontonowe to ekstremalna, a jednocześnie bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku. Trasa spływu pontonem, która znajduje się najbliżej Świdnicy, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej i uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
więcej

Każdego sezonu przybywa tutaj kilkadziesiąt tysięcy turystów, chętnych na przeżycie niezapomnianej przygody lub po porostu, pragnących odwiedzić Sudety. Miejsce to zapewnia liczne atrakcje i pozwala przeżyć fantastyczną , niezapomnianą przygodę oraz podziwiać widoki malowane najpiękniejszymi barwami polskiej przyrody. Jednocześnie, organizatorzy spływów pontonowych gwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Pragnąc przekonać się osobiście o zaletach tego sposobu spędzania czasu, zmierzyć się ze swoimi słabościami oraz ujrzeć ten niewątpliwie urokliwy zakątek Polski, dnia 30.09. 2015 r., uczniowie klasy S Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawczynią p. Moniką Kot i p. Grzegorzem Michalakiem, wybrali się na niecodzienną wyprawę- spływ pontonowy.

Emocji było bez liku. Do Barda Śląskiego ze Świdnicy dotarli szynobusem, a stamtąd – transwerem

W górę rzeki, gdzie odbyli obowiązkowy kurs bezpieczeństwa na rzece. Następnie, dobrze przygotowani, wyruszyli na spotkanie wspaniałej przygody. Wraz z instruktorem p. Bartkiem śmiało i z wielką energią wsiedli do pontonów, każdy ze swoim pagajem. Pierwsze próby wiosłowania były zabawne i uświadomiły podróżnikom, iż zadanie nie będzie tak proste, jak im się na początku wydawało – zamiast przepłynąć wpław, pontony uparcie obracały się bowiem w koło niczym karuzela. Zanim uczniom udało się opanować trudną sztukę wiosłowania i kierowania pontonami, ręce porządnie i boleśnie odczuły wysiłek wiosłowania.

Do przebycia było 15 km. rzeki, która przez tegoroczne susze ma niezwykle niski poziom wody, co powodowało, że dodatkowymi przeszkodami w czasie wyprawy były wystające kamienie. Zostały one jednak umiejętnie ominięte. Cały spływ przebiegał w atmosferze podekscytowania i radości i po 3h podróżnicy szczęśliwie dotarli do pomostu-przystani, gdzie czekały już na nich kiełbaski z grilla, które po tak ogromnym wysiłku i emocjach smakowały wspaniale. Na powrotny pociąg, uczniowie i ich opiekunowie czekali przy gorącej herbatce.

Zapraszamy do galerii

2015.09.30 Uroczyste pasowanie na ucznia klasy I

My pierwszaki przyrzekamy:
Uczyć się pilnie będziemy
Wszystkim to tutaj ślubujemy!
więcej

 

Takie słowa, w obecności dumnych rodziców i wychowawców, padły z ust naszych pierwszaków w dniu pasowania. Impreza, która została zorganizowana na ich cześć miała charakter niezwykle uroczysty i radosny. Pełne emocji było pasowanie ogromnym ołówkiem przez Panią Dyrektor K. Gołąbek, tańce, wręczanie dyplomów , prezentów, i gratulacje. Całe spotkanie dostarczyło małym uczniom wiele emocji i niezapomnianych przeżyć oraz wspomnień.Kochane pierwszaki, witamy Was oficjalnie w społeczności szkoły podstawowej i życzymy Wam wielu wspaniałych chwil w naszej szkole.
Zapraszamy do galerii

2015.09.24
Dogoterapia

Dziękuję, że jesteś blisko.
Za serce, co niesiesz w pysku!
Za ciężką mordę i łapy obie!
I za kolory świata – co nosisz w sobie!

więcej

 

Podczas każdego spotkania z cyklu zajęć dogoterapeutycznych, u uczestników zauważyć można ogromne zaangażowanie w wykonywanie poszczególnych zadań, ale także radość, zadowolenie i satysfakcję. Tak było i tym razem. Cudowna, czekoladowa labradorka Ziva dodawała naszym uczniom odwagi, zachęcała do podejmowania wyzwań, rozdawała buziaki, machnięcia ogonem i uśmiechy. Dodatkowo, również i ona wykonała kilka zadań, które przygotowali dla niej uczestnicy zajęć – czołgała się pod krzesłami, przechodziła przez tunel z obręczy, łapała i turlała piłkę, szukała ukrytych smakołyków. Było wspaniale, o czym dobitnie świadczyły rozjaśnione twarze uczniów :).
Zapraszamy do galerii

2015.09.23 Jesienny wernisaż

Tradycyjnie, co roku w naszej szkole witamy jesień w sposób szczególny
więcej

Uczniowie gimnazjum, ZSZ i SPDP gromadzą różnorodne dary tej pory roku, po czym wykonują fantazyjne kompozycje z roślin i liści . Przygotowują też wyśmienite przetwory z owoców i warzyw. Efekt ich tegorocznych działań wszyscy mogli podziwiać na wernisażu jesiennym, który 23.09. 2015, czyli w pierwszym dniu jesieni, zorganizowała p. Maria Kuzio przy współpracy p. Izabeli Mireckiej , p. Lidii Magier – Wolak , p. Beaty Babicz i p. Ewy Kuras.

Dzięki temu wydarzeniu, hol szkoły zamienił się w wielką jesienną wystawę, na której znalazły się piękne bukiety i inne kompozycje roślinne, a także owoce, warzywa, grzyby, kasztany, żołędzie oraz przepyszne przetwory na zimowe dni.

Atrakcję tegorocznej wystawy stanowił dzbanecznik – roślina owadożerna o niezwykłym wyglądzie i możliwościach, którą można było dokładnie obejrzeć z bliska. Bardzo dziękujemy p. Marii Kuzio za przygotowanie wystawy i już jesteśmy ciekawi, co będzie za rok?

Zapraszamy do galerii

2015.09.22 “Szlakiem Ziemi Strzegomskiej”

Dnia 22 września uczniowie klasy II gimnazjum “k” wybrali się na wycieczkę do Strzegomia i okolic.
więcej

Jako pierwsze odwiedzili muzeum byłego obozu koncentracyjnego “Gross-Rosen” w Rogoźnicy, gdzie poznali jego teren, historię oraz oddali hołd jego ofiarom, zapalając znicze przy pomnikach.

Następnie, nasi dzielni turyści, podjęli duże wyzwanie, jakim było wejście na najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich – Górę Krzyżową. Podczas wędrówki mieli szansę spotkać i poznać dokładniej rzadkie okazy roślin oraz zwierząt, o których wiedzę zdobywali na bieżąco ze specjalnych tablic edukacyjnych zamieszczonych na trasie. Na szczycie, uczniowie podziwiali piękne, zapierające dech w piersiach widoki- panoramę miasta Strzegom oraz Karkonoszy.

Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzenie Izby Tradycji Ziemi Strzegomskiej, gdzie znaleźć można ciekawe i unikatowe eksponaty związane z historią miasta – stare czasopisma, strzegomską porcelanę, a także minerały pochodzące ze strzegomskich kamieniołomów. Uczniowie otrzymali tu pamiątkowe pocztówki, przewodniki turystyczne oraz smakowite cukierki, które zdecydowanie dodały im sił do dalszej wędrówki:).

Po tej wizycie przyszła kolej na odwiedziny gospodarza miasta – burmistrza p. Zbigniewa Suchyty, który przyjął podróżników bardzo serdecznie. Opowiedział im o funkcji pełnionej przez siebie w Strzegomiu, zaprosił do sali posiedzeń urzędu, jak również przygotował dla każdego niespodziankę – wypieki ze strzegomskiej piekarni, batoniki, widokówki oraz książkę o Strzegomiu.

Przyszedł w końcu czas na obiad, w znanej wszystkim mieszkańcom -strzegomskiej frytkarni. Tutaj także uczniowie zostali miło przyjęci i dostali “na odchodne” po małym prezencie.

Będąc w tym mieście nie można zapomnieć o Bazylice św. Piotra i Pawła, która stanowi jedno z największych osiągnięć śląskiego gotyku, świątynię o imponujących rozmiarach. Nasi turyści udali się do niej, zwiedzali ją z ogromnym podziwem dla kunsztu budowniczych oraz innych rzemieślników, którzy przyczynili się do jej powstania i na długo pozostaną pod wrażeniem jej urody.

Potem przyszła kolej na spacer, poznawanie kolejnych ulic i zakątków, odpoczynek w strzegomskim przedszkolu , przywitanie tamtejszych przedszkolaków, no i w końcu … czas powrotu.

Strzegom zachwycił swoją architekturą, urokliwymi okolicami, życzliwością mieszkańców. Ma w sobie magię, która sprawia, że chce się tu wracać. Dowodem na to są słowa uczniów- „ chciałbym (chciałabym) tu mieszkać – w Strzegomiu”. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła młodym podróżnikom wiedzy i wielu wspaniałych wrażeń 🙂

Zapraszamy do galerii

2015.09.21 Sprzątanie Świata

To już 22 „Sprzątanie świata”!
więcej

„Wyprawa – poprawa” – pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. W ramach tej edycji kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Zamiarem kampanii było również uświadomienie nie tylko dzieciom i młodzieży, ale i dorosłym, że poza obowiązkami, mają też prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak, np. dzikie wysypiska. Celem akcji było zwiększanie wiedzy na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska i zachęcenie do współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla jego ratowania, aby jego pięknem mogły się cieszyć kolejne pokolenia.

W naszej szkole działania w ramach kampanii „Sprzątanie świata” zostały podjęte w dniu 21.09. 2015 r. Ich inicjatorkami oraz koordynatorkami były panie Aurelia Boś i Lidia Magier – Wolak. Uczniowie biorący udział w akcji dokładnie i sumiennie wysprzątali teren wokół szkoły. Ich trud został nagrodzony nie tylko czystym i przyjemnym dla oka otoczeniem, ale także słodkim poczęstunkiem w szkolnej świetlicy?

Dziękujemy i gratulujemy organizatorom oraz uczestnikom.

Zapraszamy do galerii

2015.09.18 Wycieczka do Świdnickiego Zakładu Utylizacji Odpadów oraz punktu selektywnego zbierania odpadów

Czy wycieczka na śmietnisko może być atrakcyjna? Ależ owszem, jeśli tylko trafimy w odpowiednie miejsce ?
więcej

We wrześniu, uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej mieli wraz z wychowawczyniami niezwykłą okazję odwiedzić Świdnicki Zakład Utylizacji Odpadów oraz punkt selektywnego zbierania odpadów. W obu miejscach, profesjonalnie przygotowani i bardzo mili pracownicy, oprowadzili ich po doskonale przygotowanych ścieżkach edukacyjnych.

Uczniowie dowiedzieli się, między innymi, jak należy prawidłowo segregować odpady z naszych domów, gdzie wyrzucać posegregowane śmieci, jak wygląda proces kompostowania, jak radzić sobie z odpadami niebezpiecznymi w naszych domach.

Każdy z uczestników wycieczki otrzymał na koniec spotkania atrakcyjne upominki wykonane z materiałów ekologicznych. Po tej wycieczce na pewno Żaden z nich nie wyrzuci pustego kartonika po mleku do odpadów papierowych, a całoroczna zbiórka baterii w naszej szkole wypadnie jeszcze lepiej!

Zapraszamy do galerii

2015.09.14
“Czas na teatr” – spacer tematyczny po teatrze.

70 lat temu, w dopiero co ocalonej z pożogi wojennej Świdnicy, powstał jeden z pierwszych po wojnie teatrów. Z tej właśnie okazji, w piątek, 11 września w Świdnicy, rozpoczęło się święto teatru. Na ten czas zaplanowano dwa projekty: “Teatr na czasie”“Czas na teatr”, których szczególnym walorem jest edukacja.

więcej

 

Jednym z ciekawszych punktów tych wydarzeń  był spacer tematyczny po teatrze świdnickim, spotkanie z Inspicjentką  p. Katarzyną Gaweł i suflerką p. Iwoną Gołębiowską, pracującymi na co dzień w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie. W spacerze tym,  pod opieką p. Stanisławy Majki  i p. Izabeli Mireckiej, wzięli udział uczniowie kl. II – III gimnazjum naszej szkoły.

Panie przewodniczki w interesujący sposób przedstawiły uczestnikom spotkania funkcjonowanie teatru „od kuchni”. Mieli oni okazję obejrzeć garderoby, w których aktorzy przygotowują się do spektaklu i kulisy, czyli to co znajduje się za sceną i przeważnie jest niewidoczne dla publiczności.

Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca reżysera, scenografa, inspicjenta, suflera, dźwiękowca i innych osób odpowiedzialnych za powstanie spektaklu.

Po części wstępnej przyszedł czas na fascynujące zajęcia praktyczne na scenie. Wkraczając na nią uczniowie w jednej chwili znaleźli się w zupełnie innej rzeczywistości – przenieśli się do odległych czasów potopu szwedzkiego, gdyż właśnie została przygotowana do spektaklu „Trylogia” na motywach powieści H. Sienkiewicza. Mogli, jak prawdziwi aktorzy w przedstawieniu, poskakać po łóżkach będących częścią scenografii. Wiele frajdy przyniosła im też zaciekła bitwa na poduszki, podobna do tej z przedstawienia.

Dużym wyzwaniem dla młodych uczestników spotkania okazało się odczytanie kilku kwestii ze scenariusza – oczywiście  z podziałem na role . Znalazło się jednak kilku odważnych ochotników, którzy podołali temu zadaniu. Zostali zasłużenie nagrodzeni gromkimi brawami, jak prawdziwi aktorzy.

Mamy nadzieję, że naszych uczniów czeka jeszcze niejedna taka wycieczka, ponieważ nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o pracy w teatrze,                      ale przeżyli też wspaniałą przygodę i świetnie się bawili 🙂
Zapraszamy do galerii

2015.09.01
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Wybiła już godzina. Dzwonek!
Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką
szkolną, nad zeszytem.

więcej

 

W dniu dzisiejszym, podczas uroczystego apelu, oficjalnie pożegnaliśmy wakacje i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Pani Dyrektor Beata Soroka uroczyście i serdecznie powitała wszystkich uczniów oraz nauczycieli, życząc im sukcesów w pracy i w nauce, a także wielu ciekawych wyzwań i pozytywnych przeżyć.

Zgromadzonym przedstawieni zostali również nowi nauczyciele, którzy w tym roku rozpoczną pracę w naszej placówce. Dowiedzieliśmy się też, iż nasza szkoła powiększyła się o kolejne oddziały.

Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego 2015/2016, wiele uśmiechu, przyjaźni  i wspaniałych przygód 🙂
Zapraszamy do galerii

Skip to content