Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W ŚWIDNICY

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 3
58-100 Świdnica

Szkoła prowadzi edukację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Sponsorzy

Dowiedz się więcej

Wydarzenia szkoła

Wydarzenia szkoła 2019/2020

2019.11.04 Zakupy i zajęcia kulinarne

„…Idzie jesień z wielkim koszem…
Zajadajcie! Bardzo proszę! Bardzo proszę!”….więcej

… Uczniowie klasy „da” bardzo chętnie skorzystali z zaproszenia i wybrali się po jesienne dary do najbliższego sklepu. Każdy uczestnik wycieczki mógł „przećwiczyć” w realnej sytuacji jak prawidłowo korzystać z tego miejsca użyteczności publicznej, samodzielnie wybrać produkty, umieścić w koszyku, wyłożyć przy kasie, zapłacić wyliczoną kwotą i spakować zakupy do torby. Dzięki takim zajęciom uczniowie stają bardziej samodzielni i potrafią odpowiednio zachować się w konkretnej sytuacji społecznej.

Nagrodą za udane zakupy były ulubione zajęcia kulinarne, które odbyły się w kolejnym dniu. Dzieci samodzielnie myły, kroiły i wrzucały produkty do sokowirówki.

To była kolejna pyszna lekcja samodzielności!

2019.10.30 Otwarty Szkolny Turniej Warcabowy

Dnia 31.10.2019r., odbyła się IX już edycja Szkolnego Turnieju Warcabowego.W turnieju, w trzech kategoriach: szkoła podstawowa klasa III-VI, szkoła podstawowa klasa VII -VIII, szkoła ponadpodstawowa, spotkało się 32 zawodników. Mecze rozgrywane były systemem szwajcarskim….więcej

… Po siedmiu rundach zaciętej gry wyłoniliśmy zwycięzców.

W kategorii szkoła podstawowa klasa III-VI

I miejsce- Gabriel G.- kl.VI

II miejsce- Krzysztof M.-kl.III

III miejsce- Dominik Ch.- kl. V

 

W kategorii szkoła podstawowa klasa VII-VIII

I miejsce- Artur S.- kl. VII

II miejsce- Jakub W. -kl. VII

III miejsce -Piotr W. -kl. VII

 

W kategorii szkoła ponadpodstawowa

I miejsce- Marek C.- WTZ

II miejsce- Kamil Z.- SPdP

III miejsce- Katarzyna M.- WTZ

Organizatorzy wydarzenia, p. Agnieszka Turek, p. Mariusz Malucha oraz p. Grzegorz Michalak, gratulują wszystkim zawodnikom i zapraszają za rok, na kolejną, tym razem jubileuszową, edycję Turnieju Warcabowego.

2019.10.22 Pasowanie na ucznia

W dniu 22.10.2019r. do społeczności uczniowskiej zostali przyjęci pierwszoklasiści. W uroczystości Pasowania na ucznia wzięli udział: uczniowie klas 1-3, rodzice oraz wicedyrektor naszej szkoły p. Mariusz Maluha. Nasze pierwszaki wzięły udział w różnych konkursach, gdzie wykazali się umiejętnościami szkolnymi. Na koniec…więcej

… dostali dyplomy i upominki oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie. Wszystkim pierwszakom gratulujemy.

A oto wierszyki o naszych najmłodszych uczniach:

 

LENA rozkwita jak pączku kwiat

z  niecierpliwością poznaje świat,

rozwija swoje piękne śpiewanie

w szkole umila nam przebywanie

 

Kiedy brakuje Ci przyjaciela

Poznaj nasza ELĘ, ona rozwesela

śpiewem, tańcem i zabawą,

więc masz koleżankę ”klawą”.

 

KRZYŚ jest znany ze stukania

oraz z pięknego śpiewania.

Gdy te sprawy razem złoży

to muzykę swą utworzy.

 

Bo z MARCELA chłopak wielki

bardzo lubi jeść precelki.

Gdy potrawy degustuje,

zmysłem smaku zaskakuje.

 

 Pewnie z RUBENA fan muzyki wyrośnie,

Bo słucha muzyki bardzo wyniośle.

I znany jest z tego nie tylko w rodzinie,

Że podejmuje próby gry na pianinie.

 

OLIWII wyobraźnia bardzo procentuje,

Gdy z pasją swoje książki koloruje.

A kiedy Oliwia piosenek słucha,

Śmieje się wdzięcznie „od ucha do ucha”.

 

JESIKA wiele talentów ma,

nieobca jest jej akrobatyka.

Wysportowana z niej uczennica,

jazdą na rolkach wszystkich zachwyca.

2019.10.16 Światowy Dzień Żywności

Na dzień 16 października przypada bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie Światowy Dzień Żywności, który ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jeston obchodzony corocznie, na całym świecie, a jego najważniejszym celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem…więcej

… Uczniowie klas 1-3 aha i 6-8 su z wychowawcami również obchodzili dzisiaj Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji przeprowadzili warsztaty, na których zrobili sałatkę owocową, a także rozmawiali, jak robić zrównoważone zakupy, aby nie wyrzucać pożywienia, co robić z produktami z kończącym się terminem ważności do spożycia oraz zasadach zdrowego odżywiania.  Na koniec spotkania wszyscy zjedli smaczną i zdrową sałatkę z owoców.

2019.10.15 Wyprawa do sklepu

Samodzielność to podstawa, dlatego w celu kształtowania ważnych umiejętności z tego obszaru funkcjonowania, w dniu 15października, uczniowie klasy 1-3 aha oraz 6-8 su, wraz  z wychowawcami, wybrali się na zakupy do sklepu Netto. Na miejscu, z sukcesem, próbowali samodzielnie zakupić potrzebne owoce na sałatkę oraz zapłacić za nie. Mieli również okazję poznać zawód sprzedawcy i kasjera. Wrażeń było co nie miara!…więcej

2019.10.08 Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Świdnicy

O bezpieczeństwo własne innych należy dbać każdego dnia, zwłaszcza w kontekście ruchu drogowego, gdzie każdy błąd może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami. W celu poznania i utrwalenia wiadomości dotyczących tego zagadnienia, pani Basia K. i Mirela D. zorganizowały spotkanie z Panami Krzysztofem i Andrzejem, funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Świdnicy…więcej

… Zaproszeni goście zaprezentowali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach,ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię. Jako ciekawostkę każdy z uczestników spotkania mógł obejrzeć, w specjalnej tubie, jak widoczny jest po zmroku pieszy, który posiada odblaski. Wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali książeczki edukacyjne i odblaski. Dziękujemy zaproszonym gościom za ciekawie i miło spędzony czas.

2019.10.01 Spotkanie z „Baśniolandią”

W dniu 1 października, uczniowie klas 1-3 już oraz 4-6 au wraz wychowawcami, uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Baśniolandia”, które odbywają się w świdnickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej.  Wspaniała Pani Marta przeczytała nam bajkę, pt. „KROPKA” Petera H. Reynolds’a, a następnie graliśmy w grę zatytułowaną „Kolorowe kropki”. Na koniec spotkania wykonaliśmy kropkowe prace plastyczne. Bawiliśmy się świetnie. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za miło spędzony czas…więcej

2019.09.30 Dzień Chłopaka

30 września to taka data, kiedy świętujemy Dzień Chłopaka !
Mała Samorządność już od rana była na ten dzień dobrze przygotowana.
Korytarz ozdobiony w kolorowe balonowe i bibułkowe dekoracje zapowiadał dzisiejsze atrakcje.
Na miły początek, od dziewczynek, każdy z chłopców otrzymał słodki, cukierkowy upominek…więcej

…Potem wyczekiwana zabawa taneczna z oprawą muzyczną skomponowaną przez didżeja Damiana. Wszyscy uczestnicy zabawy świetnie się bawili, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się w tym dniu wyjątkowo. Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

Dziękujemy Dużej Samorządności, a szczególnie Damianowi za pomoc w przygotowaniu zabawy.

Organizatorkami wydarzenia były pani Basia i pani Ewa

2019.09.26 Zajęcia ekologiczne „zdrowy styl życia”

Dnia 26 września, uczniowie Małej Samorządności, wzięli udział w spotkaniu, pt. „Zdrowy styl życia”, podczas którego zapoznali się z „Piramidą zdrowia”. Uczestnicy wydarzenia mieli do wykonania szereg zadań, a wśród nich: klasyfikowanie warzyw i owoców, rozpoznawanie i nazywanie kwiatów, warzyw i owoców z działek, sadów i ogrodów, układanie puzzli owocowych, dobieranie etykiet…więcej

… Była to również okazja, aby poznać kilka przepisów na zdrowe potrawy, które można przygotować ze zgromadzonych na wystawie okazów. Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą i umiejętnościami. W nagrodę, na zakończenie imprezy, czekał na nich zdrowy poczęstunek w postaci przepysznych owoców.

Organizatorkami wydarzenia były panie Barbara Kułaga i Maria Kuzio.

2019.09.25 Jesienny Wernisaż

Tradycyjnie, w naszej szkole, dnia 25 września 2019 roku, odbył się wyjątkowy wernisaż, którego celem była edukacja prozdrowotna połączona z ekspozycją warzyw, owoców oraz przetworów z własnych upraw ekologicznych…więcej

… Wernisaż miał za zadanie rozwinąć umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia, a także propagowania zdrowego stylu życia. Stał się również okazją do zaprezentowania prac plastycznych uczennicy SPdP- Oliwii P.

Tegoroczny wernisaż przygotowały panie Maria Kuzioi Barbara Kułaga

2019.09.18 Wycieczka do Opery Wrocławskiej

Dnia 18 września, uczniowie klas 1-3 auz i 1-3 D wraz z wychowawcą, uczestniczyli w pięknym spektaklu operowym „Pchła Szachrajka”. Oprócz wielu doznań muzyczno-teatralnych, które stały się ich udziałem, dzieci mogły też zobaczyć jak wygląda przepiękna Opera Wrocławska. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy…więcej

2019.09.10 Początek roku w Szkole Przysposabiającej do Pracy

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczęły swoją działalność pracownie SPDP. Uczniowie, w ramach pierwszego zadania, wykonali upominek okolicznościowy dla naszych przyjaciół z Jaskulina z okazji jubileuszu 50 -lecia istnienia placówki…więcej

2019.09.02 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Dnia 17 września 2019 roku, odbyła się inauguracja pracy Dużej Samorządności w roku szkolnym 2019/2020. Celem spotkania była integracja społeczności szkolnej, zwłaszcza uczniów klas pierwszych, którzy w tym dniu zostali włączeni do grona dziatwy szkolnej. Pierwszoklasiści, po próbach zręcznościowych i umysłowych, złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy..więcej

Po części oficjalnej p. Edyta Wieliczko omówiła zasady rozpoczynającego się konkursu zatytułowanego „Najsympatyczniejsza koleżanka i kolega” oraz przedstawiła nowego Rzecznika Praw Ucznia przy Dużej Samorządności, którym została p. Anna Skawina. Zakończeniem uroczystości była wspólna dyskoteka.

Zapraszamy do galerii.

2019.09.04 Muzyczno –teatralne odkrywanie Ameryki

4 września rozpoczęliśmy, już po raz kolejny, cykl spotkań muzyczno –teatralnych. W bieżącym roku szkolnym tematem przewodnim audycji będą podróże po nieznanych wodach. Tym razem, ze wspólnie z zaproszonymi gośćmi „odkryliśmy Amerykę”- pan Robert, w niezwykle ciekawy oraz barwny sposób, opowiedział i wyśpiewał nam historię wypraw Krzysztofa Kolumba. Podczas spotkania został też zaprezentowany instrument dęty drewniany – obój. Organizatorkami spotkań są pani Aurelia Boś i Mirela Dziakowicz…więcej

2019.09.02 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

„Witaj szkoło, przyjaciółko! Czas tak szybko bieży.
Znów otwierasz swe podwoje dla całej młodzieży.
Szkolny rok z jesienią przyszedł, dzwonek trzyma w dłoni
I za chwilę dźwięcznym głosem wakacje przegoni.”…więcej

… I mamy znowu piękny wrzesień! Miesiąc rozpoczynający kolejny rok szkolny i przedszkolny. Stawiający przed uczniami i dziećmi nowe wyzwania i obowiązki. Życzymy każdemu z osobna samych sukcesów i świetnej zabawy. Rodzicom zaś życzymy, aby nadchodzący nowy rok szkolny był powodem do dumy ze swoich pociech, pełnym spokoju i zrozumienia.

Wszystkim życzymy dobrych przeżyć w szkole na kolejne dziesięć miesięcy!

Zapraszamy do galerii.

-->