Wydarzenia szkoła

Wydarzenia szkoła 2016 / 2017

~~Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach~~

Drodzy rodzice! Zbliża się upragniony przez wszystkich czas – czas wakacji. Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i świetnej zabawy w blasku słońca. Warto przy tym pamiętać o …  więcej

O zasadach bezpiecznego zachowywania się w górach, na basenie, nad morzem, czy w lesie.  Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało w tym celu “poradnik_bezpiecznego_wypoczynku“(kliknij), w którym informacji mogą zasięgnąć zarówno organizatorzy wypoczynku jak i jego uczestnicy, a także rodzice. W naszej szkole w ostatnim tygodniu zajęć dydaktyczno –wychowawczych będziemy stale przypominać uczniom w jaki sposób należy bezpiecznie zachowywać się podczas wakacyjnego wypoczynku.

Pamiętajmy, że wybierając jakąkolwiek formę wypoczynku dla naszych dzieci należy wpierw sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl.  Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!

2017.06.23 Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017 roku społeczność szkolna spotkała się, aby podsumować rok szkolny 2016/2017 i pożegnać szkołę na dwa miesiące…więcej

Na wstępie uczniowie pod kierunkiem Pań : Natalii Otulak , Jolanty Tekieli i Beaty Zegarłowskiej przedstawili program artystyczny dotyczący szkolnego życia , którym podziękowali dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za troskę o ich rozwój. Najwięcej radości wzbudził humorystyczny skecz, w którym „ z przymrużeniem oka” ukazali szkolną rzeczywistość.

Następnie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy ukończenia szkoły absolwentom gimnazjum, nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i frekwencję , oraz podziękowania dla rodziców. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania.

Do zobaczenia 4 września! Życzymy wszystkim wspaniałego wypoczynku!

Zapraszamy do galerii.

2017.06.19 Szkolny konkurs zbiórki baterii

Nasza szkoła i przedszkole w roku szkolnym 2016 / 2017 wzięły udział w II EDYCJI KONKURSU „EDUKUJEMY -POMAGAMY” organizowanej przez Ogólnopolską Organizację „REBA” …. więcej

 

Zebraliśmy ogólnie 850 kg zużytych baterii.

Za udział w konkursie otrzymaliśmy od Organizatora dyplomy i nagrody rzeczowe.

Pulę przyznanych nagród podzieliliśmy 24 najaktywniejszym uczniom , 16 zespołom klasowym oraz grupom przedszkolnym

W czołowej trójce znaleźli się uczniowie:

1 Małgorzata J i Damian C z klasy „K”

2 Kinga W. ,Cyntia R. Natalia J.K. z klasy IV

3 Aleksandra B, Oliwia J. , Kamil W. z klasy „C”

Tabela ogólnych wyników przedstawia się następująco :

 


 

Szkolnymi koordynatorkami konkursu były panie : Ewa Hruszowiec , Stanisława Majka

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PRZYSZŁOROCZNEJ EDYCJI KONKURSU

Zapraszamy do galerii.

2017.06.08 Dzień Sportu „ W zdrowym ciele zdrowy duch”

W czwartek, 08.06.2017r., w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa o Puchar Dyrektora Szkoły, pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pogoda wspaniale dopisała, a humory uczestników zawodów były wyśmienite. więcej

Widać było, że uczniowie nastawiali się na “bicie” swoich wyników uzyskanych w zeszłym roku i wręcz nie mogą się oni doczekać imprezy. Po uroczystym otwarciu Mistrzostw przez P. Dyrektor Beatę Sorokę, uczniowie rozpoczęli zmagania sportowe. Na początek musieli zmierzyć się z konkurencjami sprawnościowymi, wśród których znalazły się strzały do małej bramki, rzuty do kosza, skoki przez skakankę, jazda na hulajnodze oraz odbijanie piłki siatkowej w ograniczonym polu. Każda z tych konkurencji była punktowana i oceniana. Po konkurencjach sprawnościowych odbył się mini turniej piłki nożnej (zespoły 4 osobowe) a finałem zmagań sportowych był mecz piłki nożnej – uczniowie kontra nauczyciele.

O Puchar Dyrektora uczniowie walczyli w dwóch kategoriach – w kategorii chłopców i dziewcząt. Po zaciętej rywalizacji, wyłoniono zwycięzców.

 

W kategorii dziewcząt:

I miejsce i Mistrzostwo szkoły wywalczyła ; Karolina P. klasa II GIM.

II miejsce – Angelika R. z klasy „O” SPdP,

III miejsce – Katarzyna S. z klasy „O” SPdP,

IV miejsce – Weronika M. z klasy VI SP.

 

W kategorii chłopców:

I miejsce i Mistrzostwo szkoły zdobył – Krzysztof P. z klasy V SP

II miejsce – Adam M. z klasy „N” SPdP,

III miejsce – Patryk K. z klasy III GIM.

IV miejsce – Rafał Z. z klasy V SP.

 

Do turnieju piłki nożnej przystąpiły 4 drużyny. Oto wyniki:

 

I miejsce zajęła drużyna w składzie – Kacper M., Rafał M., Patryk K., Oskar S., Sebastian S.

II miejsce drużyna – Weronika M., Rafał Z., Artur S., Grzegorz W.

III miejsce drużyna – Katarzyna S., Stanisław S., Maciej M., Damian Ł., Adam M., Dariusz S.

III miejsce dla drużyny w składzie – Justyna W., Krzysztof P., Damian W., Grzegorz M.

 

Tradycyjnie Dzień Sportu zakończył meczem uczniowie kontra nauczyciele. W tym roku był to mecz w piłkę nożną.

Wynikiem 3:1 zwyciężyła tym razem drużyna nauczycieli , którą reprezentowali panowie : Sebastian Skroboń , Grzegorz Walczak , Dariusz Stramek i Grzegorz Michalak.

Drużynę uczniów reprezentowali: Maciej M., Stanisław S., Adam M., Patryk K., Kacper M., Rafał M., Oskar S., Damian W., Artur S.,

Najlepszym piłkarzem turnieju został Oskar S., a najlepszym bramkarzem Maciej M. Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca i wyróżnienia otrzymali dyplomy i nagrody.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań gratulujemy uzyskanych wyników i sportowej rywalizacji, a nauczycielom : p. Agnieszce Turek, p. Renacie Trzcińskiej, p. Grzegorzowi Michalakowi , Joannie Wiraszce i p. Grzegorzowi Walczakowi serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tej wspaniałej imprezy.

Zapraszamy za rok!!!!

Zapraszamy do galerii.

2017.06.02 XIV Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych

W tym roku, już po raz XIV, obchodziliśmy w naszej szkole Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. Odbywał się on pod hasłem „Dzielmy się radością”… więcej

Wielkie świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza święta w świdnickiej Katedrze, którą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Ignacy Dec. Następnie, zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, uczniowie, rodzice oraz pracownicy placówki, przemaszerowali w radosnym korowodzie do Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie czekało już na nich mnóstwo okazji do świetnej zabawy! Ciepły posiłek, słodki poczęstunek, występy artystyczne, dmuchane zamki, osiołki, malowanie twarzy i konkurencje sportowe, to tylko niektóre z atrakcji.
Imprezę, swoją obecnością uświetnili także pracownicy policji i straży pożarnej.

Dziękujemy wszystkim, gościom za przybycie i wspólne świętowanie w tym jakże wspaniałym dniu. Dziękujemy również naszym sponsorom i wszystkim darczyńcom(lista darczyńców 2017) za ogromne serca i chęci dzielenia się. Każdemu z osobna i wszystkim razem mówimy piękne “Dziękuję” 🙂

To był wspaniale spędzony czas!

Zapraszamy do galerii

2017.06.01 Dzień Dziecka

Klasa „k” gimnazjum, uczciła w tym roku Dzień Dziecka na świdnickim pięknym Rynku…. więcej

Świętowanie obejmowało same przyjemności – zajadanie logów i ciepłe „co nie co”. Był również spacer, odpoczynek na ławeczce i oczywiście mnóstwo uśmiechu.

Wszystkim dzieciom i tym małym i tym „troszkę” większym, życzymy wszystkiego najlepszego i samych radosnych dni. Pamiętajmy – pomimo upływu lat, warto mieć w sobie coś z dziecka, zachować w sobie jego wrażliwość i beztroskę!

2017.05.26 Dzień Matki

W piątek, 26 maja, uczniów naszej szkoły odwiedziła młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy… więcej

W tym dniu, wspólnie przygotowywaliśmy prezenty dla mam, z okazji ich święta. Własnoręcznie farbowaliśmy ryż, suszyliśmy go na świeżym powietrzu, przesypywaliśmy do ozdobnych butelek. Czas spędzony razem, wzajemne poznawanie się i pomoc, zacieśniły relacje pomiędzy młodymi ludźmi wzbogacając ich o nowe, wspaniałe doświadczenia.

Zapraszamy do galerii

[/su_custom_gallery]

2017.05.26 Spotkanie z panią dietetyk

26 maja do uczniów naszej szkoły przyjechał specjalny gość – Pani Dietetyk, która przeprowadziła lekcję i pogadankę na temat… więcej

Na temat zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania się. To było niesamowicie cenne spotkanie, choć okazało się, że nasi uczniowi już bardzo dużo wiedzą. Taka lekcja na pewno zostawiła ślad w pamięci uczniów, a każdy z nich wyniósł dodatkowe doświadczenia i nowe spojrzenie na kwestie żywieniowe.

   2017.05.24  

Kościuszko wciąż żywy – pamięć zaklęta w kamień

Dziś to jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić.” Tadeusz Kościuszko
Pamięć o bohaterach narodowych, ich ofiarności i męstwie przetrwa tak długo, jak długo będzie pielęgnowana
i przekazywana z pokolenia na pokolenie dlatego też wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która objęła patronatem obchody 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki Naczelnika insurekcji z 1794 r., bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych, obywatela honorowego Republiki Francuskiej. więcej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki i zwrócił się z apelem do środowisk oświatowych i młodzieży o liczny udział w tych obchodach.

W odpowiedzi na to, młodzież naszej szkoły również podjęła się realizacji obchodów Roku Kościuszki. 15.03 .2017 r. odbyła się z tej okazji audycja , podczas której uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej krótki życiorys naszego bohatera i kilka ciekawostek z jego życia

W środę 24.05.2017 r. odbyła się  prezentacja multimedialna

„ Kościuszko wciąż żywy – pamięć zaklęta w kamień”.

Uczniowie kl. II i III gimnazjum przygotowali prezentacją pokazującą ważne epizody

z życia naszego bohatera narodowego- były to  :

– przysięga na krakowskim rynku

– powstanie kościuszkowskie

– miejsca pamięci , które można znaleźć w Polsce i na całym świecie m.in. na terenie Stanów Zjednoczonych i Australii gdzie kult Kościuszki-bohatera stale się utrzymuje.

Wszyscy uczniowie zaangażowali się, by jak najciekawiej przedstawić te wydarzenia

i zaprezentować je przed zaproszonymi gośćmi i uczniami szkoły.

Była to niezwykła lekcja historii ,o której uczniowie będą długo pamiętać , bo słusznie zauważył kardynał Stefan Wyszyński, iż „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości”

Uroczystość przygotowana została przez panie S. Majkę I.Mirecką. Prezentację multimedialną przygotował p. M. Szymański.

Zapraszamy do galerii

2017.05.23 Dzień Dziecka z Kauflandem

W dniu 23.05.2017 r., uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod opieką p. Joli Tekieli, p. Marii Kuzio, p. Aleksandry Gulewicz oraz p.Małgorzaty Otoki, odwiedzili market Kaufland w Świdnicy. więcej

Wszyscy uczestnicy wyprawy, mieli okazję zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania sklepu. Ciekawy dla nich był zwłaszcza dział z warzywami i owocami, gdzie odgadywali nazwy owoców i warzyw. Co ciekawe, niektóre z nazw sprawiły im problem – trudno było rozpoznać choćby tak atrakcyjny owoc jak papaja. Uczniowie mieli również możliwość dokładnie obejrzeć chłodnie. Jest tam naprawdę mroźno, bo z opowieści pani pracującej w sklepie wynika, że temperatura sięga tam aż -500C. Wchodzić do tego miejsca należy tylko odpowiednio ciepło ubranym, aby nie doszło do poważnego odmrożenia.

Młodzi ludzie mogli się także przyjrzeć stanowisku, na którym piecze się bułki. Temperatura pieca osiąga tam ponad 300OC, dlatego też do wyciągania blaszki z bułeczkami potrzebne są specjalne rękawice ochronne. Kolejny punkt wyprawy stanowiła wizyta w sporych rozmiarów magazynie. Pani, która oprowadzała uczniów, pokazała im, m.in., maszynę do gniecenia pustych kartonów i sposób jej działania.

Na koniec nastąpił bardzo miły akcent – nagrodzenie dzieci za prace konkursowe, na temat „Dzień dziecka z Kauflandem”. Dla uwiecznienia wspólnej przygody, wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Dodatkowo, szkoła otrzymała od sklepu wsparcie na zapewnienie niespodzianek dla uczniów.

Serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do galerii

2017.05.19 List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

Pragniemy przedstawić Państwu list Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej z 19 maja 2017 r., który jest skierowany do wszystkich rodziców oraz opiekunów i podsumowuje pierwszy i najważniejszy etap wprowadzania zmian w polskiej oświacie.

Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. więcej

 

2017.05.18 Koncert zespołów chrześcijańskich

Dnia 18 maja 2017 roku, uczniowie gimnazjum i SPdP wzięli udział w koncercie zespołów chrześcijańskich, który odbył się z okazji obchodów Dni Papieskich w Świdnicy.więcej

Występ zespołów „Tau” oraz „Wyrwani z niewoli”, dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń i chwil. Podczas imprezy, utwory hip-hopowe promujące wartości chrześcijańskie przeplatane były wspólnymi zabawami, a także świadectwem życia artystów, opartym na wierze, sile modlitwy i gestów życzliwości skierowanych do drugiego człowieka. W przerwie występów, podany został pyszny poczęstunek – słynne wadowickie kremówki. Podczas spotkania rozstrzygnięto też ogólnopolski konkurs, który przebiegał pod hasłem „Wstań z kanapy”, a miał na celu zachęcanie młodych ludzi do aktywnego i twórczego życia. To niezwykłe, poruszające wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Zapraszamy do galerii

2017.05.18 IV Olimpiada Sportowa „ Ćwiczyć każdy może”

W dniu 18.05.17 r. na Hali Sportowej OSIR zorganizowana została przez Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu IV Olimpiada Sportowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym szkolnictwa specjalnego.

więcej

W zawodach wzięły udział drużyny z Zespołów Szkół Specjalnych ze Świebodzic, Wałbrzycha, Strzegomia oraz DPS w Świebodzicach. Naszą szkołę reprezentowała drużyna , przygotowana przez p. Renatę Trzcińską ,w składzie :

Patryk G – kl.B ( Gim.)

Damian G – kl. F ( Gim.)

Piotr S – kl. F ( Gim.)

Tomasz O – kl. K ( Gim.)

Jakub R. – kl. H ( SP)

Zawodnicy mieli do pokonania różnego rodzaju slalomy i tory przeszkód :

– noszenie piłeczek pingpongowych na podkładce ;

– strzały do bramki ;

– slalom z piłką lekarską ;

– tor zwinnościowy z czołganiem , ślizgiem po ławeczce i biegiem;

– rzut piłką do celu

Liczyła się nie tylko zwinność, ale też celność.

Sport to nie tylko rywalizacja, to świetny sposób na aktywność, ruch i wspólne działanie, dlatego też organizatorzy zdecydowali o przyznaniu równorzędnych nagród i wyróżnień w postaci indywidualnych medali dla wszystkich uczestników oraz słodyczy, gadżetów dyplomów i pucharów dla poszczególnych placówek. Był też czas na regenerację sił i poczęstunek .

Następna olimpiada już za rok !

Zapraszamy do galerii

[/su_custom_gallery]

2017.05.12 IV Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

„ Maryjo, niech w Twoim niepokalanym Sercu, ukaże się wszystkim światło nadziei” (św. Jan Paweł II)

12.05.2017r. mija 100 rocznica Objawień Fatimskich. W tym dniu osoby niepełnosprawne z całej Diecezji Świdnickiej spotkały się w Wambierzycach na IV Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych.więcej

Uczniowie naszej szkoły, wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, z chęcią wzięli udział w tym pięknym wydarzeniu. Na szczęście pogoda dopisała, dzięki czemu mieli okazję obejrzeć, na scenie ustawionej przed Bazyliką, przedstawienie teatralne, pt. „Fatima-spotkanie z Piękną Panią”, w wykonaniu podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Ścinawce Dolnej, jak również występy zaproszonych gości. Oprócz Mszy św., w liturgię której włączyli się nasi uczniowie, odbyła się też procesja z różańcami. W ramach kazania wysłuchaliśmy bardzo wzruszającej i mądrej ballady o wilku z Gubio.

Uczestnicy pielgrzymki, wraz ze świętym Janem Pawłem II oraz błogosławionymi dziećmi z Fatimy: Franciszkiem i Hiacyntą, chcieli odpowiedzieć na wezwanie Maryi do modlitwy i nawrócenia, zawierzając jej siebie, swoje rodziny i cały świat.

Mogliśmy również stać się przez chwilę artystami, gdyż dostaliśmy do zrobienia plakaty na nabożeństwo fatimskie. Wszyscy dzielnie kolorowali, wyklejali, tworzyli. Czas spędzony w Wambierzycach był czasem rozwoju naszej więzi z Bogiem, Matką Bożą i z innymi ludźmi, dlatego też chcieliśmy pozostać tam jak najdłużej dłużej, ale niestety musieliśmy już wracać.

Zapraszamy do galerii

2017.05.11 XVII Przegląd Mini listy Przebojów w Piławie Górnej

Nasi uczniowie uwielbiają muzykę i świetnie czują się na scenie. Niektórzy z nich udowodnili to 11 maja na XVII Przeglądzie Mini Listy Przebojów, który odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Piławie Górnej. więcej

Na scenie zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców z 17 placówek województwa dolnośląskiego oraz ze szkoły w Lanskroun w Czechach.

Naszą placówkę reprezentowała grupa uczniów z kl. IV SP w składzie:

Natalia J.K., Artur S., Micha? Z., Jakub W., Cyntia R. i  Kinga W.

Pod czujnym okiem p. Lidii magier-Wolak uczniowie zaprezentowali talenty wokalne oraz taneczne wykonując przeboje zespołu Akcent, zatytułowane „Oczy zielone” i „Wierzę w miłość”. Publiczność z wielkim entuzjazmem przyjęła występ młodych artystów, którzy swoją niesamowitą energią porwali ją do zabawy.

Nie było zwycięzców ani przegranych. Ze względu na wysoką jakość występów i bardzo wyrównany poziom wszyscy uczestnicy otrzymali paczki ze słodyczami i upominkami. Jak widać śpiewać każdy może, a nawet powinien, bo nie ma lepszej zabawy i integracji jak wspólne śpiewanie.

Zapraszamy do galerii

2017.04.24-28 Wycieczka do Morawy

W dniach 24-28 kwietnia, uczniowie naszej szkoły, w ramach współpracy młodzieży polsko-niemieckiej, brali udział w wycieczce do Morawy. więcej

Integracja młodych ludzi przebiegała we wspaniałym i pięknym miejscu, a mianowicie w kompleksie pałacowo – parkowym, który stanowi idealne miejsce do wypoczynku, stanowiąc oazę ciszy i spokoju. Pobyt obfitował w liczne atrakcje – zajęcia ceramiczne, ruchowo-integracyjne, jazdę konną, wyjazd na basen, spacery po okolicy, dyskoteki. Każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć coś dla siebie i nie było ani chwili na nudę. Nic zatem dziwnego, że nasi uczniowie uznali go za bardzo udany i będą do niego wracać we wspomnieniach jeszcze bardzo długo.

Zapraszamy do galerii

2017.04.27 „Czcijmy razem majowe święta”

W maju przypada wiele dat przypominających nam o ważnych wydarzeniach . By utrwalić pamięć o naszej historii i nie tylko uczniowie klas IV-VI SP, Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, przygotowali prezentację , pt: „Czcijmy razem majowe święta”. więcej

Podczas spotkania, przypomnieli zgromadzonym widzom, ważne dla Nas daty, a wśród nich :

1 maja- Międzynarodowe Święto Pracy

2 maja- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej,

3 maja- Święto Konstytucji 3 Maja,

8 maja- Dzień Zwycięstwa,,

23 maja – Dzień Patrona- Marii Konopnickiej,

26 – maja Dzień Matki.

31 maja Dzień Bociana Białego

Krótko, ale treściwie, przedstawione zostały bardzo istotne dla nas wydarzenia .

Każde z wyżej wymienionych tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności, niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

Program przygotowany został pod kierunkiem p. Stanisławy Majki, p. Izabeli Mireckiej, p. Mateusza Szymańskiego oraz p. Aureli Boś. Uroczystość wzbogacił występ uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i ZSZ, którzy zatańczyli mazura i poloneza pod kierunkiem p. Aureli Boś.

Swoja obecnością zaszczycili nas goście z Niemiec i z Morawy.

Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie mogli świadomie obserwować i przeżywać kolejne święta, dowiedzieć się, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.

Zapraszamy do galerii

2017.04.25 I Międzyszkolny Konkurs Piosenki dla dzieci i młodzieży

Dnia 25 kwietnia na deskach świdnickiego teatru odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z placówek i ośrodków Powiatu Świdnickiego, który zorganizowała nasza szkoła. więcej

Pomysłodawczyniami konkursu były panie: Beata Zegarłowska – muzyk oraz katechetka Jolanta Tekiela. Hasłem konkursu była sentencja św. Augustyna :„Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem”. Celem konkursu było wdrażanie do aktywności twórczej, zdobywanie doświadczeń scenicznych i stworzenie możliwości szlachetnego współzawodnictwa oraz integracja i uspołecznienie uczestników.

W tegorocznej pierwszej edycji wzięło udział 37 uczniów z 8 szkół. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach; soliści i zespoły wokalne. Jury nagrodziło każdego uczestnika przyznając mu dyplom i nagrodę rzeczową. Nasza szkolę reprezentowały uczennice :

Natalia J.K – I miejsce

Cyntia Rozwałka – II miejsce

Weronika Mikołajczyk – III miejsce

Nagrodę zdobył również duet z Warsztatów Terapii Zajęciowej:

Michał M. oraz Adrian Ł. – I miejsce w kategorii zespołów.

 

Nagrodę specjalną w postaci albumów ufundował Jego Ekscelencja biskup Adam Bałabuch.

Opiekunowie dostali podziękowania za przygotowanie dzieci do konkursu.

W czasie obrad jury wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie udali się na obiad . Publiczność w tym czasie wzięła udział w zabawach muzyczno – ruchowych , które przygotowały i poprowadziły uczennice z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy współpracujące z naszą szkołą od wielu lat.

Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, ks. Damian Mroczkowski – wizytator katechezy Diecezji Świdnickiej , ks. Krzysztof Ora – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego naszej Diecezji.

Dziękujemy sponsorom: Pani Beacie Moskal – Słaniewskiej- prezydent miasta Świdnica, Pani Teresie Mazurek – wójt Gminy Świdnica, Piotrowi Federowiczowi- staroście świdnickiemu.

Serdecznie gratulujemy artystom i ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.
Zapraszamy do galerii

2017.04.04 Dzień Angielski

Czy wiedzieliście, że kangur ma 1 cm długości gdy się rodzi, Wielka Rafa Koralowa jest widoczna z kosmosu, a dach Opery w Sydney waży 160 ton?więcej

Tych i innych ciekawostek dowiedzieliśmy się podczas tegorocznego „Dnia angielskiego” poświęconego Australii. Podziwialiśmy niezwykłe krajobrazy, poznaliśmy największe atrakcje tego kontynentu – ciekawe miejsca, kulturę

i mieszkańców. Zdobyte wiadomości wykorzystaliśmy w „Turnieju Wiedzy o Australii”. Drużyny wymieniały australijskie zwierzęta, odpowiadały na pytania, przygotowywały ilustracje i plakaty, a także rozpoznawały australijskich aktorów

i piosenkarzy. Pomimo, że poziom konkursu był bardzo wysoki, klasy radziły sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami. Najwięcej punktów zdobyła klasa V-VI SP, wygrywając konkurencję.

Uwieńczeniem „Dnia angielskiego” były występy uczniów, którzy przedstawili prezentację o Australii, układ taneczny oraz piosenki.

Zapraszamy do galerii

2017.04.03 Konkurs plastyczny

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach i bardzo często ich wysiłek zostaje uwieńczony sukcesem.więcej

Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach i bardzo często ich wysiłek zostaje uwieńczony sukcesem. Tak stało się i tym razem. Z wielką radością i dumą donosimy, iż w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Ewa Szelburg- Zarembina- dzieciom”, nasza uczennica Weronika M., zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, za piękną pracę przedstawiającą postać CZERWONEGO KAPTURKA.

Dzieło zostało wykonane pod opieką pani Aureli Boś. Oprócz tego, uczennice Oliwia J. oraz Paulina Z., zostały wyróżnione przez jury konkursu.

Wszystkim gratulujemy tych wspaniałych sukcesów!

Zapraszamy do galerii

2017.04.02 Obchody Dnia Autyzmu – Galeria Świdnicka

Dnia 2 kwietnia 2017 roku Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy, Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” przy Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy we współpracy z Urzędem Miasta Świdnica zorganizował Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Świdnica – Pani Beata Moskal-Słaniewska. więcej

Wydarzenie miało miejsce w Galerii Świdnickiej, przy ul. Westerplatte 29 w Świdnicy. Uroczystego rozpoczęcia dokonała Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, Pani Beata Soroka, o godzinie 12.00. Następnie w ramach integracji ze społecznością lokalną grupa animatorów Sali zabaw „JUUM” poprowadziła dla najmłodszych gry i zabawy. W punkcie konsultacyjnym można było zasięgnąć porad specjalistów , otrzymać ulotki i informacje o naszej szkole, o pomocy dzieciom ze spectrum autyzmu oraz skosztować przygotowanych na ten cel ciastek.

Symbolem uroczystości były niebieskie balony, które wśród najmłodszych uczestników cieszyły się ogromną popularnością.

Dopełnieniem tych obchodów był film przygotowany m.in. przez nauczycielkę naszego przedszkola Ewelinę Durlej „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie” – do obejrzenia na Facebook Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Wydarzenie – zgodnie z przygotowanym harmonogramem- trwało do godziny 14.00.

Zapraszamy do galerii

2017.03.31 Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to istotny element duchowych przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych – najważniejszego ze świąt chrześcijańskich.więcej

Niezwykle istotna jest wówczas również spowiedź święta, z której nasi uczniowie mogli skorzystać dzięki ks. Markowi Mielczarkowi, duszpasterzowi osób niepełnosprawnych, który wygłosił też tegoroczne nauki rekolekcyjne w naszej szkole.

W przygotowanie rekolekcji włączyły się p. Jolanta Tekiela i p. Maria Kuzio, które zadbały o przygotowanie stołu pańskiego i darów przekazanych potem przez uczniów kapłanowi, aby je złożył na ołtarzu. Były to wspaniałe rekolekcje, które pozwoliły na wyciszenie się

i spokojne przygotowanie do świąt. Był to bardzo ważny czas dla wszystkich, którzy wzięli w nich udział, czas duchowej odnowy.

W czasie Mszy św. Wszystkie pieśni wykonywali uczniowie ze scholi przygotowani przez p. Aurelie Boś. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę rekolekcji wielkopostnych.

Zapraszamy do galerii

2017.03.31 Wielkanocne zakupy w Kauflandzie

W dniu 31.03.2017r. uczniowie szkoły podstawowej : Natalia J. K, Klaudia B.,
Cyntia R., Kinga W., Kamil W., Dawid K. i Beata N., pod opieką p. Joli Tekieli i p. Marii Kuzio odwiedzili market Kaufland w Świdnicy.więcej

W tę niecodzienną przygodę w markecie włączyli sie również rodzice.Wszyscy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem sklepu i pracą personelu na poszczególnych działach sklepu. Ciekawy dla nas był dział z warzywami i owocami. Tam odgadywaliśmy nazwy owoców i warzyw oraz mogliśmy je zwarzyć. Większość z nich nie sprawiła nam problemu, ale były też i takie jak bataty, imbir czy różne rodzaje orzechów, które już nie było łatwo odgadnąć.

Mogliśmy przyjrzeć się także procesowi wypieku pieczywa w piecu o temperaturze ponad 300 stopni by później skonsumować jeszcze ciepłe bułeczki.

Z zainteresowaniem i zadziwieniem słuchaliśmy o czynnościach pieca, który sam się myje. Udaliśmy się także do magazynu, w którym były ogromne ilości jeszcze nierozpakowanego towaru, bo akurat trafiliśmy na dostawę. Pani, która nas oprowadzała zwróciła uwagę na maszynę do gniecenia pustych kartonów. Każdy mógł spróbować jak działa wrzucając karton i przesuwając dźwignię.

Na koniec zostaliśmy nagrodzeni za prace konkursowe pt.: „Wielkanocne zakupy w Kauflandzie” a Szkoła otrzymała od sklepu wsparcie na zapewnienie niespodzianek dla uczniów.

Zrobiliśmy sobie też pamiątkowe zdjęcie aby uwiecznić wspólną przygodę.

Zapraszamy do galerii

31.03.2017„Szlakiem zawodów” – POCZTA

Tym razem, w ramach cyklu zajęć „Szlakiem zawodów”, nasi uczniowie wybrali się na pocztę.więcej

Poznali tam z bliska pracę pocztowca. Pani naczelnik urzędu, przedstawiła im historię poczty, opowiedziała, jak kiedyś dostarczano wiadomości i przesyłki oraz jak te usługi wykonuje się dzisiaj. Młodzi ludzie mieli również okazję dowiedzieć się na czym polega praca listonosza i zobaczyć z bliska jak wygląda pocztowe zaplecze.

Zapraszamy do galerii

28.03.2017„Szlakiem zawodów” – KRAWIEC

Pracownia krawiecka to kolejny punkt na „Szlaku zawodów”, którym podążają nasi uczniowie.więcej

Tym razem, byli to młodzi ludzie z klas IV-VI „c” i „h”. Dzięki dzisiejszym zajęciom poznali oni specyfikę pracy krawca. Pani Maria, która doskonale radzi sobie w tej dziedzinie, zaprezentowała im przybory i sprzęty krawieckie oraz kilka gotowych produktów wykonanych w pracowni. Następnie, przy jej pomocy, nasi wędrowcy uszyli poduszki.Po takim wspaniałym przeszkoleniu taniec „igły z nitką” już nie wydaje się taki trudny.

Bardzo dziękujemy Pani Marii za możliwość zapoznania się z pracą krawca.

Zapraszamy do galerii

2017.03.13-17 Zielona Szkoła

W dniach od 13 do 17 marca 2017r. kl. IV L , pod opieka wychowawczyni p. Renaty Trzcińskiej, wyjechała na „Zielona Szkołę„ do Domu Wczasów Dziecięcych „Green Rest” w Polanicy Zdroju.więcej

Polanica-Zdrój jest najmłodszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej położonym w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej na pograniczu Gór Stołowych i Bystrzyckich.

Ta malownicza miejscowość jest otoczona lasami, z rozległym Parkiem Zdrojowym

i licznymi trasami spacerowymi , jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Sudetów. To wymarzone miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych. Atrakcyjna

o każdej porze roku.

Dzieci wzajemnie się integrowały realizując zajęcia wynikające z podstawy programowej i programu zielonej szkoły. Zrealizowano planowane wycieczki po terenie i okolicy, turnieje sportowe, warsztaty i zajęcia artystyczne, dyskoteki , karaoke i zabawy w wodzie na basenie .

W ciągu 5 dni pobytu uczniowie odkryli walory i atrakcje czekające na odwiedzających. Przeszli szlakiem niedźwiedzia , poznali oznakowanie szlaku serduszkowego w Parku Józefa oraz szlak dla rodziców i dzieci Krocząc ścieżką ekologiczną szukali oznak zbliżającej się wiosny . Spacerowi po uzdrowisku towarzyszyły przejścia Aleją Gwiazd Koszykówki ,przejazd Kolejką Polanicka, wysłuchanie historii uzdrowiska , kosztowanie wód mineralnych, seans w Grocie Solno-Jodowej, wizyta na poczcie i zakup pamiątek. w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia !

Zapraszamy do galerii

2017.03.13 Wizyta uczniów Zespołu Szkół w Nowej Rudzie

Nasi uczniowie są bardzo otwarci na nawiązywanie znajomości i niezwykle gościnni.więcej

Okazję do poznania i współpracy z nowymi kolegami, miała ostatnio klasa IV-VI „h”, którą 28 marca, odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół z Nowej Rudy, wraz z wychowawcą panią Agnieszką.

Celem spotkania była integracja z młodzieżą z innej placówki oraz organizacja świątecznych warsztatów artystycznych. Uczniowie wspólnie wykonali papierowe kurczaki i piankowe pisanki. Zabawy i radości było co nie miara!

Zapraszamy do galerii

2017-03-13-17 Zielona Szkoła

W dniach  od 13 do 17 marca 2017r. kl. IV L ,  pod opieka wychowawczyni  p. Renaty Trzcińskiej  , wyjechała  na „ Zielona Szkołę „ do  Domu Wczasów Dziecięcych „ Green Rest” w Polanicy Zdroju.
więcej

 

Polanica-Zdrój  jest najmłodszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej położonym

w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej na pograniczu Gór Stołowych i Bystrzyckich.

Ta  malownicza  miejscowość jest otoczona lasami,  z rozległym Parkiem Zdrojowym

i licznymi trasami spacerowymi , jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Sudetów. To wymarzone miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych. Atrakcyjna o każdej porze roku.

Dzieci wzajemnie się integrowały realizując zajęcia wynikające z podstawy programowej i programu zielonej szkoły. Zrealizowano planowane wycieczki po terenie

i okolicy, turnieje sportowe, warsztaty i zajęcia artystyczne, dyskoteki , karaoke i zabawy w wodzie na basenie .

W ciągu 5 dni  pobytu uczniowie odkryli  walory i atrakcje czekające  na odwiedzających. Przeszli szlakiem niedźwiedzia , poznali oznakowanie szlaku serduszkowego  w Parku Józefa oraz szlak dla rodziców i dzieci . Krocząc ścieżką ekologiczną  szukali oznak zbliżającej się wiosny . Spacerowi po uzdrowisku towarzyszyły przejścia Aleją Gwiazd Koszykówki ,przejazd Kolejką Polanicka , wysłuchanie historii uzdrowiska , kosztowanie wód mineralnych  , seans w Grocie Solno-Jodowej , wizyta na poczcie i zakup pamiątek.

w naszej pamięci pozostają wspomnienia, niezapomniane wrażenia !

Zapraszamy do galerii

2017.03.30 Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to istotny element duchowych przygotowań  do zbliżających się Świąt Wielkanocnych – najważniejszego ze świąt chrześcijańskich. .
więcej

 

Niezwykle istotna jest wówczas również spowiedź święta, z której nasi uczniowie mogli skorzystać dzięki ks. Markowi Mielczarkowi, duszpasterzowi  osób niepełnosprawnych, który wygłosił też tegoroczne nauki rekolekcyjne w naszej szkole.

W przygotowanie rekolekcji włączyły się p. Jolanta Tekiela i p. Maria Kuzio, które zadbały o  przygotowanie stołu pańskiego i darów przekazanych potem przez uczniów kapłanowi, aby je złożył   na ołtarzu.

Były to wspaniałe rekolekcje, które pozwoliły na wyciszenie się i spokojne przygotowanie do świąt. Był to bardzo ważny czas dla wszystkich, którzy wzięli w nich udział, czas duchowej odnowy.

         W czasie Mszy św. Wszystkie pieśni wykonywali uczniowie ze scholi przygotowani przez p. Aurelie Boś. Uczniowie swoim pięknym śpiewem zaakcentowali wagę rekolekcji wielkopostnych.
Zapraszamy do galerii

2017.02.22 Ognisko misyjne

Uczniowie z naszej szkoły, którzy  uczęszczają na ognisko misyjne pod opieką p. katechetki Joli Tekieli  postanowili  wesprzeć siostry klawerianki w ich akcji robienia palm, z których dochód pójdzie na potrzeby misji.
więcej

 

Udaliśmy się więc do sióstr w piękny środowy ranek, aby zabrać się do pracy. Na początku siostra Anastazja pokazała nam  jak zrobić palmę. Przynieśliśmy ze sobą kwiaty z bibuły, które wykonały mama Natalii i Beaty. Siostry przygotowały również dużo pięknych kwiatów, które można było przyczepiać do gałązek bazi.  Zadanie nie było trudne, każdy z nas wkładał wiele serca w to co robił. Trudność sprawiło nam tylko zawiązywanie  palm, tak aby było trwałe.

Na koniec siostra poczęstowała nas pysznym ciastem i herbatką. Pełni sił i radości udaliśmy się do szkoły.

Zapraszamy do galerii

2017.02.09 IV Powiatowy Turniej Piłki Halowej w Strzegomiu

W czwartek 9 lutego 2017 r. , w hali OSiR Strzegom, odbył się Powiatowy Turniej Piłki Halowej z udziałem zawodników ze Szkół Specjalnych i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych funkcjonujących na terenie województwa dolnośląskiego.
więcej

 

Nasza placówka również wzięła udział w tym wspaniałym wydarzeniu, a reprezentowało ją 7 zawodników: Oskar O., Dawid Z., Dominik B., Oskar Sz., Patryk N., Adam M., i Damian Ł., pod opieką p. Agnieszki Turek. Podczas imprezy, gimnazjaliści rozegrali 3 mecze, w których udało im się zdobyć 4 pkt., niestety zbyt mało, aby wyjść z grupy.Dwa trafienia zanotował Oskar Sz. z II klasy gimnazjum. W klasyfikacji końcowej uplasowaliśmy się na VII miejscu.Drużyna nie zraziła się przegraną – nasi dzielni sportowcy zdecydowane zapowiedzieli, że w przyszłym roku znów przyjadą na turniej – tym razem optymalnie przygotowani.
Zapraszamy do galerii

2017.02.09 „Białe szaleństwo” – apel Małej Samorządności

Wielkimi krokami zbliżają się ferie, okres odpoczynku i zabawy. By czas ten był przyjemny i nie obfitował w wypadki, w dniu 09.02.2017 roku, uczniowie Małej Samorządności uczestniczyli w apelu „Białe szaleństwo”, w czasie którego poznawali i utrwalali wiadomości na temat zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu w okresie ferii zimowych.
więcej

W biały klimat wprowadziła uczniów wspólna recytacja i ilustracja ruchowa do wiersza „Bałwanek”. Następnie dzieci wybierały odpowiednie elementy garderoby na zimowe spacery i zabawy. Na podstawie kolorowych ilustracji i własnych doświadczeń uczniowie rozpoznawali też zabawy i sporty zimowe, dobierali odpowiedni sprzęt do ich uprawiania oraz poznawali podstawowe zasady bezpiecznego zachowania podczas podejmowania sportowej aktywności.

Wiele emocji wśród uczestników wydarzenia wzbudziły konkursy sprawnościowe, w których każdy mógł się wykazać znajomością prawidłowego korzystania ze sprzętów i bezpiecznej zabawy na śniegu. Na zakończenie spotkania, uczniowie utrwalali zdobyte wiadomości segregując obrazki z bezpiecznymi i niebezpiecznymi zachowaniami w czasie “białego szaleństwa”.

Po apelu dzieci wykonały w klasach plakaty przedstawiające bezpieczne zabawy na śniegu w czasie ferii.

Organizatorkami imprezy były panie: Barbara Kułaga, Ewa Hruszowiec i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2017.02.09 Audycja muzyczna

Tym razem, wraz z artystami „Filharmonii na wesoło, zwiedziliśmy urzekający swoim klimatem i urokiem, St. Petersburg.
więcej

To miasto, w którym każdemu głowa obraca się we wszystkie strony, gdy widzi piękne budowle stojące w tym miejscu. Tu trzeba koniecznie odwiedzić balet, a i Pałac Zimowy jest obowiązkowym punktem programu. Malownicze nurty rzeki Newy pobłyskują nieustannie, wciąż i wciąż odbijając blask dziennego światła. Dzień tutaj nigdy nie kończy, bo noce są białe. Na wycieczkę po tym cudownym i unikatowym zakątku Ziemi zabrali nas Bartosz Warkoczyński, Robert Delegiewicz i gość specjalny Pan Erwin, który po mistrzowsku grał na akordeonie guzikowym. Dodatkowej atrakcji dostarczył zgromadzonym na audycji widzom również Pan Robert Delegiewicz, który z wielkim wdziękiem wykonał taniec z baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Został za to nagrodzony zasłużonymi, gromkimi brawami. Gości zaprosiły panie Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2017.02.06 Projekt „Spotkajmy się”

Niedawno, w naszej szkole, realizowany był projekt pod nazwą „Spotkajmy się”, którego głównym celem była integracja uczniów ze środowiskiem lokalnym, kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się i życzliwej postawy wobec innych.

więcej

Projekt obejmował takie przedsięwzięcia jak „Tydzień życzliwości”, czy „Tydzień dobrych manier”. Aby w praktyce zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w zakresie kulturalnego oraz życzliwego zachowania, nasi uczniowie odwiedzili seniorów w Dziennym Domu “Senior-WIGOR” w Świdnicy, przynieśli samodzielnie upieczone ciasto, na które wcześniej zrobili zakupy i oglądali spektakl teatralny w wykonaniu gospodarzy. Było naprawdę pięknie! Spotkanie przebiegło w znakomitej atmosferze, pełnej życzliwości i oczywiście eleganckich manier. Te wspólne chwile na długo pozostaną w ich pamięci.
Zapraszamy do galerii

2017.02.03 Współpraca uczniów naszej szkoły z uczniami ZSE w Świdnicy

W grudniu 2015 roku, nawiązała się wspaniała współpraca uczniów naszej szkoły z uczniami Zespołu Szkół ekonomicznych w Świdnicy.

więcej

Działania te zostały podjęte w ramach Projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczościw Warszawie, pod hasłem „Młodzieżowe Mini przędsiebiorstwo”. Współpraca ta jest koordynowana przez nauczycieli, p. Jolantę Brońską oraz Annę Gryniewicz.Realizując to ważne przedsięwzięcie, uczniowie ZSE założyli, w tym roku szkolnym, legalnie działające przedsiębiorstwo pod nazwą „W 10, czyli strzał w dychę”, w którym to wytwarzane i sprzedawane przez młodych ludzi są różnorodne produkty.Co bardzo istotne, młodzież zajmuje się także prowadzeniem wszelkich spraw formalnych związanychz funkcjonowaniem firmy.Uczniowie naszej szkoły, ku swemu ogromnemu zadowoleniu, również zostali zaangażowaniw realizację tego projektu, zapoznali się z nim i zostali zatrudnieni w mini przedsiębiorstwach na podstawie umów zlecenia, w celu odpłatnego wykonywania pewnych prac.Dodatkowym celem współpracy jest integracja uczniów obu szkół, włączenie ich w aktywność pozaszkolną, tudzież zawodowo-zarobkową, jak też uwrażliwienie innych na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie, poprzez promowanie ich zatrudnienia.Życzymy uczniom obu szkół owocnej współpracy i powodzenia w podejmowanych działaniach!
Zapraszamy do galerii

2017.01.20 XI Dolnoślaski Konkurs Kolęd i Pastorałek

Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły…

więcej

 

Dnia 20.01.2017 r. uczennice Weronika M z kl. VI , Natalia J.K i Cyntia R. z kl. IV reprezentowały naszą szkołę na XI Dolnośląskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Specjalnym Ośrodku Osób Niepełnosprawnych we Wrocławiu.

Uczestniczyło w nim 15 wykonawców z 5 placówek Dolnego Śląska, w tym z Oleśnicy, Świdnicy, Środy Śląskiej i Wrocławia. Nasze reprezentantki przedstawiły trzy utwory : „ Kołysankę dla Jezuska „ , „ Kolędnicy wędrownicy „ i „ Złota Jerozolima” . Na bongosie akompaniował im Jakub W. z kl. IV .

Jury doceniło poprawność wykonania kolęd, wyrazistość śpiewu, interpretację , strój oraz ogólne wrażenie artystyczne i przyznało im I miejsce .

Podczas obrad jury wysłuchaliśmy wspaniałego recitalu młodego pianisty Andrzeja Jakubaszko. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m in. utwory Jana Sebastiana Bacha , Fryderyka Chopina i Edith Piaf . Wspólne kolędowanie zostanie na długo w naszej pamięci.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów uczniom oraz ich opiekunom paniom : Beacie Zegarłowskiej i katechetce Jolancie Tekieli.
Zapraszamy do galerii

2017.01.18 Podsumowanie konkursu „Znam życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”

Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w naszej szkole odbył się cykl audycji poświecony pisarzowi i 2 konkursy plastyczny i literacki pod hasłem „Znam życie i twórczośc Henryka Sienkiewicza”
więcej

W konkursie literackim wzięło udział 30 uczniów . Komisja w składzie : Stanisława Majka i Izabela Mirecka przyznała pięć nagród książkowych.

Nagrodzeni uczniowie:

  • Dominik B . – kl III Gim
  • Aleksandra J – kl. III Gim
  • Roksana L.- kl.III Gim
  • Oskar O. – kl. III GIM
  • Artur S. – kl. IV Sp

Na konkurs plastyczny wpłynęły dwie prace i komisja w składzie Stanisława Majka i Izabela Mirecka i Grażyna Gicala nagrodziły obie prace. Otrzymali je:

  • Daniel K – kl VI La
  • Adriana S – kl. III SPDP

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodyczy . Serdecznie gratulujemy , życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Zapraszamy do galerii

2017.01.18 XXV Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

W dniach od 10 do 16 stycznia w Świdnickim Ośrodku Kultury odbywał się jubileuszowy XXV Przegląd Zespołów Kolędniczych.
więcej

Na deskach świdnickiego teatru wystąpiło 36 zespołów ze Świdnicy i okolic. Naszą placówkę reprezentowała grupa złożona z ponad 30 uczestników z różnych etapów edukacyjnych – począwszy od przedszkola, aż po Warsztat Terapii Zajęciowej. Po uważnym obejrzeniu wszystkich prezentacji, jury przyznało naszemu zespołowi wyróżnienie finansowe w postaci 250 zł.

W ocenie naszej prezentacji zatytułowanej „Łuna na niebie”, jury zaakcentowało „płynność akcji prezentacji –– z wykorzystaniem tekstów mniej znanych”. Bardzo miłą niespodzianką było przyznanie jednemu z naszych szkolnych aktorów – Jakubowi W. nagrody indywidualnej w postaci karty upominkowej na 50 zł., za brawurowe i porywające wykonanie roli Heroda. Opiekunami naszych szkolnych aktorów są panie: Jolanta Tekiela i Beata Zegarłowska.

Serdecznie dziękujemy opiekunom i uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2017.01.11 Bal karnawałowy

W środowe przedpołudnie, 11- go stycznia, odbył się w naszej szkole, tak długo oczekiwany przez uczniów, bal karnawałowy.
więcej

W tym dniu, hol główny zamienił się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek oraz bajek.

Oprawę muzyczną i rozrywkę uczestnikom balu zapewnił zespół “Kwarc” z Wałbrzycha, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Wszyscy bawili się znakomicie.

Podczas całej imprezy obradowało jury, które wyłoniło: Króla i Królową balu, mistrzów tańca, jak również przyznało nagrody za najciekawsze przebrania. Nagrody w postaci biletów do kina i słodkości ufundowała Rada Rodziców wraz ze Stowarzyszeniem „Bliżej Ciebie”.

Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Z tego powodu zarządzono krótką przerwę, podczas której wszyscy uczestnicy udali się do swoich klas na poczęstunek. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały energię tancerzy i można było kontynuować wydarzenie. Uczniowie bardzo chętnie wrócili na parkiet i z wielką radością rzucili się w wir karnawałowej zabawy.

Organizatorkami tegorocznej imprezy były panie Aurelia Boś, Mirela Dziakowicz, Barbara Kułaga oraz Grażyna Ziobrowska.

Zapraszamy do galerii

2016.12.22 Wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy

Chociaż na dworze panuje mróz, wizja porządnego zmarznięcia nie zniechęciła uczniów klasy S SPdP, do odbycia wycieczki na świdnicki Rynek, gdzie trwa Jarmark Bożonarodzeniowy.
więcej

Młodzi wędrowcy, kiedy już dotarli na miejsce, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przy pięknej szopce bożonarodzeniowej, a potem podziwiali wielobarwne produkty regionalne prezentowane przez wystawców na licznych stoiskach. Pomimo zdecydowanie niesprzyjającej aury, to była wspaniała wyprawa.

Zapraszamy do galerii

2016.12.20 Filharmonia na wesoło

Podczas grudniowej audycji, zbliżające się święta skierowały nasze muzyczne kroki do Krakowa, by tam wziąć udział w tradycyjnej pastorałce. Zanim odwiedziliśmy Wawel kolędnicy, u stóp Katedry Mariackiej, zaśpiewali nam znane kolędy, opowiadając historię narodzin Dzieciątka. A że najlepsi kolędnicy to górale…… to pojechaliśmy też do Zakopanego.

więcej

 

Dzięki spotkaniu z Filharmonią na wesoło, przeżyliśmy dzisiaj naprawdę magiczne chwile, pełne wzruszeń, ale i radości. Gościem specjalnym tego spotkania muzycznego była pani Marzena Słowik – wokal, pan Robert Delegiewicz przepięknie grał nam na skrzypcach, a pan Bartosz Warkoczyński, jak zawsze zapewnił wspaniały akompaniament.

Spotkanie zorganizowały panie Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Na kolejną dawkę muzyki i humoru zapraszamy już w nowy roku.
Zapraszamy do galerii

2016.12.20 Przy stole wigilijnym

W ten wieczór uroczysty,
Opłatkiem przełamani
Spotykamy się wszyscy.
Przy stole wigilijnym,
Jak co roku życzenia,
Między sobą składamy –
Niech spełniają marzenia.
Przy stole wigilijnym,
Pełnym potraw – świątecznie,
Talerz więcej dla gościa
Zastawiony koniecznie.
więcej

 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W całej szkole rozbrzmiewają już kolędy, na korytarzach i w salach unosi się cudowny zapach choinki, mienią się różnymi kolorami świąteczne ozdoby. W ten magiczny czas uczniowie, w swoich klasach, organizują uroczyste wigilie, wspólnie przeżywają wspaniałe chwile, pełne ciepła i radości.

O tradycji wigilijnej nie zapomniała także młodzież uczęszczająca do SPdP Tego dnia nie zabrakło wzruszeń i wzajemnego ciepła. Wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia. Nie zabrakło również przepysznego jedzenia, które zostało zakupione przez wychowawców z funduszy uzyskanych podczas sprzedaży na bożonarodzeniowym kiermaszu. Atmosfera podczas spotkania była wyśmienita – uczniowie śmiali się i dzielili świąteczną radością. To były niezapomniane chwile!
Zapraszamy do galerii

2016.12.20 Zajęcia ogrodnicze w SPdP

Niektórzy uczniowie uczęszczający do SPdP, zamienili się dzisiaj w dzielnych ogrodników. Wszystko to za sprawą zajęć dotyczących przesadzania roślin doniczkowych, stanowiącego jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych względem roślin.
więcej

Młodzi ludzie, nawiązując do nazwy miesiąca, w którym odbywała się lekcja, sadzili kwiaty potocznie zwane “grudniok”, inaczej zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia. Nie był to przypadkowy dobór rośliny, gdyż kwiaty ozdobiły wspaniale pokoje dzielnych ogrodników, nie tylko w okresie świątecznym. Dodatkowo, dzięki nim, uczniowie będą też nabywać umiejętność trwałej i systematycznej pielęgnacji roślin.

Zapraszamy do galerii

2016.12.19 Jarmark Bożonarodzeniowy

Jak co roku, nasza szkoła, wzięła udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbywał się w okresie przedświątecznym, na świdnickim rynku.
więcej

Przez trzy dni, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele sprzedawali przepiękne, wykonane ręcznie, ozdoby świąteczne.

Pomimo nieprzychylnej, mroźnej aury, dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie, był to czas radosny, pełen uśmiechu i pozytywnych wrażeń.

Zapraszamy do galerii

2016.12.16 Świąteczne ozdoby

Nasi uczniowie uczęszczający do SPdP są niezwykle kreatywni i zdolni. Najdobitniej świadczą o tym piękne i oryginalne ozdoby oraz dekoracje świąteczne wykonane przez nich podczas zajęć w pracowni krawieckiej, artystyczno-pamiątkarskiej i technicznej.
więcej

Do stworzenia części z nich wykorzystano materiały przekazane przez Leroy Merlin, za co kierownictwu sklepu serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do galerii

2016.12.15 Wigilia szkolna

Tradycją stało się już w naszej szkole wystawianie przez uczniów dorocznych jasełek. Wszyscy sumiennie i starannie przygotowują się do tego wspaniałego wydarzenia, które przypada na ten niezwykły, wyjątkowy moment w roku.
więcej

Podczas dzisiejszego kolędowania występom dzieci i młodzieży przyglądało się wielu gości. Wśród nich znaleźli się m.in. biskup pomocniczy Adam Bałabuch, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wójt Gminy Świdnica, członek Zarządu Powiatu Alicja Synowska, wicestarosta Zygmunt Worsa,  prezes fundacji Łączy Nas Football, Wiesław Żurek, wójt gminy Marcinowice, Władysław Gołębiowski, a także przedstawiciele  samorządów, sponsorzy szkoły i rodzice.

Dzieci i młodzież, jak zawsze, sprawiły wiele radości zgromadzonym w holu głównym szkoły widzom. Przepiękne dekoracje, barwne stroje oraz kolędy i pastorałki pozwoliły im poczuć magię zbliżających się świąt. Nasi aktorzy, wraz z p. katechetką Jolantą Tekielą oraz p. Beatą Zegarłowską, przygotowali niezwykłe jasełka, które przeniosły widzów w odległą przeszłość, do chwili narodzin Jezusa w Betlejem. Życzenia składał wszystkim biskup Adam Bałabuch, a także Dyrektor placówki, Pani Beata Soroka.

Na gości spotkania czekał też tradycyjny mini jarmark z ozdobami świątecznymi, wykonanymi przez uczniów. Na samych uczniów natomiast, spotkanie ze świętym Mikołajem i wspaniałe prezenty.

Życzymy wszystkim radosnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

Zapraszamy do galerii

2016.12.12 Baśń o dwunastu miesiącach – przedstawienie teatralne

Dobro i skromność zawsze zostają nagrodzone, a podłość i lenistwo ukarane – taki przekaz płynął z przedstawienia zatytułowanego „Baśń o dwunastu miesiącach”, które dla uczniów naszej szkoły przygotowało Studio Teatralne HERBI z Leszna.
więcej

Była to piękna opowieść o Kasi, której nie znosiła zła macocha. Kobieta chciała pozbyć się dziewczyny i dlatego wymyślała dla niej coraz to nowe zadania – żądała od niej fiołków, poziomek i grzybów w środku zimy, mając nadzieję, że Kasia nie spełni jej oczekiwań i będzie mogła ją bezkarnie wyrzucić za to z domu.

Na szczęście, dobra Kasia spotkała na swej drodze Pana Grudnia i jego braci, którzy udzielili jej pomocy. Dzięki nim wszystko skończyło się szczęśliwie, kara spotkała za to złą macochę i jej leniwą córkę.

Przedstawienie było bardzo ciekawe, towarzyszyły mu piękne dekoracje obrazujące różne pory roku. Do tego, niektórzy z naszych uczniów mogli w nim zagrać. Wcielili się oni w role różnych miesięcy. To była wspaniała przygoda!

Zapraszamy do galerii

2016.12.10 Mikołaj wszystkich dzieci

W sobotę, 10 grudnia, 41 Świdnicka Drużyna Harcerska „Hubalczycy”, pod opieką drużynowej Grażyny Ziobrowskiej i pani Basi Kułagi, wyjechała do Ząbkowic Śląskich na integracyjne spotkanie drużyn „Nieprzetartego Szlaku” z Dolnego Śląska.
więcej

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia przepiękną inscenizację bajki „O rybaku i złotej rybce”, a także zabawy i zadania plastyczne dla drużyn. Był też wyśmienity poczęstunek, a spotkanie z Mikołajem zakończyło ten wyjątkowy dzień pełen wspaniałych niespodzianek.

Zapraszamy do galerii

2016.12.09 Rekolekcje Adwentowe „Kochać – znaczy czekać” /Anna Kamieńska/

Adwent to czas w którym czekamy na narodzenie Jezusa. Chcemy w nim jak najlepiej wyrazić mu swoją miłość, aby przyjąć Go gdy przyjdzie całym sercem. Do tego ważnego, szczególnego momentu przygotowują nas rekolekcje.
więcej

To podczas nich mamy możliwość wysłuchać nauki kapłana i przystąpić do spowiedzi świętej.W naszej szkole temu wydarzeniu jak co roku przewodniczył duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Marek Mielczarek. Społeczność szkolna z zainteresowaniem słuchała homilii, w której podkreślił jak ważne jest mieć czyste serce miłujące Boga, a przeciwstawiające się złu i grzechowi.W przygotowanie rekolekcje zaangażowane były panie katechetki: p. Jolanta Tekiela, p. Maria Kuzio oraz p. Mariola Pindel. a scholą, która śpiewem ubogaciła nasze rekolekcje kierowała p. Aurelia Boś.Na koniec p. Dyr. Beata Soroka podziękowała zaproszonemu gościowi wręczając kwiaty oraz składając życzenia świąteczne a dzieci z ogniska misyjnego obdarowały księdza własnoręcznie wykonanym aniołkiem.

Zapraszamy do galerii

2016.12.07 Przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego

Jak co roku, szykując się do świąt, uczniowie SPdP wraz z wychowawcami organizują kiermasz, na którym sprzedawać będą wyroby własnych rąk- nietuzinkowe ozdoby świąteczne. Praca wre i powstają coraz to wspanialsze rzeczy – aniołki, choinki, bombki, stroiki. Będzie w czym wybierać! Wszystkie uzyskane środki posłużą na wzbogacenie w przybory pracowni tematycznych funkcjonujących w obrębie SPdP.
więcej

Serdecznie zapraszamy do nabywania naszych prac – kiermasz już niebawem, 15 XII!

Zapraszamy do galerii

2016.12.07 V Mikołajkowy Turniej Koszykówki

Dobrze spisał się koszykarski zespół naszej szkoły w składzie : Patryk K. kl. III g, Dominik B. kl. III g, Dawid Z. kl. III g, Oskar O. kl. III g, Roksana L. kl. III g , Oskar Sz. kl. II g i Adam M. kl. I SPdP, , pod opieką pani Agnieszki Turek, na V Mikołajkowym Turnieju Koszykówki, który odbył się 07.12.2016 roku, na strzegomskiej hali sportowej.
więcej

Do koszykarskich zmagań przystąpiły cztery reprezentacje. Po rozegraniu 10 minutowych meczy w systemie ,,każdy z każdym”, zdobyliśmy II miejsce. Dodatkowo, nasz reprezentant Adam M., został ogłoszony przez sędziów najlepszym zawodnikiem turnieju.

Na zakończenie imprezy zespołom wręczono pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe – piłki koszykowe i mikołajkowe worki słodkości. Burmistrz Strzegomia natomiast, ufundował nagrodę specjalną – pobyt na strzegomskim lodowisku. Zaraz po turnieju, nasi uczniowie udali się po łyżwy i skorzystali ze wspaniałej zabawy na lodowej tafli.

Naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy sukcesu!

Zapraszamy do galerii

2016.12.06 Mikołajki w klasie c

6 grudnia to dzień wyjątkowy – dzień radości obdarowywania i radości otrzymywania podarków. Nie muszą być one kosztowne, ważne natomiast, by dawane były z serca.
więcej

Nawiązując do tego przesłania, uczniowie SPdP, przygotowali dla młodszych kolegów bardzo miłą niespodziankę. Dzieci z klasy c odwiedził Święty Mikołaj ze swoją pomocnicą. Byli to bardzo wyczekiwani, w tym magicznym dniu, goście. Każdy otrzymał od Mikołaja piękny upominek. Dziękujemy :)Nie był to jednak jeszcze koniec zabawy i przyjemności, ponieważ uczniowie z oddziału c organizowali  dodatkowo klasowe Mikołajki. Wszyscy otrzymali jednakowe słodkie prezenty. To był naprawdę czarodziejski czas! 

Zapraszamy do galerii

2016.12.02 Tydzień życzliwości

Uśmiech i życzli­wość ob­cej oso­by jest lep­szym uzdrowicielem, niż naj­droższe leki
więcej

Życzliwość to trudna sztuka – oznacza ona troskę nie tylko o siebie, ale także o innych, akceptowanie ich takimi jakimi są, pragnienie dla drugiego człowieka jedynie tego co dobre.

W naszej szkole, ta wspaniała umiejętność jest bardzo ważna i często o niej przypominamy. Okazję do tego stanowił w ostatnim czasie Tydzień życzliwości, realizowany w ramach projektu zatytułowanego „Spotkajmy się”. To wspaniałe wydarzenie rozpoczęła audycja informująca wszystkich uczniów o planowanych w jego obrębie działaniach oraz ukazująca życzliwość jako skarb, którym każdy z nas może obdarzać innych. Odbyła się również akcja cukierkowa, w ramach której uczniowie klasy „k” gimnazjum, częstowali swoich kolegów nie tylko uśmiechem, ale i pysznymi słodkościami.

W szkole powstała też ścieżka życzliwości – aforyzmy i złote myśli związane z tą cudowną postawą, zostały wywieszone na korytarzach , by wszyscy mogli je przeczytać, przemyśleć i zaczerpnąć z nich coś cennego dla siebie. W ramach przedsięwzięcia zostały także zorganizowane warsztaty, podczas których uczniowie analizowali cechy osoby życzliwej i wykonali drzewko życzliwości. Zostało ono udekorowane kolorowymi karteczkami, na których znalazły się miłe i dobre słowa skierowane do innych. Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia przyznali też zgodnie, że pragną, aby jak najwięcej takich pozytywnych słów i postaw, towarzyszyło im na co dzień. Wtedy świat na pewno byłby piękniejszy i radośniejszy.

Zapraszamy do galerii

2016.11.29 Spektakl „Zrozumieć Giaura”

Romantyczny poemat Lorda Byrona zatytułowany „Giaur”, to lektura piękna i poruszająca wiele ważnych i ponadczasowych tematów, ale niestety bardzo trudna dla współczesnego, młodego odbiorcy. Realizatorzy i aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora, sięgnęli po tekst tego właśnie utworu i podjęli starania, by uczynić go zrozumiałym dla dzisiejszego widza.
więcej

W taki właśnie sposób powstał spektakl „Zrozumieć Giaura”, który mieli okazję obejrzeć uczniowie SPdP, wraz z p. Moniką Kot. Podczas przedstawienia, dowiedzieli się, że poemat Byrona, to opowieść o silnych emocjach, mówiący o miłości, zdradzie i śmiertelnej zemście.Przetłumaczony przez Adama Mickiewicza utwór jest przepełniony archaicznym i egzotycznym słownictwem. Przez artystów natomiast, został on przeniesiony we współczesne realia, żeby jego treść stała się bardziej dostępna. Silne napięcia emocjonalne pomiędzy bohaterami romantycznymi: Giaurem, Hassanem i Leilą zostają przeniesione do… współczesnego gimnazjum. Bohaterowie żyjący w dzisiejszych realiach doświadczają tutaj tych samych silnych emocji, co postaci „Giaura”. Twórcy przedstawienia skupiają się na sensie i wydźwięku emocjonalnym historii Giaura, bo ludzkie emocje są ponadczasowe, ponad językiem, ponad epokami. Zemsta powodowana zazdrością może być zupełnie współczesnym zjawiskiem.Dodatkowo, ogromnej dramaturgii, dodała przedstawieniu muzyka. Najważniejszym instrumentarium był tu zestaw perkusyjny na żywo, nadający grze aktorów dynamiczny rytm.,. Bardzo współczesna muzyka Dawida Majewskiego dopełniła dziwnej, ciężkiej atmosfery, która towarzyszyła akcji sztuki. Minimalistyczna scenografia Anny Haudek natomiast, precyzyjnie łączyła ze sobą dwie realistyczne przestrzenie, co umieściło bohaterów w zupełnie odrealnionym, ale i niezwykle intrygującym świecie. Obok kreacji aktorskich pojawiła się na scenie również tajemnicza lalkowa forma przypominająca kształtem i formą kołtun skłębionych włosów, w których zagnieździło się ZŁO, które góruje nad wszystkim. „Zło napędza. Zło płynie. Zło podnieca. Zło pochodzi z samego serca, ze środka, bo na początku było zło i już nigdy nie przestało być…”„Zrozumieć Giaura” to przedsięwzięcie, które dofinansowano środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

Zapraszamy do galerii

2016.11.29 Audycja muzyczna „Z filharmonią na wesoło”

W tym roku szkolnym, wraz z Filharmonią na wesoło, wytrwale i z wielkim zainteresowaniem, zwiedzamy najpiękniejsze miasta i zakątki świata, poznając ich kulturę, sztukę i historię. Dzisiaj przytrafiła nam się prawdziwa artystyczna gratka – nasi goście pojawili się, aby wziąć udział w prawdziwie irlandzkiej sesji muzycznej i zabrać nas na magiczną wędrówkę po zielonej wyspie.
więcej

Celtyckie melodie, zarówno te radosne, jak i nostalgiczne towarzyszyły nam w wycieczce na Zamek Dubliński, dawną siedzibę wikingów, a także wizycie w porcie, gdzie usłyszeliśmy najsłynniejszą szantę WAY HEY! W te cudowną podróż zabrali nas: pan Robert Delegiewicz, Bartosz Warkoczyński oraz gość specjalny, pani Katarzyna Niemierowska, która zagrała na skrzypcach.

Organizatorami spotkania były pani Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2016.11.28 Kasztanobranie

Zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla dzikich zwierząt. W tym czasie, by przetrwać, muszą one zdobywać pożywienie, którego jest bardzo mało.
więcej

Nasi uczniowie postanowili przyczynić się do poprawy ich losu i z dużym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica, pod hasłem „Zbieramy żołędzie, kasztany zimą leśnym zwierzętom je damy”.

Wysiłki młodych ludzi przyniosły wspaniałe efekty, ponieważ tegoroczna zbiórka okazała się rekordową w naszej placówce. Wspólnie, klasom biorącym udział w programie dokarmiania dzikich zwierząt, udało się zgromadzić 1656 kg kasztanów i 33 kg żołędzi. W nagrodę, dla najaktywniejszych oddziałów, zorganizowane zostanie darmowe wyjście do kina, natomiast dla pozostałych klas, wycieczka do Jaskini Nietoperzy w Świdnicy.

W imieniu organizatorki pani Mireli Dziakowicz oraz obdarowanych leśnych zwierząt bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w zbiórkę.

Zapraszamy do galerii

2016.11.25 Wycieczka w ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy”

W dniu dzisiejszym klasa I-II auz wybrała się na wycieczkę do Tesco Świdnica, by wziąć tam udział w programie edukacyjnym realizowanym pod hasłem „Od uprawy do potrawy”.
więcej

Harmonogram wyprawy obejmował zwiedzanie stoisk ze zdrową żywnością, czyli warzywami, owocami, nabiałem, mąkami, kaszami oraz pieczywem. Uczniowie mieli także możliwość dokonania degustacji różnych produktów i skomponowania własnych jogurtów, oczywiście ze zdrowymi dodatkami. Wyszły przepyszne!

Zapraszamy do galerii

2016.11.24 XVIII Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach

Silna drużyna w składzie: Weronika M.- kl.VI, Krzysztof P. – kl. V, Jakub K. kl. V, Oskar Sz.- kl. II gim., Roksana L. kl. III gim, Patryk K.- kl. III gim., nad którą opiekę sprawowała pani Agnieszka Turek, reprezentowała naszą szkołę w Dolnośląskim Turnieju Warcabowym w Świebodzicach.
więcej

Drużynowo zajęliśmy IV miejsce, indywidualnie natomiast, w kategorii szkoła podstawowa, najwyżej uplasował się Krzysztof P., uczeń klasy V, zajmując VI miejsce. W kategorii gimnazjum, dobrą pozycję , zajął Patryk K., z klasy III, zajmując V miejsce. Do szkoły wróciliśmy z pamiątkowym pucharem, nagrodą – piłką nożną oraz zaproszeniem na turniej, który odbędzie się w przyszłym roku.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

2016.11.23 AKCJA „PODARUJ MISIA MAŁYM PACJENTOM Z PRZYLĄDKA NADZIEI”

Nasi uczniowie bardzo lubią aktywnie spędzać czas i sprawdzać swoje umiejętności w rozmaitych sportowych zmaganiach. Dlatego też, tak ogromnym zainteresowaniem cieszył się VI Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który odbył się w naszej placówce w dniu 22.11.2016 roku.
więcej

W listopadzie, na całym świecie, obchodzone jest piękne święto – „Dzień Pluszowego Misia”.  Nasza szkoła rozpoczęła te obchody już nieco wcześniej, od włączenia się do akcji organizowanej przez FUNDACJĘ „NA RATUNEK DZIECIOM Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ” we Wrocławiu.

Ponieważ my bardzo lubimy się przytulać, szczególnie wtedy,  gdy jest nam smutno, gdy nas coś boli, lub gdy po prostu mamy na to ochotę…chcielibyśmy, aby nasi koledzy i koleżanki z Przylądka też mogli to zrobić. Dlatego zebraliśmy dla nich 33 pluszowe przytulanki, które już 25.11. 2016 roku powędrują prosto do ich małych rączek.

Mamy nadzieję, że choć troszkę umilą im wspólnie spędzony czas i trudne chwile. Dziękujemy rodzicom, dzieciom i nauczycielom, którzy zechcieli kupić przytulanki. Przytulanie jest suuuuper!!!

Popatrzcie sami.

Zapraszamy do galerii

2016.11.22 VI Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

Nasi uczniowie bardzo lubią aktywnie spędzać czas i sprawdzać swoje umiejętności w rozmaitych sportowych zmaganiach. Dlatego też, tak ogromnym zainteresowaniem cieszył się VI Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który odbył się w naszej placówce w dniu 22.11.2016 roku.
więcej

Udział wzięło w nim 31 zawodników, którzy toczyli rywalizację w trzech kategoriach. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się wszystkim uczestnikom.

Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, a także na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników – co bardzo cieszyło organizatorów – oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. Najwyższe wyniki zdobyli:

Szkoła Podstawowa:
Chłopcy
I miejsce Patryk N. kl. V
II miejsce Jakub R. kl. H
III miejsce Damian W. kl. V

Dziewczęta
I miejsce Weronika M. kl. VI
II miejsce Justyna W. kl. VI
III miejsce Kinga W . kl. IV

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna:
Chłopcy
I miejsce Adam M. kl. M SPDP
II miejsce Oskar S. kl. II GIM
III miejsce. Kacper kl. I Gim.

Dziewczęta:
I miejsce Katarzyna M. Warsztaty Terapii Zajęciowej
II miejsce Roksana L. kl. III gim
III miejsce Anita M. kl. II Gim.

Organizatorami Turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego: p. Renata Trzcińska , p. Agnieszka Turek i p. Grzegorz Michalak

Gratulujemy sukcesów i zapraszamy za rok.

Zapraszamy do galerii

2016.11.16 Przegląd piosenki religijnej „Za rękę z Jezusem”

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp,
tam dobre serce mają.
Źli ludzie, wierzaj mi,
ci nigdy nie śpiewają”.
J.W. Goethe

więcej

 

16 listopada 2016 roku, uczennice z naszej szkoły: Natalia J. K., Beata N., Cyntia R. i Dagmara M., pod opieką p. katechetki Jolanty Tekieli, wzięły udział w Przeglądzie Piosenki Religijnej organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dzierżoniowie. Festiwal miał na celu rozbudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz zaprezentowanie ich talentu i zdolności artystycznych, a jednocześnie umożliwił zdobywanie nowych doświadczeń scenicznych i integrację. Było to możliwe również dzięki zorganizowanym dodatkowo warsztatom tanecznym i plastycznym, podczas których uczestnicy z dużym zapałem i radością wykonywali aniołki.

Nasze reprezentantki brawurowo zaśpiewały piosenki religijne, porywając zgromadzoną publiczność i uczestników do wspólnego śpiewu – śpiewu dla Jezusa. Zdobyły gromkie brawa, dyplomy i nagrody.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy do galerii

2016.11.16 „Pociąg do wolności”

11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawany i kojarzony przez każdego Polaka, syna i córkę polskiej ziemi. To wyjątkowe święto zostało ustanowione w 1937 roku na pamiątkę odzyskanej przez naszą ojczyznę, w 1918 roku, niepodległości.
więcej

Po 123 latach niewoli, strachu i próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał tak, jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.

Dnia 16. 11. 2016 roku, dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie szkoły podstawowej gimnazjum i szkoły zawodowej, zabrali nauczycieli oraz koleżanki i kolegów w  podróż historyczną.

Zatrzymując się na kolejnych stacjach: I –  NIEWOLA, II – POWSTANIA, III – I WOJNA ŚWIATOWA, przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego państwa, m.in. rozbiory, utworzenie Legionów Polskich, powstanie listopadowe i styczniowe oraz pierwszą wojnę światową.

Celem  podróży była stacja WOLNOŚĆ, przy której młodzi ludzie, zapalając symboliczny znicz, uczcili pamięć bohaterów walczących o wolność ojczyzny.

Podniosły charakter akademii podkreśliła prezentacja multimedialna przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z dniem 11 listopada 1918 roku oraz z osobą Józefa Piłsudskiego i innych ważnych postaci.

Szkolna publiczność, podczas wydarzenia, zachowała właściwą powagę i skupienie. Dla wszystkich była to przede wszystkim niezapomniana lekcja historii, którą przygotowali nauczyciele: Stanisława Majka, Izabela Mirecka, Mateusz Szymański i Aurelia Boś.

Zapraszamy do galerii

2016.11.15 „Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy”

W celu zaakcentowania naszej chrześcijańskiej tradycji, która związana jest z czcią dla świętych, katechetka p. Jolanta Tekiela, zorganizowała konkurs zatytułowany „Plejada Świętych – Wielkie Imieniny 2016”

więcej

 

„Quo Vadis” to piękna, poruszająca opowieść o miłości i upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić. Przedstawia obraz Rzymu za panowania cesarza Nerona oraz narodziny cywilizacji chrześcijańskiej. Z tego właśnie powodu wybrano ją do tegorocznej akcji Narodowe Czytanie, w ramach obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza.

„Quo vadis” można było usłyszeć w ponad 2000 miejsc w całej Polsce, jak również za granicą, w całym kraju, w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.

My zaprezentowaliśmy ją naszym uczniom dnia 15.11.2016 roku, w 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, podczas ostatniej już audycji z cyklu „Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy”, którą przygotowały: p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka.

Na zakończenie tego ważnego przedsięwzięcia, ogłoszone zostały też dwa konkursy:
– plastyczny: „Sienkiewicz w oczach dzieci”- dla uczniów młodszych;
– wiedzy: „Co wiem o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”- dla starszych uczniów.

O ich przebiegu i wynikach informować będziemy na bieżąco.

Mamy nadzieję, że przyjemnym doświadczeniem było dla Was słuchanie głośnej lektury fragmentów dzieł Sienkiewicza podczas lekcji. Cieszymy się, że przynajmniej w ten sposób udało nam się oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

2016.11.09 Konkurs szkolny „Plejada świętych – Wielkie Imieniny 2016”

W celu zaakcentowania naszej chrześcijańskiej tradycji, która związana jest z czcią dla świętych, katechetka p. Jolanta Tekiela, zorganizowała konkurs zatytułowany „Plejada Świętych – Wielkie Imieniny 2016”.
więcej

W ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie mogli wykonać postać wybranego przez siebie świętego dowolną techniką plastyczną. Wpłynęło wiele prac i jury miało spory dylemat w wyborze tych najładniejszych . Nagrodzono zatem wszystkich uczestników konkursu. Wręczenie nagród odbyło się 9.11.2016 roku, z udziałem Pani Dyrektor Beaty Soroki .

Przyznane zostały następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii prac zbiorowych:
I miejsce- klasa C
II miejsce- mała świetlica
III miejsce- klasa S

W kategorii prace indywidualne:
I miejsce – Wojciech L. ucz. kl. O SPDP
II miejsce – Justyna W. ucz. kl. VI SP
III miejsce- Angelika R. ucz. kl. O SPDP

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do galerii

 

2016.11.08 Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy

Trylogia Sienkiewicza to cykl powieści historycznych, których akcja toczy się na terenach I Rzeczypospolitej, pod koniec pierwszej i w drugiej połowie XVII wieku.

więcej

 

Powstała ona w momencie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, a zaborcy coraz intensywniej nasilali procesy wynaradawiania. Autor przepięknych utworów składających się na Trylogię, pragnął przywrócić godność swojemu narodowi i pisać, jak sam się wyraził „dla pokrzepienia serc”, o czasach, kiedy patriotyzm Polaków uratował zagrożoną ojczyznę.

W skład Trylogii wchodzą trzy powieści: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski” Stanowi ona najobszerniejsze dzieło Sienkiewicza. Dlatego też, podczas dzisiejszej audycji z cyklu „Czytamy Sienkiewicza”, zamiast cprzytaczać wybrane fragmenty tego dzieła, uczennica kl. III Gim. Roksana L., przedstawiła szereg ciekawostek na temat Trylogii i jej powstania.

Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że oprócz tego, że Trylogia posiada niewątpliwie wymiar patriotyczny, jest również doskonałą lekcją historii Polski.

Audycję przygotowały p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka.

2016.11.04 Otwarty Szkolny Turniej Warcabowy

Dnia 04.11.2016 roku odbyła się, w naszej szkole, VI już edycja Szkolnego Turnieju Warcabowego.
więcej

W zmaganiach, które przebiegały w trzech następujących kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, spotkało się 32 zawodników. Mecze rozgrywane były systemem szwajcarskim.

Po siedmiu rundach zaciętej gry wyłoniliśmy zwycięzców.

W kategorii Szkoła Podstawowa:I miejsce- Edward S. klasa VII miejsce- Jakub K. klasa VIII miejsce- Krzysztof P. klasa V

W kategorii Gimnazjum:I miejsce- Patryk K. klasa IIII miejsce- Piotr M. klasa IIIII miejsce – Oskar Sz. klasa II

W kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna:I miejsce- Katarzyna S. SpdPII miejsce- Katarzyna M. WTZIII miejsce- Damian J.

Organizatorami imprezy byli nauczyciele :A. Turek, R. Trzcińska, G. Michalak oraz dyrektor M. Maluha . Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów zwłaszcza , że najlepsi zawodnicy będą reprezentowali naszą szkołę w XVIII Dolnośląskim Turnieju Warcabowym Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się dnia 24.11.2016r w Świebodzicach.

Zapraszamy do galerii

2016.11.04 Zajęcia w kuchni

„Uśmiechnięte mamy minki – bo zjadamy witaminki”- pod takim hasłem uczniowie kl. I-III „d” przygotowywali zdrowy sok owocowo – warzywny.
więcej

Mali kucharze, z wielkim zaangażowaniem, kroili wcześniej umyte jabłka i marchewki. Najwięcej radości sprawiło im obsługiwanie sokowirówki, gdzie przygotowane produkty błyskawicznie zamieniały się w kolorowy sok.

Tak przygotowany pyszny napój szybko znikał z kubeczków. Mniaaam!

Zapraszamy do galerii

2016.11.03 Święto Dyni

W dniu dzisiejszym odbyło się w naszej szkole „Święto Dyni”, w którym udział wzięli uczniowie Małej Samorządności. Uczestnicy spotkania mieli do wykonania kilka trudnych zadań związanych z uhonorowaniem “Pani Dyni”. Przybyli oni na spotkanie z dekoracjami wyczarowanymi z tego wspaniałego warzywa, które wykonali już wcześniej, w klasach.
więcej

Pierwsza konkurencja, z którą musieli się zmierzyć uczniowie, polegała na wydrążaniu miąższu i pestek z dużych dyń. Kolejne zadanie koncentrowało się na ich przeliczaniu i klasyfikowaniu , pod względem różnych kryteriów.Następnym krokiem było wykonanie dyni przestrzennej z pasków kolorowego papieru. To zadanie wymagało wyobraźni i precyzji, ale dla uczestników wydarzenia nie stanowiło większego problemu. Powstały prawdziwe małe arcydzieła.Na zakończenie imprezy, w celu lepszego zapoznania się ze smakiem dyni, jak również wynagrodzenia dziecięcych starań i wysiłków, zaserwowano im kanapki z pysznym dżemem dyniowo-brzoskwiniowym oraz pestki z dyni. Wszystkie klasy MS otrzymały prezenty-  układanki dydaktyczne ufundowane przez Radę Rodziców i Stowarzyszenie “Bliżej Ciebie”.Organizatorkami i prowadzącymi dyniowe spotkanie były panie Mirela Dziakowicz i  Barbara Kułaga.

Zapraszamy do galerii


2016.10.28 Realizacja projektu „Witold Pilecki – wzorem Patrioty i obywatela”

więcej

Złożyli w ten sposób hołd Polakom, którzy polegli w czasie drugiej wojny światowej lub zostali pomordowani przez sowietów w Katyniu, nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich, czy przez reżim komunistyczny po zakończeniu wojny.

Duże wrażenie wywarły na młodych ludziach bardzo wymowne cytaty znajdujące się na pomnikach, m.in. słowa Jana Pawła II „Człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem innego człowieka, niszcząc jego wolność, depcząc jego godność i hołdując egoizmowi”.

Zapraszamy do galerii

2016.10.28 Wycieczka do Muzeum Miejskiego Miasta Wrocław

Podróże kształcą, poszerzają wiedzę i horyzonty myślowe, w sposób przyjemny, pozbawiony stresu, dlatego uczniowie naszej szkoły wyruszają na nie chętnie i, w miarę możliwości, jak najczęściej.
więcej

Tym razem, dnia 28.10.2016 roku, dzięki uprzejmości WTZ, klasa F wraz z p. M. Rymszką i klasa S, wraz z wychowawczynią p. Moniką Kot, uczestniczyły w wyprawie do Muzeum Miejskiego Miasta Wrocław. Młodzi ludzie mogli tam podziwiać wystawę zatytułowaną „1000 lat Wrocławia”, która stanowi jedyną ekspozycję, jaką znaleźć można w tym mieście, prezentującą pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska.

Na wystawie znajduje się ponad 3000 eksponatów, z których większość po raz pierwszy została zaprezentowana we Wrocławiu. Każda jej sala poświęcona jest innemu okresowi historycznemu w dziejach tego starego grodu.

Całość wywołuje i pozostawia na długo w pamięci niesamowite, wspaniałe wrażenia.

Zapraszamy do galerii

2016.10.28 Smakostacja

28 października 2016 roku, uczniowie klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy, byli na wycieczce w sklepie ze zdrową żywnością „Smakostacja”, który mieści się w Świdnicy.
więcej

Jego właścicielka, Pani Honorata, przygotowała dla nich degustację produktów które oferuje na co dzień w swoim sklepie.

Uczniom zdecydowanie posmakowały potrawy zrobione z ciecierzycy, różnego rodzaju kasz, suszonych owoców, bez dodatku cukru. Dodatkowym, pozytywnym efektem tej wyprawy jest fakt, iż Pani Honorata zgodziła się przeprowadzić niedługo w naszej szkole kulinarne warsztaty zdrowej kuchni. Zapowiada się ciekawe i obfite w nową wiedzę, spotkanie. Bardzo się na nie cieszymy.

Zapraszamy do galerii

2016.10.27 Uroczyste „Pasowanie na ucznia”

W dniu 27.10.2016 roku, zgodnie z tradycją, w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Podczas tej ważnej i pięknej imprezy, dzieci klas pierwszych oraz zespołów rewalidacyjno-wychowawczych, wykazywały się swoimi umiejętnościami, w konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
więcej

 

Nasi najmłodsi uczniowie śpiewali i ilustrowali ruchem piosenkę „Pierwszaki”, pakowali odpowiednie przybory szkolne do tornistra, a także bezpiecznie przechodzili przez ulicę, gdzie ruchem kierował „policjant” Paweł”. Podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze przypomnieli zebranym uczniowie klasy czwartej w piosence zatytułowanej „Na ulicy”.

Pierwszoklasiści, po wzorowo zdanym egzaminie, zostali pasowani na ucznia przez p. Wicedyrektor Katarzynę Gołąbek, symbolicznym, wielkim długopisem. Następnie, każdy z nich, złożył pamiątkowy „podpis” w kronice szkolnej.

Ukoronowaniem aktu pasowania było przypięcie pamiątkowych znaczków przez p. Wicedyrektora Mariusza Maluhę i wręczenie dyplomów oraz upominków.

Od dziś, do grona uczniów naszej szkoły, oficjalnie przyjęci zostali:
Blanka, Joanna, Kacper, Kornel, Krystian, Lena, Łukasz, Miłosz, Oliwia i Samanta

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów, wieku wspaniałych przyjaciół, jak również samych szczęśliwych chwil w naszej szkole.
Zapraszamy do galerii

2016.10.27 Wizyta na cmentarzu

„ Dla tych , którzy odeszli w nieznany świat,
Płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
I niebo jesienne u góry”
więcej

 

Listopad, to czas zadumy, wspomnień i pamięci o tych, którzy już odeszli.

W tę melancholijną atmosferę włączyli się również uczniowie klasy „C”, którzy w dniu 27.10.2016 roku, wraz z wychowawcą i opiekunami, wybrali się na pobliski cmentarz znajdujący się przy ul. Łukasińskiego w Świdnicy, by chwilą ciszy uczcić zmarłych. Podczas swojej wizyty, zapalili znicze na grobach i w zadumie spacerowali po zasypanych jesiennymi liśćmi alejkach cmentarza.
Zapraszamy do galerii

2016.10.26 Drzewo dla przedszkola

W dniu 26 października 2016 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy. Nasi przedstawiciele zawieźli dzieciom samodzielnie wykonane, drewniane drzewo. To wspaniały i funkcjonalny podarunek, ponieważ posłuży ono maluchom w poznawaniu cech charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.
więcej

Podczas pracy przy drzewie, uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli, starannie, precyzyjnie i cierpliwie projektowali, wymierzali, wycinali i szlifowali. Wysiłek się opłacił, bo efekt końcowy robił wrażenie.

Nic więc dziwnego, że małe przedszkolaki były zachwycone.

Zapraszamy do galerii

 

2016.10.24 Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy

Są książki, które cieszą, bawią czytelnika, są przyjemne w odbiorze, ponieważ poruszają proste, lekkie tematy. Po inne natomiast sięgamy z konieczności, nierzadko wręcz z przymusu. Najmniejszym powodzeniem wśród młodych czytelników cieszy się niewątpliwie książka o tematyce historycznej.

więcej

 

Dzieje się tak dlatego, że z całą pewnością, nie jest ona lekturą łatwą w odbiorze. Wymaga uwagi, skupienia i właściwego przygotowania. Aby zachęcić naszych uczniów do sięgania po tego typu literaturę , kolejne audycje dotyczące Henryka Sienkiewicza poświęcimy właśnie jego powieściom o tematyce historycznej.

Podczas dzisiejszej audycji odbyliśmy podróż do przeszłości, do czasów średniowiecza i wniknęliśmy w atmosferę czasu, w którym toczy się akcja powieści „ Krzyżacy”

Poznanie zwyczajów i obyczajów średniowiecznych ukazanych w tej powieści, pozwoliło naszym odbiorcom lepiej  zrozumieć sienkiewiczowski kodeks wartości, do których należy honor, dobre imię człowieka, obrona słabszych, prawdomówność, ofiarność, więź z przeszłością, patriotyzm, wierność sobie, bliskim i Ojczyźnie. To było niezwykle pouczające doświadczenie.

2016.10.20 Dzień Pieczonego Ziemniaka

Dziś do ogniska ziemniaki wrzucamy i do wesołej zabawy wszystkich zapraszamy
więcej

Takie hasło, 20 października 2016 roku,  towarzyszyło nam podczas świętowania Dnia Pieczonego Ziemniaka, na którym bawili się uczniowie Małej Samorządności.

Na początku imprezy zmierzyli się oni z rozwiązywaniem krzyżówki, której hasło brzmiało oczywiście ZIEMNIAKI. Następnie, uczestnicy spotkania, poznali historię ziemniaka oraz odgadywali rebusy z nazwami produktów jakie można “wyczarować” z kartofli.

Odbyły się również emocjonujące zawody w sadzenie i zbieranie ziemniaków, ziemniaczany slalom, zabawy chustą Klanzy. Duże wyzwanie stanowiło zaprojektowanie kolorowych tapet przy użyciu stempli z ziemniaków. Zadanie to wymagało dużej kreatywności i wyobraźni, ale nie sprawiło uczniom najmniejszego problemu – powstały piękne, barwne, unikalne prace.

Na zakończenie świętowania, wszyscy zajadali się pieczonymi ziemniaki, które okazały się super nagrodą za udział w ziemniaczanych konkurencjach. Imprezę przygotowały i prowadziły panie Barbara Kułaga i Mirela Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2016.10.19 Projekt „Witold Pilecki wzorem patrioty i obywatela”

Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek honoru, wielkiej odwagi i wiary oraz wzór patrioty. Jego charakter w pełni oddaje maksyma, którą kierował się w życiu, brzmiąca następująco:
więcej

Pragnąc uczcić pamięć o tym wyjątkowym Polaku i chcąc przybliżyć jego sylwetkę naszym uczniom, zgodnie z zapowiedzią, w ramach pracy Samorządu Uczniowskiego i świetlicy szkolnej, rozpoczęliśmy realizację projektu obywatelskiego, pod hasłem „Witold Pilecki wzorem patrioty i obywatela”.

W ramach tego przedsięwzięcia, w środę 19 października 2016 roku, odbyła się projekcja filmu o Rotmistrzu Pileckim. która stała się okazją do chwili zadumy i refleksji nad jego niezwykłymi czynami.

Następnie, młodzi ludzie samodzielnie zaprojektowali i wykonali piękne plakaty nawiązujące do historii życia tego wielkiego człowieka , którego imię nosi ulica przy której stoi nasza szkoła.

Zapraszamy do galerii

2016.10.18 Spektakl „Fotograf”

Dzisiaj, w naszej placówce, miało miejsce wspaniałe wydarzenie artystyczne, a to wszystko za sprawą wrocławskiego „Teatru Na Bruku”, który przybył do nas z przedstawieniem zatytułowanym „Fotograf”.
więcej

Spotkanie uczniów naszej szkoły z magicznym światem sztuki teatralnej było możliwe dzięki projektowi „Teatr bez barier”, finansowanemu przez Urząd Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków PFRON.

Widowisko zrobiło na wszystkich odbiorcach ogromne wrażenie, swoją dynamiką, dowcipem, stroną dźwiękową. Aktorzy, ich profesjonalizm i zawrotne tempo wydarzeń składających się na całą opowiadaną przez nich historię, nie pozwalały na ani chwilkę nudy. Chociaż w spektaklu nie padło ani jedno słowo, był doskonale zrozumiały dla każdego widza i rozśmieszał do łez. Dodatkowych emocji dostarczał fakt, iż niektórzy z uczniów także mogli wystąpić w przedstawieniu. Wypadli doskonale! Nic więc dziwnego, że po jego zakończeniu, aula aż zadrżała w posadach od gromkich owacji i okrzyków zachwytu.

Nie był to jednak koniec atrakcji. W dalszej części spotkania, artyści Teatru Na Bruku, przeprowadzili dla uczniów warsztaty teatralne dotyczące tworzenia rekwizytów z odpadów, np. butelek i pojemników plastikowych, nakrętek, niepotrzebnych tkanin. Na oczach publiczności powstały z nich postacie, które potem zostały wykorzystane przy inscenizacji wiersza Jana Brzechwy, zatytułowanego „Czesz się Jerzy jak należy”. Szczotka i grzebień narobiły wtedy prawdziwego zamieszania, nie tylko na scenie, ale i na widowni. Publiczność była oczywiście zachwycona!

Serdecznie dziękujemy aktorom Teatru Na Bruku za cudowne przeżycia artystyczne, nowe doświadczenia i zabawę.

Zapraszamy do galerii

2016.10.14 Dzień Edukacji Narodowej

Bo nauczyciel jest kapitanem,
więcej

Dzień Edukacji Narodowej był obchodzony w naszej szkole bardzo uroczyście. Podczas apelu przygotowanego z tej okazji przez uczniów, padło wiele wspaniałych i serdecznych życzeń skierowanych do pracowników naszej placówki. Wysłuchaliśmy też wierszy i pięknie wykonanych piosenek. Przeżyliśmy wspólnie nie tylko wzruszające, ale i cudowne chwile.

Serdecznie dziękujemy pani Marioli Pindel za trud włożony w przygotowanie dla nas tego wspaniałego wydarzenia.

Zapraszamy do galerii

2016.10.13 Warsztaty Cuppingu

Cupping to specjalna technika degustacji kawy, w której profesjonalnie określa się rodzaj smaku i aromatu kawy, porównując ze sobą różne rodzaje kaw. To bardzo trudna i skomplikowana procedura, ale i wspaniała zabawa, która stwarza okazję poznania wyjątkowych smaków i aromatów tego popularnego napoju.
więcej

Pragnąc zgłębić tajniki tej fascynującej dziedziny, dnia 13.10.2016 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w ramach trwającego w Świdnicy Kongresu Turystyki Polskiej, wzięli udział w warsztatach Cuppingu i mieli okazję podziwiać pracę baristy. Zajęcia były fascynujące, a poprowadził je Filip Kucharczyk –Mistrz Polski i Świata Aeropress 2016, finalista Brewers Cup i World Baristas Championship.

Zapraszamy do galerii

2016.10.13 Jesienna dekoracja holu

Do naszej szkoły na dobre zawitała Pani Jesień. Zachwyca wszystkich swoją zwiewną, podszytą wiatrem sukienką. Do jej uszycia nasi uczniowie i ich opiekunowie użyli materiałów zasponsorowanych przez sklep LEROY MERLIN.
więcej

Korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy Dyrekcji za systematyczne i hojne doposażenie pracowni: technicznej, krawieckiej i artystyczno-pamiątkarskiej w Szkole Przysposabiającej do Pracy.

Zapraszamy do galerii

2016.10.13 Warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Dnia 13.10.2016 roku obchodzony jest Światowy Dzień Ratownika Medycznego. Z tej okazji p. Monika Kot, która jest ratownikiem medycznym po kursie KPP, a swoją wiedzę wykorzystuje w praktyce każdego dnia jako strażak w OSP Tworzyjanów, przeprowadziła lekcję Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z uczniami SPdP i Gimnazjum.
więcej

Podczas zajęć, szczególny akcent położony został na pomoc kolegom i koleżankom w przypadku wystąpienia ataku epilepsji. Młodzi ludzie biorący udział w szkoleniu, chętnie wysłuchali krótkiego instruktażu słownego, po czym z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do ćwiczeń. Organizowanie podobnych spotkań jest niezwykle istotne, gdyż przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej szkole.

Zapraszamy do galerii

2016.10.13 Wycieczka do Krakowa

W czwartek, 13 października, uczniowie naszej szkoły, wraz z p. katechetką Jolantą Tekielą, dołączyli do uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 105, Nr 6 i Nr 315, aby móc uczestniczyć w pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
więcej

Nasi pielgrzymi zobaczyli serce Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, tj. kaplicę klasztorną z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. 

Mogli oni wspólnie pomodlić się do Jezusa, a także oddać cześć sekretarce Bożego Miłosierdzia – św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, całując jej relikwie i prosząc o jej wstawiennictwo u Boga. To właśnie poprzez nią Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

Następnie uczniowie udali się do nowej części Sanktuarium – bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 roku konsekrował Jan Paweł II. Tam mieli zaszczyt wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej.

Dużą atrakcję stanowiła wieża widokowa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, która  ma wysokość 77 m, liczy 315 schodów i stanowi najwyższy punkt w Krakowie, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry.

Młodzi pielgrzymi udali się także do Sanktuarium Jana Pawła II, powstającego w ramach centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się !”. Wnętrze kościoła zdobią mozaiki znanego w świecie artysty, które z zachwytem podziwiali. Mogli zobaczyć tam płytę z grobu papieża pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz bezcenną relikwię – naznaczoną krwią sutannę Jana Pawła II. którą papież miał na sobie w czasie zamachu na swoje życie, 13 maja 1981 roku.

Strawy duchowej, jak na jeden raz, było dużo, należało więc pokrzepić jeszcze ciało, wobec czego uczniowie udali się na ciepły posiłek. Potem trzeba było wracać do domu, zabierając ze sobą cudowne przeżycia i wspomnienia.

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam ten wspaniały wyjazd.

Zapraszamy do galerii

2016.10.12 Zdrowa Środa – zupa z dyni

W ramach realizacji programu Dużej Samorządności zatytułowanego „ Zdrowa Środa”, w dniu 12.10.2016 roku, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem Pań Beaty Kończak i Anety Galickiej, przygotowali zupę dyniową.
więcej

Potrawa z dodatkiem imbiru rozgrzała i nasyciła wszystkich smakoszy warzyw oraz poprawiła im humor w ten ponury, deszczowy dzień. Danie wyglądało i pachniało tak smakowicie, że nawet zagorzali przeciwnicy zup skusili się na ten poczęstunek.Uczniowie zaangażowani w przedsięwzięcie, już teraz zapraszają na kolejne spotkania kulinarne z cyklu „Zdrowa Środa” i obiecują przepyszne, urozmaicone menu.

Zapraszamy do galerii

2016.10.11 Czarodziejski flet

Sztuka stanowi jeden z najdoskonalszych sposobów pracy z dzieckiem, najlepszą drogę do rozwoju jego wyobraźni, wrażliwości, poczucia piękna.
więcej

Poszukując wspaniałych, nowych doznań, klasy I-II auz i I-III au, w dniu dzisiejszym, wyruszyły do Wrocławia, by w Teatrze Lalek obejrzeć spektakl teatralno-muzyczny, zatytułowany „Czarodziejski flet”. Jest to przedstawienie przeznaczone dla dzieci, które stworzone zostało na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, a opowiada ono o magicznej sile muzyki.Spektakl dostarczył młodym odbiorcom niezapomnianych wrażeń, przeniósł ichw magiczny, barwny świat baśniowej rzeczywistości, zamieszkanej przez postaci w barokowych perukach i kostiumach. Wszystko to doskonale uzupełniała ponadczasowa i niepowtarzalna muzyka stworzona przez genialnego wiedeńskiego kompozytora. Co zaskakujące jednak, w tym przypadku nie została ona wykonana za pomocą typowych dla niej instrumentów, lecz na instrumentach doskonale dzieciom znanych: dzwonkach, kontrabasie, perkusji, a nawet butelkach z wodą.Kolorowe stroje, nowatorskie, proste aranżacje muzyczne, scenografia – wszystko to złożyło się na porywające i zachwycające widowisko. Nic zatem dziwnego, że zarówno uczniowie, jak i towarzyszący im podczas wycieczki nauczyciele, byli nim oczarowani i poruszeni.

Zapraszamy do galerii

2016.10.10 Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy

Dzisiaj odbyła się kolejna audycja z cyklu „Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy”. Tym razem uczniowie kl. III gimnazjum, Roksana L. i Dominik B., zabrali wszystkich do Ameryki Środkowej, gdzie u wybrzeży Panamy, w latarni morskiej, mieszka i pracuje Skawiński – bohater noweli „Latarnik ”.
więcej

Przy dźwiękach szumu morza poznaliśmy jego wzruszającą historię – historię człowieka samotnego, odczuwającego wielką tęsknotę za ojczyzną, nieszczęśliwego, zagubionego emigranta.Audycję przygotowały : p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka.W przyszłym tygodniu, za sprawą młodych lektorów, wybierzemy się na fascynujące safari do Afryki, gdzie wraz ze Stasiem i Nel będziemy przeżywać wspaniałe, niecodzienne przygody.Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do galerii

2016.10.04 Wycieczka do Zagrody Kraszowickiej

Nauka, to nie tylko siedzenie w szkolnej ławce , wykonywanie ćwiczeń i zadań przewidzianych przez podręcznik.
więcej

Może ona przybierać zdecydowanie bardziej atrakcyjne formy, o czym przekonali się uczniowie klas: II-III au, I-II auz, IV-VI oraz IV-V La, którzy wraz ze swymi opiekunami, paniami: A. Gulewicz, M. Otoką, B. Łotarewicz i M. Kobielą, udali się na wycieczkę do Zagrody Kraszowickiej.Uczestnicy wyprawy zapoznali się z warunkami życia na dawnej wsi, ku swojej ogromnej radości karmili różne zwierzęta gospodarskie, słuchali ciekawych opowieści o życiu dawnych rolników, dowiedzieli się jakie zwierzęta oni hodowali i w jakim celu, jak wypiekali chleb, jak wyglądały naczynia i w jaki sposób je kiedyś wyrabiano.Później dzieci same miały możliwość spróbować swoich sił, podczas warsztatów lepienia w glinie. Używały do tego celu rożnych szablonów, dzięki którym powstały prawdziwe arcydzieła. Ich prace zostaną utrwalone, czyli wysuszone i wypalone, a potem zostaną im przekazane, by przez długi czas przypominać im o chwilach spędzonych w Zagrodzie Kraszowickiej.Bezpośrednio po zajęciach natomiast, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.To była zdecydowanie bardzo udana wycieczka!

Zapraszamy do galerii

2016.10.03 Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy

W poprzedni poniedziałek odbyła się w naszej szkole Inauguracja Roku Henryka Sienkiewicza. W związku z tą ważną okazją, pragniemy zachęcić uczniów naszej placówki do sięgania po książki tego pisarza, bo jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.
więcej

W związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza, w każdy poniedziałek października, będziemy czytać fragmenty jego dzieł. Dziś wszyscy mieli okazję wysłuchać pierwszego z nich – „Bajki” w wykonaniu uczniów kl. III gimnazjum: Dominiki B. , Karoliny P., Roksany L., Pauliny Z. i Oskara O., pod kierunkiem p. Stanisławy Majki i p. Izabeli Mireckiej.
Czytanie niezaprzeczalnie rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę i horyzonty myślowe, dlatego dzieci i młodzież, a także każdy z nas, powinien czytać. Znalezienie chwili, zmobilizowanie się, by poświecić na lekturę choćby kwadrans czy pół godziny dziennie, jest niezwykle cenne i buduje ogromną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem . A my, już dziś zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z utworami Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do galerii

2016.10.02 Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. To święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
więcej

Z tej okazji, również w naszej szkole odbyła się tematyczna akcja, której głównym przesłaniem było zwrócenie uwagi młodzieży na zagadnienia związane z normami i regułami obowiązującymi w życiu codziennym, a także uświadomienie młodym ludziom, jak trudno byłoby bez nich żyć. Ponadto, zwrócono ich uwagę na potrzebę okazywania sobie wzajemnego szacunku, bezpieczeństwa i opieki.W ramach akcji odbyły się warsztaty, pogadanki i zajęcia plastyczne oraz zostały wyświetlone filmy związane z zagadnieniem. Uczniowie wykonali plakaty tematyczne STOP PRZEMOCY i wzięli udział w happeningu. Profilaktyczne działania podejmowane podczas tego ważnego wydarzenia, skupiały się na propagowaniu życzliwej atmosfery i bezpieczeństwa wśród naszej społeczności. Organizatorzy wyznaczyli określone cele akcji, do których należało: uświadomienie młodym ludziom różnic między złością, agresją i przemocą, poznanie przez nich form przemocy szkolnej i jej skutków dla ofiar, kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji wśród młodzieży, uświadamianie uczniom problemu odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za grupę, rodzinę, społeczeństwo.Organizatorami akcji były panie Aurelia Boś i Lidia Magier –Wolak, warsztaty natomiast przeprowadziły: pedagog szkolny Beata Babicz i psycholog szkolny Ewa Oleksy-Kuras.

Zapraszamy do galerii

2016.09.30 Dzień Chłopaka

Z okazji Waszego Święta – my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
więcej

– Dziewczyny – tylko tej najfajniejszej,
– Ciastek – tylko tych najsłodszych,
– Samochodów – tylko tych najszybszych,
– Zabaw – tylko najweselszych,
– Przygód – tylko najciekawszych,
… i butów – takich, co najlżejsze
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

Tymi właśnie słowami dziewczęta powitały swoich kolegów podczas szkolnych obchodów Dnia Chłopaka. Był on świętowany wesoło i hucznie, nie tylko przez młodszych uczniów, ponieważ obok tych, którzy uczęszczają do klas szkoły podstawowej, w wydarzeniu uczestniczyła także młodzież szkoły zawodowej i gimnazjum.Wszyscy chętnie brali udział w konkursach i zabawach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski i świetlicę szkolną. Każdy mógł zaprezentować swój talent. Podczas dyskoteki, która uświetniła obchody Dnia Chłopaka, nie zabrakło też słodkiego poczęstunku i małych upominków dla naszych chłopców. Uczestnicy spotkania świetnie się bawili – teraz odliczamy dni do zabawy andrzejkowej.Organizatorami imprezy były panie A. Boś i L. Magier-Wolak oraz pan G. Michalak, który zadbał o nagłośnienie. Bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do galerii

2016.09.29 Audycja muzyczna “Śladami wielkich miast – Paryż ,Nicea”

W naszej szkole znów zagościła muzyka, ku wielkiej radości wszystkich uczniów. Dzisiaj bowiem, rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań z FILHARMONIĄ NA WESOŁO. W tym roku spotkania muzyczne będą odbywać się pod hasłem „Śladami wielkich miast”.
więcej

Pierwsze przystanki w naszą muzycznej podróży stanowiły dwa przepiękne miejsca – Paryż i Nicea, które nieodmiennie kojarzą się z wieża Eiffla, romantycznymi mostami, śladami polskich artystów oraz oszałamiającym zapachem perfumerii. Nasi goście, muzycy i aktorzy, w magiczny sposób przenieśli nas do świata ulicznych piosenek, elegancji i radosnych melodii francuskiej muzyki wygrywanych na akordeonie, do świata obrazów malowanych przez młodych i szalonych artystów. Było wspaniale!

W dzisiejszej audycji wystąpili:- gość specjalny- Emilia Hamerlik – wokal
– Robert Delegiewicz
– Bartosz Warkoczyński.
Organizatorami tego cudownego spotkania były panie Aurelia Boś oraz Mirella Dziakowicz.

Zapraszamy do galerii

2016.09.27 Inauguracja działalności Dużej Samorządności, otrzęsiny uczniów klas I gimnazjum i SPdP

Dnia 27.09.2016 r., odbyła się w naszej placówce, inauguracja działalności Dużej Samorządności w roku szkolnym 2016/2017. Uroczystość otworzyła p. Edyta Arendarska-Wieliczko – opiekun Dużej Samorządności, która zapoznała uczniów z działaniami planowanymi na ten rok.
więcej

Następnie, powołano Rzecznika Praw Uczniów przy Dużej Samorządności, którym została p. Anna Gryniewicz.
Po części oficjalnej rozpoczęły się otrzęsiny uczniów kl. I gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Dzielnie zmagali się oni z przygotowanymi dla nich zabawnymi zadaniami, złożyli ślubowanie w obecności p. dyrektor Katarzyny Gołąbek i zostali przez nią włączeni w szeregi społeczności uczniowskiej.
Kolejnym punktem spotkania były obchody Dnia Chłopaka. Panowie otrzymali upominki i wspólnie z koleżankami uczestniczyli w dyskotece. Uroczystość przygotowały p. B. Kończak i p. E. Wieliczko.

Zapraszamy do galerii

2016.09.26 Inauguracja Roku Henryka Sienkiewicza

Rok 2016 został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza.
więcej

W uzasadnieniu tej decyzji czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze Jego zasługi dla narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”.

Ponadto, w tym roku właśnie, przypada 170 rocznica urodzin oraz 100 rocznica śmierci tego wybitnego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla.W związku z tymi wydarzeniami, 26.09.2016 r., odbyła się w naszej szkole inauguracja obchodów Roku Sienkiewicza. Uczniowie wysłuchali pierwszej z cyklu audycji pt. „Czytamy Sienkiewicza i dobrze się bawimy”, poświęconych pisarzowi oraz obejrzeli wystawę dotyczącą jego życia i twórczości, znajdującą się w bibliotece szkolnej, które przygotowały p. Stanisława Majka i p. Izabela Mirecka.Podczas dzisiejszej audycji natomiast, uczniowie mieli okazję bliżej poznać najważniejsze fakty z jego życia , które zaprezentowała uczennica kl. III gimnazjum Roksana L.

W kolejnych audycjach przybliżone zostaną fragmenty najważniejszych utworów H. Sienkiewicza, w wykonaniu uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej. Już dziś zapraszamy wszystkich uczniów do ich wysłuchania, ponieważ od października do grudnia będą mogli wziąć udział w wielu konkursach (z nagrodami), związanych z życiem i twórczością Sienkiewicza.Chcemy w ten sposób zachęcić uczniów naszej szkoły do sięgnięcia po książki tego pisarza, bo jak mawiał Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Zapraszamy do galerii

2016.09.25 25.09-30.09 Cztery pory roku – ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne – projekt dofinansowany ze środków PFRON

W dniach od 25.09-30.09.2016 r., uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zrzeszeni w 41 Świdnickiej Drużynie Harcerskiej „Hubalczycy”, po raz trzeci zakwalifikowali się do warsztatów zatytułowanych Cztery pory roku, wraz z drużynową Grażyną Ziobrowską i panią Barbarą Kułagą.
więcej

Organizatorem tego projektu jest Chorągiew Dolnośląska ZHP- hm. Dorota Kołakowska. Zakładał on organizację zajęć indywidualnych i grupowych , w trakcie 6 – dniowych warsztatów o charakterze ekologicznym, na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku. Zdobywanie wiedzy i umiejętności społecznych współgrało tutaj
z poznawaniem otoczenia pozaspołecznego, zmierzające do zapoznania uczestników wydarzenia z różnymi elementami przyrody. Beneficjenci zgłębili tajemnice wspaniałego i skomplikowanego ekosystem, jakim niewątpliwie jest morze. Mieli możliwość poznania sposobów ingerowania człowieka w przyrodę, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu.
Młodzi ludzie żeglowali po morzu, ale także zwiedzili Fokarium na Helu, samodzielnie wykonali wiele prac plastycznych własnego pomysłu, a na wernisażu mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami. W Centrum Hewelianum w Gdańsku, eksperymentowali na interaktywnych wystawach, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w formie warsztatów i pokazów naukowych. Fizyka, astronomia, chemia, geografia, biologia i ekologia, a nawet historia – to dziedziny, które odkrywali podczas fascynującej przygody z nauką! W Gdyni zwiedzili największy żaglowiec skautowy na świecie, noszący miano „ Zawisza Czarny”.
Nawiązali wiele przyjaźni, zdobyli wiele umiejętności społecznych, wraz z drużynami z całej Polski. Wszyscy wrócili pełni wrażeń, wspomnień i zauroczeni tymi wspaniałymi warsztatami.

Zapraszamy do galerii

2016.09.22 ZDROWE ODŻYWIANIE PRZEZ CAŁY ROK

Dnia 22.09.2016 roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie przeznaczone dla uczniów Małej i Dużej Samorządności, zatytułowane „Zdrowe odżywianie przez cały rok”.
więcej

Jego głównym celem było propagowanie wśród młodych ludzi zdrowego stylu życia. W czasie trwania imprezy, uczniowie utrwalili znajomość nazw witamin – „Witaminowe Abecadło”, wykazali się wiedzą na temat znajomości warzyw i owoców, a także nazw oraz ilości posiłków, które powinni zjadać w ciągu dnia. Świetnie poradzili sobie również z rozwiązaniem krzyżówki, której hasło brzmiało – WITAMINY.Organizatorki wydarzenia, pani Maria Kuzio i pani Barbara Kułaga, dziękują wszystkim uczniom za aktywny udział.

Zapraszamy do galerii

2016.09.21 XV Turniej Sportowy

Dnia 21.09.2016 roku, uczniowie naszej szkoły – SP i gimnazjum, wzięli udział w wielkim spotkaniu sportowym, które odbyło się w sali gimnastycznej świdnickiego Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Sportowymi. Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie  na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Świdnicy a uczestniczyły w niej osoby niepełnosprawne intelektualne z ośrodków w Świdnicy, Mokrzeszowie, Dzierżoniowie, czy Wałbrzychu.
więcej

Naszą placówkę wspaniale reprezentowali: Laura Z., Damian G., Dagmara M., Adrian H., Magdalena Dz., Marlena M., Jakub M., Patryk G., Jakub R., Sergiusz K.
Funkcję opiekunów natomiast, pełniły Panie Renata Trzcińska i Marzena Rymsza.
Turniej sportowy rozpoczął się uroczystą prezentacją wszystkich drużyn, które dumnie przemaszerowały wokół sali, przed zgromadzoną publicznością. Następnie odbyły się zabawy integracyjne, które wszystkich wprawiły w doskonały nastrój i pozwoliły się rozgrzać i rozluźnić przed dalszymi zmaganiami. Rywalizacja, która nastąpiła później, przebiegała w duchu sportowym i jak zwykle, odbywała się pomiędzy zróżnicowanymi wiekiem zawodnikami. Obejmowała ona konkurencje o charakterze zręcznościowym, gibkościowym i wytrzymałościowym, wymagała więc od sportowców dobrej kondycji i posiadania wielu trudnych umiejętności.Uczestnicy zawodów, pośród wielu wyzwań, musieli się też zmierzyć z następującymi torami przeszkód:
1. kozłowanie piłki;
2. przynieś – podaj, gdzie podstawowym rekwizytem były plastikowe piramidki;
3. przenoszenie piramidek na paletce;
4. zespołowe przekazywanie piłek górą i dołem;
5. obieganie rzędów i słupków;
6. indywidualne toczenie piłek pomiędzy słupkami;
7. rzucanie do celu i do kosza.
Dodatkowo, drużyna naszej szkoły brała udział w dogrywce – pani Renata Trzcińska kopała w niej piłkę rugby do bramki z 20 metrów. Jej starania zostały uwieńczone spektakularnym sukcesem i zwycięstwem. Wszyscy nasi sportowcy, a także ich opiekunowie otrzymali dyplomy i medale, jak również piękny puchar. Dyrektor naszej placówki, Pani Beata Soroka natomiast, otrzymała własnoręcznie wykonany dyplom oraz ceramicznego motyla.
Tegoroczne zawody sportowe obfitowały w wiele atrakcji, do których zdecydowanie należał, oprócz emocji sportowych, wspaniały posiłek przygotowany dla uczestników – pyszne ciasto i super kanapki, jak też bal, który odbył się na zakończenie spotkania. Nieoceniona okazała się również pomoc wolontariuszy, których rolę pełnili uczniowie Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy.

Zapraszamy do galerii

2016.09.19 Z wizytą w Kauflandzie

Dnia 19 września 2016 roku, pani Jola Tekiela i pani Maria Kuzio, wraz z uczniami klasy 4 -6 SP, udały się do Kauflanda – jednego ze świdnickich supermarketów.
więcej

Podczas wycieczki, dzieci poznały specyfikę pracy w supermarkecie, dzięki temu, że odwiedzały po kolei wszystkie działy, a pracownicy opowiedzieli im o swoich obowiązkach.

Uczniowie dowiedzieli się też jak obsługuje się kasę fiskalną, jak ułożone są towary w sklepie, jakie owoce i warzywa tropikalne można tam kupić oraz poznali sposób wypieku pieczywa. Na zakończenie zwiedzili magazyn, gdzie mieli możliwość przyjrzeć się działaniu specjalnej maszyny do niszczenia niepotrzebnych opakowań.

W podziękowaniu za atrakcyjną wycieczkę, dzieci wręczyły Panu kierownikowi sklepu wykonane przez siebie plakaty reklamujące Kaufland. Same zaś, na pamiątkę, dostały dyplomy i słodycze. Ta niecodzienna wyprawa dostarczyła uczniom wielu pozytywnych wrażeń, a także wzbogaciła ich o nowe wiadomości i spostrzeżenia. W czasie jej trwania, utrwalali oni też właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

Dziękujemy właścicielom i personelowi sklepu „Kaufland” za miłe przyjęcie i słodką niespodziankę.

Zapraszamy do galerii

2016.09.18 Udział w akcji Sprzątanie Świata

Jak co roku Samorząd Uczniowski pod opieką pani Aurelii Boś i Lidii Magier – Wolak , wraz z uczniami naszej szkoły, uczestniczył w akcji Sprzątania Świata .
więcej

XXIII już edycja tego wydarzenia przebiegała pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”.Głównym przesłaniem tegorocznej akcji było:
– promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji;
– unikanie produkowania nadmiernej ilości odpadów, czyli kształtowanie szacunku do przedmiotu;
– uświadomienie Polakom ich ogromnego wpływu na środowisko i unaocznienie im ilości odpadów wytwarzanych przez nich podczas codziennych czynności.

Chcąc dać wszystkim dobry przykład, nasi uczniowie również zadbali o otaczające ich środowisko. W szkolnej świetlicy, pod okiem pani Aurelii Boś, przygotowali szkolną gazetkę, plakaty i poradnik ekologa. Kolejnego dnia natomiast, dzielnie i dokładnie sprzątali teren wokół naszej placówki. Po powrocie do szkoły czekała na nich nagroda – słodki poczęstunek.

Zapraszamy do galerii

2016.09.14 Niesulicka przygoda

Wakacje to czas przygód, beztroski, niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Przekonali się o tym nasi uczniowie, którzy w tym roku, spędzili wspólnie wspaniałe chwile na dwutygodniowym turnusie, w bazie obozowej ZHP Świdnica, znajdującej się w Niesulicach, nad malowniczym jeziorem Niesłysz.
więcej

Pobyt tam stanowił niesamowite doświadczenie, ponieważ na młodych ludzi czekało wiele atrakcji – kąpiele w jeziorze, pływanie kajakami i żaglówką, ognisko, poranna zumba, dyskoteki, zbieranie jagód oraz grzybów, nocne kino w plenerze. Wszystko to sprawiło, że czas spędzony w Niesulicach na zawsze pozostanie w pamięci uczestników wyprawy, wywołując na ich twarzach uśmiech i zachęcając do kolejnej wycieczki w to wyjątkowe miejsce.

Zapraszamy do galerii

2016.09.12 Wycieczka nad Zalew

BOSMANAT- to nowe miejsce na mapie Świdnicy. Można tu, do końca września, bezpłatnie wypożyczyć sprzęt pływacki.
więcej

Z takiej opcji, z wielkim entuzjazmem, skorzystała klasa S SPdP. Uczniowie, wraz z p. Moniką Kot, wypłynęli w rejs po Zalewie Witoszówka. Frajdy było co nie miara, tym bardziej, że pogoda wspaniale dopisała.

Dzięki takiej rekracyjno- edukacyjnej wycieczce młodzi ludzie zdobyli wiedzę na temat bezpieczeństwa na wodzie i zasad bezpiecznego korzystania ze sprzętów pływackich. Napawali się także piękną okoliczną przyrodą – fauną i florą. To był bardzo udany dzień.

Zapraszamy do galerii

2016.09.08 Wyprawa na Świdnickie Targi Zdrowia

Zdrowie ma smak- pod takim hasłem odbyły się X Targi Zdrowia w Świdnicy. Uczniowie klas SPdP uczestniczyli w bogatym programie imprez towarzyszących temu wydarzeniu.
więcej

W czwartek, 08.09. 2016, brali udział w panelu na temat dopalaczy i poważnych zagrożeń z nimi związanych, zorganizowaną przez Powiatową Komendę Policji.

09.09.2016 natomiast, mieli okazję podziwiać i degustować zdrową żywność wyeksponowaną i oferowaną przez producentów na licznych stoiskach.

Wycieczka zakończyła się słodkim akcentem – pysznymi lodami.

Zapraszamy do galerii

2016.09.01 Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017

I znowu nadeszła jesień…Wakacje dobiegły końca, w przeszłość odszedł czas beztroskiego, letniego wypoczynku. Szkolne korytarze znowu zapełniły się uczniami, gwarem ich radosnych głosów i śmiechu.
więcej

Podczas uroczystego rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego, Pani Dyrektor, Beata Soroka, powitała wszystkich serdecznie, przedstawiła zgromadzonym nowych pracowników naszej placówki, życzyła zarówno nauczycielom, jak i uczniom sukcesów i zadowolenia. Rok Szkolny zatem, uważamy oficjalnie za rozpoczęty!

Zapraszamy do galerii

Skip to content