SPECJALISTYCZNY TURNUS RODZINNY Z WARSZTATAMI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYMI – POGORZELICA
DZIEŃ 1
W dniu dzisiejszym tj. 1września 2022roku zaczęła się wielka przygoda, a mianowicie udział 43 uczestników ( w tym uczniowie, opiekunowie i trenerzy TUS) w SPECJALISTYCZNYM TURNUSIE RODZINNYM Z WARSZTATAMI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYMI – POGORZELICA.
Cóż to były za emocje!!!
Pierwszym zadaniem było spakowanie walizki na 12 dni Z pozoru proste zadanie, a jednak nie można zabrać wszystkiego
O godzinie 8.00 wyruszyliśmy autokarem spod naszej szkoły w kierunku Pogorzelicy.
W czasie jazdy wszystkim dopisywał dobry humor i optymistyczne nastawienie do wyjazdu.
Po przyjeździe zostaliśmy zaproszeni przez Pana kierownika na pyszny obiad. Zaraz po nim przyszła pora za zakwaterowanie w OW Komandor, zapoznanie się z regulaminem obowiązującym na terenie obiektu. Wkrótce po rozpakowaniu bagaży, przyszedł czas na różnorodną organizację czasu wolnego. Była zabawa na placu zabaw, spacery nad morze, wycieczki rowerowe, w celu poznania miejscowych atrakcji. Po kolacji udaliśmy się na zachód słońca. Po powrocie z plaży, podsumowaliśmy pierwszy dzień i zaplanowaliśmy program na następny dzień.
Morze, fale, piasek, zachód słońca…Takie przeżycia,że jak tutaj teraz zasnąć. Zapraszamy na krótką fotorelację z dnia dzisiejszego.
Pozdrawiamy serdecznie,
Aneta Bazydło i Marek Miecznikiewicz
DZIEŃ 2
Fantastyczny dzień, wypełniony różnorodnymi aktywnościami od wschodu do zachodu słońca.
Warsztaty AKTYWNY PORANEK.
Najpierw, wielkie zdziwienie.. wstali wszyscy
Wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, jodowanie, hartowanie organizmu, a wszystko to w bajecznych warunkach
Wracamy prosto na śniadanko, następnie spotykamy się w auli wykładowej na warsztaty.
Samodzielność, asertywność, komunikacja, separacja, a to wszystko poruszane w dialogu prowadzonym przez terapeutów z uczniami i opiekunami.Mały trening połączony z językiem polskim i powstaje nasz prywatny regulamin zachowania podczas przebywania w stołówce.
Młodzież jest szczera, więc padają hasła, które koniecznie trzeba omówić.
Nie ma oceniania, krytykowania. Dajemy wsparcie, wiedzę.
Przeprowadzamy pierwsze ćwiczenie- eksperyment, który za kilka godzin okaże się strzałem w dziesiątkę
Uczniowie dobierają się w czwórki i podobnie opiekunowie mają za zadanie stworzyć zespoły czteroosobowe.
Szybko, bezproblemowo i pępowina zostaję przecięta.
Od tej chwili podczas każdego posiłku rodzice skupią się tylko na sobie, na rozmowie z ,,towarzystwem stolikowym”, wymianie doświadczeń, natomiast uczniowie dostają wolność w zakresie: samodzielności, możliwości dokonywania wyborów, komunikacji, odnoszenia sukcesu.
Już w trakcie obiadu dostrzegamy, jak wszyscy bardzo się starają. UCZNIOWIE przestrzegają regulaminu zachowania w stołówce, ktory sani opracowali i zredagowali.
RODZICE/OPIEKUNOWIE obserwują, analizują, wyciągają wnioski. Jesteśmy tutaj drugi dzień a dostrzegamy rewelacyjne zmiany.
Doceniamy, pozytywnie wzmacniamy, chwalimy na forum. Nieważne jak długo dziecko idzie z zupą do stolika, najważniejsze że robi to samo, że odnosi sukces, że od dzisiaj uwierzy, że może i potrafi sam/ sama.
Emocje, emocje, emocje.Niektorzy opiekunowie chętnie by wstali, podali talerz, sztućce, ale siedzą, wypracowują cierpliwość, obserwują, analizują i już wiedzą, że nie wyręczając dziecka robią dla niego i dla siebie najlepszą rzecz na świecie, która zaprocentuje w przyszłości. Duma nas ( czyli terapeutòw) rozpiera, dookoła słyszymy zwroty grzecznościowe, których tym razem nikt nie podpowiada.
Pora poobiednia.
Budowanie: relacji, komunikacji, samodzielności, spontaniczności, odwagi, kreatywności, pokonywanie własnych lęków, w sprzyjających nam warunkach☀️
Temperatura powietrza 19 stopni, temperatura wody 16 stopni, a my w obecności ratownika robi rozgrzewkę, a następnie łapiemy morskie fale. Niektórzy uczestnicy swoją odmianą, wprawiają nas w osłupienie, jednak nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza. Zamki na piasku, zabawa w ganianego, rozmowy edukacyjne o wydmach, piasku, muszlach, bursztynie, falochronach.Co to jest ? Do czego służy ? Po co? Dlaczego ?
Kolacja, a po niej długie rozmowy, spacery , plac zabaw i uwaga!!!
Dyskoteka z karaoke!
Samodzielnie odczytujemy tekst, śpiewamy usprawniamy ciało fizycznie.
INTEGRACJA TRWA
Zapraszam na fotorelację z drugiego dnia pobytu
Pozdrawiam serdecznie, Aneta Bazydło
DZIEŃ 3
Poranne wyście na plażę, chyba szybko weszło nam w krew, gdyż wszyscy stawiają się punktualnie
Jodowanie, hartowanie i jogging na śniadanie.
Posiłki- niby jedno słowo a znaczy taaaak wiele.
Decyzje, wybory, zwroty grzecznościowe, samodzielne nakładanie i konsumowanie.
Dorośli podnoszą nieświadomie poprzeczkę, gdyż siedają przy stołach tuż obok szwedzkiego bufetu.
Co to znaczy dla dzieci/ młodzieży? że za chwilę oprócz nałożenia na talerz jedzenia, zabrania sztućców, zrobienia i zabrania herbaty/ lemoniady, czeka ich slalom i balansowanie między zajętymi przez opiekunòw stolikami
Trudne, ale wszyscy dają sobie świetnie radę! Kiedy słyszę dwadzieścia jeden razy: ,,Smacznego Pani Anetko” jestem szczęśliwa i wiem, że ten turnus to świetna pracownia umiejętności społecznych, a nasze zaangażowanie ma ogromny wpływ na rozwój dzieci/ uczniów, oraz większą świadomość opiekunòw. Po śniadaniu coś dla naszego ciała- ćwiczenia z Panią animatorką.
Po aerobicu warsztaty, na których: rozmawiamy, analizujemy różne sytuacje, ale przede wszystkim chwalimy, chwalimy, chwalimy. Widzimy jak otwierają się dzieci i dorośli/opiekunowie, obserwujemy, jak powstają nowe przyjaźnie, wspieramy w każdym problemie.
12.30 wyruszamy na smażing, plażing. Tutaj pogoda szybko się zmienia!
Świeci piękne słońce, lecz wiatr wieje jak szalony i sprzyja ,,gęsiej skórce”
Nie poddamy się!
Robimy krótką, ale intensywną rozgrzewkę aby po 10 min. wskoczyć bezpiecznie do morza: bieganie, turlanie, przysiady, pajacyki i inne .
Pamiętajmy, że morze to nie basen. Trzeba przejść przez duże kamienie, aby stanąć na piasku, ale nikt się nie poddaje
Ogromne fale, to wielka frajda dla wszystkich
Potem zabawy na piasku i jogging na obiadek.
Obiadek zjedzony, brzuszek napełniony, Czas na umiejętność organizowania czasu wolnego. Ogromnym powodzeniem cieszą się rowery, dostępne na OW, fani lasu odkrywają wiele szlaków, a jeszcze inni korzystają z kąpieli morskich i słońca. Kolacja, a zaraz po niej harcerz z wielkim doświadczeniem przygrywa nam żołnierskie i patriotyczne pieśnii. Dyskoteka, karaoke rozmowy, opowieści, śmiechy, wymiana doświadczeń
Mówimy wszystkim dobranoc, gdyż o 5.15 wyruszamy na wschód słońca☀️
Zapraszam na krótką fotorelację,
pozdrawiam serdecznie,
Aneta Bazydło
DZIEŃ 4
Wszystkich, którym udało się wcześnie spać zabieram na wschód słońca.
Długi spacer, podczas którego prowadzimy szczere rozmowy, wspieramy się, wymieniamy doświadczeniami, śmiejemy się, żartujemy.
Droga powrotna to szlak przez las.Mamy więc okazję odpocząć, zrelaksować się, naładować baterie na cały dzień, wspólnie wypić kawkę. Śniadanie- praktyczny trening samodzielności.
Warsztaty dla rodziców, warsztaty dla młodzieży. Wszystkie sprawy załatwiamy na bieżąco.
Jest niedziela, więc każdy organizuje sobie czas wolny według indywidualnych możliwości i zainteresowań: wyjście do kościoła, wycieczki rowerowe, spacery brzegiem morza, morskie kąpiele, zabawy ruchowe na placu zabaw, itp. Obiad- uczestnicy nadal rozwijają: samodzielność w zakresie obsługi podczas posiłków, jak również świadomość dokonywania wyborów- co? i ile jem?
Naszym celem jest wdrożenie nastolatków do wybierania zdrowej żywności. Po obiadku Pan Marek zaprasza wszystkich uczestników na wycieczkę do lasu (bagatela 10 km!!!)
Nikt nie marudzi, pogoda sprzyja, rodzinna atmosfera na turnusie też
Jeszcze przed kolacją organizujemy lekcję jazdy na rowerze. Brawo!!!! Ochotnicy są twardzi, nie poddają się, nikt nie zaliczył upadku
Osoby, które potrafią jeździć, korzystają z dostępności rowerów na OW non stop. Kolacja- praktycznie wykorzystujemy teorię poznaną podczas warsztatów. Pogoda sprzyja, więc na łonie natury odbywają się zajęcia plastyczne, a także gry i zabawy ruchowe.
DZIEŃ 5
HURRA!!! Będzie wycieczka!!!
Przed śniadaniem poranny marsz na plażę, a tam jodowanie, hartowanie, rozmowy.
Śniadanie- praktyczny trening samodzielności, nikt nikogo nie wyręcza, rodzice/ opiekunowie osobno konsumują tylko trenerzy w razie potrzeby wspierają.
Po śniadanku pakujemy do plecaka prowiant, wodę i spacerkiem udajemy się na stację.
Kolejką wąskotorową pędzimy po torach do Rewala, gdzie naszym miejscem docelowym jest Park Wieloryba
Tutaj poznajemy tajemnice podwodnego świata. Oglądamy:
około 100 modeli zwierząt morskich ( największy w europie model Płetwala Błękitnego)
gadające papugi z prawdziwym piratem, odnajdujemy zaginiony skarb Czarnobrodego.
Odkrywamy wiele ciekawostek np.:
CZY WIECIE, ŻE:
Meduzy są bez serca?
Konik morski to ryba?
Można mieć niebieską krew?
Ośmiornica potrafi odkręcić słoik?
Jeśli lubicie żywe lekcje biologii, podczas których będziecie mieli okazję jeszcze poczytać to Polecamy Park Wieloryba w Rewalu.
Po tak obfitej dawce wiedzy, udaliśmy się na zwiedzanie Rewala.
Para buch, koła w ruch i ponownie kolejką wąskotorową wróciliśmy na obiadokolację do Pogorzelicy. Po posiłku odbyły się warsztaty podsumowujące dzień i przygotowujące do dnia następnego.
Myślicie, że to koniec dnia?
Skądże! Wieczorem wszyscy udaliśmy się na dyskotekę
Wspólne tańce i zabawa, to turnusu jest podstawa!!!
Zapraszam na fotorelację.
Pozdrawiam serdecznie, Aneta Bazydło
DZIEŃ 6
AQUA PARK SANDRA SPA
PO RAZ PIERWSZY!!!
Miłośnicy wschodów słońca , nordic walking, spacerów, stawiają na poranne spacery brzegiem morza.
Dlaczego ? Po co?
Otóż: Spacery po morskim piasku i taplanie się w morskiej wodzie mają korzystny wpływ nasz układ oddechowy i krwionośny. Dzięki czemu wzmacniają się nasze miejskie płuca i pracę serca, a szum fal doskonale ukoi skołatane nerwy. Klimat i szum morza pomagają przywrócić równowagę, zmniejszyć stres i poprawić kondycję.
Śniadanie- trening trwa, ale większość uczestników idealnie sobie radzi, oby tylko podtrzymać tą wiedzę i praktykę
Po śniadanku upragniony Aqua Park w Sandra Spa.
Wodne szaleństwa to doskonały pomysł na wspólną rozrywkę uczestników projektu, ponieważ wśród tak wielu atrakcji każdy z nas znajdzie wśród nich coś dla siebie. Pan kierownik/ trener TUS Marek Miecznikiewicz uwielbia wszelkie aktywności ( w każdej wodzie bez względu na temperaturę) dlatego wraz z uczestnikami szaleje na zjeżdżalniach wodnych i innych tutejszych atrakcjach. Pomimo obecności ratowników, nasze czujne oko ( moje i Marka) stoi na straży bezpieczeństwa. Aqua Park w Pogorzelicy jest najwiekszym basenem w północnej Polsce. Co zaoferował nam basen? baseny dla dzieci, wodną dżunglę i plac zabaw, solanki oraz jacuzzi, zewnętrzny basen.
Aqua Park jest nie tylko źródłem ogromnej przyjemności, ale także bardzo dobrze wpływa na zdrowie, odnowę biologiczną i pomaga ukoić nerwy. W aquaparku mogliśmy korzystać ze wszystkich zalet wody równocześnie lub zmieniać doznania, by delektować się nimi oddzielnie.Aqua Park to moc atrakcji!!! Jeszcze tu wrócimy
Zrelaksowani i głodni, spacerkiem wracamy na obiad. Ulgi nie ma dla nikogo, wszyscy samodzielnie się obsługują Po obiadku: Spacery, rowery, drzemki poobiednie, słowem regeneracja, relaksacja
Kolacja a zaraz po niej warsztaty podsumowujące cały aktywny dzień, plus sprawy bieżące. Trening umiejętności społecznych 24h
Po warsztatach wieczór filmowy w namiocie.
Nastolatkowie oglądają bajkę, a dorośli w tym czasie rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami, wspierają, a w powietrzu unosi się zapach rodzinnej atmosfery
Zapraszam na fotorelację, pozdrawiam serdecznie, Aneta Bazydło
DZIEŃ 7
Dzisiejszy dzień, podobnie jak wcześniejsze zaczęliśmy od porannej aktywności.
Cześć uczestników wita słońce, inni śpią nieco dłużej, po czym maszerują na plażę. Śniadanie czyli utrwalanie samodzielności, zaradności, zwrotów grzecznościowych.
Następnie udajemy się do Niechorza do ,,Motylarni”
Jedni pieszo, drudzy rowerkiem, jeszcze inni melexem♂️♀️.
W Motylarni zobaczyliśmy setki przepięknie ubarwionych motyli z najbardziej egzotycznych zakątków całego świata. Poznaliśmy najpopularniejszego w Afryce – Monarchę, spektakularnego Blue Morpho pochodzącego z tropikalnych lasów Ameryki Łacińskiej, motyla Żeglarza z Singapuru, Niebieskiego Tygrysa z Azji i Cętkowanego Trójkąta z Australii. Są tu również: Papierowy Latawiec z Malezji, Mozaika-Zebra występująca naturalnie w Meksyku i Argentynie i mistrz kamuflażu-Jesienny Liść. Ponadto latają różnorodne, duże, Motyle Sowie a także pełni uroku przedstawiciele rodziny paziowatych, występujący od Półwyspu Arabskiego, poprzez subkontynent indyjski, aż po Borneo i Australię. Obok ,,Motylarni” znajduje się Latarnia, część uczestników postanowiła popatrzeć na świat z góry.
Po wycieczce obiad, dopiero teraz uczestnicy dostają smsa, że trenerów TUS nie będzie. Był plan, jest realizacja, czas na podsumowanie Sprawdzian umiejętność społecznych wypada dobrze, wszyscy się samodzielnie obsłużyli, najedli i posprzątali po sobie. Po obiedzie jedna z mam Pani Agata Dżugaj- wykwalifikowana fryzjerka- prezentuje swój zawód.
Duża ilość chętnych powoduje, że Pani Agatka rozkłada swój talent show na 3 dni!!! Prawdziwy turnusowy zakład fryzjerski. Wszyscy dowiadują się, jaki sprzęt niezbędny jest w zakładzie, że klient musi siedzieć prosto i że porządek w miejscu pracy to podstawa. Spacerujemy, rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami.
Kolacja- podtrzymywanie prawidłowych wzorców i nawyków.
Po kolacji karaoke.
Zapraszam na fotorelację, pozdrawiam serdecznie, Aneta Bazydło
DZIEŃ 8
Wschód słońca oraz wszelakie aktywności ruchowe przed śniadaniem. Śniadanie z TUS.Po śniadaniu, po raz drugi maszerujemy do Sandra Spa. Jacuzzi, sauny, pływanie, słowem relax. Organizacja czasu wolnego (plaża, las, rowery, spacery). Obiad -dajemy przykład konkretnych zachowań konkretnych zachowań niepożądanych, nieadekwatnych. Zabieranie niewłaściwych zachowań, które będą i są skuteczne w rzeczywistych sytuacjach. Po obiedzie zajęcia plastyczne (arteterapia). Kolacja- samodzielność i kultura. Zabawy na świeżym powietrzu. wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Zapraszam na fotorelację,pozdrawiam serdecznie.
Aneta Bazydło
DZIEŃ 9
Każdy poranek zaczynamy od wszelakich aktywności ruchowych ( Spacery brzegiem Bałtyku o wschodzie słońca i troszkę później- jodowanie, hartowanie, rowery, nordic walking). Śniadanie z usamodzielnianiem, motywowaniem, wzmacnianiem pozytywnym. Po śniadaniu gimnastyka z animatorką. Godzina 10.00 to czas na warsztaty dla opiekunów ( Rozmowy, wykłady dotyczą TUS, poruszane są też sprawy bieżące, wyciągamy wnioski ma przyszłość).
Po warsztatach trwają przygotowania do wieczornego pokazu TalentShow, podczas dyskoteki.
Organizacja czasu wolnego ( Spacery brzegiem morza, odpoczynek i relaksacja na plaży, rowery, gry i zabawy na świeżym powietrzu, wyjścia do lasu).
Kolacja- systematyczna praca w zakresie samodzielności, komunikacji, integracji w stołówce ogólnodostępnej.
Wieczorem pokaz talentów, zdolności, pasji naszych wspaniałych uczestników. Następnie dyskoteka i konkurs tańca
Zapraszam na fotorelację.
Pozdrawiam serdecznie,
Aneta Bazydło
Dzień 10
Poranna gimnastyka♀️
Spacery brzegiem morza, jodowanie, hartowanie, nordic walking, zabawy na placu zabaw.
Śniadanie- samodzielność, umiejętność czekania na swoją kolejkę, poszerzanie repertuaru jedzenia.
Wyjście do Aqua Parku w Sandra Spa ( pływanie, jacuzzi, sauna, hartowanie w zimnej wodzie, zjeżdżalnie).Powrót z basenu, odpoczynek, sprzątanie pokoju.
Obiad- utrwalanie prawidłowych wzorców, poprzez systematyczne treningi samodzielnego jedzenia.
Organizacja czasu wolnego: spacery do lasu, korzystanie z atrakcji miejscowości nadmorskich, plażowanie, hartowanie, relaksacja.
Kolacja- samodzielność, poszerzanie repertuaru pożywienia. Organizacja czasu wolnego: spacer nad morze na zachód słońca, zakup pamiątek, dyskoteka.
Zapraszam na fotorelację,
pozdrawiam serdecznie,
Aneta Bazydło
Dzień 11
Aktywny czas na powietrzu sprawia, że najzwyczajniej w świecie czujemy się lepiej. Jest to związane właśnie z korzyściami zdrowotnymi. Nasz organizm jest lepiej dotleniony, płuca oddychają głębiej i swobodniej, a ciało jest rozluźnione.Ruch w plenerze powinien wejść nam w nawyk również ze względu na właściwości wzmacniające układ odpornościowy oraz wytwarzającą się w jego trakcie serotoninę, która wprawia nas w dobry nastrój. Dodatkowo w słoneczne dni wzmaga się produkcja witaminy D odpowiedzialnej za silne kości i zdrowe zęby.Po porannych aktywnościach czas na śniadanie☕️ . Samodzielnie przyrządzone, kolorowe, zdrowe kanapki, do tego pyszna herbata z cytrynką, zaspokoją każdy głód
Dzisiaj czeka nas wspaniały dzień pełen wielu atrakcji, mianowicie wycieczka z przewodnikiem do Kołobrzegu ⚓
Kołobrzeg położony jest w północno-zachodniej części Polski, a dokładniej w województwie zachodniopomorskim. Geograficznie leży nad rzeką Parsętą i Morzem Bałtyckim. Na całą Polskę miasto rozsławia znajdujące się w nim uzdrowisko oraz szeroka gama atrakcji turystycznych, z którymi dzisiaj zapozna nas Pan przewodnik.
Zwiedzanie Kołobrzegu zaczynamy od 40 minutowego rejsu po Bałtyku wycieczkowym. Następnie spacer po plaży oraz Alei Nadmorskiej z latarnią morską i falochronem. Po zejściu z latarni robimy sobie przerwę na pyszne bąbelkowe gofry oraz zakup pamiątek
Zadowoleni słuchamy opowieści o Pomniku Sanitariuszki oraz o Pomniku Zaślubin Polski z Morzem.Kolejną atrakcją jest: Wyspa Solna wraz z legendą, wizyta na kołobrzeskiej starówce, Kołobrzeski Ratusz. Usłyszeliśmy
legendę o Jakubie Adebarze. Zwiedziliśmy Katedrę w Kołobrzegu oraz zobaczyliśmy Basztę Lontową.O godzinie 17.00 pełni wiedzy, wróciliśmy do Pogorzelicy Po krótkim odpoczynku czas na obiadokolację z TUS. Po kolacji udajemy się na nasz ostatni zachód słońca, prowadzimy rozmowy, wymieniamy się doświadczeniami, zdjęciami.
Zapraszam na fotorelację,
Pozdrawiam serdecznie, Aneta Bazydło
Dzień 12
Rano ostatnie ładowanie baterii nad Bałtykiem.
Śniadanko z samodzielnym przygotowaniem prowiantu na drogę, podziękowanie Paniom kelnerkom i kucharkom ze stołówki.
Pożegnanie z morzem.
Wyjazd z Pogorzelicy do Świdnicy.
Wzruszający, szczęśliwy powrót do Świdnicy.
Wszystkim organizatorom i uczestnikom dziękujemy🍀