Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W ŚWIDNICY

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 3
58-100 Świdnica

Szkoła prowadzi edukację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Sponsorzy

Dowiedz się więcej

Wydarzenia szkoła

 

2020.11.11 Święto Niepodległości

11 listopada to bez wątpienia jedno z najważniejszych świąt dla Polaków dlatego tak ważne jest, aby od dziecka, w świadomości naszych obywateli data ta kojarzona była z ważnymi dla kraju wydarzeniami....więcej

W tym roku przypadła 102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Po 123 latach niewoli, strachui próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.

Z tej okazji już po raz kolejny zachęciliśmy uczniów ,nauczycieli i rodziców , aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości we wtorek, 10 listopadasymbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. tegoroczne obchody organizowane przez P A. Dudek, M. Szymańskiego, I. Mirecką i M.Borowiec w organizowanej przez MEN akcji” Szkoła do hymnu” przeniesione zostały głównie do Internetu, dzięki czemu każdy mógł wziąć w nich udział. Uczniowie szkoły branżowej – klasy 1,2 i 3 oraz szkoły podstawowej – klasa 8 zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego on-line. Klasa 1-3 Pani Borowiec śpiewała hymn w szkole.

Dodatkowo w holu szkoły , w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości p. M. Kuzio, I. Mirecka i G. Gicala przygotowały dekorację pod hasłem „ Drogi do Niepodległości” gdzie przedstawione zostały sylwetki najważniejszych osób , które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

W ten sposób złożyliśmy hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

2020.09.27  Światowy Dzień Rzek

W tym roku, 27 września, już po raz piętnasty obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która proklamowała Międzynarodową Dekadę „Woda dla Życia” w celu zwiększenia świadomości potrzeby ochrony światowych zasobów wodnych....więcej

Regulowanie i eksploatowanie rzek, które trwało przez dziesiątki lat, w konsekwencji miało ogromy wpływ na ich degradację. Zaledwie jedna czwarta, ze 111 tys. km rzek w Polsce, zachowała się w stanie bliskim naturalnemu.

Światowy Dzień Rzek obchodzony jest w ponad 60 krajach świata i bierze w nim udział kilka milionów osób. Jest jednak wiele działań, które każdy z nas może podjąć, aby rzeki w naszym sąsiedztwie były czystsze. Trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą rozsądniej wykorzystywać zasoby rzeczne przez człowieka, a jednocześnie działać na rzecz przywracania im jak najbardziej naturalnych warunków przyrodniczych.

Od mądrego i świadomego postępowania każdego z nas, zależy, czy rzeki będą dalej dostarczały nam czystej wody, dawały możliwość odpoczynku i inspirowały nas do różnych działań. Światowy Dzień Rzek to okazja, by przypomnieć, jakie znaczenie w ekosystemie mają rzeki. Dlatego w dniach 28.IX.2020 – 2.X.2020 odbywały się w naszej szkole lekcje geografii poświęcone temu tematowi. Nauczyciel geografii Pani Aleksandra Dudek organizowała zabawy, quizy i konkursy w których chętnie brali uczniowie naszej szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy szkoły podstawowej: 6-7Ls, 8L oraz klasa I szkoły branżowej.

Wraz z uczniami nauczyciele A.Dudek, I. Mirecka i M. Szymański przygotowali wystawę prac wykonanych przez uczniów i krótką charakterystykę polskich rzek. Pan dyrektor M. Malucha wręczył nagrody: dyplomy i słodki podarunek w 2 kategoriach:

  1. Szkoła Podstawowa – Gabriel G.
  2. Szkoła Branżowa- Anna L.

Wyróżnienie – Kamil .

Dbajmy o nasze rzeki i chrońmy je na co dzień, dla nas i dla przyszłych pokoleń.

2020.09.24 Światowy Dzień Morza

Dzień Morza online w naszej szkole.

Dnia 24 września 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Morza ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza było hasło „ Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety ...więcej

… Nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Dniu Morza online. Lekcje online transmitowane były na żywo i dzięki współpracy nauczyciela geografii pani Aleksandry Dudek z pedagogiem szkolnym panią Małgorzatą Posadzy sprawnie przebiegała wymiana klas, które brały udział w lekcjach. Tego dnia przybliżaliśmy naszym uczniom temat gospodarki morskiej, żeglugi i działalności polskich portów morskich. Pokazaliśmy jak powstała Gdynia i jak naprawdę wygląda życie marynarza.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat „ Przeładunki, kontenery, statki, żurawie – czyli jak działa port.”Na wyróżnienie za udział w lekcjach online zasługują klasy 6-7 Ls pani Agnieszki Turek, klasa 8 pani Renaty Trzcińskiej oraz klasa II szkoły branżowej pani Grażyny Ziobrowskiej.

 

 

2020.09.11 100 Rocznica Bitwy Warszawskiej

W dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.  Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem ...więcej

W tym roku w sierpniu w 100 rocznicę bitwy instytucje kultury połączyły siły by wspólnie upamiętnić  wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej. Do najważniejszych przedsięwzić należało m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielkie widowisko multimedialne na PGE Narodowy, premiera filmu pt. „Wiktoria 1920” oraz narodowe dokumentowanie pamiątek Cudu nad Wisłą.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również upamiętnili to ważne wydarzenie. Podczas lekcji historii w dniach 6-11.09 poznawali najważniejsze fakty dotyczące bitwy warszawskiej i zdobywając niezbędną wiedzę na ten temat. Podsumowaniem lekcji była wystawa pt „ 1920 Bitwa Warszawska – w 100 rocznicę” , którą wraz z p. A.Dudek nauczycielem historii przygotowali uczniowie kl 7-8 szkoły podstawowej i szkoły branżowej w holu szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługują też p. I.Mirecka i p. M.Szymański , którzy aktywnie przyczynili się do kształtu wystawy.

2020.09.01 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

 

Naszedł wrzesień…Dni stały się krótsze i chłodniejsze, z drzew opadły pierwsze liście i żołędziewięcej

Skończył się czas błogiego wypoczynku, nastała pora powrotu z cudownych wakacji do szkolnych obowiązków . 1 września rozpoczął nowy rok szkolny 2020/2021. Choć nie jest pewne, czy przez cały czas zajęcia odbywać będą się w szkolnych salach i pozostaniemy w szkole na dłużej, czy znów za jakiś czas wszyscy przejdą na nauczanie zdalne.

Na razie jednak lekcje odbywać się się będą pod znakiem obostrzeń związanych z koronawirusem, ale mimo tego uczniowie wrócili do szkoły radośni i pełni nadziei na lepsze jutro bo początek roku szkolnego to szczególny moment, w którym snujemy plany na przyszłość i wyznaczamy ambitne cele na czekające nas miesiące

Wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym.

 

-->