Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy

ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W ŚWIDNICY

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 3
58-100 Świdnica

Szkoła prowadzi edukację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Sponsorzy

Dowiedz się więcej

Wydarzenia szkoła

 

2021.03.03 W zdrowym ciele zdrowy duch…

,,Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała, jest podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej” – John F. Kennedy
W dniu 3 marca 2021 uczniowie z klasy 5L skorzystali z pięknej, słonecznej pogody i zajęcia z wychowawcą zrealizowali na szkolnym placu ....więcej

… Podczas zabawy uczniowie: wzmacniali więzi rówieśnicze, komunikację, kształtowali umiejętności aktywnego spędzania czasu, a także pogłębiali wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjnym. Kreatywni uczniowie, przypomnieli również swoim Paniom, jakie wspaniałe korzyści daje huśtanie się. Huśtanie, bujanie, kołysaniem.in.:
– Pobudza mózg do aktywności
– Wycisza
– Wzmacnia mięśnie ciała
– Wspomaga procesy koncentracji uwagi i uczenia się.

2021.02.18 Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego – to święto chrześcijańskie obchodzone 11 lutego, ustanowione zostało przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Również uczniowie naszej szkoły pamiętali o chorych....więcej

… Co roku w naszej szkole organizowany jest konkurs plakatowy z okazji Światowego Dnia Chorego przez panią katechetkę Marią Kuzio. W tym roku prace pełne uśmiechu wsparcia i dobrych myśli wykonali z wielkim zaangażowaniem uczniowie z klas 1-6 Szkoły Podstawowej wraz z panią katechetką Jolantą Nitkiewicz-Bakun oraz uczniowie SPDP i 7-8u
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 19.02.2021 roku.
Jury w składzie: p . I.Mirecka, i p. B. Kułaga, przyznało następujące nagrody:
I miejsce – Ania O z kl. 5l SP
II miejsce – klasa 1-3l SP
III miejsce – klasa N ( SPDP)
W konkursie wzięli również udział uczniowie klas : 1-3auz , H, C, B, F, 7-8u SP i uczniowie klas M , O i S SPDP , którzy otrzymali wyróżnienia w postaci dyplomów i słodyczy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

2021.02.15 Order Uśmiechu

Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu wielkiego Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 50 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego...więcej

…W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyło się, w formie online, spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem byłym Rzecznikiem Praw Dziecka kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu, które głównie poświęcone było publikacji „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” jego autorstwa . Na pamiątkę tego wydarzenia biblioteka otrzymała od naszego gościa egzemplarze książki wraz z autografem i przekazała je w najlepsze ręce – młodzieży szkół ponadpodstawowych w Świdnicy (do bibliotek) z zaproszeniem do lektury i oczywiście serdecznymi pozdrowieniami od autora. Jeden z nich trafił również do naszej szkoły.
Prezentowana książka to garść informacji o jedynym w swoim rodzaju i najważniejszym na świecie odznaczeniu od dzieci. Tutaj można dowiedzieć się, kto i w jaki sposób może wnioskować o przyznanie Orderu Uśmiechu osobie dorosłej, kto już takie odznaczenie otrzymał i można mówić o nim – Kawaler Orderu Uśmiechu, kto doznał zaszczytu mianowania na Członka Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, ile i gdzie jest placówek, których patronami są Kawalerowie Orderu Uśmiechu, kiedy przypada doroczne święto Orderu Uśmiechu, jakie działania podejmują ludzie związani z Orderem.
Znajduje się w niej dużo świdnickich wątków, bo obok tytułu Stolicy Dziecięcych Marzeń, ulic, nazw szkół i placówek, inicjatyw tutaj zapoczątkowanych i realizowanych, koniecznie trzeba pamiętać, że ze Świdnicy pochodzą wspaniali Kawalerowie Orderu Uśmiechu: Eugeniusz Kępa, Danuta Saul-Kawka, Jerzy Franckiewicz i druhna Zuzanna Nawrot , która przez wiele lat związana była też z naszą szkołą.
Dyrekcja ZSS w Świdnicy dziękuje Panu Markowi Michalakowi Kanclerzowi Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu za przekazanie książki swojego autorstwa pt. „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” wraz z autografem oraz Bibliotece Miejskiej za przekazanie wspomnianej publikacji .
Wszystkich zapraszamy do biblioteki szkolnej a zainteresowanych posiadaniem książki dla siebie informujemy, że można ją nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w cenie 55 zł (książki nie można kupić w księgarni). Całkowity dochód Autor przeznaczył na działalność Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

2021.01.28 Jesteśmy ekologiczni

„Jesteśmy ekoczynni i ekologiczni i dbamy o Naszą Planetę i środowisko” pod takim hasłem w dniach 25.01-29.01. p.Katarzyna Moś przeprowadziła z uczniami kl.I i II BR lekcje biologii podczas których omówione zostały najistotniejsze problemy klimatyczne i ochrony środowiskawięcej

W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonali plakaty promujące ochronę środowiska, zwracając uwagę na stan zanieczyszczenia wody i powietrza oraz konieczność segregacji odpadów. Efekty ich działań można podziwiać na korytarzu szkolnym.

Pamiętajmy, nasze malutkie działania zmieniają otaczający nasz świat. 

 2020.12.15 Akcja „ Serce dla Afryki”

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Pracownicy szkoły 🙂

Zbliżające się święta to czas, w którym tak jak nigdy ważna jest pomoc dla osób w potrzebie , dlatego nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej „Serce dla Afryki” zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Szolc-Rogozińskiegowięcej

Akcja ma na celu zachęcenie do niesienia pomocy innym, szczególnie w obecnej sytuacji epidemicznej. Bo warto pomagać!  Od kilu lat Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz dolnośląskie szkoły i placówki edukacyjne wspierają polskie misjonarki i misjonarzy, którzy budują, wyposażają i uczą w szkołach w najuboższych rejonach Czadu, Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki.

Misjonarze zwracają się do nas z prośbą o wsparcie w postaci pomocy dydaktycznych stosowanych w praktycznej nauce zawodu realizowanej w postaci tzw. obróbki ręcznej. Są to np. młotki, imadła, pilniki, klucze płaskie, oczkowe, dłuta, elektronarzędzia, komputery itp.  Zapraszamy wszystkich do przynoszenia do szkoły rzeczy z listy umieszczonej na naszym szkolnym plakacie (zdjęcie umieszczone poniżej). Przyniesione przedmioty odebrane zostaną przez pracowników Fundacji i dostarczone w odpowiednie miejsca.

 

2020.12.15 Jasełka

Choć za oknem aura przypomina raczej jesień, niż zimę, to kalendarz nie daje złudzeń. Już za chwilę święta Bożego Narodzenia. Świąteczna atmosfera zagościła również u nas. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie w naszej szkole odbyły się Jasełkawięcej

Pani katechetka J. Nitkiewicz wspólnie z Panią I. Mirecką i Panem M. Szymańskim przygotowali przedstawienie , które w tym roku z powodu sytuacji epidemicznej przenieśliśmy do świata wirtualnego , tak aby każdy mógł je obejrzeć.

Nagrany został montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas 1-6 SP pt „ Maleńka miłość”. Swoja obecność przy narodzonej Dziecinie zaznaczyły też przedszkolaki.

W zaaranżowanej przez Panie G. Gicalę i M. Kuzio betlejemskiej szopce w poetycko- muzyczny sposób uczniowie podkreślili znaczenie przyjścia Syna Bożego Jezusa Chrystusa na Ziemię. Z wielka radością śpiewali kolędy i recytowali wiersze wcielając się w grane przez siebie postacie , uświadamiając wszystkim jak wielką miłością Boża Dziecina obdarowuje cały Świat , każdego człowieka.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za spędzenie z nami tych wyjątkowych chwil oraz życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia pełnych spokoju, radości i rodzinnego ciepła.

2020.12.08 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W dniu 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i w godzinę łaski klasa pani Ani Gryniewicz wraz z panią katechetką Jolantą Nitkiewicz świętowała dzień Maryjnywięcej

Wszyscy modlili się do naszej Mamy w niebie o potrzebne łaski dla nas i całego świata. Uczniowie pełni radości śpiewali „Zdrowaś Maryjo” przy akompaniamencie gitary, a później wręczyli Maryi kwiaty jako znak wdzięczności i serce jako znak miłości . Dzieci wykonały też piękne prace plastyczne, które zawiesiły w sali.

2020.11.26 Pasowanie na ucznia

Dnia 26 listopada 2020r. do grona społeczności szkolnej zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej…więcej

…Uroczystość swoją obecnością uświetniła Pani  Wicedyrektor Katarzyna Gołąbek,  która dokonała pasowania. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i sowy.

2020.11.11 Święto Niepodległości

11 listopada to bez wątpienia jedno z najważniejszych świąt dla Polaków dlatego tak ważne jest, aby od dziecka, w świadomości naszych obywateli data ta kojarzona była z ważnymi dla kraju wydarzeniami....więcej

W tym roku przypadła 102 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę Po 123 latach niewoli, strachui próby zatarcia polskiej tożsamości przez zaborców, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.

Z tej okazji już po raz kolejny zachęciliśmy uczniów ,nauczycieli i rodziców , aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości we wtorek, 10 listopadasymbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. tegoroczne obchody organizowane przez P A. Dudek, M. Szymańskiego, I. Mirecką i M.Borowiec w organizowanej przez MEN akcji” Szkoła do hymnu” przeniesione zostały głównie do Internetu, dzięki czemu każdy mógł wziąć w nich udział. Uczniowie szkoły branżowej – klasy 1,2 i 3 oraz szkoły podstawowej – klasa 8 zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego on-line. Klasa 1-3 Pani Borowiec śpiewała hymn w szkole.

Dodatkowo w holu szkoły , w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości p. M. Kuzio, I. Mirecka i G. Gicala przygotowały dekorację pod hasłem „ Drogi do Niepodległości” gdzie przedstawione zostały sylwetki najważniejszych osób , które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

W ten sposób złożyliśmy hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

2020.09.27  Światowy Dzień Rzek

W tym roku, 27 września, już po raz piętnasty obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Święto to zostało ustanowione w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która proklamowała Międzynarodową Dekadę „Woda dla Życia” w celu zwiększenia świadomości potrzeby ochrony światowych zasobów wodnych....więcej

Regulowanie i eksploatowanie rzek, które trwało przez dziesiątki lat, w konsekwencji miało ogromy wpływ na ich degradację. Zaledwie jedna czwarta, ze 111 tys. km rzek w Polsce, zachowała się w stanie bliskim naturalnemu.

Światowy Dzień Rzek obchodzony jest w ponad 60 krajach świata i bierze w nim udział kilka milionów osób. Jest jednak wiele działań, które każdy z nas może podjąć, aby rzeki w naszym sąsiedztwie były czystsze. Trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą rozsądniej wykorzystywać zasoby rzeczne przez człowieka, a jednocześnie działać na rzecz przywracania im jak najbardziej naturalnych warunków przyrodniczych.

Od mądrego i świadomego postępowania każdego z nas, zależy, czy rzeki będą dalej dostarczały nam czystej wody, dawały możliwość odpoczynku i inspirowały nas do różnych działań. Światowy Dzień Rzek to okazja, by przypomnieć, jakie znaczenie w ekosystemie mają rzeki. Dlatego w dniach 28.IX.2020 – 2.X.2020 odbywały się w naszej szkole lekcje geografii poświęcone temu tematowi. Nauczyciel geografii Pani Aleksandra Dudek organizowała zabawy, quizy i konkursy w których chętnie brali uczniowie naszej szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy szkoły podstawowej: 6-7Ls, 8L oraz klasa I szkoły branżowej.

Wraz z uczniami nauczyciele A.Dudek, I. Mirecka i M. Szymański przygotowali wystawę prac wykonanych przez uczniów i krótką charakterystykę polskich rzek. Pan dyrektor M. Malucha wręczył nagrody: dyplomy i słodki podarunek w 2 kategoriach:

  1. Szkoła Podstawowa – Gabriel G.
  2. Szkoła Branżowa- Anna L.

Wyróżnienie – Kamil .

Dbajmy o nasze rzeki i chrońmy je na co dzień, dla nas i dla przyszłych pokoleń.

2020.09.24 Światowy Dzień Morza

Dzień Morza online w naszej szkole.

Dnia 24 września 2020 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Morza ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza było hasło „ Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety ...więcej

… Nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Dniu Morza online. Lekcje online transmitowane były na żywo i dzięki współpracy nauczyciela geografii pani Aleksandry Dudek z pedagogiem szkolnym panią Małgorzatą Posadzy sprawnie przebiegała wymiana klas, które brały udział w lekcjach. Tego dnia przybliżaliśmy naszym uczniom temat gospodarki morskiej, żeglugi i działalności polskich portów morskich. Pokazaliśmy jak powstała Gdynia i jak naprawdę wygląda życie marynarza.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat „ Przeładunki, kontenery, statki, żurawie – czyli jak działa port.”Na wyróżnienie za udział w lekcjach online zasługują klasy 6-7 Ls pani Agnieszki Turek, klasa 8 pani Renaty Trzcińskiej oraz klasa II szkoły branżowej pani Grażyny Ziobrowskiej.

 

 

2020.09.11 100 Rocznica Bitwy Warszawskiej

W dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.  Określana mianem „cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem ...więcej

W tym roku w sierpniu w 100 rocznicę bitwy instytucje kultury połączyły siły by wspólnie upamiętnić  wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej obronili wolność i suwerenność Rzeczypospolitej. Do najważniejszych przedsięwzić należało m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielkie widowisko multimedialne na PGE Narodowy, premiera filmu pt. „Wiktoria 1920” oraz narodowe dokumentowanie pamiątek Cudu nad Wisłą.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również upamiętnili to ważne wydarzenie. Podczas lekcji historii w dniach 6-11.09 poznawali najważniejsze fakty dotyczące bitwy warszawskiej i zdobywając niezbędną wiedzę na ten temat. Podsumowaniem lekcji była wystawa pt „ 1920 Bitwa Warszawska – w 100 rocznicę” , którą wraz z p. A.Dudek nauczycielem historii przygotowali uczniowie kl 7-8 szkoły podstawowej i szkoły branżowej w holu szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługują też p. I.Mirecka i p. M.Szymański , którzy aktywnie przyczynili się do kształtu wystawy.

2020.09.01 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

 

Naszedł wrzesień…Dni stały się krótsze i chłodniejsze, z drzew opadły pierwsze liście i żołędziewięcej

Skończył się czas błogiego wypoczynku, nastała pora powrotu z cudownych wakacji do szkolnych obowiązków . 1 września rozpoczął nowy rok szkolny 2020/2021. Choć nie jest pewne, czy przez cały czas zajęcia odbywać będą się w szkolnych salach i pozostaniemy w szkole na dłużej, czy znów za jakiś czas wszyscy przejdą na nauczanie zdalne.

Na razie jednak lekcje odbywać się się będą pod znakiem obostrzeń związanych z koronawirusem, ale mimo tego uczniowie wrócili do szkoły radośni i pełni nadziei na lepsze jutro bo początek roku szkolnego to szczególny moment, w którym snujemy plany na przyszłość i wyznaczamy ambitne cele na czekające nas miesiące

Wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym.

 

-->